Zároveň s tím se zmírnily obavy z hard landing americké ekonomiky a všichni se začali těšit na sluncem zalité obchodování v rámci uvolňovacího cyklu.
Obrázek 1 – tečkový graf ze září 2024 (zdroj: cmegroup.com)
EUR/USD vystoupal až na 1,1200 a na ní se zastavil s vědomím, že bez znalosti toho, jak dopadnou za týden data z trhu práce, nemá moc smysl hnát se výše. Optimismus potřeboval ještě posílit a utvrdit v tom, že se nedočkáme zklamání v podobě stabilních dat z americké ekonomiky.
Obrázek 2 – vývoj EUR/USD H4 (Metatrader)
Velké slovo budou mít v tom, jestli půjdou sazby dolů rychleji nebo pomaleji data, z amerického trhu práce. Ta jsou zveřejňována vždy první týden v měsíci a tento termín se nám rychle blíží. Výhodou amerických dat je jejich detailnost, kterou jinde na světě budeme těžko hledat. Zajímavostí také je, že do zveřejňování dat v USA vstupuje také soukromý sektor. Konkrétně společnost ADP. Ta je globálním poskytovatelem HR služeb. V USA zveřejňuje svoje odhady nových pracovních míst vždy ve středu s tím, že v pátek pak vychází kompletní vládní statistika z celé ekonomiky. Report ADP tak vytváří určitá očekávání, nicméně má svoje limity, které je při sledování dat z US trhu práce mít na zřeteli.
Prvním limitem je podstatně menší vzorek. ADP ovládá max. 10 % trhu v USA a sleduje jen soukromý sektor – státní zaměstnanci se v něm nikdy neobjeví. Tento limit pak generuje rozdíly mezi Payrolls a ADP a je důvodem, proč mají ADP na trhy zpravidla jen krátkodobý dopad.
Hlavním bodem dat z trhu práce pak je kombinace míry nezaměstnanosti a ukazatele nových pracovních míst Payrolls. Obecně se jako hlavní ukazatel bere tzv. Non-farm Payrolls, který zachycuje počet nových pracovních míst mimo zemědělství, které je ovlivněno sezónními vlivy. Dalším důležitým ukazatelem jsou tzv. Private non-farm Payrolls, který předchozí ukazatel očišťuje o vliv státních zaměstnanců a zachycuje výkon soukromého sektoru, jako takového. Ten je pro zachycení výkonnosti ekonomiky stěžejní.
Obrázek 3 – Non-farm Payrolls (zdroj: Tradingeconomics.com)
Z pohledu trhu jsou pak důležité i ukazatele míry nezaměstnanosti, jsou tradičně dva. Ten hlavní je oficiálně zveřejňován jako U3 unemployment rate a používá metodiku, která bere do úvahy jen lidi, hledající aktivně práci a tím snižuje počet lidí ve jmenovateli zlomku, který je nakonec mírou nezaměstnanosti. Pro FED i pro část trhu je však důležitý i méně diskutovaný ukazatel U6, který lhůtu pro hledání práce prodlužuje na 12 měsíců a podle kritiků metodiky U3 poskytuje plastičtější obraz o míře nezaměstnanosti v USA. Bere totiž do úvahy i lidi, kteří jsou nuceni pracovat jen v částečných úvazcích a lidi, kteří sice nehledají práci, ale pokud by se nějaká objevila, jsou ochotní tuto práci vzít. Pro tento ukazatel probíhá dotazovací šetření mezi cca 60. tis. náhodně vybranými domácnostmi v USA.
Obrázek 4 – Míra nezaměstnanosti U3 a U6 (zdroj: Tradingeconomics.com)
Budeme-li svědky tedy pokračování růstu míry nezaměstnanosti a slabších Payrolls, počítejme s dalším testem 1,1200, který může být i úspěšný. Na druhé straně, pokud dostaneme robustní data, současné sázky na rychlý pokles sazeb budou muset být přehodnoceny a EUR/USD bude pokračovat v růstu.
Další osud EUR/USD tak momentálně závisí dle mého názoru na ochotě trhu věřit, že FED bude snižovat sazby rychleji (a k tomu nutně potřebuje slabší data z ekonomiky a hlavně z US trhu práce) a že ECB nebude snižování zrychlovat. Budou-li tyto dvě podmínky splněny, počítejme s tím, že EUR/USD se může vrátit výrazněji nad 1,1200, kde nebyl od začátku roku 2022. FED Watch tool, sestavovaný společností CME, momentálně na základě obchodování derivátů odhaduje cca vyrovnané šance na snížení sazeb o 25 a 50 bodů na listopadovém zasedání. Tato hodnota se však bude ještě hodně měnit.
Obrázek 5 – odhad pravděpodobnosti vývoje sazeb na listopadovém zasedání FOMC (zdroj: CMEgroup)
Tomáš Kudela
SAB Finance