Výsledky byly pro trh negativním překvapením. I přes nedostatek pracovníků se mzdy ve Spojených státech zvýšily meziročně pouze o 2,5 %, což neznačí žádné významné inflační tlaky do budoucna. Růst pracovních míst také nesplnil očekávání a navíc čísla posledních 2 měsíců byla revidována směrem dolů, čímž se tříměsíční klouzavý průměr dostal na 121 tisíc míst, což je ve srovnání s létem minulého roku (viz graf) poloviční tempo.
Vývoj růstu pracovních míst v USA (v tisících):
Zdá se tedy, že zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) do koridoru 1,00 – 1,25 % na nejbližším červnovém zasedání bude na delší dobu jedno z posledních. Další letošní růst sazeb už podle trhu nastane s pouze 52 % pravděpodobností a právě tento očekávaný návrat holubic do Washingtonu tlačí americký dolar na slabší úrovně.
Fed však může být spokojený – nezaměstnanost se drží rekordně nízko, ekonomika se nijak nepřehřívá a nevytváří bubliny a navíc si centrální bankéři připravili slušný polštář v úrokových sazbách v boji s příští recesí. Kvůli slabému dolaru, který by popostrčil inflaci výše a pomohl mírně narovnat obchodní bilanci, se ale zlobit nebude.
Jednou z mála měn, která si v posledních týdnech nepřipsala zisky vůči dolaru, je britská libra. Tu naopak trápí domácí politická scéna, na které se kromě vyjednávání o brexitu v tento čtvrtek objeví ještě předčasné parlamentní volby.
Pokud se však nestane žádné překvapení a konzervativci premiérky Mayové zvýší svou majoritu v parlamentu, můžeme čekat, že libra také zrealizuje slušné zisky proti americkému dolaru a měnový pár GBP/USD zakotví dostatečně silně nad 1,3000.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf - D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CME Group, finance.yahoo.com, tradingeconomics.com, US Bureau of Labor Statistics