Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie
Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu.
Na základech předchozího dílu této série jsme si ukázali, že z pohledu praktické tradingové matematiky by nemělo být problém cílové měsíční 30% ziskovosti dosáhnout. Jako předpoklady jsme si stanovili fungující tradingovou strategii s definovanými parametry v podobě průměrného RRR a požadované procentuální úspěšnosti. Hlavním stavebním kamenem byl intradenní trading a dostatek kvalitních signálů a potenciálních vstupů. Spočítali jsme, kolik naše strategie potřebuje v průměru generovat vstupů, s jakým RRR a jaká je nutná úspěšnost, aby se výsledek na konci měsíce rovnal 30 %. Toto byl matematicko-teoretický experiment, protože pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme vědět, jak takový cíl musí vypadat. Mnou uvedený příklad byl pouze jednou z možností, jak se dá takového zhodnocení dosáhnout a pracoval primárně s intradenním tradingem, protože to je oblast, které nejvíce rozumím. Věřím, že existují i jiné přístupy, které budou pracovat s delšími časovými rámci, jiným RRR, jinou úspěšností, mohou obsahovat dva nebo tisíc vstupů a výsledek může být podobný. Cílem bylo ukázat, že z matematického pohledu není nutné až tak mnoho, aby se výsledek povedl.
Pod článkem se dle očekávání objevila poměrně zajímavá diskuze, která se ale bohužel podle mého velmi rychle odklonila od původního matematicko-teoretického modelu a dalších možností dosažení podobného cíle. Je ale zvykem většiny lidí přemýšlet nad tím, proč něco nejde než se zamyslet nad tím, jak by to mohlo jít. Při psaní tohoto článku se mi objevil před očima jeden z prvních komentářů, kde si čtenář povzdechl nad tím, že velkým problémem je nalézt právě tu vhodnou fungující strategii a pak už by nebyl problém ji aplikovat. Nemyslím si, že by to bylo tak úplně jednoduché, naopak si myslím, že správná aplikace fungující strategie je velká část budoucího úspěchu, ne-li stěžejní pilíř naší plachetnice plující po svících minutových grafů.
Z mého pohledu tradera zabývajícího se Price Action analýzou trhů mám dojem, že většina Price Action strategií je naprosto plně funkční a má ve své možnosti potenciál uvedeného měsíčního zhodnocování dosahovat. Ať již se bavíme o naprostých klasikách typu dvojitá dna, pullbacky, role-reversal, trendy, odrazy od supportů/rezistencí nebo jiných přístupech, v základu je logika těchto strategií správná a klíčem k jejich úspěchu je tak hlavně definice signálu, který odpovídá naším tradingovým dovednostem a přístupu k trhům, a poté jejich samotná aplikace. I proto v sobě všechny moje strategie výše uvedené prvky v menší nebo větší míře obsahují. Mýma očima je dobře nadefinovaný signál formací, která se na trhu dostatečně často opakuje, je odpovídajícím způsobem úspěšná a je poměrně snadno rozpoznatelná. Jestliže hledám signál a na něj navázanou strategii, najdu ji podle mého názoru nejjednodušeji prostřednictvím backtestu, kdy se na historických datech snažím zjistit, jak je daná situace zisková a jestli jsem schopen ji bezchybně vždy poznat. Proto si myslím, že nalezení té ideální strategie, toho svatého grálu, nemusí být tak strašně nemožné, vezměme například klasická dvojitá dna na silných supportech, najděme vhodnou formaci svící – pracujme s konkrétními svícemi, jejich knoty a určitě najdeme opakující se situaci, která bude dostatečně zisková.
Tolik k naleznutí fungující strategie, ale jak je to s její aplikací? Oficiální statistiky mluví o tom, že 80 - 90 % traderů (pravděpodobně nejde o tradery pracující s AOSy) nedokáže dosáhnout stabilních profitabilních výsledků a končí většinu měsíců se ztrátou. Otázkou je proč? Pravděpodobně důvodem není to, že by měli všichni nefungující tradingovou strategii, protože jak by takovou strategii mohli neustále dokola aplikovat na trzích a doufat, že její výsledky se rapidně zlepší? Odpovědí tedy bude psychika.
