Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
Už jako malý kluk jsem musel chodit s mým dědou dělat různé práce do lesa – pracoval totiž celý život jako dřevorubec a lesník, a kromě celoživotní lásky k alkoholu měl také velmi kladný vztah k lesu a dřevu obecně. Právě tam jsem se naučil, že při řezání dřeva se nesmí příliš tlačit na pilu, řezání vám bude trvat mnohem déle (pila vlastně přestane řezat) a skončíte dvakrát tolik vyčerpaný, o zbytečných puchýřích na rukou ani nemluvě.
Později v dospělejším věku jsem díky mému dobrému příteli a učiteli pochopil, že tento koncept je nutné aplikovat na celý můj život. Pokud něčeho chcete dosáhnout, musíte pro to udělat maximum, ale nikdy více, nikdy méně. „Každý den alespoň krůček v rámci možností“, říkával opakovaně a mně trvalo velmi dlouhou dobu, než jsem si uvědomil, jak velká pravda se v jeho větách skrývá.
Největší konfrontací s tímto fenoménem pro mě byl jednoznačně trading. Obchodování na burze je jedna z několika málo činností v životě, kde okamžitě vidíte výsledky svého snažení. A právě tady pro mě vznikl kámen úrazu – přemírou snahy jsem se snažil každý den ovlivňovat průběh tak, abych se přibližoval výsledkům, které jsem si v hlavě vysnil, propočítal a naplánoval. Křečovitě jsem se snažil držet veškerý průběh ve svých rukou a místo toho, abych dal všemu plynulý průběh, neustále jsem tlačil, hledal nové a nové signály, realizoval další a další vstupy, trávil hodiny na několika trzích zároveň, hledal homeruny, přehlížel logická místa pro výstupy a posouval stop-lossy (SL) až na hranici marginu. Dokonce jsem si i stanovoval zisk pro každý den, kterého chci dosáhnout a pokud jsem ho nedosáhl, považoval jsem to za celodenní neúspěch.
Zpětně hodnotím sám sebe jako typický příklad přemíry snahy. Vše v životě má své přirozené tempo a pokud jsme udělali pro výsledek maximum, účinek se dřív nebo později dostaví. Nejde naplánovat kdy a jak konkrétně se to stane. Alexandr Ovečkin čekal na svůj první Stanley Cup 13 sezón, a to jde o pravděpodobně nejlepšího ruského hokejistu všech dob.
Problémem je, že člověk je tvor netrpělivý a pokud se mu dostane do rukou nástroj, jako je burza, kde lze ovlivňovat naprosto všechno kromě pohybu trhu, snaží se hledat všechny možné způsoby, jak dosáhnout co nejrychleji svých vysněných cílů. Nedá tak prostor a čas tomu, aby se projevilo, jak efektivně vlastně obchoduje. Protože ono je nutné, aby si všechno tak nějak sedlo a poté se na to začalo vše nabalovat.
Nechci, aby můj text vyzněl dnes tolik typickým motivačně-pozitivním způsobem, a proto bych rád uvedl několik rad a doporučení, které plynou z mojí vlastní osobní zkušenosti a které by mohly vaší strastiplnou cestu tradingem ulehčit. Anebo nemuseli – každý rozhoduje o tom, jaký význam dá informacím a zkušenostem kolem sebe.
Komfortní trading je dobrý trading
Pokud plánujete začít s tradingem nebo jste začali a ještě nedosáhli svých cílů, doporučuji jako první věc na seznamu vytvořit si kolem sebe a tradingu komfortní prostředí. Tím nemyslím přisunout si k pracovnímu stolu pohovku, dát si na stůl kávovar a otevřít si láhev vína. Komfortním prostředím myslím nastavit si vše tak, abych si nevytvářel zbytečné stresové podmínky.
- investovat do burzy kapitál, který si mohu dovolit investovat a prodělat
Každý profesionální trader na začátku musí zaplatit svou cenu a je podle mě nereálné, aby se tak stalo bez ztrát. Ani Roger Federer nebyl ve své první sezoně první v žebříčku. Pokud takový kapitál nemám, musím počkat, až si dobrou situaci vytvořím, protože pravděpodobnost, že své první investované peníze proděláte, je docela vysoká. V případě, že investujete hned na začátku peníze, o které si nemůžete dovolit přijít, stavíte se do situace, která se již bude pouze špatně napravovat, v takový okamžik si připnete na nohu kouli, kterou již nemusíte nikdy sundat.
- stanovit si naprosto reálné cíle a očekávání
Na začátku doporučuji NESTANOVOVAT SI FINANČNÍ CÍLE. Stanovujte si cíle pouze ve smyslu dodržování obchodní strategie, obchodních hodin, definujte své limity, ale ne ve finanční podobě. Pokud si chcete potenciální výsledky propočítat, vždy použijte pesimističtější variantu, než jakou vámi otestovaná strategie nabízí. Například, pokud moje strategie v backtestu vykazuje 70% úspěšnost, počítejte pro reálný trading s hodnotou 58 – 60 %. Umožní vám to dát si prostor pro chyby, které zákonitě přijdou a v opačném případě budete pozitivně překvapeni a naladěni na další průběh. Stůjte nohama na zemi.
Nehodnoťte obchody podle jejich výsledků
Mnoho traderů má tendenci hodnotit vstupy podle toho, jestli byly ztrátové nebo ziskové. De facto skoro každý ztrátový obchod pak vidí jako chybu a na základě toho neustále upravují svůj obchodní plán a strategii. „Měl jsem vystoupit tady, tady bylo přece jasné logické místo, měl jsem umístit SL sem, protože tady to dávalo smysl“ a tak dále. Ale bylo to skutečně tak? Není to tím, že jsme result-oriented? Pokud nedokáži obchod vyhodnotit bezprostředně poté, co skončil, musím nechat jeho vyhodnocení na jiný čas nebo den. To samé platí i pro ziskové obchody, ziskový obchod neznamená automaticky dobrý obchod. Dobrý obchod je obchod, který splňuje podmínky obchodního plánu a strategie, ne to, jestli je ziskový nebo ztrátový. Přijde vám to jasné a logické? Tak to aplikujte do praxe.
Důvěřujte své ověřené strategii a nechte ji projevit v delším časovém období
Předpokládejme, že jste četli můj předchozí článek o významu statistik a backtestu a máte dostatečně ověřenou obchodní strategii, kterou chcete aplikovat na reálný trh. Pokud ano, nechte ji dostatečně prověřit v delším časovém období. Pro první 2 – 3 měsíce si stanovte jako plán realizovat pouze obchody v souladu s obchodní strategií a za minimální počet kontraktů (lotů), oprostěte se od finančních výsledků a po uplynulém období vyhodnoťte to, jak úspěšní jste byli v aplikaci strategie a jakých výsledků jste dosáhli. Jedinou ziskovou činností v tradingu je neustálé opakování dobrých, ověřených a logických vstupů, nečekejte, že trefíte homerun, který vám vydělá na nové auto, dům nebo příštích několik let. Trading je práce, není to hra v casinu.
Udělejte maximum, ale netlačte na pilu, dejte vaší budoucnosti přirozený vývoj
Pokud chci něčeho v životě dosáhnout, musím tomu dát maximální možné úsilí v rámci svých možností. Mám-li v plánu stát se světovým vzpěračem, moje maximum se bude postupem času s nabíráním svalové hmoty a techniky posouvat, ale nemohu přece první den přijít do posilovny, naložit si 300 kg a zkusit to zvednout. Je tedy více než žádoucí dobře si nadefinovat to možné úsilí, chci udělat maximum, ale nechci všechno neustále kazit tím, že se snažím vymyslet něco navíc, hledáním zkratky a podobně. Nic urychlit nejde, pokud jsem tradingu dal v dané situaci maximum, přirozeným tempem to dojde do bodu, kde budu spokojený. Ale chce to čas, nic není hned. A u tradingu toto platí dvakrát.
Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Proč nemůže každý riskovat stejně?
Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference. -
Proč opět odevzdáváme své zisky?
Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili. -
Proč pochybnosti ničí váš trading?
Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela. -
Proč používat psychologický deník
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník. -
Proč tradeři neustále selhávají?
Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti. -
Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru. -
Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown. -
Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže. -
Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem. -
Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo. -
Psychologie Profit-Targetu
Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže. -
Psychologie tradingu
Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality. -
Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou. -
Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku. -
Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my? -
Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat. -
Řídíte se při tradingu intuicí?
Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost. -
Sedm technik snižování rizika
Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti. -
Snažíte se najít svatý grál?
Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností. -
Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |