Čtvrtek 21. listopadu 2024 10:34
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani

Určování S/R úrovní pomocí vyplňování svící

Napsal:   Sekce: 

Jak najít mrknutím oka důležitou cenu.

Ke vstupu do obchodu používám svíčkové obratové formace. Tyto formace nejlépe fungují na S/R úrovních. Jak každý začátečník ví, S/R se vytváří v zahuštěných místech. Nějaký čas byl pro mě problém vyhledat a zakreslit správnou cenu. Cena, která by měla být silnou S/R úrovní, aby obchody měly vysokou šanci na profit. Všiml jsem si, že svíčkové formace, které úspěšně otočily směr pohybu ceny, se stávají funkční S/R úrovní. Dokonce je předem kolikrát známa cena ke které se dojde na pip přesně. Pracovně to nazývám vyplňování svící. Je to velice jednoduchý způsob, který také může samozřejmě sloužit pro určení PT. Pokusím se srozumitelně vysvětlit, jak takové místo vyhledat a jaké druhy rozlišuji.

Vyplňování svící funguje na všech TF. Pro určení silnějších S/R využívám D1, W1, MN. Na nižších TF je více šumu a nepřesností. Na H4 mě spíše dlouhé svíce varují, že může dojít k jejich vyplnění a nedovolí mi nesprávně posunout SL, nebo naopak napoví, že bych měl uzavřít alespoň jednu pozici. Každý nově vytvořený target čekající na vyplnění, tvoří obratová formace dvou svící. Skládá se z dlouhé svíce (ta je vždy vpravo) a svíce resistanční nebo supportní. Ta se nachází vlevo od té dlouhé. Je důležité, aby dlouhá svíce měla v ideálním případě close poblíž high a open u low, jde-li o býčí svíci a obráceně, pokud je to svíce medvědí. Tuto formaci tvoří většinou pouze dvě svíce. Existuje výjimka. Japonské svíce se sčítají. Může se tedy stát, že dlouhou svíci tvoří ve skutečnosti svíce dvě. Jsou potřeba jen v případě, že druhá svíce nevytvořila dostatečně dlouhé tělo s close a high dostatečně vzdálenými od budoucího targetu. Zkrátka musí být co vyplnit.

Pokud nemáte všeobecný přehled o svíčkových patternech, určitě bych doporučil vyhledat na netu. Pro nás jsou důležité ty dvousvíčkové. Na následujícím obr. ukážu a popíšu několik druhů. Měla by to být většina se kterou se můžeme na grafech setkat, ale svíčky jsou skvělé, takže proč je neprozkoumat, že? :o) Vybral jsem W1 TF, protože je na něm pěkně vidět většina variant pěkně po hromadě. Pro určení ceny je důležitý vztah mezi high, low a close svící. Čte se vždy cena (high, low) svíce, která leží vlevo. Tedy svíce resistenční, nebo supportní. Na obrázku je tato svíce označená červeným křížkem a vzniklý target označuje  modrá čára.


1. Formace je tvořena dvěma rozdílnými svícemi (býčí, medvědí) 1. svíce má vyšší high a 2. svíce je dlouhá s close poblíž low. Je to ideální pattern stejně jako př. č 2.

2. Tento pattern je tvořen dvěma stejnými svícemi (býčí). Je to dáno tím, že trend otočil pin bar. Low 1. svíce je výrazně níže a 2. svíce je opět dlouhá s close poblíž high.

3. Tento příklad ukazuje pattern, kdy je k označení S. potřeba třech svící. Trend otočil engulfing. Obě high i low se rovnají. Následující svíce je býčí s close poblíž high. Nyní můžeme označit S.

4. Tady R. vytvořil outside bar. Je to dlouhá svíce opět s close poblíž low. Můžeme označit R. V případě, že by close bylo výše, čekalo by se na další svíci.

5. Pátý příklad ukazuje vykreslení S. v trendu. Po korekční medvědí svíci následovala svíce býčí s close poblíž high. Vykreslil se S, který je vhodný po vyplnění dlouhé svíce k vyhledání obchodu do trendu na nižším TF.

6. Tato situace ukazuje vytvoření R pomocí outside baru. Na něm znázorňuji sílu R. pásma. Takto se dá označit každý pattern. Uvnitř tohoto pásma je vhodné vyhledávat obratové formace pro obchod. Pochopitelně na nižších TF.

Toto je v krátkosti vše, co je potřeba k určení S/R úrovní, popřípadě určení PT. Jen bych dodal, že tato metoda sice slušně šlape, ale občas ji kluci nerespektují a cena nedojde přesně na pip k targetu. Když do těch míst zadávám PT, přičítám 5 pips, popřípadě si to hlídám okem.

P.S. Při projíždění netu jsem dnes narazil na stránky Sama Seidena. Zaujalo mě jeho zakreslování S/R úrovní. Myslím, že budu mít o zábavu postaráno na pár dalších dnů. Můžu jen doporučit. V jedné diskusi na českém serveru jsem zachytil jeden nick tradera, který působí i zde. Když bude mít chuť mohl by nám přispět svou hromadou do mlýna k tomuto tématu.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Umění naskočit do trendu a profitovat na něm
    Stát na dominantní straně trhu je vždy mnohem zajímavější, než lovit zisky v technických korekcích. Článek se věnuje popisu technických formací, na kterých jsou marně očekávány změny sentimentu, leč ty v drtivé většině případů nikdy nenastanou.
  • Umění vybírat zisky, aneb přeceňované RRR
    Jednou z nejčastěji využívaných metod řízení peněz je metoda pomocí risk rewar ratin (RRR). Ale ani ona není všemocná.
  • Únorový akciový sesun pokračuje, index S&P 500 je pod 4 000
    Zkrácený obchodní týden v USA proběhl poměrně jednoznačně. Index S&P 500 v pondělí uzavřel pod 4 000, ve čtvrtek zastavil čtyřdenní sérii ztrát mírným ziskem, v pátek ale potvrdil pokles pod 4 000 a uzavřel na týdenní bázi se ztrátou 2,67 %.
  • Update: Aussie, kiwi, chunnel
    Update: Aussie, kiwi, chunnel...
  • Update na commodity trading ideas
    V tomto blogu poukážem na zaujímavé situácie ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad bude strednedobý/dlhodobý, no očakávam držanie pozícii na 6-18 mesiacov. Tento blog je pokračovanie tradingových nápadov na komodity, ktorý som písal pred mesiacom s tým, že už ide do tuhého na káve, cukre a na kukurici môže do konca roka vzniknúť takisto nákupná príležitosť.
  • Update na komodity – zlato, ropa a zemný plyn
    V tomto blogu poukážem na zaujímavé príležitosti, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je strednodobý až dlhodobý, takže očakávané držanie pozícii je na minimálne niekoľko týždňov či mesiacov.
  • Úprava strategie
    Také by se tento článek mohl jmenovat „jak jsem opět nepoužil demo účet“, ale nechci nikoho popichovat, takže jsem zvolil název pragmatičtější.
  • Úprava strategie – jak jsem dostal přes prsty
    Vždy říkám, že každá změna musí být promyšlená, musí mít nějaké opodstatnění, musí být pečlivě otestovaná a nesmí být revoluční. Myslím si, že všechno toto se mi podařilo dodržet, když jsem v minulém týdnu rozdělil svoji strategii a použil mírně upravené nastavení. A to tak mírné, že se týkalo pouze jediné součásti obchodů - Take-Profitu (TP).
  • Úprava ve velikosti range
    Trh je něco jako řeka. I když vypadá stejně, tak nikdy stejný není. A proto je potřeba neustále drobně upravovat strategii tak, aby v tom proudu dokázala setrvávat na stejném místě, tedy aby nebyla ztrátová.
  • Úprk do USD nepolevuje
    Nadšení na české koruně ze včerejšího zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB nevydrželo dlouho. Všeobecná nechuť nakupovat „rizikové“ měny zahnala EUR/CZK zpět k 26korunové hranici. Ostatní emerging markets měny zažívají ještě hlubší propad, který má jednoho jmenovatele a tím je návrat peněz zpět do USA.
  • Urobí Ethereum čoskoro 100% pumpu?
    Toto je téma, ktorá sa posledné hodiny a dni asi najviac rieši na Twitteri a v celej krypto komunite. Má však tento predpoklad reálny základ alebo je to len prianie krypto fanúšikov?
  • Úrokové sadzby sa opäť znížia
    Vždy, keď sa trojmesačné americké štátne dlhopisy obchodujú vyššie ako desaťročné americké štátne dlhopisy, cyklus úrokových sadzieb sa blíži k vrcholu.
  • Úroveň 1,1000 eurodolaru sluší
    Negativní překvapení z americké ekonomiky stále nepřestávají. Průmyslová výroba se již blíží stagnaci a z tuhé zimy se do nákupů nechce ani domácnostem – index spotřebitelské důvěry včera prudce klesl ze 101,4 na 95,2 bodu, přestože se čekal mírný růst. Eurodolar (měnový pár EUR/USD) se tak v reakci na tato data posunul na 3týdenní maxima.
  • USA a jeho systém zveřejňování dat z trhu práce a proč na něm visí osud 1,1200 EUR/USD
    Tento týden byl ve znamení promítání novinek z FEDu do trhu. Na trhu zavládla euforie, trhy začaly naceňovat další uvolnění monetární politiky, dost možná i nad rámec aktuálního výhledu tečkového grafu.
  • USA dál zpomalují, dolar slábne
    Událostí číslo jedna minulého týdne byl pravidelný měsíční NFP report z amerického trhu práce. Přestože míra nezaměstnanosti klesla na 16leté minimum 4,3 %, tvorba nových pracovních míst se nezdá být dostatečně silná, aby unesla rychlé zvyšování úrokových sazeb.
  • USA jako ropná velmoc?
    Díky novým technologiím i důrazu na energetické úspory se postavení Spojených států na trhu s energiemi za posledním 10 let radikálně změnilo. Výrazné zvýšení nabídky plynu a ropy také výrazně zamávalo s cenami komodit, které klesly o více než polovinu z maxim roku 2011.
  • USA jsou výrazně napřed před ostatními
    Pravidelný čtenář tohoto blogu si jistě všimnul, že si zde často beru do „úst“ bezprecedentní měnovou i fiskální podporu ekonomiky ve Spojených státech, které v loňském roce více než zachránily akciový trh a poslaly kurz amerického dolaru níže. Není vše ale jen o emocích a objemu peněz v oběhu. I tvrdá fundamentální data z USA ukazují, že největší světová ekonomika má nakročeno k mnohem silnějšímu a udržitelnějšímu růstu než ostatní vyspělé země. Jde o další faktor, na kterém mohou stavět akcioví býci, zatímco traderům USD zůstane místo jasného signálu otazník.
  • USA ve čtyřech grafech
    Vánoční svátky jsou v tomto roce naplánovány do poloviny pracovního týdne. Objem obchodování, volatilita i nové makroekonomické statistiky by tedy měly být až do konce roku omezeny především na Asii, kde lidé chodí normálně do práce. Rád bych se proto v oddechovém módu podělil o několik zajímavých grafů, které zapadají do okénka fundamentální analýzy a vyprávějí příběh o stále ještě největší světové ekonomice, Spojených státech.
  • USD a meny indexového koša DXY
    US dolár dlhšie obdobie oslaboval v porovnaní s menami indexového koša sily amerického dolára (DXY). V piatok (31. júla 2020) prišlo k výraznejšej korekcii na všetkých menových pároch s náznakom možnej zmeny trendu. Pokiaľ by aj prišlo k zmene trendu, takáto by sa s najväčšou pravdepodobnosťou neudiala jednoznačným spôsobom, ale viacnásobným testovaním aktuálnych úrovní. V každom prípade vzniká viacero príležitostí pre rôzne typy obchodníkov, ako aj pre viacero techník obchodovania.
  • USD/BRL – Olympiáda bude výrazně levnější
    Vývozci komodit to mají dnes těžké. Čína omezuje svou dříve nenasytnou poptávku a konkurence na trhu od uhlí po cukr je velká. Když k tomu přidáme rostoucí sílu amerického dolaru a chronický deficit na brazilském běžném účtu, vyplývá pro měnový pár USD/BRL z uvedené situace jediný směr, vzhůru.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje