Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. V posledních dnech se především kryptoměnové trhy dostávají do výrazných korekčních prodejních pohybů, nebo rovnou do klesajících trendů, takže se zamyslíme nad tím, jak by se měli obchodníci v těchto situacích chovat a jak postupovat.
Není propad jako propad
Obchodníci by si měli v okamžiku cenových propadů zachovat chladnou hlavu a na celou záležitost se podívat s nadhledem. On totiž není propad jako propad. Ať už cenový pokles vypadá sebe víc agresivně, tak i přesto, se stále může jednat pouze o cenovou korekci, která je zcela přirozená a souvisí se střídáním nabídky a poptávky na trhu, s výběry zisků a budováním velkých obchodních pozic.
Pro určení toho, zda se jedná o cenovou korekci nebo již down trend, je možné využít například Fibonacciho retracement. Pokud trendující trh má tendenci realizovat korekce na hodnotu 23,6 %, což je první úroveň retracementu, tak se jedná pouze o technickou záležitost, která naopak dává možnost obchodníkům přikupovat. Jestliže ale cena instrumentu klesne pod úroveň Fiba 23,6 % a míří směrem k 50%, může se již jednat o střednědobý down trend, na kterém je samozřejmě možné profitovat.
Další záležitostí, nad kterou je dobré se v případě cenových propadů zamyslet, je to, zda má trh skutečně nějaký fundamentální důvod ke svému propadu. Například bitcoin vykazuje odliv kapitálu ze spotového ETF, což je fundamentální důvod k jeho poklesu. Pokud by Fed zvýšil úrokové sazby, existuje fundamentální důvod pro akciový pokles. V okamžiku, kdy existuje fundamentální důvod, je dosti pravděpodobné, že se bude jednat o změnu tržního sentimentu. Zde jen pozor, čím více informací, tím hůře se v nich obchodník orientuje.
Poslední možností, ke které může obchodník sáhnout, je klasická technická analýza. Obchodníci mají ovšem tendenci v cenovém propadu obchodovat supporty z nižších časových rámců, což se ve většině případů stává velmi rizikové. Longovat v okamžiku platného fundamentu a ještě pod hodnotou prvního retracementu, je pak finanční sebevražda.
Aby se obchodník v cenovém grafu správně zorientoval, tak je ideální pozorovat vyšší časové rámce, jako jsou denní, týdenní nebo měsíční rámce, na kterých lze vyznačit supportní úrovně a nejprve jen sledovat reakci trhu na ně. Pokud support zafunguje a trh bude tvořit vyšší low, není problém začít opět nakupovat.
Celý proces, který jsem v tomto článku popsal, má ovšem šanci na úspěch pouze v okamžiku, kdy obchodník bere svojí práci vážně, a kdy nepodléhá FOMO efektu, nebo nemá tendenci k přeobchodovanosti. Ono chytat padající nůž v naději, že bude zachyceno dno nového trendu, obvykle skončí bolestivým pořezáním.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz