Již delší dobu jsme se nezabývali negativními dopady tradingu na naší psychiku, takže to v tomto článku napravíme. Začneme zcela od základů a připomeneme si fenomén, se kterým se jistě setkalo mnoho obchodníků na začátku své kariéry, a který má negativní dopady nejen na trading samotný, ale také na životní styl, partnerský život a popřípadě i na další oblasti života. V tomto článku se budeme věnovat závislosti na tradingu a v jeho závěru si samozřejmě povíme, jak se tohoto fenoménu zbavit.
Na čem je trader vlastně závislí?
Jedním z hlavních faktorů, na kterém je trader závislí, je naděje. Vidina rychlého zisku, za který si konečně koupí auto, barák, pozemky atd., je někdy opravdu velmi omamující. Tato vidina však dokáže mnoho obchodníků u tradingu udržet i přes to, že jejich obchodní výsledky vykazují červená čísla. To, že závislý člověk má neustále potřebu sledovat každý cenový pohyb, je podle mého názoru pouze projev závislosti, nikoliv závislost sama. Závislost dle mého totiž pramení z nespokojenosti se svou současnou situací a vidinou lepších zítřků.
V rámci závislosti na tradingu si obchodníci prochází jak emocionálními výkyvy, tak i změnami ve svém hormonálním systému. Z pohledu emocí se jedná o změny nálad nejen při tradingu, ale i mimo grafy, což už je pokročilejší fáze závislosti. Ta je již doprovázená změnami v hormonálním systému, kdy tělo do krevního oběhu vylučuje jednak dopamin, jakožto hormon štěstí, který zároveň tvoří protiváhu hormonu s názvem adrenalin, který tělo produkuje v případě stresu.
Nejprve uvědomění a poté změna
Posloupnost léčby závislosti na tradingu je velmi důležitá. Pokud je obchodník emocionálně nestabilní a tento fakt si odmítá přiznat, nepomůže mu ani vyšší časový rámec, ani jiná obchodní strategie. Problém v realizaci ziskového tradingu bude totiž stále stejný, a to emoce.
V případě uvědomění si závislosti má obchodník jednu velkou výhodu, kterou je jeho okolí. Lidé velmi rádi a ochotně nabídnou svojí zpětnou vazbu na chování obchodníka, a pokud ne přímo slovem, tak minimálně svým jednáním. S emocionálně nevyrovnaným člověkem totiž nikdo být nechce a v okamžiku, kdy závislost na tradingu narušuje například chod domácnost, je potřeba si to uvědomit a začít hledat východiska.
Obvykle v takovýchto případech je vhodné absolvovat odvykací kůru, tedy dát si od tradingu na nějaký čas pauzu. Během této doby dojde k „vystřízlivění“, kdy se trader může více podívat sám do sebe a zjistit, jaké faktory jej do závislosti dostaly, a především si ujasnil opatření při svém dalším obchodním pokusu, které by měly zabránit opětovnému nástupu závislosti.
Je však nepsaným pravidlem, že tradera který byl na obchodování závislí, čeká při restartu kariéry opět nějaká překážka, kterou bude muset opět překonat. Pokud bude obchodník úspěšný a závislosti nepodlehne, tuto zkoušku splní a v budoucnu se minimalizuje riziko opětovné závislosti. Pokud ji nesplní ani na podruhé, může být východiskem s tradingem skončit, protože je nad jeho současné možnosti.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass