- 7 členů má rada guvernérů včetně guvernérky (Janet Yellenové) a vice-guvernéra (Stanleyho Fischera) (nyní 2 členové chybí)
- 1 prezident Newyorského Fedu
- 4 z 11 prezidentů poboček Fedu – mění se každý rok; zbylých 7 nehlasujících členů se účastní pravidelných zasedání bankovní rady, diskuzí i ekonomických projekcí, avšak nemají hlasovací právo
V roce 2017 vystřídají Bullarda (St. Louis), George (Kansas City), Mestera (Cleveland) a Rosengrena (Boston) noví 4 hlasující členové, a to Evans (Chicago), Harker (Chicago), Kaplan (Dallas) a Kashkari (Minneapolis). Celkově se tak stává bankovní rada pro rok 2017 více holubičí, což pro dolar není dobré znamení.
Nicméně prezident Donald Trump by měl letos jmenovat 2 chybějící členy Rady guvernérů, kteří by mohli být jestřábí a posunout tak bankovní radu opět blíže k preferenci zvyšovat úrokové sazby. Na konci roku 2017 se pravděpodobně začne aktivně diskutovat o roli guvernéra/guvernérky, protože Janet Yellenové končí v roce 2018 mandát a Donald Trump pravděpodobně na toto místo jmenuje svého člověka, který může být také jestřábem, tedy zastáncem utaženějších měnových podmínek.
Obrázek: Jak se změní složení členů bankovní rady, kteří budou rozhodovat o výši úrokových sazeb v roce 2017?
Zdroj: Bloomberg a vlastní zpracování
Vliv Donalda Trumpa na ekonomiku USA
Světová banka odhaduje, že pokud se americkému prezidentovi podaří aplikovat plánované fiskální stimuly, pak by mohla americká ekonomika růst v příštím roce místo Fedem očekávaného rozmezí 1,9 – 2,3 procenta až 2,5 – 2,9 procentním tempem. Takovýto scénář by následně mohl přinutit americkou centrální banku dodržet projekci a zvýšit úrokové sazby 3krát. Zhruba polovina členů bankovní rady již do svých očekávání zakomponovala fakt, že ze strany nové republikánské administrativy přijde fiskální expanze, která by měla podpořit ekonomický růst. Přičemž logika je taková, že stimulace domácí poptávky při extrémně nízké míře nezaměstnanosti ještě více zahřeje ekonomiku, což si vyžádá kompenzaci v podobě vyšších sazeb ze strany Fedu. Aktuálně trh odhaduje s 35procentní pravděpodobností, že Fed opět zvedne úrokové sazby již v březnu.
Nový americký prezident, který bude inaugurován 20. ledna 2017, slíbil voličům vyšší státní výdaje, snížení daní a omezení regulace (zejména ve výrobním sektoru). Donald Trump plánuje snížit daň z příjmu právnických osob, daň z příjmu fyzických osob hlavně u více příjmové skupiny obyvatel a také změnit systém daňových slev. Pro americkou ekonomiku a následně i dolar bude důležité, zda a kdy budou změny implementovány.
Plánovaná fiskální expanze (snížení daní a zvýšení vládních výdajů) vede k pozitivním revizím (nominálního) ekonomického růstu, růstu cen rizikových aktiv a posilování amerického dolaru. Naopak dluhopisové trhy ztrácejí kvůli vidině vyšší inflace, která by byla spjata s expanzivnější rozpočtovou politikou a která tlačí vzhůru výnosy pevně úročených investic a naopak ceny dluhopisů dolů.
Pokud Donald Trump splní své volební sliby, co se bude dít s již tak vysokým státním zadlužením USA a náklady na dluhovou službu, které budou s vyššími úrokovými sazbami růst? Kdy začne negativně působit sílící americký dolar na zisky firem a zastaví růst akciového trhu? Nerozpoutá Trumpova rozhazovačná politika příliš rychlý růst inflace? Ačkoliv existuje mnoho otazníků ohledně řízení největší ekonomiky světa Donaldem Trumpem, je nutno připustit, že 10 let po finanční krizi přichází první politik s fiskální expanzí, která hraje klíčovou roli v podpoře ekonomického růstu. Dosud hrála klíčovou roli ve všech vyspělých zemích měnová politika.
Podmínky pro posílení amerického dolaru
Pro pokračování růstu amerického dolaru je klíčové stoupání výnosů amerických státních dluhopisů, které zvyšují atraktivitu investování do amerického dolaru. Z grafu vidíme, že růst 10letých výnosů zastavila horní hrana klesajícího trendového kanálu a rezistence 2,5 procenta. Aby dolar mohl dále pokračovat v dosahování vyšších met, musí výnos prorazit dlouhodobý klesající kanál a zamířit k rezistenci 3 procenta. Z grafu vidíme, že tento úkol nebude lehký. Je potřeba zdolat trendový kanál, nad nějž se výnosy nedostaly už 9 let a mají za sebou několik neúspěšných pokusů.
Graf: Výnos 10letého amerického státního dluhopisu
Zdroj: Reuters
Dosáhne v roce 2017 EUR/USD parity?
Čeká nás růst ropy?
Jakým směrem se vydá japonský jen?
Tyto a další ekonomické informace si můžete přečíst ve Forex ročence společnosti BOSSA.