Důležité milníky při sestavování obchodní strategie si popíšeme na následujícím jednoduchém příkladu. Pro začátek si stanovíme jednotlivé dílčí kroky:
- 1. výběr instrumentu
- 2. výběr technických indikátorů
- 3. nastavení parametrů technických indikátorů
- 4. testování obchodní historie (backtesting)
- 5. stanovení pravidel obchodování
- 6. stanovení rizika
- 5. realizace obchodů
- 7. vyhodnocení
Výběr instrumentu
Není možné jednoznačně říci, který z instrumentů je nejlepší, nejvýnosnější, nespolehlivější,? Každý trader má své oblíbené a neoblíbené instrumenty a měl by sám vnitřně cítit pro který instrument má lepší „nos“. Na tyto instrumenty se pak musíte při obchodování zaměřit.
Mějme však na paměti, že při obchodování exotických instrumentů není vždy možné stoprocentně dodržet standardní pravidla řízení rizika – v neobchodních hodinách zde dochází k rozšiřování spreadu a vaše stop-lossy by pak mohly být velmi snadno aktivovány. Pro uvažovanou obchodní strategii jsem proto zvolil německý akciový index DAX. Slibuji, že příště se určitě budeme věnovat i jiným instrumentům (měnové páry a komodity).
Výběr technických indikátorů
Nástrojů pro vytvoření obchodní strategie je nepřeberné množství. Při výběru indikátoru bychom se měli zaměřit na historickou úspěšnost daného nástroje, kterou by měla potvrdit zpětná analýza neboli „backtesting“. Na stejné úrovni důležitosti je otázka detailní znalosti konstrukce resp. struktury daného indikátoru – čím více o něm víte, tím jistější si budete při jeho použití. V případě simultánního použití více indikátorů bychom se vždy měli vyvarovat indikátorů sestavených na stejném nebo velmi podobném principu.
Pro sestavení obchodní strategie jsem zvolil indikátor Fractal, SAR a SMMA.
Nastavení parametrů technických indikátorů
Největší chybou začínajících traderů je využívání technických indikátorů s obecně přednastavenými parametry. Většina nástrojů má možnost přenastavení „citlivosti“ a neměli byste se bát to také udělat. Současně bychom také neměli zapomínat na testování různých časových rámců. Přenastavení indikátorů potažmo časových rámců musí být vždy následováno opakovanou zpětnou analýzou - jedná se o základní kámen celé obchodní strategie. Tento krok zabere traderovi nejvíce času z přípravy.
Z vybraných indikátorů lze pro otestování pracovat s parametry u indikátoru SAR a SMMA. V případě Fractalu není možné parametry měnit. Pro analýzu jsem vybral časový rámec 1H (1hodinový graf).
Backtesting
Zpětná analýza indikátoru nebo analýza kombinace několika indikátorů by měla odhalit procentuálně nejúspěšnější kombinaci, která bude startovacím impulzem pro otevření/uzavření pozice. Větší množství analýz v různých časových rámcích může obchodní strategii v mnohém vylepšit. Z důvodu dostupného prostoru uvádím pouze dvě analýzy.
Analýza 1. : SMMA s periodou 3, SMMA s periodou 5. SAR 0,15, krok 0,01. Časový rámec H1.
Analýza 2. : SMMA s periodou 3, SMMA s periodou 34, SAR 0,5, krok 0,01. Časový rámec H1.
Strategie číslo 1. a 2. se ukázaly jako výdělečné. Za stejné časové období je výnosnější první varianta, a proto bude využita pro samotné obchodování.
Stanovení pravidel obchodování
a) vstup do pozice pouze v případě potvrzení 3 signálů současně. Pozice bude otevřena vždy ve směru trendu indikátoru SAR s potvrzením překřížení SMMA a indikátoru Fractal.
b) obchodovaný instrument pouze německý DAX.
c) nastavení stop-loss ve vzdálenosti 1 % základního kapitálu (100 USD).
d) výběr zisků v případě překřížení SMMA.
e) v intervalu 14ti dnů vyhodnotit úspěšnost obchodní strategie.
Realizace obchodů a vyhodnocení
V období od 12. září do 24. září bude probíhat obchodování dle pravidel obchodování uvedených výše. Vstupní kapitál činí 10 000 USD. Pro obchodování bude použito nastavení parametrů dle analýzy číslo 1. Průběžné vyhodnocení strategie zde uveřejním v dalším článku 19. září, závěrečné vyhodnocení pak 26. září.
Cílem tohoto článku není předat zcela „neprůstřelnou“ obchodní strategii, ale ukázat jednotlivé dílčí kroky. Budu rád, když budeme společně hledat i další možnosti vylepšení těchto obchodních strategií v diskusi pod článkem, kde také s radostí odpovím na všechny vaše dotazy.
Jan Kovalovský - makléř Patria Direct