Proč pochybnosti ničí váš trading?
Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
Příběh, který dobře znáte
Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
Ovládněte své démony
“Jak se mohl tak pozitivní psychický stav tak rychle vypařit??, lamentoval Michael. “Když jsem dnes usedl k počítači, že budu obchodovat, byl jsem připraven. Odříkal jsem si své pozitivní afirmace a měl jsem ze sebe dobrý pocit. Seznámil jsem se s trhem a věděl jsem, co dnes budu hledat. Nyní zbývalo už jen obchodovat podle mého plánu. Najednou to začalo. Přišly pochybnosti o mé strategii – vybral jsem si opravdu dobré formace? Co když jsem ve své analýze udělal nějakou chybu? Potom jsem se snažil potlačit svou nervozitu, ale když jsem začal vyhodnocovat vstup do obchodu, úplně jsem zatuhl. Obchod mi utekl. A samozřejmě proběhl tak, jak jsem plánoval. Nicméně já jsem pokračoval v tomto chování – začal jsem si to vyčítat, dokonce jsem se proklínal. Šlo to se mnou prostě s kopce. Bylo to, jako by mě zasáhla nárazová vlna, a pro tento den jsem skončil. Začal jsem si říkat ´Co je se mnou špatně? Proč si tohleto dělám?´ ?
Obchodujete svou psychologii
Zní vám problém tohoto tradera povědomě? Co se stane, když vám obchod takto vybouchne jen proto, že vás nerozhodnost připraví o kontrolu nad vaší myslí a zničí vaši schopnost obchodovat podle plánu? A co s tím můžete udělat? Předpokládáme zde samozřejmě, že trader obchodoval úspěšně na demo účtu. V jádru tohoto problému je souhra mezi vaší metodikou a psychologií řízení rizika. Jak je možné, že toho o tradingu tolik víte, a přesto v žáru okamžiku začnete dělat špatná obchodní rozhodnutí?
To, co nevíte o svém mozku, vám při tradingu škodí
Vaši schopnost obchodovat kazí v první řadě to, že nechápete, jak váš mozek zvládá strach. Mozek se vyvinul tak, aby se snažil o naše přežití ve světě, který už ale neexistuje. V tom starodávném světě číhalo nebezpečí za každým rohem. Vyvinuli jsme si obezřetnost vůči všem nebezpečím, která na nás číhala v tomto dávno zaniklém světě.
Nejistota vytváří nejednoznačnost a nejednoznačnost znamená zmatenost. Naši předkové se naučili dávat rovnítko mezi zmatenost a strach. A tak jsme získali dispozice k tomu, abychom přijímali jakékoliv vysvětlení, které nás osvobodí od nejednoznačnosti a vrátí nám jistotu zpět. Ve skutečnosti pak pro nás není důležité, jestli ono vysvětlení je pravdivé. Cílem je dostat se z alarmující situace. Lidský mozek si tak vyvinul schopnost negativně vyhodnocovat okolnosti pro přežití v nemilosrdném světě. Všimněte si, jak moc se to podobá tradingu.
Naše touha po přežití nás v tradingu blokuje
Přirozeně jsme si vyvinuli dovednosti pro přežití a negativní vyhodnocování jakékoliv situace, ve které cítíme nejistotu. Tato vlastnost, založená na světě, ve kterém žili naši předkové tak dávno před námi, se stala součástí našeho lidství. Vyhnout se nebezpečí bylo pro lidi mnohem důležitější než s ním bojovat. Lidé nebyli ani zdaleka vybaveni na to, aby byli konfrontováni se silnějšími, většími, rychlejšími a nebezpečnějšími zvířaty. Toto naše zaměření na vyhýbání se nebezpečím se usadilo v našem mozku. Nakonec to lidstvu pomohlo vyvinout se a ovládnout svět.
Žijeme v jiném světě než naši předkové
Problém je, že sklon vyhodnocovat negativně různé situace vznikl dávno před tím, než jsme si jako lidstvo vyvinuli sofistikovaný psychologický potenciál. A náš postaru naprogramovaný mozek stále vnímá nejistotu tak, jak jsme ji vnímali v dávných dobách: Nejistota = Fyzické ohrožení. Problém je, že lvi, tygři a medvědi už jsou dávno pryč, ale náš mozek je nastaven na to, že je stále hledáme, kdykoliv cítíme nejistotu. A tak vznikly reaktivní vzorce myšlení, které se spouštějí, když je přítomna nějaká nejistota a nejasnost. Trading těmto dávným nejistotám poskytuje dostatek munice.
Náš mozek není na trading přirozeně připraven
Váš mozek se vyvinul tak, aby vám pomáhal přežívat krátkodobé fyzické ohrožení v nejistém a nepřátelském světě. Nikdy ale nebyl vyvinut pro psychologicky nejistý svět tradingu. Pravděpodobnost přežití nám svět vnutil jednoduše tím, že jsme v něm žili. V tradingu jste se rozhodli žít ve světě, kde musíte řídit nejistotu a riziko, abyste přežili. A přesto mozek zaměřený na přežití (který sdílíme se svými předky ještě z dob jeskynních lidí) se stále snaží této nejistotě vyhýbat.
Jaký to vše má vliv na váš trading?
Jak se to tedy projeví v tradingu? Pokud se vám stalo, že jste se cítili paralyzováni, když jste měli kliknout a vstoupit do obchodu, pokud jste zažili paniku, když jste byli v obchodě, nebo pokud jste obchodovali impulsivně, pak jste byli svědky toho, jak biologické sklony vašeho mozku překonaly sílu vaší mysli. Takto se projevují biologické vzorce, které přebírají kontrolu nad vaším myšlením. Dokud nepřerušíte tyto mechanismy, budete upadat do destruktivního chování.
Nebojuj a neutíkej
Proto je pro vás jako tradera tak důležité naučit se ovládat svůj starodávný vzor chování „bojuj, nebo uteč“. Jinak se tento vzor, dokud se jej nezbavíte, obrátí proti vám a vašemu tradingu. Zrušení spojení mezi nejistotou a strachem a přecvičení se na řízení rizika ve stavu nejistoty a pravděpodobnosti se pak stane cílem psychologického vývoje.
Skrytá přesvědčení, která popíráte, vás v tradingu poškodí
Vraťte se k příběhu z úvodu dnešního článku o traderovi, kterému se spouštěly pochybnosti o sobě a o své metodice. Všimněte si, že dokud nebyl vystaven ohrožení, neměl žádný problém. Poté, co vstoupil do prostředí nejistoty a nejednoznačnosti v tradingu, byly výsledkem pochybnosti. Pro jeskynního člověka je toto ohrožením jeho života. Pro tradera to znamená strach ze ztráty. Problém je v tom, že bez ohledu na efektivnost jeho metodiky vnímá jeho jeskynní mozek nejistotu na trzích jako ohrožení života, zatímco jeho mysl se snaží řídit riziko.
Když emoce ovládají naši mysl
Problém je tedy v tom, že emocionální mozek se zmocní moderního, myslícího mozku. To riziko není ve skutečnosti biologickým ohrožením, je to psychologické ohrožení. Je to sebeomezující přesvědčení tradera, že je nedostatečný, nedůležitý, nezaslouží si nebo je bezmocný. Jeskynní mozek toto bude vždy vnímat jako ohrožení života. A z těchto sebeomezujících přesvědčení ohledně schopnosti přežít v tomto světě vyplývají traderovy posuzující a hodnotící názory na jeho schopnost uspět v tradingu.
Z těchto omezujících přesvědčení o sobě samém pak vychází myšlenkový život tradera. Tyto myšlenky jsou ve skutečnosti hlasem hluboko skrytých sebeomezujících přesvědčení.
Hlas vašich myšlenek
Běží vám také hlavou tyto vysoce emocionálně nabité myšlenky, když obchodujete? A jak je nazýváte? Já dávám přednost označení „interní dialog“. Tak mnohem lépe pochopíme svou mysl, se kterou přicházíme do tradingu. Poodstupte si a naslouchejte konverzaci, kterou vedete sami se sebou. V první řadě rozlišujte mezi strachem, obavami, znepokojením a ostražitostí.
Jejich chemie může být podobná, ale myšlení (sada přesvědčení) se velmi liší. Dokud okolnosti, kterým čelíte, nejsou přímým ohrožením života tady a teď, nejsou strach a obavy emočními stavy, které se hodí pro nestranný trading. Pokud tedy obchodujete se strachem nebo obavami, už jste v podstatě utrpěli ztrátu, nebo jste přinejmenším naladěni na to, abyste nevydělali. Vaše myšlenky budou orientovány na to, abyste se vyhýbali ohrožení – ne na to, abyste řídili riziko. Pamatujte si, že váš „jeskynní mozek“, pokud se aktivuje, je mnohem silnější než vaše mysl.
To „já“, kterým popisujete sami sebe, je pouze označením interních konverzací v mysli, na které se upíná vaše mysl. Stejně tak jako se tyto intenzivní vnitřní konverzace mohou nabít strachem a obavami, mohly by být zaměřeny na disciplínu a nestrannost. Je potřeba mít dovednost zvládat významy, které jsme si spojili s emocemi. To osvobodí mysl od strachu a dovolí vám volit si stav své mysli, se kterým vstoupíte do tradingu. To neznamená, že budete bez emocí. Spíše to znamená, že vy sami si budete volit emoce a stav mysli, se kterými budete obchodovat.
Obchodování bez emocí
Když někdo říká, že obchoduje bez emocí, ve skutečnosti tím míní, že obchoduje z emocionálního stavu nestrannosti. Nestrannost, nezaujatost a čisté logické myšlení jsou prostě emoční stavy, které ovlivňují rozhodnutí, která činíte. Pro úspěch v tradingu se tedy musejí kultivovat. Abyste docílili disciplíny a nestrannosti, budete ale muset zrušit spojení mezi strachem a nejistotou. Abyste to docílili, budete muset transformovat svá omezující přesvědčení o sobě samých, která dávají vzniknout vaší interpretaci nejistoty. Dokud budete k nejistotě přistupovat se strachem, nebudete schopni zvládat riziko nejistoty z disciplinovaného a nestranného stavu mysli.
Řízení stavu mysli a navyšování nebo ztrácení kapitálu
Říká se, že trading je převod kapitálu z jedněch rukou do druhých. Když emocionálně zvládáte strach a obavy, stane se obchodování s disciplinovanou a nestrannou myslí reálnou možností. V takovém případě je stav vaší mysli velmi odlišný od stavu mysli 95 % traderů, kteří obchodují se strachem. V tomto strachu se začínají chovat iracionálně. Vy jste ve stavu disciplinovanosti ve výhodě a můžete využít davovou mentalitu strachu.
Součástí strategie (metodiky) lva, který je na lovu, je vzbuzovat strach a vytvářet paniku ve stádu pakoňů. Když totiž jejich jednání ovládne strach, začnou pakoně dělat chyby a zvyšuje se jejich šance na to, že ve hře lovce a kořisti prohrají.
To samé se děje v tradingu. Pokud přistupujete k nejistotě v tradingu s pochybnostmi o sobě a se strachem, udělá z vás vaše mysl kořist (tj. budete v tradingu ztrácet). Ti, kdo v tradingu dokážou řídit stav své mysli, budou naopak jednat cíleně (tj. budou vydělávat).
Sebeomezující přesvědčení – poznejte své démony
Za předpokladu, že vaše metodika funguje a vy jste si uvědomili, že to je vaše psychika, co vám nabourává úspěch v tradingu, ptejte se sami sebe, co jsou vaše sebeomezující přesvědčení, která vám brání využít svou obchodní výhodu. To je ta nejmocnější otázka, kterou si můžete klást, když se snažíte vyladit svou psychiku pro maximální výkon v tradingu. Je to to, co vás odliší od myšlení davu, od stáda, které obchoduje z pozice strachu.
Vaše emoce a myšlenky při tradingu vás dovedou k vašim démonům, které jste nechtěli vidět. Trading vás bude pokořovat, dokud se nepropracujete svými strachy. Vaši psychologičtí démoni budou vždy mít prospěch z vašich nepodložených, nepravdivých sebehodnocení o vaší neschopnosti, nedůležitosti, bezcennosti a bezmocnosti. Zažíváte je ve svých emocích a ve svých myšlenkách. Když se jim odvážně postavíte, osvobodíte se od nich. Vyhýbání se těmto démonům vás drží v jejich zajetí.
To je cesta tradera. Poznej sám sebe.
Autorem článku je Rande Howell - Tradersstateofmind.com
Překlad se souhlasem autora Pavel Kaiser – tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Postupná cesta k profesionálnímu tradingu
Je běžně mylnou představou, že profesionální dovednosti či znalosti v určité oblasti, ať už se jedná o obchodování na finančních trzích či o sport, jsou vrozenou vlastností pro pár vyvolených jedinců. Toto myšlení předpokládá, že jsme buďto odborníci nebo ne a tím pádem pro nás neexistuje způsob, jak potřebné dovednosti získat, pokud se s nimi nenarodíme. -
Pracujte na sebedůvěře v tradingu
V dnešním článku se podíváme na to, jak si budovat sebedůvěru v tradingu. Sebedůvěra je totiž nedílnou součástí úspěšného obchodování. Zjistíme také, co ji podkopává a jak se tomu vyhnout. -
Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat. -
Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou. -
Proč bychom si měli stanovit maximální denní ztrátu
Každý z nás během určitého časového období v obchodování určitě cítil potřebu obchodovat více, i když výsledná ztráta za obchodní den překročila výši obvyklé denní ztráty. Primárním cílem totiž bylo snížit předchozí ztráty a nejlépe obchodní den zakončit ještě v plusu. Bohužel tento cíl obvykle nebývá naplněn a pro obchodníka tak den končí ještě větší ztrátou. Pokud je toto i váš případ, pokračujte ve čtení. V dnešním článku si popíšeme, proč je důležité během našeho obchodního dne dodržovat určité limity. -
Proč bychom si měli zapisovat své pocity z obchodování?
Zapisování obchodních statistik je v tradingu výborná věc, která nás může posunout výrazně vpřed. Nicméně, pouhá čísla nám nemusí odhalit celý příběh, jak na tom s obchodováním reálně jsme. Pokud jste si v tradingu vědomi, že děláte něco neustále špatně, může být skvělou pomůckou psychologický deník, do kterého si zapisujeme své pocity a emoce. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme jak na to. -
Proč je nuda v tradingu důležitá?
Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným. -
Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu. -
Proč nemůže každý riskovat stejně?
Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference. -
Proč opět odevzdáváme své zisky?
Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili. -
Proč používat psychologický deník
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník. -
Proč tradeři neustále selhávají?
Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti. -
Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru. -
Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown. -
Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže. -
Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem. -
Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo. -
Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky? -
Psychologie Profit-Targetu
Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže. -
Psychologie tradingu
Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |