Zdá se, že silný dolar je pro americkou ekonomiku větší brzdou, než si trh spolu s americkou centrální bankou (Fed) představoval. Průmyslové objednávky klesají již šestý měsíc po sobě (viz graf), což kreslí špatný obrázek do budoucna.
Vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (bez dopravy) v USA:
Shodou okolností se právě dnes dozvíme jak odhad růstu amerického HDP za první čtvrtletí, který by se měl pohybovat v blízkosti 1,0 %, tak i názor Fedu na aktuální ekonomickou situaci. Fed bude nejspíše hrát na holubičí notu, což znamená posunutí očekávání ohledně růstu úrokových sazeb ve Spojených státech až na samý konec letošního roku a další potenciální ztráty pro dolar. Celkovým vývojem se tak měnový pár EUR/USD vrací do pásma 1,1000 – 1,1500, které jsme predikovali v našem ročním výhledu z fundamentálního hlediska jako vyrovnané.
Pozitivní dopad na tento měnový pár má také zvyšující se šance na dosažení dohody ohledně řeckého dluhu. Tato událost sice nemá žádný významný vliv na aktuální fundamentální hodnotu eura, oslabení jejího vlivu ale znamená, že se euro dostává z přeprodaného kurzu do normálu. Kurz 1,1000 je proto kompromisem měnových politik na obou stranách Atlantiku a měl by oběma ekonomickým blokům vyhovovat – na jedné straně pomoci eurozóně vybřednout z deflace a na druhé straně pomoci americkým domácnostem k nastartování spotřebitelských výdajů podporovaných stále ještě zdravým trhem práce.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz