Z předvolebních průzkumů je cítit silný posun elektorátu doprava, ať už k tradičním křesťanským demokratům CDU/CSU nebo ke krajně pravicové AfD. Neúspěšná vládní „semaforová“ koalice má podporu jen 33 %, v Bundestagu tak dojde ke změně, která může mít silný dopad na akcie z DAX indexu – Volkswagen, SAP, Siemens nebo Deutsche Bank.
Vývoj preferencí jednotlivých stran pro německé parlamentní volby:
Investoři do německých akcií cítí příležitost na pozitivní změnu. Navzdory stagnující německé ekonomice si už index DAX letos připsal 13 %, posunuje historická maxima rychlým tempem vzhůru a outperformuje již notně vysoko naceněné americké akcie. Pravděpodobnost, že CDU/CSU v čele s Friedrichem Merzem povedou příští vládu je velmi vysoká.
Vývoj německého akciového indexu DAX (4hodinový graf – H4):
Scénář 1 – Koalice CDU/CSU a SPD
Velká koalice tradiční pravice a levice nyní vychází matematicky i pragmaticky a pro investory by znamenala stabilitu kombinací proevropské i probusinessové vlády. Křesťanští demokraté se od odchodu Angely Merkelové profilují méně ekologicky, někteří jejich představitelé chtějí znovu spustit odstavené jaderné elektrárny a revidovat přísné uhlíkové cíle pro automobilky. A sociální demokracie je pro tento program vhodnějším partnerem než Zelení.
Tento scénář by měl pomoci průmyslovým akciím Volkswagen nebo Siemens díky důrazu na nižší ceny energií, orientaci na evropské trhy a snižování obchodních i daňových překážek. Podporu by pravděpodobně dostalo i euro, protože investorům se zamlouvají proevropské fiskálně střídmé vlády.
Vývoj ceny akcie Siemens:
Scénář 2 – Vláda CDU/CSU s podporou AfD
Může se stát, že mohutný finiš extrémistické AfD bude znamenat takové volební zisky, že se budou poslanci této strany těžko obcházet při jednání o podpoře nové vlády. Může tedy dojít i na pravicovou spolupráci, byť se proti této alternativě křesťanští demokraté prozatím silně vymezují. Prosazovaná agenda AfD s důrazem na německou národní politiku i ekonomiku by mohla porušit vazby na tradiční obchodní partnery – Francii, Nizozemsko, Velkou Británii nebo Česko.
Nižší integraci Německa v rámci EU a proruskou rétoriku by zřejmě investoři do akcií neocenili. V takovém případě se zvyšuje riziko poklesu indexu DAX s vyšší volatilitou a také výraznější oslabení eura, které bylo historicky postaveno na „ochotě“ Německa sdílet svou silnou německou marku s ostatními zeměmi v Evropě.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Jiné scénáře
Při povolebních jednáních nelze ze hry odepsat Zelené, kteří se stále těší cca 13 % podpoře. Případná role Zelených v nové vládě by v Německu podpořila aktuální status quo vysokých daní, vysokých cen energií a průmyslu v recesi, což pro investory není šťastná kombinace. Dala by se čekat korekce indexu DAX v čele s průmyslovými společnostmi. Podobně se jeví i možnosti při dělení vlády mezi levicovou Linke nebo BSW.
Podobně jako v posledních českých parlamentních volbách ale bude i za týden v Německu záležet na tom, kolik menších stran překročí 5 % hranici pro vstup do Bundestagu. S trochou štěstí se totiž může podařit vstup i liberálům z FDP, kteří by mohli podpořit CDU/CSU ve snaze nakopnout německou ekonomiku.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Wikipedia, tradingeconomics.com, Reuters, forex.com