Vítám vás u dalšího článku o psychologii obchodování. Dnes se podíváme na velmi praktické téma, které se týká podržení ziskové pozice do té doby, než trh naplní svůj ziskový potenciál. U mnoha obchodníků se jedná o faktor, ve kterém si nejsou jistí, takže v tomto článku si nastíníme, jak se v této dovednosti zlepšit. Pojďme na to.
Přes psycho to nepůjde
I přes to, že se jedná o psychologický blok, který brání využít potenciál cenového pohybu naplno, tak se psychologickou cestou nyní nevydáme. V první řadě je totiž potřeba si uvědomit, co se děje v obchodníkově hlavě v okamžiku, kdy začne o předčasném výstupu z pozice uvažovat. Někdy se jedná o strach z toho, že o vydělané peníze přijde, jindy zase o ztrátu sebe důvěry a víru v prvotní analýzu a obchodní plán.
Obchodníkům z psychologického pohledu nepomáhá ani vědomí, že trh si prochází korekcemi, takže vlastně jde o klasické chování. I když toto většina obchodníků už dávno ví, tak jim to v praxi nijak nepomůže. Osobně vidím jinou možnost, jak se tomuto fenoménu postavit, a to tu, že je nutné sáhnout více do technické podstaty obchodování, abychom dokázali změnit svůj pohled na předčasné výběry zisků.
Léčba technickou analýzou
Jak jsem již v předchozích odstavcích naznačil, tak klíčem k celé záležitosti jsou tržní korekce. Ony totiž mohou za to, že se obchodník po psychické (i finanční) stránce dostává do nepříjemného rozpoložení. Proto bude potřeba změnit pohled na tržní korekce tak, abychom vymazali negativní přesvědčení, že nám obchodníkům škodí, ale naopak je využívali produktivně a k našemu prospěchu.
Zde se můžeme poučit od investorů, kteří obvykle nemají problém s dlouhodobějším držením a technické korekce využívají k dokoupení třeba akcií do portfolia. Stejný způsob můžeme aplikovat i na nižších časových rámcích a CFD kontraktech. V tomto případě se ovšem nevstupuje plnou pozicí do trhu na jedné ceně, ale celková obchodní pozice se v čase buduje právě za použití tržních korekcí.
Už změnou této perspektivy na tržní korekce můžeme dospět k pochopení toho, že se vlastně jedná o velmi pozitivní jev, který když se děje v ziskové pozici, tak dává možnost přihodit objem do trhu. Samozřejmě vše musí být řízené a nelze umisťovat do trhu objem nad rámec money managementu. Nicméně změna pohledu na tržní korekce může výrazným způsobem ulehčit obchodní psychologii.
Další možností, jak ulevit své psychice v okamžiku, kdy je potřeba si „sedět na rukách“ v ziskovém obchodě, je čtení trhu. Pokud bude obchodník analyzovat trh i z pohledu rezistencí (v up trendu), tak bude mít přehled o tom, kde může k technické korekci dojít. Pokud bude trh tyto úrovně prorážet, tak tím lépe, protože z rezistencí se stávají supporty a ty lze následně využít k přikoupení pozice na technické korekci. Obchodník nesmí být v trhu jako ryba na souši, tedy odevzdaný a zmatený. Peníze se totiž budují systematickou prací, přičemž na náhodu to jde pouze v ojedinělých případech.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz