Ke vstupu do obchodu používám svíčkové obratové formace. Tyto formace nejlépe fungují na S/R úrovních. Jak každý začátečník ví, S/R se vytváří v zahuštěných místech. Nějaký čas byl pro mě problém vyhledat a zakreslit správnou cenu. Cena, která by měla být silnou S/R úrovní, aby obchody měly vysokou šanci na profit. Všiml jsem si, že svíčkové formace, které úspěšně otočily směr pohybu ceny, se stávají funkční S/R úrovní. Dokonce je předem kolikrát známa cena ke které se dojde na pip přesně. Pracovně to nazývám vyplňování svící. Je to velice jednoduchý způsob, který také může samozřejmě sloužit pro určení PT. Pokusím se srozumitelně vysvětlit, jak takové místo vyhledat a jaké druhy rozlišuji.
Vyplňování svící funguje na všech TF. Pro určení silnějších S/R využívám D1, W1, MN. Na nižších TF je více šumu a nepřesností. Na H4 mě spíše dlouhé svíce varují, že může dojít k jejich vyplnění a nedovolí mi nesprávně posunout SL, nebo naopak napoví, že bych měl uzavřít alespoň jednu pozici. Každý nově vytvořený target čekající na vyplnění, tvoří obratová formace dvou svící. Skládá se z dlouhé svíce (ta je vždy vpravo) a svíce resistanční nebo supportní. Ta se nachází vlevo od té dlouhé. Je důležité, aby dlouhá svíce měla v ideálním případě close poblíž high a open u low, jde-li o býčí svíci a obráceně, pokud je to svíce medvědí. Tuto formaci tvoří většinou pouze dvě svíce. Existuje výjimka. Japonské svíce se sčítají. Může se tedy stát, že dlouhou svíci tvoří ve skutečnosti svíce dvě. Jsou potřeba jen v případě, že druhá svíce nevytvořila dostatečně dlouhé tělo s close a high dostatečně vzdálenými od budoucího targetu. Zkrátka musí být co vyplnit.
Pokud nemáte všeobecný přehled o svíčkových patternech, určitě bych doporučil vyhledat na netu. Pro nás jsou důležité ty dvousvíčkové. Na následujícím obr. ukážu a popíšu několik druhů. Měla by to být většina se kterou se můžeme na grafech setkat, ale svíčky jsou skvělé, takže proč je neprozkoumat, že? :o) Vybral jsem W1 TF, protože je na něm pěkně vidět většina variant pěkně po hromadě. Pro určení ceny je důležitý vztah mezi high, low a close svící. Čte se vždy cena (high, low) svíce, která leží vlevo. Tedy svíce resistenční, nebo supportní. Na obrázku je tato svíce označená červeným křížkem a vzniklý target označuje modrá čára.
1. Formace je tvořena dvěma rozdílnými svícemi (býčí, medvědí) 1. svíce má vyšší high a 2. svíce je dlouhá s close poblíž low. Je to ideální pattern stejně jako př. č 2.
2. Tento pattern je tvořen dvěma stejnými svícemi (býčí). Je to dáno tím, že trend otočil pin bar. Low 1. svíce je výrazně níže a 2. svíce je opět dlouhá s close poblíž high.
3. Tento příklad ukazuje pattern, kdy je k označení S. potřeba třech svící. Trend otočil engulfing. Obě high i low se rovnají. Následující svíce je býčí s close poblíž high. Nyní můžeme označit S.
4. Tady R. vytvořil outside bar. Je to dlouhá svíce opět s close poblíž low. Můžeme označit R. V případě, že by close bylo výše, čekalo by se na další svíci.
5. Pátý příklad ukazuje vykreslení S. v trendu. Po korekční medvědí svíci následovala svíce býčí s close poblíž high. Vykreslil se S, který je vhodný po vyplnění dlouhé svíce k vyhledání obchodu do trendu na nižším TF.
6. Tato situace ukazuje vytvoření R pomocí outside baru. Na něm znázorňuji sílu R. pásma. Takto se dá označit každý pattern. Uvnitř tohoto pásma je vhodné vyhledávat obratové formace pro obchod. Pochopitelně na nižších TF.
Toto je v krátkosti vše, co je potřeba k určení S/R úrovní, popřípadě určení PT. Jen bych dodal, že tato metoda sice slušně šlape, ale občas ji kluci nerespektují a cena nedojde přesně na pip k targetu. Když do těch míst zadávám PT, přičítám 5 pips, popřípadě si to hlídám okem.
P.S. Při projíždění netu jsem dnes narazil na stránky Sama Seidena. Zaujalo mě jeho zakreslování S/R úrovní. Myslím, že budu mít o zábavu postaráno na pár dalších dnů. Můžu jen doporučit. V jedné diskusi na českém serveru jsem zachytil jeden nick tradera, který působí i zde. Když bude mít chuť mohl by nám přispět svou hromadou do mlýna k tomuto tématu.