Částečně za negativním sentiment stojí lidský faktor, kdy investoři očekávají, že daňová reforma podpoří růst akcií stejně jako v 2Q a když se tak neděje, hází vinu na vše ostatní a důvěra v další růst polevuje. Tempo růstu v USA je již tak vysoké a prostor pro pozitivní překvapení není tak velký. Jak poznat, kdy dosáhnou akcie svého dna v poměrně stabilním prostředí pro jejich růst? Podle Nicka Colase lze sledovat několik metrik.
Úvodem je potřeba připomenout, že jak se většina analytiků dovnímala, že výprodej způsobený růstem výnosů předminulý týden bude rychle ukončen a růst akcií podpořen výsledkovou sezonou, zároveň se shodují na tom, že výprodej nemusí být ještě u konce. Důležité je zůstat ve střehu, být defenzivní a také sledovat ostatní aktiva a jejich vývoj, ne pouze akcie. Více může napovědět například vývoj ceny zlata, to při poslední únorové korekci téměř nereagovalo a začalo lehce zpevňovat, až když akcie opět získávaly na atraktivně. Nyní je scénář odlišný, zlato po delší době posiluje, a ačkoliv je předprodané, je zřetelné kam se odchýlil tok kapitálu.
Proces, kdy akciové trhy najdou své dno, nebude mít přesně daný datum, tudíž se bude jednat o delší časový rámec. Pro tento proces bude zásadní politika FEDu nebo nálada na atraktivních akciových trzích.
1) FED
Jednou z hlavních statistik je však pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb, ta totiž v noci na čtvrtek klesla z 81% na 66%. Banka neustále opakuje poznatky o přehřívání ekonomiky a neutrálních úrokových sazbách, co však chtějí slyšet trhy je schopnost FEDu rozeznat globální rizika pro pokračování expanze a potencionální ohrožení ekonomiky v roce 2019. Jakákoliv změna komunikace FEDu ohledně sazeb, nebo ustoupení od prosincového zvýšení, by byla úleva pro finanční trhy.
2) Technologické akcie
Atraktivita technologických akcií v čele se společnosti jako je Amazon, Apple, Alphabet, Netleflix a další za posledních několik let výrazně vzrostla a právě výše zmíněné tituly byly tahounem na Wall Street. Stejně jako většina akciových titulů, tak i technologické akcie si prošly výprodejem a právě znovu rostoucí apetit po těchto titulech značí možný konec klesajícího trendu.
3) Index strachu musí ještě růst
Před únorovou korekcí na akciových trzích se VXI pohyboval kolem úrovně 10 bodů, bez výraznějších výkyvů. Během únorové korekce skokově vyrostl až nad 37 bodů a od té doby se pohybujeme v prostředí zvýšené volatility. Poslední výprodeje dostaly VIX trvale nad 20 bodů, výraznější narůst však zatím nesledujeme. To, že se VIX pouze drží na vyšších úrovních, značí akceptování investorů s nervózní situace na trhu. Nadprůměrně vysoká čísla jako 28, nebo 36 pak znamenají, že trhy brzy najdou své dno a VIX bude klesat na nižší hodnoty.
4) Stabilizace na zahraničních finančních trzích
Šanghajský index ztratil více jak 20%. Právě čínský akciový trh za letošní rok inkasuje největší ztráty kvůli rostoucím obavám kolem obchodního napětí mezi USA a Čínou. Pokud uvažujeme, že jedním z hlavních katalyzátorů nedávných výprodejů jsou právě obavy ze zpomalení Číny, tak stabilizace čínské ekonomiky by znamenala i uklidnění na ostatních finančních trzích.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA