V dnešním článku se podíváme na velmi často opakující se téma ohledně toho, jak moc je trading časově náročný. Rád bych se s vámi podělil o několik myšlenek, které mě v průběhu času k tomuto tématu napadly. Pojďme se na to tedy podívat.
Co se myslí tradingem?
Když se mě lidé na toto téma ptali, ve většině případů měli na mysli trading jako činnost, při které se obchoduje na burze, otevírají se obchody nebo se provádí obchodní příprava. Většina dotazů ohledně časové náročnosti tradingu tedy směřovala tímto směrem. V tomto okamžiku jsem se ovšem vždy zarazil, protože obchodníci naprosto přeskočili tu nejdůležitější část tradingu, kterou je vývoj a testování strategie.
Je to právě vývoj obchodní strategie, její backtestování, optimalizace a paper trading, které jsou na celém tradingu časově i psychicky nejnáročnější. Jedná se totiž o nezbytnou činnost, která vyžaduje nejvíce úsilí. Pokud bychom měli vztáhnout otázku časové náročnosti tradingu právě na fázi vývoje strategie, pak ano, trading je velmi časově náročná disciplína. Další nevýhodou této fáze je, že obchodník musí investovat čas, který se mu nevrátí okamžitě.
Samotné obchodování
Pokud bychom se měli zamyslet nad časovou náročností samotného obchodování, záleží především na tom, kolik času tomu chce obchodník věnovat. Jestliže má k dispozici minimum času, například kvůli práci a rodině, tak může obchodovat na vyšších časových rámcích. V takovém případě stačí provádět obchodní přípravu s frekvencí jednou týdně, případně i jednou měsíčně.
Naopak pokud má obchodník více času a chce se tradingu intenzivněji věnovat, může obchodovat na nižších časových rámcích a spekulovat na kratší cenové pohyby. I zde ale doporučuji čas u obchodní platformy omezit. Pro intradenní trading nebo scalping maximálně dvě hodiny denně, protože jde o psychicky velmi náročnou činnost, především kvůli nutnosti udržení vysoké míry pozornosti. V tradingu rozhodně neplatí, že čím déle u platformy sedíte, tím více vyděláte. Klíčová je efektivita.
Jak si to kdo udělá
Časová náročnost tradingu velmi úzce souvisí také s životním stylem obchodníka. Osobně si myslím, že by se trading měl stát součástí denní rutiny a nemělo by se jednat o činnost, která má za cíl “zabít čas”. Čím více bude trading nudný a rutinní, tím lépe pro obchodníka a časová náročnost tak bude spíše jen otázkou volby.
Obecně se doporučuje, a naprosto s tím souhlasím, že by obchodníci měli začínat na vyšších časových rámcích, jako jsou H4 nebo denní rámce. Právě tyto časové rámce reflektují dlouhodobé trendy a samotný trading, stejně jako vývoj obchodní strategie, jsou zde výrazně méně časově náročné než obchodování na nižších časových rámcích, jako jsou hodinové nebo minutové grafy.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz