Fundamentální analýza
Při tempu, s jakým Donald Trump mění názory, se zdá, že na ničem jiném aktuálně nezáleží. Makroekonomické údaje ustupují do pozadí a trhům vládnou výroky o oznámení tarifů, odložení tarifů, zkoumání možností o odvolání šéfa Fedu, pak další názorový veletoč a najednou vidíme, že Donald Trump vlastně šéfa Fedu odvolat nechce atd.
Toto prostředí pak vyvolává extrémní volatilitu, které není pro slabší povahy. Na druhou stranu, je to velice unikátní prostředí, které se vyskytne opravdu snad jednou za 5 let.
Z pohledu makroekonomických dat byla v minulém týdnu reportována data o retailových prodejích v USA, které dopadly lépe, než se čekalo. Retailové prodeje za březen rostly o 1,4 %, což bylo více než očekávaných 1,3 % a mnohem více než prodeje za únor, které rostly pouze o 0,2 %.
ECB snížila úrokovou sazbu o 0,25 %, takže aktuální sazba je 2,40 %. Naproti tomu Fed sazby hodlá zřejmě držet delší dobu beze změny pod vlivem obavy, že by cla a obchodní válka mohla zvýšit inflaci. To je ovšem předmětem kritiky Donalda Trumpa, který na Fed tlačí, aby sazby snížil.
Technická analýza
Akciové indexy jsou nadále pod vlivem extrémní volatility, kterou vyvolává svými výroky americký prezident Donald Trump. Tato volatilita se projevuje abnormálně dlouhými svíčkami, které můžeme vidět i na týdenním časovém rámci.
Graf č.1: Index Dow Jones na týdenním časovém rámci
Na H4 časovém rámci na indexu Dow Jones můžeme vidět, jak cena zaplnila býčí Fair Value Gap, který vznikl poté, kdy prezident Trump oznámil odložení tarifů o 90 dnů. Tento gap byl zaplněn v obchodní seanci na velikonoční pondělí. Indexy totiž prudce oslabovaly pod vlivem obav z toho, že prezident Trump odvolá šéfa Fedu Jerome Powella.
Pokud by se mu to podařilo, byla by to naprosto unikátní situace s extrémním potenciálem destabilizovat trhy. Proto na tyto zprávy indexy reaguji velice citlivě.
Obrázek č.2: Index Dow Jones na H4 časovém rámci
Později se ale objevila zpráva, že Donald Trump nemá v úmyslu šéfa Fedu odvolat a indexy začaly silně posilovat. Z pohledu technické analýzy je toto hezká ukázka toho, jak Fair Value Gapy zafungovaly jako silný support a cena se zde otočila. Není tomu tak vždy, ale někdy se takové situace stávají.
Zdá se, že krátkodobě by cena indexu mohla růst až k rezistenci v pásmu u 40 600 – 40 900, pokud nepřijde nějaká další překvapivá zpráva od prezidenta Trumpa, která by trhy vystrašila.
Aktuální nejistota nadále dává palivo zlatu, jehož zdánlivě nekončící růst láká mnohé investory k nákupu fyzických zlatých slitků. Při tomto rozhodování je dobré si uvědomit, že takto silný růst může předznamenávat budoucí korekci. Nikdo ale neví, kdy nastane a jak bude hluboká.
Graf č.3: Zlato na denním časovém rámci
Z pohledu technické analýzy a tradingu vidíme jasný rostoucí trend, v rámci kterého je vhodné spekulovat spíše long u nějakých hladin supportů. Tím mohou být nevyplněné býčí Fair Value Gapy. Silným supportem stále zůstává hladina na hodnotě 3 165 USD, kde došlo k proražení předchozího vrcholu.
Donald Trump svým působením oslabuje americký dolar, z čehož těží také euro. Eurodolar se dostal na ceny, kde se naposledy obchodoval v roce 2022. Posilování eura může být překvapivé z toho pohledu, že zatímco ECB snížila, Fed drží sazby stále na vyšších úrovních.
Graf č.4: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Pro spekulace ve směru long by bylo výhodné, pokud by se cena vrátila k supportu na 1.1200. Tento support vznikl proražením předchozí rezistence a případný retest této úrovně by mohl být silným signálem ke vstupu do obchodu.
Webinářový speciál Purple Trading: Jak na trading v době celních válek?
Pokud se chcete zorientovat v aktuálním dění na trzích zachvácených celní válkou, sledujte náš webinář. Na něm vám 23. 4. od 17:30 pomohou prohlédnout skrze informační šum Jarda Tupý s Petrem Lajskem.
Co se na webináři dozvíte:
● Co jsou cla, krátký exkurs do celní historie a vysvětlení vážnosti současné situace
● Proč cla nefungují, jaký je jejich dopad na světovou ekonomiku a na možný nástup globální recese
● Efekt cel na aktiva jako zlato, akcie, ropa, měnové páry, kryptoměny
● Jaké strategie jsou vhodné k obchodování během celních válek
● Kam celní válka povede a jaké možné scénáře vývoje očekávat
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.