Fondy obchodované na burze a jejich typy
Fondy obchodované na burze (ETF) jsou investiční trustové fondy, jejichž akcie se obchodují na burze. Indexové ETF replikuje strukturu konkrétního indexu. Akcie ETF fondů jsou k dispozici pro stejné operace jako běžné akcie na jakékoli burze.
To je jedna z výhod ETF. Jejich akcie mohou být obchodovány po celý obchodní den a jejich ceny se mění v souladu s chováním trhu. ETF akcie jsou ve skutečnosti novým typem cenných papírů, které umožňují nákup celého portfolia akcií, dluhopisů, měn atd.
Pokud se podíváme na přední akciové indexy, jako jsou Dow Jones, S&P 500 nebo RTS, uvidíme jejich grafy prokazující stabilní růst po mnoho let, zatímco akcie některých podniků nebo poboček vykazují jak růst, tak i pokles.
Pokud jde o dlouhodobé investice a diverzifikaci rizik, je lepší si koupit index. ale jak to uděláme? Shromáždění portfolia všech akcií tvořících index vyžaduje značnou částku peněz (některé akcie jsou poměrně drahé a budeme čelit dalším výdajům za poplatky). Zde může pomoci ETF na požadovaný index.
ETF obsahuje všechny potřebné cenné papíry ve správném poměru, takže pro investici bude stačit koupit pouze požadovaného množství ETF akcií. Vstupní bariéra bude minimální a stejně tak provizní poplatek.
První ETF se objevil v Kanadě v roce 1990. V roce 1993 se v USA objevil ETF na populární index S&P 500 - Standard and Poor's 500 Depository Receipt (SPDR, ticker SPY), mezi obchodníky také známý jako spyder (pavouk). Tehdy si ETF získávaly popularitu a šířily se po celém světě. Existuje spousta typů ETF. My se zaměříme na ty nejdůležitější:
- Indexové ETF - kopíruje nejoblíbenější světové indexy a dává šanci vydělat na jejich růstu i poklesu.
- Komoditní ETF - sledují pohyby cen různých komodit (ropy, zlata, průmyslových kovů, elektřiny, zemědělských produktů atd.)
- Dluhopisová ETF - tvoří je portfolia dluhopisů z různých zemí a průmyslových odvětví.
- ETF průmyslových sektorů - specializují se na cenné papíry společností působících v jedné oblasti průmyslu.
- Dividendové ETF - jsou orientovány na akcie velkých společností, které přinášejí značný příjem z dividend.
- Speciální ETF - zabývají se nákupem specifických aktiv, například nemovitostních fondů.
- Inverzní ETF - rostou, když cena podkladového aktiva klesá, což umožňuje vydělávat na jeho poklesu.
Jak a kde obchodovat s ETF?
S ETF lze obchodovat mnoha způsoby. Můžete je obchodovat:
- spekulativně
- intradenně
- střednědobě
- jako dlouhodobé investice
ETF lze také použít pro zajištění (hedging). Všechno závisí na Vaší obchodní strategii. Pro dlouhodobé investice se jeví lépe fundamentální analýza, zatímco pro krátkodobé spekulace je vhodnější technická analýza.
ETF s dobrou likviditou a úzkým spreadem jsou vynikajícími obchodními nástroji. Jedním z nejlikvidnějších je SPY - ETF indexu S&P 500. Aktivně se obchoduje na širokém trhu v USA. Tento ETF fond je mezi obchodníky velmi oblíbený.
Pro obchodování ETF budete muset otevřít účet u brokerské společnosti poskytující přístup k ETF. Dále si pomocí obchodního terminálu vyberete ETF a provedete nákup, stejně jako u jakéhokoli jiného obchodního nástroje.
CFD vs. ETF: aktivní obchodování nebo pasivní investice
ETF je většinou nástrojem pasivních investic. Hlavní myšlenkou pasivních investic je dělat co nejméně obchodů a vyhnout se předbíhání trhu. Dlouhodobý investor nevyužívá pákový efekt, nedělá short selling, nepoužívá derivátové nástroje jako futures a opce. Stačí si vybrat vhodné ETF, koupit a udržet jej, dokud nebude dosaženo plánovaného příjmu. Poplatek za provizi je minimální a u některých ETF můžete dokonce dostávat dividendy.
CFD (Contract for Difference) je nástrojem s finanční pákou pro aktivnější krátkodobé spekulativní obchodování. Poplatek za provizi je zde mírně vyšší. Často se používá pákový efekt 1:10 nebo 1:20. Rovněž budete muset zaplatit spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) a poplatek za držení pozice přes noc (swap).
Díky pákovému efektu jsou Vaše obchody násobeny. Můžete si koupit více akcií, než na kolik máte vlastní kapitál. Ovšem s finanční pákou se také zvyšují rizika. Musíte být více pozorní k trhu, naučit se předpovídat možný pohyb na trhu. Celkově je tento nástroj vhodnější pro obchodníky než pro investory.
Výhody a nevýhody ETF
Výhody jsou následující:
- Lehce obchodovatelné a dostupné
- Transparentní a jasná struktura portfolia
- Přístup k investicím na různých mezinárodních trzích z jednoho účtu
- Kompatibilita s různými obchodními strategiemi, pasivními („koupit a udržet“) i aktivními
- Nízká vstupní bariéra - můžete investovat poměrně s malým objemem peněz
- Vysoká likvidita - vždy můžete rychle nakupovat a prodávat
- Diverzifikace, protože nákupem ETF kupujete nástroje obsažené v tomto fondu
Nevýhody jsou tyto:
- Poplatky - ETF si bere poplatek za správu
- Možné zvýšení rizika v důsledku využití pákového efektu
- Jednotnost - je důležité porozumět struktuře vašeho ETF, abyste se vyhnuli investování do podobných nástrojů a dosáhli potřebné úrovně diverzifikace.
Celkově existuje více výhod než nevýhod, zejména ve srovnání s podílovými fondy.
Největší dodavatelé ETF
Trh ETF je aktivní, konkurenční a neustále roste. Současně existují zjevní vůdci. Například 80% celkového obratu ETF v USA patří 3 předním dodavatelům:
- BlackRock iShares ETF - vlastní největší sérii investičních fondů iShares, které byly zakoupeny během sloučení s Barclays Global Investors v roce 2009. Zahrnuje více než 500 fondů.
- Vanguard ETF - je společnost založená v roce 1975, která sdružuje přibližně 370 fondů. Vanguard poskytuje investorům aktivně spravované ETF. Společnost také usiluje o snížení nákladů na pasivně spravované fondy. Charakteristickým rysem společnosti je angažovanost ve svých vlastních fondech.
- SPDR ETF od State Street Global Advisors - je společnost založená v roce 1972 a nabízející více než 100 ETF. Většina z nich je známá jako fondy SPDR. SPDR S&P 500 ETF (SPY) je nejstarší a největší ETF, který vlastní okolo 257 miliard dolarů a je nejvíce obchodovaný po celém světě.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornění na rizika:
- Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.