Troufnu si tvrdit, že většina traderů neumí, nechce nebo nedokáže k intradennímu tradingu přistupovat správným způsobem. Existuje určitě velká část obchodníků, která v tradingu vidí zkratku k bohatství, jednoduché „pinkání“ vstupů s dobrými výsledky. Každý, kdo někdy pustil grafy, tak ví, že toto je na míle vzdáleno od pravdy – pokud chceme dosahovat stabilně dobrých výsledků, bude za tím v první řadě a v první fázi především tvrdá práce a čas obětovaný studiu grafů a trhů. S tím správným, profesionálním, způsobem úzce souvisí psychika a myšlení. Mám-li cíl stát se profesionálním intradenním traderem schopným dosahovat 30% zhodnocování svého obchodní účtu, musím se na tento cíl správně naladit a jít tou správnou cestou. Musím se naprosto realisticky podívat pravdě do očí a uvědomit si, jaký čas taková cesta zabere a co všechno pro to budu muset udělat. Je velmi jednoduché napsat do komentáře „je to nemožné, většina lidí to nedokáže“. Dokonce jsem byl i někým „obviněn“, že pokud bych někomu chtěl předávat svoje zkušenosti, know-how a znalosti, tak budu produkovat jenom kvanta nešťastných lidí, kterým zkazím život. Proč? Protože bych se chtěl podělit o něco, co se 80 - 90 % lidí nemůže naučit a tím pádem jim vědomě předávám danajský dar.
Z duchovního hlediska je takové tvrzení samo o sobě velmi mylné, protože už naši pradědkové věděli, že „každý je svého štěstí strůjce“, „co si uvaříš, to si taky sníš“ a především „jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá“. Z psychologického hlediska není problémem předané know-how, zakoupená strategie, získané zkušenosti a podobně, ale jejich aplikace v reálném prostředí. Tohle jste slyšeli a četli už stokrát, já vím. Co zatím ale je? Dle mého názoru je důvodem to, že se konkrétní trader nad celým problémem systematicky nezamyslel a neudělal definitivní naprosto uvědomělé rozhodnutí o tom, co chce, jak toho dosáhne a co bude a nebude dělat. Znovu jsme tedy u problému automatického pilota, který řídí většinu našeho dne a velmi negativně se pak projevuje v tradingu. To skálopevné rozhodnutí, opravdové rozhodnutí vycházející z vlastního nitra, totiž přináší onu správnou aplikaci tradingové strategie na reálných trzích. Prostředí reálných trhů, alespoň tak to já z pohledu Price Action vnímám, je velmi zrádné v tom, že nabízí velké množství nedokonalých, polovičatých pseudosignálů, které si naše mysl umí velmi dobře poupravit k obrazu svému a dokáže tak spustit zmíněného autopilota, který představuje všechny ty neduhy, které se projevují v našem jinak klidném životě. Dáte si na noc jídlo i když víte, že trpíte nadváhou a bude vám navíc špatně? Nedokážete si pohlídat, kolik vypijete piv, takže jdete na 2 a vypijete jich 8 a druhý den vstáváte do práce? Chcete chodit 4x týdně do posilovny, ale ve finále jdete dvakrát a dvakrát se na to prostě vykašlete, protože venku prší nebo nemáte vyprané tričko? Toto všechno jsou důsledky toho, že jste neudělali skálopevné rozhodnutí o tom, jak budete v životě v určitých situacích postupovat, a proto pak v konkrétní konfrontaci s problémem necháte spustit autopilota, který situace řeší za vás.
Tento autopilot bohužel tu situaci řeší v souladu s tím, jak ji řešil již mnohokrát předtím, proto on vám nikdy neomezí počet piv, které vypijete, nebo počet knedlíků, který si dáte ke guláši. To autopilot nedokáže, stejně jako autopilot v letadle nedokáže rozhodnout, jestli poletí do Paříže nebo Los Angeles, to rozhoduje pilot tím, že ho zapne a zadá mu destinaci do které se má pohybovat. Stejně jako vy, pilot vašeho vlastního života, se musíte rozhodnout, jestli chcete být hubený nebo tlustý, jestli chcete chodit cvičit nebo koukat na televizi, nebo jestli chcete vypít 2 piva nebo 12. V tradingu se takový autopilot projevuje naprosto stejně, tedy pokud neprovedu to finální skálopevné rozhodnutí o tom, čeho chci dosáhnout a jaké jsou limity mého tradingu, to znamená, jak vypadá správná aplikace mého tradingového plánu, bude se ve všech těch polosignálech a dalších konfrontačních situacích zapínat autopilot, který jedná v souladu s tím, co jste ho naučili nebo co si přinesl ve vašich genech – tedy postupovat emočně, panikařit, snažit se dohánět ztráty, posouvat Stop-Lossy a hlavně si vyčítat, když nějaká formace, na kterou zrovna padnul váš zrak, dopadne ziskem a vy jste do ní nevstoupili. V běžném životě vás může autopilot i zabít, většina alkoholiků jede právě jenom na autopilota, který musí každý den vypít 3 litry tvrdého alkoholu, jejich vědomé konání je většinou naprosto vypnuté, v tradingu můžete „jenom“ přijít o peníze.
Z psychologického pohledu tak není nemožné 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu dosahovat, pro většinu lidí je jenom příliš těžké nebo možná nemožné si představit, že by pro to měli udělat velký kus práce a věnovat tomu velké množství času. Proto se většina z nich ani nepokusí, ale už předem budou tvrdit, že to nejde. Je naprosto v pořádku, pokud nepojmu za svůj cíl právě takové zhodnocení nebo profesionální trading a obchodováním se jenom bavím za pár korun, tomu naprosto rozumím. Pokud se ale někdo snaží v tradingu prorazit a třeba se tím i živit, velmi bych mu doporučil určit si velmi konkrétně svůj cíl a podle toho si sestavit jasný a systematický plán, jak ho dosáhnout. A potom se rozhodnout a vypnout autopilota. A vsadím svoje měsíční zhodnocení na to, že se v budoucnosti budete komentářům pod mým článkem narážející na nemožnost realizace 30% zhodnocení smát.
Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Teorie chování v komfortních zónách
Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost. -
Trading beze ztrát
Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu. -
Trading je nuda
Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích. -
Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu. -
Trading za hranicí zóny komfortu
Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven. -
Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace. -
Trpíte sebedestruktivním chováním?
Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah. -
Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu? -
Umění diverzifikace v tradingu
Diverzifikace je v tradingu klíčovým slovem, o kterém se mluví často, ale ne vždy je plně pochopeno, co všechno může zahrnovat. Většinou si ho spojujeme se světem investic, nicméně je třeba pochopit, že nejde čistě jen o rozložení investic mezi různé finanční instrumenty, ale o mnohem širší koncept, který má za cíl snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy. -
V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu. -
Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více. -
Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna. -
Z čeho pramení úzkost v tradingu a jak to napravit
Stejně jako většina náročných povolání může i trading (obchodování na finančních trzích) přinášet velký tlak a stres. Tento článek ukáže některé z běžných příčin úzkosti z obchodování a způsoby, jak je můžete řešit. Nemyslete si, že se vás to netýká. Dříve nebo později to potká většinu traderů, tak je lepší se na tu situaci řádně připravit. -
Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat. -
3 kroky ke správnému money-managementu
V tomto vzdělávacím článku se podíváme na zoubek klíčovému aspektu v obchodování na finančních trzích. Vytvoření strategie pro řízení peněz (money-management) a kontroly rizika není obtížným úkolem. Naopak by to měla být v podstatě jednoduchá věc, kterou můžeme udělat pro ochranu našeho obchodního kapitálu. Lidé ovšem mají obecně nutkání dělat jednoduché věci složitými a tento případ není výjimkou. -
3 návyky pro efektivní řízení otevřených pozic
Věřte tomu nebo ne, otevřené pozice jsou stejně tak důležité, jako jakýkoliv obchodní plán a je potřeba se jim věnovat. Není dobré se domnívat, že vstupem do pozice a nastavením výstupních úrovní vaše práce s obchodem končí. -
3 způsoby, jak kontrolovat riziko
Jistě jste se někdy ocitli v situaci, že jste byli bezradní ohledně ukončení obchodu ve ztrátě. Kde přesně obchod ukončit? Cena jde stále proti vám a vy se jen modlíte, aby se trh otočil vaším směrem. Dnešní vzdělávací článek navrhuje několik základních rad, abyste se těmto situacím v budoucnu úspěšně vyhnuli. -
4 způsoby, jak se vyhnout ovlivnění nedávnými výsledky
Termín "zkreslení z nedávné minulosti" se v obchodním prostředí často skloňuje, ale co to přesně je? V nejzákladnějším smyslu se zkreslení z nedávné minulosti týká tendence obchodníků sledovat pouze nejnovější soubor událostí, zatímco starší, ale stejně důležité (nebo někdy dokonce důležitější) informace ignorují. -
5 kroků k full-time tradingu
Tradingem se dá velice slušně živit a mnoho úspěšných traderů je živoucím důkazem, že to skutečně lze. Není to ovšem životní styl, který je vhodný pro každého z nás. Jako každý jiný byznys má obchodování na forexu své pasti a nástrahy, kterým se mnozí nováčci nedokáží vyhnout, hlavně díky nedostatečné přípravě a slabým znalostem. -
5 lekcí z psychologie tradingu z roku 2018
Loňský rok nám mohl poskytnout mnoho různých lekcí z psychologie tradingu a my si z nich můžeme do tohoto roku vzít ponaučení. Pojďme se podívat na ty základní, které nám mohou v tradingu pomoci.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |