Útok na Ukrajinu
Zlato dosahuje týdenního maxima, zatímco americký dolar oslabuje – očekává se rozhodnutí Fedu
19.11.2024 Ceny zlata se v úterý zvýšily o 1 % na 2 637,10 USD za unci, což představuje týdenní maximum, zatímco americký dolar oslabil. Investoři čekají na komentáře představitelů Fedu, které by mohly objasnit budoucí snižování úrokových sazeb. Obchodníci nyní vidí 58% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v prosinci.
Mercedes prodal podíl v ruském výrobci nákladních vozů Kamaz
15.02.2024 Německá automobilka Mercedes-Benz prodala 15procentní podíl v největším ruském výrobci nákladních vozů Kamaz. Stala se tak dalším západním podnikem, který dokončil odchod z Ruska po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
EU nechce prodlužovat smlouvu o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu
15.02.2024 Evropská unie nemá zájem o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského zemního plynu přes území Ukrajiny dál do Evropy. Řekla to dnes komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová, podle níž unie nic takového nepotřebuje. Současná smlouva vyprší na konci letošního roku. Ukrajina už v lednu popřela informace, že je připravena jednat o prodloužení smlouvy.
Ukrajina popřela, že je ochotna prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu
25.01.2024 Ukrajina popřela, že je připravena jednat o prodloužení klíčové smlouvy o tranzitu ruského plynu přes své území, jejíž platnost vyprší na konci letošního roku. Informovala o tom agentura Bloomberg. Slovenský premiér Robert Fico přitom ve středu po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem uvedl, že tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy by mohl pokračovat.
Průzkum: Češi se obávají hlavně ekonomické krize, stouply ale obavy z uprchlíků
09.01.2024 Největší podíl Čechů - téměř dvě třetiny - se obává světové ekonomické krize. Poklesl strach ze surovinové krize, ale značně opět stouply obavy z uprchlíků, které nyní považují za hrozbu skoro tři pětiny obyvatel Česka. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného loni od konce září do začátku prosince.
Arbitráž začala posuzovat nárok ČEZ vůči Gazpromu, jde o více než miliardu Kč
21.12.2023 Energetická skupina ČEZ zahájila ostrou fázi arbitráže vůči ruskému Gazpromu, od kterého žádá za krácení dodávek plynu náhradu škody za více než miliardu korun. Tříčlennému arbitrážnímu tribunálu se sídlem v Ženevě, který se uplatňovaným nárokem začal zabývat, zaslala česká firma v minulých dnech své odůvodnění žaloby včetně znaleckých posudků. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Meziroční míra inflace v Rusku v září zrychlila nejvíce od dubna 2022
11.10.2023 Meziroční míra inflace v Rusku v září zrychlila nejvíce od dubna 2022, a to na šest procent oproti 5,15 procenta v srpnu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Kupní síla Rusů, kterou už tak oslabují důsledky slabého rublu a protiruské sankce kvůli invazi na Ukrajinu, se dále snížila, napsala agentura AFP.
Gazprom v pololetí vykázal pokles produkce plynu o téměř 25 procent
28.09.2023 Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom v letošním prvním pololetí klesla produkce plynu meziročně o téměř 25 procent na 179,45 miliardy krychlových metrů. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma, která se v poslední době potýká s prudkým poklesem vývozu do Evropy.
Ruský Gazprom je za druhé čtvrtletí kvůli poklesu vývozu do Evropy ve ztrátě
30.08.2023 Ruský plynárenský gigant Gazprom se v letošním druhém čtvrtletí propadl do ztráty 18,6 miliardy rublů (zhruba 4,3 miliardy Kč) po zisku 1,03 bilionu rublů (téměř 240 miliard Kč) před rokem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Výsledky podniku zasáhl prudký pokles vývozu do Evropy.
BREAKING: Konečné CPI v Německu táhl růst potravin!
11.07.2023 Inflační tlaky v největší ekonomice EU zůstávají silné. Inflace byla v souladu s očekáváním, ale ve srovnání s předchozím měsícem na vyšší úrovni. Vyšší údaje z Německa silně podporují pokračování cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB. EUR/USD po zveřejnění roste výše, M15 interval, source xStation 5.
Reuters: Rusko do Evropy dodalo přes plynovody 12 miliard kubíků plynu
30.06.2023 Vývoz plynu od ruské plynárenské společnosti Gazprom do Evropy prostřednictvím plynovodů v prvním pololetí dosáhl zhruba 12,1 miliardy krychlových metrů, zatímco v celém loňském roce činil 62 miliard krychlových metrů. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na své výpočty vycházející z údajů o dodávkách přes Ukrajinu a prostřednictvím plynovodu TurkStream. V samotném červnu se export podle těchto údajů meziměsíčně zvýšil o 3,6 procenta na 66,8 milionu krychlových metrů denně.
Průmyslová výroba v Rusku se v březnu překvapivě vrátila k meziročnímu růstu
27.04.2023 Průmyslová výroba v Rusku v březnu vykázala první meziroční nárůst za poslední rok. Ruský statistický úřad včera oznámil, že produkce se zvýšila o 1,2 procenta. Analytici přitom v průzkumu agentury Bloomberg předpovídali, že výroba vykáže pokles o 1,4 procenta.
Ifo: Nálada mezi německými exportéry je nejlepší od začátku války na Ukrajině
26.04.2023 Nálada mezi německými exportéry se v dubnu dostala na nejlepší úroveň od zahájení ruského útoku na Ukrajinu. Výrazně se zlepšila například exportní očekávání v automobilovém průmyslu. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky včera zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo.
Forbes: Hodnota majetku ruských miliardářů za poslední rok výrazně stoupla
23.04.2023 Hodnota majetku ruských dolarových miliardářů se za poslední rok zvýšila o 152 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč), tedy o více než dvě pětiny. Přispěly k tomu vysoké ceny přírodních zdrojů a obnovování hodnoty majetku po propadu, který nastal bezprostředně po začátku ruského útoku na Ukrajinu. Na předválečnou úroveň se však hodnota majetku ruských miliardářů ještě nevrátila. Uvedla to podle agentury Reuters ruská verze časopisu Forbes.
Dodávky ruské ropy do Číny v březnu meziročně stouply o polovinu na rekord
21.04.2023 Dodávky ruské ropy do Číny se v březnu meziročně zvýšily o polovinu na rekordních 9,61 milionu tun, což je 2,26 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Rusko tak zůstalo největším dodavatelem ropy do Číny, uvedla agentura Reuters.
Ruský Gazprom varoval, že pro Evropu bude obtížné doplnit zásobníky plynu
18.04.2023 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom dnes varovala, že pro Evropu bude velmi obtížné doplnit zásobníky plynu. Upozornila rovněž, že v nynější topné sezoně Evropě pomohlo relativně teplé počasí, které se příští zimu nemusí opakovat, informovala agentura Reuters.
Inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta
12.04.2023 Meziroční míra inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta z únorových 11 procent. Poprvé za rok se tak dostala pod čtyřprocentní cíl ruské centrální banky. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Za poklesem inflace stojí vysoká srovnávací základna z loňského března. Tehdy spotřebitelské ceny v Rusku prudce rostly v důsledku únorového zahájení útoku na Ukrajinu.
Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, uvedl Putin
11.04.2023 Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.
Putin nečekaně připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku
29.03.2023 Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně podepsat na ruské ekonomice, uvedl ruský deník Kommersant. Putin přitom v posledních měsících zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, podotkla agentura AFP. Podle ní je to poprvé, kdy Putin veřejně přiznal, že příval mezinárodních sankcí, které zasáhly řadu odvětví ruské ekonomiky včetně ropného průmyslu, mají na ruskou ekonomiku vliv.
Rusko zvažuje uvolnění kapitálových restrikcí u zahraničních investic
28.02.2023 Ruští představitelé diskutují o odstranění některých kapitálových restrikcí u zahraničních investic. Chtěli by tak podpořit příliv investic ze zemí, které Moskva považuje za přátelské. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo financí.
Analytici: Evropě se navzdory sankcím nadále daří dovážet velké objemy nafty
24.02.2023 Evropě se stále daří dovážet velké objemy nafty, přestože Evropská unie začátkem tohoto měsíce zavedla embargo na dodávky tohoto paliva z Ruska. Dovoz nafty do Evropy by tak v únoru mohl mírně překonat lednovou úroveň, zejména díky dodávkám z Blízkého východu a z Asie. Ty by se v únoru mohly vyšplhat na maximum za sedm let. Vyplývá to z odhadů analytické společnosti Vortexa.
Analytici: Ruská ekonomika odolává, návrat na předválečnou úroveň je však daleko
23.02.2023 Ruská ekonomika v loňském roce prokázala nečekanou odolnost vůči rozsáhlým hospodářským sankcím ze strany západních zemi, návrat prosperity Ruska na úrovně z doby před začátkem války na Ukrajině ale může být podle analytiků velmi vzdálený. Uvedla to dnes agentura Reuters. Analytici mimo jiné upozorňují, že vládní výdaje v Rusku se více zaměřily na armádu, což bude mít časem negativní dopad na rozvoj civilní ekonomické infrastruktury.
Putin: Ruská ekonomika odolala šokům ze sankcí a letos by měla vykázat růst
09.02.2023 Ruská ekonomika odolala šokům způsobeným západními sankcemi a v letošním roce by měla dosáhnout mírného růstu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Rusko čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, kterými západní země reagují na ruský útok na Ukrajinu.
Forex: Koruna znovu vylepšila více než čtrnáctiletá maxima, je na 23,80 EUR/CZK
25.01.2023 Koruna dnes opět vylepšila svá více než čtrnáctiletá maxima k euru. Ve srovnání s úterním závěrem zpevnila o šest haléřů na 23,80 EUR/CZK. Silnější byla naposledy v říjnu 2008. Vůči dolaru si česká měna polepšila o 14 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,82 USD/CZK.
Forex: Koruna je k euru nejsilnější za více než 14 let
20.01.2023 Česká měna je nyní k euru nejsilnější za posledních více než 14 let. Dnes zpevnila proti předchozímu závěru o dva haléře na 23,90 EUR/CZK, což je nejlepší úroveň od 29. října 2008. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna si polepšila také k dolaru, a to o 13 haléřů na 22,05 USD/CZK, což je nejsilnější kurz od konce loňského března.
Ruský Gazprom pokračuje ve snižování dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu
19.01.2023 Ruská plynárenská společnost Gazprom pokračuje ve snižování dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Firma oznámila, že dnes budou tyto dodávky činit 25,1 milionu krychlových metrů. Již v úterý je zredukovala na 32,6 milionu krychlových metrů, tedy o zhruba osm procent proti předchozím několika dnům, napsala agentura Reuters. Od 6. do 16. ledna se dodávky pohybovaly mezi 35,4 a 35,5 milionu krychlových metrů denně. Po většinu loňského druhého pololetí přitom přesahovaly 40 milionů krychlových metrů denně.
Forex: Koruna je k euru nejsilnější od září 2011, posílila i k dolaru
30.12.2022 Koruna dnes zavřela k euru nejsilnější za více než 11 let. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,15 EUR/CZK. Ve srovnání se čtvrtečním závěrem zpevnila o pět haléřů. Vůči dolaru si pak česká měna polepšila o sedm haléřů na 22,62 USD/CZK.
Forex: Koruna dnes mírně posílila k euru, naopak o tři haléře oslabila k dolaru
28.12.2022 Česká měna dnes ve srovnání s úterním závěrem posílila k euru o tři haléře na 24,22 EUR/CZK. Vůči dolaru naopak koruna o tři haléře oslabila. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,80 USD/CZK.
Forex: Koruna se k euru drží na více než 11letém maximu, k dolaru oslabila
21.12.2022 Koruna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,18 EUR/CZK, zůstala tak na nejsilnější úrovni za více než 11 let. Vůči dolaru si koruna oproti úternímu podvečeru pohoršila o šest haléřů na 22,78 USD/CZK. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Forex: Koruna se dnes dostala na nejsilnější úroveň k euru za 11 let
20.12.2022 Česká měna se dnes dostala na nejsilnější úroveň k euru za více než 11 let. Oproti pondělnímu závěru zpevnila k dnešním 17:00 o pět haléřů na 24,18 EUR/CZK. Silnější byla naposledy 31. srpna 2011. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K dolaru koruna také zpevnila, a to o 18 haléřů na 22,72 USD/CZK. Drží se tak na nejsilnější pozici k americké měně od letošního dubna.
Trafigura: Evropa bude muset příští rok dovézt mnoho LNG, ceny zůstanou vysoké
08.12.2022 Evropa bude muset v příštím roce dovézt obrovské objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Uvedla to dnes globální společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.
Německý koncern RWE zahájil kvůli nedodání plynu arbitráž proti Gazpromu
06.12.2022 Německý energetický koncern RWE zahájil kvůli nedodání zemního plynu arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom. Deníku Handelsblatt to řekl mluvčí podniku. RWE přitom není v Německu první, kdo se za omezení dodávek ruského plynu snaží od Gazpromu domoci odškodného. Na konci listopadu oznámila společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, že proti Gazpromu zahájila arbitrážní řízení.
Cena plynu pro evropský trh dál klesá, klíčový kontrakt ztrácí asi deset procent
21.10.2022 Cena plynu pro evropský trh se po čtvrtečním růstu dnes vrátila k poklesu. Krátce před polednem vykazoval termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pokles přibližně o deset procent na 114 eur (2800 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena ale zůstává výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.
Cena plynu pro evropský trh dál klesá, sestoupila nejníže od poloviny června
18.10.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje. Cena klíčového termínového kontraktu dopoledne sestoupila až na 115 eur (zhruba 2800 Kč) za megawatthodinu (MWh), nejníže od poloviny června. Plyn zlevňuje už pátý den za sebou, přispívá k tomu teplé počasí, vysoká úroveň zásob a dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).
Cena plynu pro evropský trh výrazně klesla, nachází se blízko 140 eur za MWh
15.10.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh včera výrazně klesla. Rostoucí zásoby suroviny totiž zvyšují naděje, že Evropa se tuto zimu dokáže vyrovnat s omezením dodávek z Ruska. Klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku včera zlevnil o téměř osm procent a uzavřel na 141,75 eura (zhruba 3500 Kč) za megawatthodinu (MWh). Během dne cena kontraktu poprvé od června sestoupila pod hranici 140 eur za MWh. Zůstává však výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.
Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu, sestoupila pod 150 eur za MWh
10.10.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes pokračuje v poklesu. Nejnovější údaje ukazují, že zásoby plynu v Evropě dál rostou, zatímco spotřeba se snižuje. Klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 9:30 SELČ ztrácel téměř pět procent na 149 eur (zhruba 3650 Kč) za megawatthodinu (MWh). Předtím sestoupil až na 144 eur za MWh, tedy na nejnižší úroveň od konce června. Cena kontraktu nicméně zůstává výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.
Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července
26.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Německo získává Uniper. Akcie padají o 30 % 📉
21.09.2022 Ještě v červenci Německo uzákonilo rekordní finanční záchranu Uniperu uprostřed rostoucích cen plynu a elektřiny. Červencová dohoda činila 14,95 miliardy EUR.
Plyn pro evropský trh v reakci na částečnou mobilizaci v Rusku zdražuje
21.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes výrazně zvyšuje. Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v zemi částečnou mobilizaci totiž mezi investory zvyšuje obavy ohledně vývoje na globálních energetických trzích. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si po poledni připisovala zhruba osm procent asi na 210 eur (téměř 5200 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Výrobní ceny v Německu v srpnu meziročně vzrostly o rekordních 45,8 procenta
20.09.2022 Výrobní ceny v Německu se v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 procenta, zejména kvůli prudkému zdražování energií. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Růst překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 37,1 procenta. To by znamenalo nepatrné zpomalení z červencových 37,2 procenta.
Siemens Energy se vrací do hlavního indexu frankfurtské burzy DAX
19.09.2022 Německý dodavatel zařízení pro energetický průmysl Siemens Energy se dnes vrací do hlavního indexu frankfurtské burzy DAX, ze kterého byl vyřazen v březnu. Siemens Energy v indexu nahradí firmu Hellofresh, informovala agentura DPA. Společnost Siemens Energy se v posledních měsících dostala do centra pozornosti v souvislosti s omezováním dodávek ruského plynu do Evropy.
Cena plynu pro evropský trh klesla o více než desetinu
18.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pátek výrazně klesla, přispěly k tomu stabilní dodávky plynu z Norska a pokračující růst zásob. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v pátek snížila o téměř 13 procent a uzavřela na 186,75 eura (zhruba 4600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh.
Přední německý dovozce ruského plynu VNG žádá o státní pomoc
09.09.2022 Společnost VNG, která patří mezi největší německé dovozce ruského zemního plynu, dnes požádala o státní pomoc. Informovala o tom agentura Reuters. Firma doufá, že státní podpora jí umožní pokračovat v obchodní činnosti a vypořádat se s rozsáhlými ztrátami spojenými se získáváním náhradních dodávek plynu.
Cena plynu v Evropě poprvé od začátku srpna klesla pod 200 eur za megawatthodinu
08.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes poprvé od začátku srpna klesla pod 200 eur (téměř 5000 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po poledni ztrácela zhruba osm procent na 196 eur za MWh. Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh.
Firma, která postavila Nord Stream 2, získala další odklad pro splácení dluhů
08.09.2022 Švýcarská divize ruské státní plynárenské společnosti Gazprom, která vybudovala plynovod Nord Stream 2, získala další odklad pro splácení svých dluhů. Prozatím se tak vyhnula platební neschopnosti, informovala agentura DPA.
Průmyslová výroba v Německu v červenci klesla o 0,3 procenta
07.09.2022 Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 0,3 procenta, oznámil dnes spolkový statistický úřad. Průmyslovou aktivitu podle ministerstva hospodářství podkopávají vysoké ceny energií. Pokles průmyslové produkce byl však o polovinu mírnější, než předpokládali analytici. Ti podle agentury DPA počítali v průměru s propadem o 0,6 procenta.
Cena plynu pro evropský trh klesá, pozornost se zaměřila na vysokou úroveň zásob
06.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesá, pozornost se zaměřila na vysokou úroveň zásob v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce po poledni ztrácela zhruba 12 procent na 217 eur (asi 5300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Stále však zůstává mnohonásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 30 eur za MWh.
Evropské akcie kvůli přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 klesly
05.09.2022 Evropské akcie zahájily týden poklesem. Reagovaly tak na přerušení dodávek plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 klesl o 0,6 procenta na 413,33 bodu. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem se propadl o 2,2 procenta na 12.760,78 bodu, a zaznamenal tak největší jednodenní procentní ztrátu za více než týden.
Evropské akcie kvůli přerušení provozu plynovodu Nord Stream výrazně oslabují
05.09.2022 Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem, reagují tak na přerušení dodávek plynu potrubím Nord Stream 1 z Ruska. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po začátku obchodování ztrácel 1,6 procenta a sestoupil pod 410 bodů. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem odepisoval až tři procenta zhruba na 12.660 bodů.
Cena plynu v Evropě po přerušení dodávek z Ruska vykazuje růst až o 30 procent
05.09.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes výrazně zvyšuje, reaguje tak na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si ráno připisovala zhruba 30 procent. Později se její růst zmírnil, kolem 08:30 SELČ vykazovala nárůst zhruba o 20 procent na 257 eur (asi 6300 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Euro kleslo na téměř dvacetileté minimum, sestoupilo pod 0,9900 EUR/USD
05.09.2022 Euro dnes kleslo na nejnižší úroveň za téměř 20 let, sestoupilo pod 0,9900 EUR/USD. Přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 totiž prohloubilo obavy o evropskou ekonomiku. Kolem 8:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o zhruba 0,7 procenta a pohybovala se v blízkosti 0,9880 EUR/USD.
Ukrajinský Naftogaz by podle svého šéfa mohl napřesrok zásobovat Evropu plynem
02.09.2022 Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz usilovně pracuje na zvyšování produkce zemního plynu a mohla by dodávat evropským státům plyn pro topnou sezonu v příštím roce. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel Naftogazu Jurij Vitrenko. Někteří odborníci z odvětví jsou nicméně k jeho plánům skeptičtí.
Ruská ekonomika letos podle vicepremiéra klesne o méně než tři procenta
29.08.2022 Ruská ekonomika v letošním roce klesne o méně než tři procenta, tedy mnohem mírněji, než se očekávalo. Předpověděl to dnes první místopředseda ruské vlády Andrej Bělousov. Také letošní inflace v Rusku podle něj bude nižší, než se předpokládalo, napsala agentura Reuters.
Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 700 eur za megawatthodinu
23.08.2022 Cena termínového kontraktu na elektřinu na burze EEX v Lipsku poprvé překročila 700 eur (přes 17.200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za včerejšek si připsala více než 25 procent, přitom teprve před týdnem vystoupila nad 500 eur. K růstu ceny přispívají obavy z omezení dodávek plynu z Ruska. Současná cena je zhruba čtrnáctinásobkem sezonního průměru za posledních pět let.
Cena plynu pro evropský trh uzavřela na rekordních 257 eur za megawatthodinu
21.08.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh po zprávě o třídenním přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekord, blíží se ke 100 eurům za tunu
19.08.2022 Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Upozornila přitom, že elektrárny a továrny v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.
Ruská ekonomika letos podle vlády klesne mírněji, než se předpokládalo
17.08.2022 Ruské ministerstvo hospodářství zlepšilo odhad letošního vývoje ruské ekonomiky. Nové prognózy, ke kterým získala přístup agentura Reuters, předpokládají, že hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 4,2 procenta. Před třemi měsíci přitom ministerstvo předpovídalo, že HDP se letos propadne o 7,8 procenta.
Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu
16.08.2022 Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu dnes na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12.300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.
Saúdský princ v únoru a březnu investoval do ruských energetických podniků
15.08.2022 Saúdskoarabská investiční společnost Kingdom Holding, kterou kontroluje saúdský princ Valíd bin Talál, v únoru a v březnu v tichosti investovala přes půl miliardy dolarů (více než 12 miliard Kč) do předních ruských energetických firem Gazprom, Rosněfť a Lukoil. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zpráv pro regulační úřady. Investice se uskutečnily v době, kdy řada západních zemí na ruské energetické podniky a jejich vedoucí představitele uvalovala sankce v reakci na ruský útok na Ukrajinu, píše Reuters.
Elektřina je v Evropě na rekordu, megawatthodina v Německu stojí 475 eur
15.08.2022 Ceny elektřiny v Evropě se vyšplhaly na další rekord, podle analytiků je to zejména reakce na pokračující zdražování zemního plynu. Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v Německu se dnes na evropské energetické burze European Energy Exchange (EEX) zvýšila o více než tři procenta na 475 eur (11.600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva měsíce se zhruba zdvojnásobila a je téměř šestkrát vyšší než před rokem, uvedla agentura Bloomberg.
Ropa po zprávě o přerušení tranzitu jižní větví ropovodu Družba zdražuje
09.08.2022 Ceny ropy se dnes navzdory počátečnímu poklesu zvyšují. Zpráva o přerušení tranzitu jižní větví ropovodu Družba totiž obnovila obavy z nedostatečných dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent si kolem 15:00 SELČ připisovala zhruba 1,3 procenta a blížila se k 98 dolarům za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 1,4 procenta a dostala se nad 92 dolarů za barel.
Komodity: Ceny ropy dál klesají, sestoupily na úrovně z doby před válkou na Ukrajině
04.08.2022 Ceny ropy dnes pokračují ve výrazném poklesu kvůli obavám, že hospodářský útlum ve Spojených státech a v Evropě sníží poptávku po palivech. Vrátily se tak na úrovně z doby před 24. únorem, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. Cena severomořské ropy Brent sestoupila až na 93,50 dolaru za barel, nejníže od 21. února.
Komodity: Ceny ropy kvůli obavám o poptávku dál klesají, Brent sestoupil pod 95 USD
04.08.2022 Ceny ropy dnes pokračují v poklesu kvůli obavám, že hospodářský útlum ve Spojených státech a v Evropě sníží poptávku po pohonných hmotách. Na trhu nicméně přetrvávají také obavy z nedostatečných dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent kolem 17:15 SELČ ztrácela přes dvě procenta a sestoupila pod 95 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles téměř o dvě procenta a dostala se pod 89 dolarů za barel.
Gazprom tvrdí, že stále nedostal dokumenty k instalaci turbíny pro Nord Stream 1
20.07.2022 Ruský státní plynárenský gigant Gazprom stále neobdržel od německé firmy Siemens Energy dokumentaci potřebnou k opětovné instalaci turbíny pro plynovod Nord Stream 1, která byla na generální opravě v Kanadě. Ruský podnik to oznámil dnes. Prodlevou v návratu turbíny z Kanady související s protiruskými sankcemi Gazprom minulý měsíc zdůvodnil výrazné omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro vývoz ruského zemního plynu do Evropské unie.
Šéfka MMF varovala, že výpadky v dodávkách plynu do Evropy mohou způsobit recesi
13.07.2022 Další výpadky v dodávkách zemního plynu do Evropy by mohly uvrhnout řadu zemí do hospodářské recese. V příspěvku na blogu Mezinárodního měnového fondu (MMF) to dnes uvedla šéfka této organizace Kristalina Georgievová. Zopakovala přitom, že fond tento měsíc přikročí k dalšímu zhoršení výhledu světové ekonomiky.
Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
06.07.2022 Ukrajina se chce stát členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Informoval o tom dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal, který ve švýcarském Luganu předal přihlášku šéfovi organizace Matthiasi Cormannovi. OECD sdružuje ekonomicky vyspělé státy.
Aktivita ruského zpracovatelského průmyslu v červnu pokračovala v mírném růstu
01.07.2022 Aktivita ruského zpracovatelského průmyslu v červnu pokračovala v mírném růstu, protože oživování domácí poptávky kompenzuje prohlubující se propad exportu. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global.
IEA: Do poloviny století je třeba zdvojnásobit výrobu energie z jádra
30.06.2022 Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.
Problémy ruského dluhu - od bolševické revoluce, přes rozpad SSSR až po Putina
27.06.2022 Těsně před bolševickou revolucí v roce 1917 bylo carské Rusko největším mezinárodním dlužníkem na světě, protože si hodně půjčovalo na financování industrializace a železnic a po vypuknutí první světové války i na modernizaci armády. Po říjnové revoluci v roce 1917, kdy se k moci dostali bolševici v čele s Vladimirem Iljičem Leninem, nastal totální rozvrat hospodářství a 1. ledna 1918 Lenin anuloval všechny státní půjčky, jak zahraniční tak vnitřní, a Rusko oznámilo, že dluhy platit nebude. Nejvíce na to doplatila Francie a Británie, které utrpěly ohromné ztráty. Podle amerického historika a analytika dosahoval tehdejší zahraniční dluh Ruska v dnešních cenách 500 miliard dolarů. Trvalo až do poloviny 80. let, než Moskva část tohoto dluhu uznala.
Sberbank: Ruské ekonomice by mohlo trvat i deset let, než se zotaví ze sankcí
17.06.2022 Ruské ekonomice by mohlo trvat i deset let, než se vrátí na úroveň loňského roku, tedy do doby, než proti Rusku začaly západní státy zavádět sankce za jeho útok na Ukrajinu. Uvedl to dnes šéf největší ruské banky Sberbank German Gref, který byl v minulosti ruským ministrem hospodářství.
Ruský maloobchod by letos podle svazu mohl klesnout až o devět procent
14.06.2022 Maloobchodní tržby v Rusku by v letošním roce mohly klesnout až o devět procent. Předpověděl to dnes ruský svaz maloobchodních společností. Ruský maloobchodní sektor se nyní potýká s negativními důsledky sankcí, které vůči Rusku za jeho útok na Ukrajinu zavádějí západní země.
SB: Válka na Ukrajině vyvolala největší komoditní šok od 70. let 20. století
27.04.2022 Ruský útok na Ukrajinu způsobil na světových komoditních trzích největší šok od 70. let minulého století. Uvedla to včera Světová banka (SB) ve své zprávě o vyhlídkách komoditních trhů. Varovala, že ceny komodit se budou držet na mimořádně vysokých úrovních také v příštích dvou letech.
Německý výrobce spotřebního zboží Henkel ukončí podnikatelské aktivity v Rusku
19.04.2022 Německý výrobce spotřebního zboží Henkel se v souvislosti s válkou na Ukrajině rozhodl ukončit své podnikatelské aktivity v Rusku. Firma, která působí i v České republice, to dnes oznámila v tiskové zprávě. Henkel v Rusku zaměstnává zhruba 2500 lidí, kterým bude ještě po nějakou dobu vyplácet mzdy.
MMF podle své šéfky zhorší výhled světové ekonomiky
14.04.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) zhorší odhady růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok, protože válka na Ukrajině tlačí vzhůru ceny potravin a energií, což přináší další zátěž pro již tak křehkou hospodářskou situaci. Uvedla to dnes šéfka MMF Kristalina Georgievová. Varovala, že svět se nyní nachází ve "velmi nebezpečné době" a že vysoká inflace představuje "jasné a přítomné nebezpečí" pro světovou ekonomiku.
Rusko podle šéfky senátu neplánuje zestátňovat aktivity odcházejících firem
13.04.2022 Rusko neplánuje zestátňovat aktivity zahraničních podniků opouštějících zemi. Uvedla to dnes podle agentury RIA Novosti předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková v souvislosti s návrhem zákona o uvalování vnější správy na tyto aktivity.
Ruští poslanci navrhli, aby aktivity odcházejících firem spravovala státní banka
12.04.2022 Ruští poslanci navrhli, aby se ruské aktivity zahraničních podniků, které opouštějí Rusko, přesunovaly pod státní rozvojovou banku VEB. Majitelé těchto podniků by pak podle návrhu měli dostat na vybranou, zda ruské aktivity během tří měsíců obnoví, nebo odprodají. Informovala o tom agentura Reuters.
Janus Henderson: Celosvětový objem vládních dluhů letos stoupne téměř o desetinu
06.04.2022 Celosvětový objem vládních dluhů by se měl v letošním roce zvýšit o 9,5 procenta na rekordních 71,6 bilionu dolarů (1,6 biliardy Kč). Předpověděla to britská investiční společnost Janus Henderson. Dodala, že za růstem budou stát zejména Spojené státy, Japonsko a Čína. Zadlužení podle ní poroste i ve velké většině ostatních států, píše server CNBC.
Americký trh roste i uprostřed ukrajinských strastí
05.04.2022 Americký trh rostl navzdory novým obavám o Ukrajinu. Hlavní americké indexy na začátku týdne vzrostly: Dow Jones přidal 0,3 %, NASDAQ si připsal 1,9 %, S&P500 vzrostl o 0,8 %. Proto S&P500 a NASDAQ výrazně rostly.
WTO kvůli válce na Ukrajině výrazně snížila odhad růstu světového obchodu
04.04.2022 Světová obchodní organizace (WTO) kvůli válce na Ukrajině snížila odhad letošního růstu světového obchodu na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 4,7 procenta. Uvedla to šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Za zhoršením výhledu stojí rovněž problémy v dodavatelských řetězcích, které začaly v důsledku pandemie covidu-19. Informoval o tom server BBC.
Potíže se zásobováním v německém průmyslu se kvůli válce na Ukrajině zhoršily
01.04.2022 Problémy se zásobováním v německém zpracovatelském sektoru se v březnu v důsledku války na Ukrajině zhoršily. Vyplývá to z výsledků průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Na potíže při nákupu surovin a polotovarů si stěžovalo 80,2 procenta dotazovaných průmyslových podniků, zatímco v únoru to bylo 74,6 procenta.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj uzavírá své kanceláře v Moskvě a Minsku
28.03.2022 Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) uzavírá své kanceláře v Moskvě a Minsku. Reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu, který byl veden i z běloruského území. Oznámila to dnes banka ve své tiskové zprávě.
Útok na Ukrajinu podle šéfa společnosti BlackRock znamená konec globalizace
24.03.2022 Invaze ruských vojsk na Ukrajinu znamená konec trendu globalizace z posledních desetiletí. V dnešním dopise akcionářům to uvedl šéf společnosti BlackRock Larry Fink. Upozornil také, že firma pozastavila nákupy ruských cenných papírů. BlackRock je světově největší podnik pro správu majetku.
Akcie na moskevské burze po částečném obnovení obchodování posilují
24.03.2022 Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Burza byla zavřená od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád. Hlavní akciový index MOEX, který je denominovaný v rublech, v úvodu vykazoval růst asi o deset procent zhruba na 2740 bodů. Dolarový index RTS ale přibližně čtyři procenta ztrácel a pohyboval se kolem 892 bodů.
Nestlé výrazně omezí aktivity v Rusku, zmizí značky jako KitKat či Nesquik
23.03.2022 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Firma dnes také uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk.
ECB varuje kryptoměnové společnosti před obcházením protiruských sankcí
22.03.2022 Evropská centrální banka (ECB) varuje kryptoměnové společnosti před napomáháním obcházení sankcí, které jsou v odvetě za ruský útok na Ukrajinu uvaleny na některé ruské občany. Podle prezidentky ECB Christine Lagardeové by se tak firmy staly jejich spoluviníky. Lagardeová to podle agentury Reuters dnes uvedla na on-line pořádané akci.
Forex: Koruna dnes posílila k euru i dolaru o více než deset haléřů
21.03.2022 Koruna na začátku nového týdne posílila. Vůči euru dnes česká měna ve srovnání s pátečním závěrem zpevnila o 13 haléřů na 24,70 EUR/CZK. K dolaru si polepšila o 12 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,36 USD/CZK.
Regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině
21.03.2022 Globální finanční regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině. Důvodem jsou obavy z jejich využívání k obcházení sankcí, které západní země kvůli útoku na Ukrajinu uvalily na Rusko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Rusko zvažuje povolení dovozu bez souhlasu majitele ochranné známky
18.03.2022 Rusko uvažuje o tom, že dovolí maloobchodníkům dovážet ze zahraničí zboží bez souhlasu majitele ochranné známky. Uvedl to dnes ruský antimonopolní úřad FAS. Rusko povolení takzvaného paralelního dovozu zvažuje poté, co řada globálních značek přerušila prodej na ruském trhu či pozastavila vývoz do Ruska v reakci na ruský útok na Ukrajinu, napsala agentura Reuters.
Forex: Koruna dnes oslabila k euru i dolaru na 24,83 EUR/CZK a 22,48 USD/CZK
18.03.2022 Česká měna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Koruna si k 17:00 pohoršila proti předchozímu závěru k euru o 11 haléřů na 24,83 EUR/CZK a k dolaru o 22 haléřů na 22,48 USD/CZK. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby
16.03.2022 Americká centrální banka (Fed) dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na prudký vzestup inflace ve Spojených státech.
MMF: Ruský útok na Ukrajinu by mohl zásadně změnit globální hospodářský řád
16.03.2022 Ruský útok na Ukrajinu pocítí celá světová ekonomika v podobě pomalejšího hospodářského růstu a vyšší inflace. V dlouhodobějším horizontu by navíc mohl vést k zásadním změnám v globálním hospodářském a geopolitickém řádu. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) na svém blogu.
Forex: Koruna dál posiluje, k euru se blíží úrovni před ruskou invazí
16.03.2022 Česká měna si dnes připsala další posílení. K euru se tak už blíží úrovni, jakou měla před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Koruna k 17:00 zpevnila proti předchozímu závěru vůči euru o 15 haléřů na 24,67 EUR/CZK a k dolaru o 18 haléřů na 22,44 USD/CZK. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Komodity: Ceny ropy rostou, za celý týden ale míří ke ztrátě
11.03.2022 Ceny ropy dnes rostou, za celý týden ale míří ke ztrátě. Náladu na trhu určuje ruská invaze na Ukrajinu a z ní plynoucí obavy z nedostatku dodávek a dále ohlášení pauzy v jednání mezi Spojenými státy a Íránem.
Biden: G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod, USA omezí dovoz z Ruska
11.03.2022 Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Oznámil to dnes podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Opatření jsou reakcí na ruský útok na Ukrajinu.
Británie uvalila sankce na další ruské oligarchy, na seznamu je i Abramovič
10.03.2022 Británie dnes kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově také ruský miliardář a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, dále podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámila britská vláda.
Komodity: Ropa prudce zlevnila po zprávě, že emiráty a Irák podpoří vyšší těžbu
09.03.2022 Cena severomořské ropy Brent se dnes propadla až o 17 procent a dostala se pod 106 dolarů za barel po zprávách médií, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Irák podpoří zvýšení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Později Brent část ztrát smazal, krátce před 20:00 SEČ se prodával zhruba za 112,60 USD za barel. Vykazoval tak pokles přibližně o 12 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela přes 11 procent na 109,70 dolaru za barel.
Komodity: Ropa zlevňuje, polevily obavy z dopadů zákazu dovozu ruské ropy do USA
09.03.2022 Ceny ropy dnes výrazně klesají, zákaz dovozu suroviny z Ruska do Spojených států by totiž podle některých investorů nemusel prohloubit globální převis poptávky nad nabídkou. K poklesu cen přispělo i prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatiha Birola, podle kterého by členské země této organizace mohly přikročit k dalšímu uvolnění ropy ze svých zásob.
Inflace v Maďarsku stoupla na 8,3 procenta, je nejvyšší za téměř 15 let
09.03.2022 Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v únoru zrychlil na 8,3 procenta z lednových 7,9 procenta. Inflace je tak nejvýše od srpna 2007, oznámil dnes maďarský statistický úřad. Únorový růst cen překonal očekávání analytiků, kteří inflaci odhadovali na 8,1 procenta.
MMF a USA schválily finanční pomoc pro Ukrajinu a Evropu
09.03.2022 Lídři amerického Kongresu se shodli, že poskytnou v přepočtu 314 miliard korun na pomoc Ukrajině a spojencům USA v Evropě. Balík je součástí federálního rozpočtu. Pomoc ve výši 32 miliard korun pro Ukrajinu schválil také Mezinárodní měnový fond. Země ji může využít k financování výdajů a posílení platební bilance. Ukrajina se po zahájení ruské invaze 24. února obrátila na své spojence a mezinárodní instituce, aby jí pomohli podpořit ekonomiku. Pomoc už obdržela i od Světové banky.
MMF schválil Ukrajině 1,4 miliardy dolarů jako nouzovou pomoc
09.03.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil Ukrajině 1,4 miliardy dolarů (32 miliard Kč) jako nouzovou pomoc. Země ji může využít k financování výdajů a posílení platební bilance. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko. Ukrajina se po zahájení ruské invaze 24. února obrátila na své spojence a mezinárodní instituce, aby jí pomohli podpořit ekonomiku. Pomoc už obdržela i od Světové banky (SB).
Související klíčová slova:
Zbrojovka | Akcie včera | Akcie Komerční banky | Short-selling | Hlavní události | WTO | Vývoj ceny zemního plynu | Společnost Nestlé | Hlavní ekonom | Kč/EUR | Zajišťování | Ceny plynu v Evropě | Akcie Erste | Akcie Nestlé | Nestlé továrny | Zkušenosti | Klaus-Dieter Maubach | Republikánský prezident | Refinitiv | Intervenovat na forexovém trhu | Uber | Koronavirové krize | Americký vládní Úřad pro energetické informace | Analytik Cyrrusu | Ministerstvo hospodářství | Valdis Dombrovskis | Spolkový statistický úřad | Viktor Orbán | Obchodník | EUR | Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) | Trend | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Plynárenská společnost | Hlavní index německých akcií DAX | Siemens Energy | Důchody | Životní prostředí | Citigroup | Take Profit | Mezinárodní měnový fond | Podnikatel | Očekávané výsledky | O2 CR | Patria Finance | Tempo růstu | Vysoká rizika | Agentura S&P | Regulátor Bundesnetzagentur | Výkyvy | Aktiva | Ruské invaze na Ukrajinu | Bezpečné útočiště | Jacinda Ardernová | Daniel Beneš | Snížení emisí | Evropská komise | Spojení | Timo Emden | Poselství o stavu unie | České vlády | Pravděpodobnost | Výroba v Rusku | Organizace zemí vyvážejících ropu | Vladimir Lisin | Střední Evropa | Index aktivity | Kyrylo Ševčenko | Situace na Ukrajině | Index PX | Zásoby plynu | Týden na akciových trzích | Pražský akciový trh | Zvýšení základní úrokové sazby | Vijay Ayyar | Český statistický úřad | Plynovody | Ruští zákonodárci | Agentura AFP | PLN | Lagardeová | Rostoucí ceny | Zprávy z USA | Dow Jonesův index | Premiéři zemí Evropské unie | Ropa Brent | Ukrajinský prezident | Akciový index MOEX | Ruské ministerstvo financí | Financial Times | Exchange | Meziroční míra inflace v Rusku | Ruská invaze na Ukrajinu | Investing | Saúdská Arábie | Petr Fiala | Nezaměstnanost | Zahájení intervencí | Dopad na ekonomiku | Pandemie | Růst cen | Aktualizovaný výhled | Zpráva | Premiér Denys Šmyhal | Směrnice | Dolarový index | Strach | Analýzy | Burza | Války v Evropě | Louise Dicksonová | Velkoobchodní cena plynu | Index německých akcií DAX | Zora Olomouc | Kryptoměna Bitcoin | Vysoké riziko | Cena zlata | Akcie dnes | Dolary | Plyn pro evropský trh | Dodávky ruského plynu | Rafinerie | MTI | Včerejší obchodování | Vývoj ceny ropy WTI | Základní úrokové sazby | Süddeutsche Zeitung | Cenné papíry a burzy | Valíd | Inflace v Maďarsku | Maloobchod | Ukrajinská krize | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Cena Brentu | Ministr hospodářství | Bohumil Trampota | Evropská měna | Bezpečné útočiště pro investory | Vývoj ceny ropy Brent | Ceny pohonných hmot | WSJ | Společnost VNG | Prudký pokles | Zahraniční dluh | VIG | Carsten Fritsch | Uvolnění měnové politiky | Henkel | CZK | Širší index S&P 500 | Akciový index CAC 40 | Státní pomoc | Výhled | Handelsblatt | Philip Morris | Dovoz ropy | Supervelmoci | EIA | Americký prezident | Praní špinavých peněz | Covid | Wall Street Journal | Title Transfer Facility | Karl Schamotta | Rystad | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | Kryptoměnové burzy | Thomas Gitzel | HUF | Akcie herní společnosti | Centrální banky | Ruský HDP | Oanda | Šéfka MMF | Česká měna | Přijetí | RWE | Vladimir Potanin | Výrazný růst | Velkoobchodní cena zemního plynu | Efekt sankcí | Valentina Matvijenková | Papež František | Nikolaj Šulginov | Ratingová agentura | Oživování ekonomiky | Invaze | Norilsk Nickel | Kongres | Komisařka pro energetiku | EURCZK | Reakce trhu | Dovoz ropných produktů | Ruští poslanci | Největší komoditní šok | Vzestup inflace | Bezpečného útočiště | Turecko | Vysoké ceny energií | Válka | Pandemie koronaviru | Zahájení ruského útoku na Ukrajinu | Dodávky ropy | Období nejistoty | Odhad vývoje HDP | Izrael | Vice | Výroba počítačů | Premiér Scott Morrison | Futures | Akciové trhy | Trafigura | Nord Stream | La Repubblica | Německý dovozce ruského plynu | Breaking | Donald Trump | RIA Novosti | Mobilizace v Rusku | Nové sankce proti Rusku | Commerzbank dnes | G7 | Utahování měnové politiky | Výzkumný institut Ifo | Štěpán Hájek | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Státní banka | MIFID | Dopady konfliktu | Kurz české měny | Domácnosti | Ceny zemního plynu | Maďarský premiér | Zásoby suroviny | Kryptoměnové společnosti | Volodymyr Zelenskyj | Největší zásoby | Moody's | Omezení dodávek | Rekordní minimum | Moneta | Očekávání analytiků | Erste Group | CL | Odstranění problému | Hlavní index moskevské burzy | Ruské hospodářství | Inflace zpomaluje | CentroCreditBank | Analytici | Objem plynu | Výrobce sportovního oblečení | Předstihové indikátory | Financování výdajů | Míra inflace v Rusku | Kč/USD | Bon Pari | Marketingová komunikace | Kamaz | Lukoil | Německá spolková vláda | Ceny elektřiny | Arbitráž proti Gazpromu | Obchodní myšlenka | Země EU | Západní země | Washington | Zisky české měny | Index MOEX | Přerušení dodávek zemního plynu | Evropské vlády | Pokles ceny | Kolektivní investování | Ruský velvyslanec | Odkup akcií | Graf | Banka Morgan Stanley | VTB | Oleg Děripaska | Úsilí | Očekávání trhu | Vývoj zásob plynu | Medvědí signál | Globální ekonomiky | Energie z jádra | Snižování úrokových sazeb | Valíd bin Talál | Odhodlání | Průmyslová výroba v Rusku | Americká Komise pro cenné papíry | Stimulační balík | Spekulace na pokles cen | Mezinárodní instituce | Dluhopisy | Ziskové marže | Vývoz obilí | Agentura Moody's | Ekonomiky | Saúdský princ Valíd bin Talál | Tvrdé sankce | PLN/EUR | Evropský statistický úřad Eurostat | Německá automobilka | Hrubý domácí produkt (HDP) | Poptávka | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Saúdský princ | Wood Mackenzie | Kingdom Holding | Petr Fiala (ODS) | Bydlení | Makléřská společnost | ERA | Peníze | Výkyvy cen | Systém obchodování | Portu | Obchodování s emisemi ETS | Propad exportu | Brent | Jojo | Maloobchodní tržby | Politika | Hamás | HUF/EUR | Saúdskoarabská investiční společnost | Marex | xStation | Zahraniční dluh Ruska | HelloFresh | Očekávání | Výkon ruské ekonomiky | Palladium | Sfinx Holešov | Nejnovější údaje | OFZ | Zvýšení sazeb | Pád rublu | Finanční plánování | Napadení Ukrajiny | Aktivity v Rusku | Výzkumný institut | MMF Kristalina Georgievová | Války na Ukrajině | Energetická skupina ČEZ | Výnosy | Ruský ministr energetiky | Invaze na Ukrajinu | Nord Stream 2 AG | Majetek | Energetický sektor | Měnový fond | ČEZ Daniel Beneš | Evropské měny | Financovat | Vývoz energetických produktů z Ruska do Číny | List The Wall Street Journal | Negativní dopad | Cena elektřiny | Zásoby ropy | Další růst | Prohlášení | Obchodní signály | CZK/EUR | Fortum | Růst | David Malpass | Kristalina Georgievová | Analytika | Evropská komisařka pro energetiku | Akademie věd | AFP | Příležitosti | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Americká lehká ropa | MiFID II | Akcie firmy | John Glen | Světové finanční krize | Závazky společnosti | Americká společnost Apple | Švédská nábytkářská značka | Německé firmy | Komoditní šok | Prognóza | Místopředseda Evropské komise | Zasedání vlády | Denys Šmyhal | Zahájení ruského útoku | Použití finanční páky | Zásoby ropy v USA | Sankce vůči Rusku | Venezuela | Britská centrální banka | Německý ministr hospodářství | Mercedes | Aktuální kurzy měn | Vysoká inflace | Mluvčí ČEZ | Obavy z krize | Zpomalování růstu světové ekonomiky | Ruská agrese | Samsung | Republikáni | Uhelné elektrárny | EEX | Hospodářské recese | Společnost Nord Stream 2 AG | Luno | Evropští ministři | Puma | Obrat trendu | Dopad pandemie | Americká centrální banka | ICIS | Indikátor | Přerušení dodávek zemního plynu z Ruska | Ceny výrobců | Ministr energetiky | Chování | Závislost na ruských fosilních palivech | Ropné společnosti | Německý koncern RWE | Hlavní emise | ETS | Embargo na ruskou ropu | Koruna | Obchodní vztahy s Ruskem | Odvětví | AUD | Globální finanční systém | Společnost Naftogaz | Oslabování koruny | Ukrajinský premiér Denys Šmyhal | S&P500 | Společnost Uniper | Úrokové sazby | Nejznámější kryptoměny | Meziroční růst | Regulační úřady | Oxford Economics | Investujte zodpovědně | Antimonopolní úřad | Plynovod Nord Stream 1 | Drahé energie | Trh | Dodávky ruské ropy do Číny | Ruský plyn | Moskva | SAE | Evropský systém | Prezidenti a premiéři | Podnikání v oblasti hnojiv | Koruna oslabuje | NLMK | Problémy | City & Financial | Ruský prezident | Hellofresh | Vývoz energetických produktů | Počasí | Německá energetická společnost | Náměstek ředitele | Vladimir Čižov | Rozdílové smlouvy | Společnosti | European Energy Exchange (EEX) | Index | Bollingerova pásma | Komerční banka | Konsolidace | Elektřina | MMF | Dodávky plynovodem | Výrobní ceny | Německý síťový regulátor | Očekávání německých exportérů | Zpřísnění měnové politiky | Eura | Komise | Globální společnost | Nejistoty | Obchodování na devizovém trhu | Spojené arabské emiráty (SAE) | Kapitál | Ministr zahraničí | Posílení | Hospodářský řád | Představitelé Fedu | Agentura Reuters | Platební neschopnost | Nárůst cen ropy | Evropský systém obchodování | Pandemie covidu-19 | Američtí centrální bankéři | Majitel | Omezení spotřeby plynu | Index STOXX Europe | Předsedkyně horní komory | Česká zbrojovka | Výjimečný stav | EP | Kofila | S&P | Regulátoři | Cena elektřiny na burze | Unie | Ochranné známky | Ceny plynu | Energetická skupina | Inflace ve Spojených státech | Ruské podniky | Sázky | Bolševické revoluce | Komise v přenesené pravomoci (EU) | BlackRock Larry Fink | Akciové indexy | Další kryptoměny | Česká firma | Polský zlotý | Britský premiér | Analytik Timo Emden | Lídři zemí Evropské unie | Bankovní rada České národní banky | Technické analýzy | Oživení z pandemie | Sociální nepokoje | Ruský velvyslanec při EU | IEA | VP Bank | NPR | Závislost | Jan Večerka | Kadri Simsonová | Fitch Solutions | Kartel OPEC | CoinDesk | Vedoucí představitelé | Nová prognóza | Rubl | Rekordní hodnoty | Deficit | Firma | BREAKING | Unijní země | Neural4X | Alexander De Croo | Short pozice | Statistický úřad | Ceny Bitcoinu | Akcie Upstart | Podnikání | Budoucnost | Index londýnské burzy | Zahájení řízení | Kurz koruny | Výroba v Německu | Ekonomické sankce | Eskalace | Ceny energií v Evropě | Stabilní hospodaření | Orion | Hodnota majetku | Title Transfer Facility (TTF) | Inditex | Zlevňování ropy | Česká koruna | Kommersant | Úřad pro energetické informace (EIA) | Twitter | Nord Stream 1 | Dění na Ukrajině | Opatření | Wall Street Journal (WSJ) | Akciový index | Pozornost | Prudký propad | Premiér Petr Fiala | Ztráty eura | Ministři energetiky | Index Nasdaq Composite | BIS | 3М | Bankéři | TurkStream | Množství peněz | Server BBC | Členské státy | Nárok ČEZ vůči Gazpromu | Meziroční míra inflace | Podnikání na kapitálovém trhu | Ifo | Ruská armáda | Standard Chartered | IKEA | Bundesnetzagentur | Pandemie covidu | Jurij Vitrenko | Finanční regulátoři | Povolení dovozu | Počet žádostí o podporu | Eugal | Zotavování světové ekonomiky | Spekulace na pokles | Bitcoin | Upstart Holdings | Pandemie nemoci | Cena plynu | Ruská státní plynárenská společnost | Řetězec | Prognóza MMF | Růst ruské ekonomiky | Obchodníci | Obchodovat | Akcie na asijských trzích | Platforma | Uniper | Australský premiér | Nadměrné výkyvy kurzu | Ladislav Kříž | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Burze | Patria Online | Scott Morrison | Německý kancléř Olaf Scholz | Česká národní banka (ČNB) | Americké indexy | Digitální zlato | Emden Research | Finance | Válka na Ukrajině | USA | Obchodní aktivity v Rusku | Prezident Donald Trump | Pár EUR/USD | Analytická a výzkumná společnost | Kapitálové trhy | Čistý zisk | Ekonomické aktivity | Premiér Viktor Orbán | Index londýnské burzy FTSE | Pohyb kapitálu | Stříbro | Ekonomický poradce | Mluvčí Kremlu | Ceny benzínu | Sankce | German Gref | Rostoucí ceny komodit | Finanční instituce | Británie | Pokles cen | Index aktivity zpracovatelského průmyslu | Ekonomické útrapy | Iniciativa | Volby | Prodeji akcií Tesly | Ropa | Joe Biden | Výdaje | Index německých akcií | Evropský statistický úřad | SWIFT | Premiér Šmyhal | Rusko a Ukrajina | Bulharsko | Energetické podniky | Intervenovat na devizovém trhu | Belgie | West Texas Intermediate (WTI) | Produkce plynu | Cena zemního plynu | Ukrajinský Naftogaz | Spojené státy a NATO | Německé hospodářství | Statistici | Summit EU | Světové ekonomické krize | UBS | Dow Jones | Finanční společnost | Ekonomové | Cena kontraktu | Automobilka Mercedes-Benz | Ruské akcie | Agentura Interfax | Spojené státy | Výzkumná společnost | Trading | ANSA | Levnější půjčky | Ceny zemního plynu v Evropě | Purple Trading Jaroslav Tupý | Společnost Kingdom Holding | Bělorusko | Zvyšování úrokových sazeb | Světová banka (SB) | EFE | Vývoj | Nálada mezi německými exportéry | Příznivé údaje | Členské státy IEA | Nadměrné výkyvy | Odchod z Ruska | Časový rámec | Transněfť | PPF | Celosvětový objem vládních dluhů | Mobilizace | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Agentura Fitch | Investiční doporučení | Západní sankce | Ruská plynárenská společnost | Dovoz ruského plynu | Akcie padají | Americké akcie | Ruská centrální banka | Index moskevské burzy | České měny | Skupina hospodářsky vyspělých zemí | Plynovod Nord Stream 2 | Velvyslanec SAE | Společnost Hellofresh | Riziko ztráty | EUR/USD | Pin Bar | Čínské rafinerie | OSN | Intervence | Konflikt na Ukrajině | Ruská ekonomika | Roman Abramovič | Členské země Evropské unie | Akcie Upstart Holdings | West Texas Intermediate | Dění ve světě | Měnové politiky | G20 | Investování do nemovitostí | Porsche | Janus Henderson | Sazby ČNB | ČEZ Ladislav Kříž | Andrej Melničenko | Společné nákupy plynu | Zlotý | Operátor O2 | Pokles ruské ekonomiky | Italský premiér | Dna | Ruské energetické podniky | Centrální bankéři | CNY | Napětí mezi Ruskem a Západem | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Investiční strategie | Charkov | Bezpečný přístav | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Objem vládních dluhů | Miliardy dolarů | Zmírnění obav | Maersk | Analytik Komerční banky | Podstatné kurzotvorné zprávy | Vládní výdaje | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Obilí | Bankovní systém | Gigant Gazprom | Platební bilance | NLMK Vladimir Lisin | Margot | Automobilka | Používání kryptoaktiv | Sazby | Mezinárodní ratingové agentury | Inflace v České republice | GBP/EUR | Invaze ruských vojsk | Hans van Cleef | Patria | Akcie herní společnosti Roblox | Komise v přenesené pravomoci | Obchodování s dluhopisy | Úrok | Investovat | Komoditní | Cena severomořské ropy Brent | MOEX | Generální ředitel | Mezinárodní agentura pro energii | Největší kryptoměna | Regulátor | Hlavní index německých akcií | Úspěšné obchody | Berlín | Společnost Janus Henderson | Průzkum | Edward Moya | Firmy | Cena plynu pro evropský trh | Ruské společnosti | Soupeření | Nákupy plynu | Odhad růstu světového obchodu | Panika | Bezpečnostní situace | Murray | Zajištění | Cena ropy brent | Euro dnes | Ruská ropa | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Cena termínového kontraktu | Ceny kovů | Plány Fedu | Investování | Fed | Koruna dnešní obchodování | Maďarský forint | Rusko dnes | Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou | Rozpočtový deficit | Boris Johnson | Dluh Ruska | Finská společnost | Ratingová agentura Fitch | Automobilový průmysl | Koncern RWE | Poradenské společnosti | Dovoz ruské ropy | Trhy | VNG | Nornickel | Chelsea | Nákupy ruských cenných papírů | FTSE | Doněcké lidové republiky | Rizika | Eurozóna | Ropné firmy | Vývoj měnového páru USD/RUB | Fond | Státní plynárenská společnost | Šéf unijní diplomacie | Cena benzínu | ISM | Eurokomisařka | Zpřísňováním měnové politiky | Potíže se zásobováním | Fitch | Pšenice | Kancléř Olaf Scholz | Americké banky | Úspory | VEB | Terminály na zkapalněný zemní plyn | Bitcoin a další kryptoměny | Výkyvy kurzu | Úvěrový rating | Kyjev | Energetické společnosti | Hodnota akcií | xStation 5 | CVVM | Zasedání centrální banky | Vysoké ceny | Lidstvo | Zahraniční měny | Mateřská společnost | Riziková aktiva | Ruský Gazprom | Doložky nejvyšších výhod | Úřad pro energetické informace | Stagflace | Ředitelka | Sankce na ruskou centrální banku | Britská ministryně | Fúze s Nortonem | Globální finanční regulátoři | Žádosti o podporu | Russia Today | Ministerstvo financí | Bilance | Hodnota majetku ruských miliardářů | Americký kongres | Vladimir Putin | Tesla | Dovoz z Ruska | Miliardář | Burza dnes | Pomoc MMF | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Komodity | Mzdy | Poradenství | Komise pro cenné papíry | Nestlé | Ruský rozpočet | CAD | Intervence na devizovém trhu | Kanceláře v Moskvě | Termínový kontrakt | Cena elektřiny na burze v Německu | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | ČEZ vůči Gazpromu | Na burze | Konec globalizace | Stanice RT | Analytička | Produktovod | Společnost | Ruský rubl | Zpřísňování měnové politiky | Představitelé MMF | Maloobchodní sektor | Ekonom Ifo | Hospodaření | Zahraniční obchod | European Energy Exchange | Ztráta | Orbán | Globální hospodářský řád | Velké riziko | Reporty | Pokles průmyslové produkce | Finanční podmínky | Index moskevské burzy RTS | Kukuřice | Světová obchodní organizace (WTO) | Obchod | Purple Trading | Bilance Fedu | Dmitrij Peskov | Ceny ropy Brent | Volkswagen | Ruská měna | AUD/USD | Průmyslová výroba v USA | Next Finance Markéta Šichtařová | Chudoba | Eskalace konfliktu | Tomáš Vlk | Bezpečná aktiva | EK | Riziko | Míra inflace v Německu | Analytik | Emise | Nájemné | Právo | JPY | Pražské burzy | Kurz rublu | Šéf společnosti | Bank of America | Cenový strop | Transakce | USDX | Dodávky LNG | Údaje o HDP | Šok | Volatilita trhů | Nástroj | GBP | NATO | Plyn | CEPS | Pokles cen ropy | Životní úroveň | Německá ekonomika | Čína | Know-how | Akcie O2 | CZK/USD | Západní ekonomiky | Migrační krize | Ceny | Siemens | Financování | Recese | Pokles | Gazprom | Realitní trh | FTSE 100 | Ruské úřady | Produkce zemního plynu | Války | Impuls | Ukrajina | Proinflační | Centrální banka | BBC | Předpovědi | Prodeje ropy | Predikce | Kryptoaktiva | WTI | USD/RUB | Státy EU | SMA | Biliony | Evropské centrální banky | Rating vyšší | Philip Morris ČR | Odborníci | Cena severomořské ropy | Dlužník | Zákonodárci | USD/EUR | Průmyslové zboží | Současná cena | Instituce | USDCAD | Dodávky z Ruska | Panevropský akciový index | Forint | Morgan Stanley | Prezident Vladimir Putin | Ceny zlata | Předseda představenstva | Commerzbank | Oživení akcií | Výnos | Insider | Růst cen energií | IHNED | Cena emisních povolenek | Trhy dnes | ČEZ | Frank | Index Nasdaq | CFD | CEO | 256/2004 | Nové sankce | Sankce proti Rusku | Austrálie | Minulá výkonnost | Vývoj měnového páru EUR/USD | Společnost Siemens | Stoxx Europe 600 | Podmínky půjčky | Ceny akcií | Ceny energií | Cena akcií | Index CAC 40 | GBP/USD | Bezpečné přístavy | RTS | Premiér Mario Draghi | Josep Borrell | RUB | Růst akciových trhů | Index STOXX Europe 600 | Jasný signál | Akcionář | Pracovní místa | Dlouhodobý výhled | Tržní hodnota | Zisk | Dodávky plynu do Evropy | Klaus Wohlrabe | ČNB | Ruské ropy | EURUSD | PVM | Spekulovat | Nord Stream 2 | Středoevropské měny | Bezpečný dolar | Analytik Purple Trading | Avast | Hospodářské dopady | Rating | Dovoz | Nasdaq Composite | Ifo Klaus Wohlrabe | Ruská federace | Aktuální kurzy | Ruské banky | Moskevská burza | Obchodování | Jan Vejmělek | Obchodování ropy | Nové prognózy | Úroky | Prezident | Eurostat | Růst inflace | Finanční pomoc | Jednotná evropská měna | Státní rozpočet | Evropa | Pokles produkce | Měna | S&P Global | Nasdaq | Trump | NICKEL | Zprávy | Ceny ropy | Nový výhled | Francie | Předpověď | Kryptoměny bitcoin | Údaje | Hlavní měny | Dodávky plynu | Technologické společnosti | Automobilky | Příjmy z prodeje ropy | Pokles exportu | Biden | Luhanské lidové republiky | Finanční krize | Sberbank | DPA | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Investiční společnost | Spolková vláda | Obchody | xStation5 | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Craig Erlam | Zvýšení těžby | Japonsko | Zemní plyn | Marže | Internetové firmy | Arbitráž | Společnost XTB | Ursula von der Leyenová | Situace | USD/CZK | Mario Draghi | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Miliardy eur | Tržby | Finanční systém | Unijní diplomacie | Ruský útok | Dluhy | FOREX | Růst světové ekonomiky | Signály | Index londýnské burzy FTSE 100 | Guvernér | Dodavatelský řetězec | Dividenda | Peking | Ruský ministr | Pokles zásob | HDP | Hlavní akciový index | Index DAX burzy | Východní Evropa | Ekonom | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Euro | Zkapalněný zemní plyn | Investování je rizikové | Obchodování s emisemi | Eskalace napětí | Fibonacciho úrovně | Ropa roste | Globální investoři | Průměrná cena | Politici | Hlavní americké indexy | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Členské země | Ukrajinská vláda | Vysoká dividenda | Slovensko | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | EBRD | Premiér Boris Johnson | Domácí měny | ČTK | Letecký průmysl | Odhad letošního růstu | Guvernér ČNB | Ztráty | Rozpočtové příjmy | Pozitivní trendy | Zásobníky | Česká národní banka | Tranzit ruské ropy | Kuba | Spojené arabské emiráty | Japonský jen | Akcie | Ukrajina a Rusko | Ruský útok na Ukrajinu | Nový Zéland | Pražská burza | Podniky | Hnutí Hamás | Američtí zákonodárci | City | Státní podpora | Ericsson | Motivace | Vývoj ceny | Dodavatelské řetězce | Inflační šok | Světová ekonomika | Češi | Německé ministerstvo hospodářství | Převis | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Obilí z Ukrajiny | Price Action | Ekonomické škody | Sněmovna reprezentantů | Britská ekonomika | Technologie | Pokles vývozu | Společnost Apple | Rystad Energy | Prognózy | Kurz | Ministři | Spotřebitelské výdaje | Rusko-ukrajinský konflikt | Americká ekonomika | Panevropský index | Energetická společnost | Americký prezident Joe Biden | Intermediate | Společnost Fortum | Rekord | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Zdražování energií | Ukrajinské krize | Rychlý růst | Napjatá situace | Bankovní rada | Investice | Evropské banky | Pro investory | Návrh zákona | Podnikatelské aktivity | Česká měna dnes | Zákaz cestování | Odveta | Investujte | Komunikace | Lehká ropa WTI | Bod | Die Welt | Rozsáhlé sankce | Fitch Ratings | Myšlenka | Makrodata | Zisky | Regulace | Zaměstnanci | USD za barel | Kurz eura | Hospodářství | Důvěra | CAC 40 | ODS | Měny | Profitovat | Ropa WTI | Dialog | Burzy | Pokles ekonomické aktivity | Oslabování české měny | Hospodářský růst | Politico | Export | Odškodné | Rusko | Poradce | Vývoj ceny ropy | Většinový podíl | Signál | Zahájení ruské invaze | Úbytek | Kofola | GBPUSD | Forbes | Kurzotvorné zprávy | Organizace | 1 milion | Interfax | Praha | Inflace v Číně | Patrick Armstrong | Britská vláda | Rozšíření | Technická analýza | Shrnutí obchodování | Limitní příkazy | Ruský prezident Vladimir Putin | Plány | Bankovní skupiny | Nižší poptávka | Německý koncern | Týdenní výkon | COVID-19 | Příliv investic | Brusel | Rekordní nárůst | Devizové rezervy | Státní výdaje | Next Finance | Americké společnosti | Průmyslová výroba v Německu | Evropské akcie | Inflace v Rusku | TIM | Energie | Šéf Bílého domu | Objem | Investiční | Nálada | Trh dnes | Příjmy | Ekonomické dopady | Prodej | Evropská komise (EK) | Znárodnění | Zasedání Fedu | Bloomberg | XAU/USD | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Evropská unie | Vývoj ceny bitcoinu | Akcie v Evropě | Rozvoj | Capital Economics | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Společnost Siemens Energy | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | Divize | Korekce | LNG | Corpay | Rosněfť | S&P Global Ratings | Výkonnost | Průzkumy | Obchodování s akciemi | Kurz koruny k euru | Index S&P 500 | Německý výrobce | Hrubý domácí produkt | Vývoje kurzu | Přehled | Short | Tomáš Pfeiler | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | Institut Ifo | Novela zákona | OECD | Technické problémy | Napětí kolem Ukrajiny | CHF | HDP USA | Zvýšení úrokových sazeb | Inflace v únoru | Akcie firem | Útlum aktivity | S&P 500 | JDE | Podpora | Ceny zboží | MWh | Prezident Joe Biden | Obchodování s CFD | MT4 | Skupina ČEZ | Japonský premiér | Světová banka | Cena | Markéta Šichtařová | Německá vláda | Německo | CNN | Komerční banky | Apple | Zadlužení | Rozpočet | ARD | Americký trh | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Situace na trhu | Přehled kurzů | Lídři zemí | Next | Larry Fink | Tranzit ruského plynu | Medvědi | Emisní povolenky | DAX | Spotřeby plynu | Zbrojovky | Prezident Světové banky | Erste | Podnik | EMA | Světová obchodní organizace | Kurzy měn | Server CNBC | Agentura DPA | Mercedes-Benz | Zastavení dodávek | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | Evropské méně | Denní změna | Inflace v Německu | Souhrnná hodnota | SEC | Střední podniky | Indikátory | Odpovědnost | Oslabení | Finanční situace | Dodávky ruské ropy | Ekonomické krize | Energetické krize | Evropské akciové trhy | Práce | Investiční příležitosti | Cíle | ČNB dnes | Kryptoměny | Norilsk | Bezpečnost | Odhady růstu | Zásoby benzinu | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Banky | BlackRock | Vypuknutí pandemie | Uzavření továren | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Americká vláda | Rychlost | Ruská vláda | Renaissance Capital | Cena emisních povolenek v EU | Zisk na akcii | CZG | Wall Street | Analýza | Ministr financí | Zlepšení | Irák | ČR | XTB | Kontrakt | Intervenovat | Ratingové agentury | Pozice | Barel ruské ropy | Portfolia | Teplé počasí | Dodávky suroviny | Příprava | Inflace v EU | TTF | Platební neschopnosti | Kovy | Švýcarský frank | Vývoj měnového páru USD/JPY | Robert Habeck | Komise pro cenné papíry a burzy | Cenné papíry | Stoxx | Lídři | Sestupný trend | Americká lehká ropa WTI | Evropská komisařka | Support | Texas | Poslanci | Inflační tlaky | Europoslanci | Soud | Družba | Obchodní aktivity | Mluvčí | Londýnské burzy | Server Politico | OPEC | Plynovod Nord Stream | Energy Aspects | Řetězce | Sentiment | Evropská banka | Experti | Jaroslav Tupý | Aktivity odcházejících firem | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Ceny ropy dnes | Zlato (XAU/USD) | Alternativní taxislužby | Evropský index | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Anton Siluanov | Cena povolenek | Výkonný ředitel | Embargo | FSB | Indexy nákupních manažerů | Slabá poptávka | Polsko | Čínská vláda | Jeden dolar | Ceny potravin | Rezistence | Dnes na světových trzích | Analytici společnosti | Velké banky | Základní úrok | Nařízení | The Wall Street Journal | Zdražování | Ropy | ABN Amro | Dnešní obchodování | Předseda | Škoda | Americké ekonomiky | Obchodní vztahy | Inflace v lednu | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | USD | Světové hospodářství | Vývoj dolarového indexu | Logistické problémy | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Trh s nemovitostmi | Cestování | O2 | Hospodářský vývoj | Investing.com | Statistický úřad Eurostat | iPhone | Cena ropy | Britský statistický úřad | Roblox | Kupní síla | Průraz | Index RTS | Digitální měny | Propad | Telegram | Rakousko | Tempo růstu spotřebitelských cen | Finanční ztráty | Americká společnost | Agentura AP | Výhled na příští rok | Nemovitosti | Evropský trh | Upstart | USD/CHF | Samsung Electronics | Spotřebitelské ceny v Británii | Refinitiv Eikon | PX index | Arbitráže | Aleš Michl | Kanada | Zestátnění | Ruská invaze | Nejistota | Německý Ifo index | Kryptoměna | Rozsáhlé investice | Nejvýraznější pokles | Česká republika | Ceny komodit | Indexy | Zajištění bezpečnosti | Americký dolar | Splácení dluhu | Kurz eura vůči dolaru | Evropská centrální banka | Americká centrální banka (Fed) | Koruna dnes | Psychologické úrovně | Německá centrální banka | IFO index | ECB | Doporučení | Přerušení dodávek ruského plynu | Plynárenský gigant | Zvýšení inflace | Vývoz plynu | Naftogaz | Evropské země | Jaderné elektrárny | ROCE | Spekulace | ABC | Averze vůči riziku | Omikron | Analytické společnosti | Zemní plyn (LNG) | EU | Bankovní sektor | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Zpracovatelský průmysl | Ukrajinský premiér | Globální trh | Globální finanční trhy | Plynárenské společnosti | Bezpečné měny | Fúze | Akciový trh | Uhlí | Dovozce ruského plynu | Investor | USD/JPY | Předsedkyně Evropské komise | Americké vlády | Bloky | Uvalení cel | Měnový pár | Obchodování na burze | Společnost Gazprom | Banka | Vlastnictví | Američané | Zprávy z pražské burzy | Olaf Scholz | CNBC | Německý kancléř | Protiruské sankce | Odklon od fosilních paliv | Koncern | Spotřebitelské ceny | Hospodářský výhled | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot