Fundamentální analýza
V posledních několika dnech americký prezident Donald Trump rozvířil vlny mezinárodní politiky výroky, které bychom si dovedli představit u představitelů diktátorských režimů, ovšem nikoli od prezidenta vyspělé demokratické země.
Zlehčování viny Ruska za útok na Ukrajinu, zesměšňování ukrajinského prezidenta, kterého Trump označil za diktátora, vydírání Ukrajiny získáním 50 % podílu na jejím nerostném bohatství za dosud poskytnutou pomoc bez jasných budoucích garancí nebo snaha o pochybný mír s Ruskem prakticky bez jakéhokoli tlaku na tohoto agresora. To vše by byl slušný materiál na špionážní psycho thriller. Jenže toto není film, nýbrž krutá realita, do které se probouzí nejen Ukrajina, ale také celá Evropa.
Možná Evropě nakonec nezbude nic jiného, než to risknout a Ukrajině bude muset pomoci sama. V konečném důsledku by ji to mohlo i posílit. V každém případě, aktuální vývoj americké mezinárodní politiky přináší obrovskou nejistotu, což může být i důvodem pátečního propadu akciových indexů.
Dalším důvodem poklesu jsou ale i páteční data aktivity amerických nákupních manažerů v oblasti služeb (service PMI), které ukázaly na významný pokles ekonomické aktivity. Hodnota indikátoru 49,7 (očekávání bylo 53), je nejnižší od března 2023. Kromě toho musíme stále počítat s hrozbou dalších tarifů ze strany USA.
Do tržní nejistoty přispěly i německé předčasné volby. V těch nakonec zvítězila Německá opoziční konzervativní strana CDU/CSU, čímž se její lídr Friedrich Merz dostal na cestu k postu kancléře. Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) skončila druhá, což je její dosud nejlepší výsledek, ukázaly projekce. Výsledky voleb připravily scénu pro zdlouhavá koaliční jednání.
Technická analýza
Korekce v rámci rostoucích trendů jsou běžné a samy o sobě neznamenají, že se trend začíná otáčet. Americké akciové indexy jsou podle běžných zásad technické analýzy stále v rostoucím trendu, který se pozná podle toho, že trh vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Jenže poslední vývoj naznačuje minimálně zpomalení růstu.
Například na indexu Dow Jones se nepodařilo překonat předchozí high, ale došlo pouze k jeho retestu 31. 1. 2025 a dále pak 6. 2. Takže máme rovnocenné high. Cena se pak pohybovala pod tímto vrcholem. Páteční pokles vedl k proražení menšího supportu, který byl na 43 821 USD. Ten je nyní nejbližší rezistencí.
Support je na 43 353 USD, kde se zastavil páteční propad. Pokud dojde k proražení této úrovně, cena by mohla dále klesat a postupně vyplnit býčí Fair Value Gapy, které jsou v rozmezí 42 319 – 43 050 USD.
Pokud by došlo k průrazu 41 700 USD, pak by došlo k potvrzení obratové formace Double Top a trh by pak mohl čekat výraznější propad.
Graf č.1: Index Dow Jones na denním časovém rámci
Na indexu indexu NASDAQ byla v minulém týdnu vytvoření nová rekordní maxima. Toto all-time high ale nebylo udrženo, a cena se vrátila pod rezistenci, která je na 22 129 USD. Tento vývoj naznačuje, že zde byla vybrána likvidita, vytvořil se falešný break a cena by proto mohla v korekci pokračovat. Nejbližší support je na hodnotě 21 390 USD. Za support můžeme brát i rostoucí trendovou linii.
Graf č.2: NASDAQ na denním časovém rámci
Evropský index DAX je rovněž v silném rostoucím trendu, což je překvapivé s ohledem na to, že Trump na Evropu zcela jistě uvalí nějaké tarify. Index v minulém týdnu nicméně oslaboval, a to v důsledku nejistoty, kterou představovaly německé předčasné volby.
Graf č.3: DAX na H4 časovém rámci
Menší rezistence je na hodnotě 22 597, která již ale byla otestována. Nad ní jsou medvědí Fair Value Gapy, které by mohly být vyplněny. Nejbližší support je na 22 114, což je low z pátečního propadu. Další support je na 21 800.
Na výsledek německých voleb reagovalo samozřejmě i euro, které po oznámení výsledků začalo posilovat.
Graf č.4: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Aktuálně se cena přiblížila k rezistenci, která je na 1.0530. Pokud by došlo k jejímu překonání, volný prostor je prakticky až k 1.0660. Mezinárodní politická situace a hrozba tarifů však jsou pro eurodolar spíše medvědí. Pokud by eurodolar prorazil support na 1.0400, pak by byla volná cesta k dalšímu poklesu k 1.0280. Silný support je na low 1.017, které se vytvořilo 13. 1. 2025.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 62,20 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.