Bělorusko
Nigérie se stala partnerskou zemí skupiny BRICS
19.01.2025 Nigérie se stala partnerskou zemí skupiny BRICS. Podle agentury AP to oznámila Brazílie, která uskupení od začátku roku předsedá. Nigérie je už devátou partnerskou zemí tohoto uskupení, které v roce 2009 založily Brazílie, Rusko, Indie a Čína jako protiváhu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.
Analýza: ČR si v žebříčku inflace v Evropě polepšila
13.01.2025 Česko si v prosinci v evropském žebříčku inflace polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 17. nejvyšší, zatímco v listopadu byla 15. nejvyšší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v prosinci stoupla o 0,2 bodu na tři procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Reuters: Ruské dodávky ropovodem Družba jsou od čtvrtka pozastaveny
20.12.2024 Dodávky ropy ruským ropovodem Družba, kterým proudí ruská ropa přes Bělorusko do Maďarska, na Slovensko a do České republiky a který také přesměrovává kazašskou ropu do Německa, jsou od čtvrtka pozastaveny. Na vině jsou technické problémy. S odkazem na čtyři zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Mluvčí české rafinerie Orlen Unipetrol agentuře ovšem řekl, že dodávky ropy Družbou teď pokračují bez přerušení. ČTK zjišťuje podrobnosti.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
20.12.2024 1) Akcie NovoNordisk propadají až o 30 procent v reakci na neuspokojivé výsledky testu léku CagriSema, v rámci kterého pacienti zhubli méně ze své váhy, než bylo projektováno.
Ve východní Evropě by měl letos růst HDP o 3,0 až 4,5 procenta
20.11.2024 Východní Evropa by měla letos dosáhnout tempa růstu ekonomiky mezi 3,0 až 4,5 procenta, které bude podpořeno silnou domácí spotřebou, oživením zahraničních investic a postupným oživením na exportních trzích. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet, která je světovým lídrem v poskytování klíčových obchodních dat a analytických řešení firmám.
Analýza: ČR si v žebříčku inflace v Evropě pohoršila
11.11.2024 Česko si v říjnu v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 15. nejvyšší, zatímco v září byla inflace v ČR 17. nejvyšší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v říjnu stoupla na 2,8 procenta ze zářijových 2,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Analýza: ČR si v žebříčku inflace v Evropě pohoršila
10.10.2024 Česko si v září v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 17. nejvyšší, zatímco v srpnu byla inflace v ČR 21. nejvyšší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v září stoupla na 2,6 procenta ze srpnových 2,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
11.09.2024 1) Finanční trhy se dle komentáře serveru MarketWatch posouvají směrem menší pravděpodobnosti vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a tedy směrem úspěchu Kamaly Harris.
Reuters: Lukoil by měl obnovit dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska
11.09.2024 Ruská ropná společnost Lukoil by měla příští měsíc obnovit dodávky ropy prostřednictvím ropovodu Družba na Slovensko a do Maďarska poté, co maďarská firma MOL uzavřela dohody o přepravě ropy touto trasou přes Bělorusko a Ukrajinu. Agentuře Reuters to včera řekly zdroje obeznámené se situací.
Analýza: ČR si v žebříčku inflace v Evropě pohoršila
10.09.2024 Česko si v srpnu v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 21. nejnižší, zatímco v červenci byla inflace v ČR patnáctá nejnižší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v srpnu zůstala na červencových 2,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Putin přijal čínského premiéra, pochvaloval si rozvoj vztahů
21.08.2024 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu přijal čínského premiéra Li Čchianga, který předtím v ruské metropoli s předsedou ruské vlády Michailem Mišustinem podepsal plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů. Putin podle ruských médií ocenil rozvoj vztahů s Čínou. Agentura AP poznamenala, že Moskva se stává čím dám více závislá na politické a ekonomické podpoře Pekingu.
Amerika utahuje Rusku smyčku kolem krku. Rusko sice mnohé západní sankce obchází, ale už to nestačí, úpadek pociťují řadoví Rusové
20.08.2024 Dlouho se zdálo, že si Rusko hravě poradí se sankcemi ze strany západního světa. Růstový impulz ekonomiky se ale vyčerpává a USA se podařilo Rusy odstřihnout od čínského jüanu.
Analýza Portu: ČR si v žebříčku inflace pohoršila
12.08.2024 Česko si v červenci v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 15. nejnižší, zatímco v červnu byla inflace v ČR jedenáctá nejnižší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v červenci zrychlila na 2,2 procenta, zatímco v červnu spotřebitelské ceny rostly o dvě procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Česko se v rámci EU výrazně podílí na pokračujícím vývozu aut do Ruska, zjistila agentura Bloomberg. Dochází tak k obcházení protiruských sankcí
31.07.2024 Evropské země v sílící míře kritizují Čínu za její vývoz do Ruska, měly by si však zamést před vlastním prahem, konstatuje agentura Bloomberg. Podle jejího zjištění totiž například export automobilů z EU do Ruska, jak říká, „zůstává takřka na předválečných úrovních“.
Česko si v žebříčku inflace polepšilo na 11. nejnižší v Evropě
10.07.2024 Česko si v červnu v evropském žebříčku inflace výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 11. nejnižší, zatímco v květnu byla v polovině žebříčku, když vykázala 23. nejvyšší inflaci. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v Česku v červnu zpomalila na dvě procenta, zatímco v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
EU rozšířila sankce proti Bělorusku o zákaz diamantů, zlata, uhlí či ropy
30.06.2024 Evropská unie včera rozšířila sankce proti běloruské ekonomice v reakci na podíl Minsku na ruské agresi proti Ukrajině. Podle komuniké Rady EU nová omezení zahrnují i zákaz dovážet z Běloruska zlato, diamanty, helium, uhlí a ropu.
Česko si v žebříčku inflace polepšilo, v Evropě ji mělo 23. nejvyšší
11.06.2024 Česko si v květnu v evropském žebříčku inflace mírně polepšilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 23. nejvyšší, zatímco v dubnu byla 21. nejvyšší. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v květnu v Česku meziročně vzrostly o 2,6 procenta, v dubnu byla meziroční inflace 2,9 procenta.
ČR měla v Evropě 21. nejvyšší inflaci, horší než v březnu
13.05.2024 Česko si v evropském žebříčku inflace v dubnu výrazně pohoršilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo 21. nejvyšší, zatímco v březnu byla v ČR devátá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zrychlil z březnových dvou procent na 2,9 procenta.
Inflace v ČR byla v únoru osmá nejnižší z celé Evropy
11.03.2024 Česko si v evropském žebříčku inflace v únoru dále polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo osmou nejnižší, zatímco v lednu byla v ČR desátá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta.
Írán a Rusko nebudou obchodovat v dolarech, ale ve svých vlastních měnách
27.12.2023 Írán a Rusko dokončily dohodu, na jejímž základě nebudou obchodovat v amerických dolarech, ale ve svých vlastních měnách. Informovala o tom íránská státní média. Na Írán i Rusko se vztahují americké sankce. Dohoda byla podle médií dokončena při setkání guvernérů centrálních bank obou zemí v Rusku, uvedla agentura Reuters.
RAIFFEISENBANK V RUSKU | Podrobný pohled na aktivity a vývoj
02.10.2023 Prakticky ihned po vstupu Ruských vojsk na území Ukrajiny se začalo řešit, jaké společnosti v Rusku působí. Jednou ze společností je i bankovní skupina Raiffeisen Bank International.
Ropovodem Družba už proudí jen čtvrtina objemu loňského jara, spočítal Bloomberg
01.06.2023 Bělorusko proto chce navýšit poplatky za přepravu, a to i Česku, informuje Kommersant, takže Česko by paradoxně mohlo platit za to, že do Německa fingovaně dále teče ruská ropa.
Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
24.05.2023 Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.
Reuters: Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem dál prudce roste
17.05.2023 Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl, uvedla s odkazem na data německých statistiků agentura Reuters. Množí se tak podezření z obcházení sankcí za válku na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Zatímco vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy Kč), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.
Ukrajina uvalila sankce na další ruské firmy, sportovce či ministrovu dceru
16.04.2023 Kvůli pokračující ruské invazi rozšířila Ukrajina svůj sankční seznam o několik stovek dalších položek. Mezi přibližně 250 firmami, kterých se postihy týkají, je například internetová společnost Yandex, která spravuje největší webový vyhledávač v Rusku, nebo sociální síť VK (VKontaktě), ruská obdoba facebooku. Příslušné dekrety včera podle médií zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2022
31.12.2022 Rok 2022 byl plný velmi důležitých událostí ve světové ekonomice a v dnešním každoročně oblíbeném a již tradičním článku se podíváme na kompletně všechny klíčové události, které nejvíce ovlivňovaly světové finanční trhy. A to vše velmi přehledně uskupeno do jednotlivých měsíců a dnů – krok za krokem jak události přicházely na trhy.
Bělorusko žádá o zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 procent
22.11.2022 Bělorusko žádá zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 procent. Odůvodňuje to očekáváním, že objem ropy v běloruské části přepravního systému klesne o polovinu. S odvoláním na Igora Ďomina, mluvčího ruské společnosti Transněfť, o tom dnes informovala agentura TASS.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
22.11.2022 1) Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Propad způsobuje pokračující pokles ceny bitcoinu a obavy investorů po kolapsu konkurenční společnosti FTX na počátku tohoto měsíce, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
19.10.2022 1) Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v září zrychlilo na 10,1 procenta ze srpnových 9,9 procenta. Inflace se tak vrátila na čtyřicetileté maximum, na které se vyšplhala v červenci. Oznámil to dnes britský statistický úřad.
Bělorusko oznámilo, že kvůli sankcím nedokáže splácet zahraniční dluh
19.10.2022 Bělorusko dnes oznámilo, že kvůli sankcím, které vůči němu zavedly Spojené státy a Evropská unie, nedokáže splácet dluh v cizí měně. Informovala o tom agentura Reuters. V pondělí Světová banka (SB) uvedla, že s okamžitou platností zařadila všechny půjčky poskytnuté Bělorusku do kategorie nesplácených, protože se Minsk opozdil s platbou 68,43 milionu USD (1,7 miliardy Kč).
Dun & Bradstreet: Rating Ruska a Ukrajiny patří k nejhorším na světě
13.10.2022 Investiční rating Ruska a Ukrajiny patří už půl roku k nejhorším na světě. V důsledku války, které v únoru zahájilo Rusko, panuje v obou zemích obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. Vyplývá to z hodnocení rizikovosti zemí poradenské firmy Dun & Bradstreet.
Turecké banky podle místní televize přestaly používat ruský platební systém Mir
28.09.2022 Turecké banky přestaly používat ruský platební systém Mir, informovala dnes turecká televize NTV. Rusům v zahraničí se tak dál zužují možnosti placení kartou. V úterý agentura Bloomberg uvedla, že z tohoto platebního systému odešly tři turecké státní banky. Podle serveru The Moscow Times tak už nyní tento ruský systém používá jen velmi málo zemí.
Gazprom zastavil vývoz plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí
31.08.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (ruská společnost Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie; firma podle ní plně neuhradila červencové dodávky):
Analýza: Červencová inflace v ČR je po pobaltských zemích nejvyšší v EU
11.08.2022 Červencová inflace v ČR patří k nejvyšším v Evropě. Vyšší v zemích EU je pouze v Pobaltí. Ve světě ale jsou i země, kde je několikanásobně vyšší. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. V Česku meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 procenta.
Rozbřesk: Evropa soutěží s Asií o americký plyn (a zatím vyhrává), cena elektřiny láme nové rekordy
09.08.2022 Situace na trhu s energiemi se za poslední asi měsíc všechno jen ne uklidnila. Cena ropy, která za běžné situace přitahuje z energetických komodit nejvíce pozornosti, klesla pod 100 USD/barel a zlevňují i benzín s naftou. Jak všichni víme, hlavní problém nyní ale leží jinde.
Evropa soutěží s Asií o americký plyn
09.08.2022 Situace na trhu s energiemi se za poslední asi měsíc všechno jen ne uklidnila. Cena ropy, která za běžné situace přitahuje z energetických komodit nejvíce pozornosti, klesla pod 100 USD/barel a zlevňují i benzín s naftou. Jak všichni víme, hlavní problém nyní ale leží jinde. Tok ruského plynu do Evropy sice není nulový, ale v souladu s očekáváním nás i ostatních je značně omezen. Skrze Nordstream I. je aktuálně zhruba na pětině běžného objemu, který proudil v minulých letech.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
15.07.2022 1) Cena zlata tento týden atakovala hranici 1700 dolarů za unci (cca 41.478 Kč) a dostala se tak v dolarovém vyjádření na nejnižší úroveň od začátku letošního roku. V korunovém vyjádření se cena zlata pohybuje na přibližně stejné úrovni jako na počátku roku. ČTK to řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
Moody's považuje Bělorusko za zemi v platební neschopnosti
15.07.2022 Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service považuje Bělorusko za zemi v platební neschopnosti. Přidala se tím ke konkurenční agentuře Fitch Ratings, která toto hodnocení vydala už dříve. Bělorusko ani v ochranné lhůtě neuhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům, uvedla Moody's.
Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit
11.07.2022 Dnes nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že dalším významným plynovodem, Jamalem, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat
10.07.2022 Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.07.2022 1) Euro se dnes dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech.
Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 firmách
05.07.2022 Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 běloruských společnostech. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na nově zveřejněnou vyhlášku. Omezení se podle agentury TASS týká i českého slévárenského podniku Kasi s.r.o, který má podle ní podíl v závodě na výrobu železobetonových výrobků v běloruském městě Kryčau.
Maďarsko překonalo ČR a má nejvyšší sazbu v EU, inflace je nejvyšší v Estonsku
28.06.2022 Maďarská centrální banka dnes razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvýšila ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Maďarsko tak nyní má nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Doposud měla nejvyšší úrokovou sazbu v EU Česká republika, kde ji bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden zvýšila o 1,25 bodu na sedm procent.
Naša Niva: Bělorusko kvůli příliš silnému rublu neplatí Rusku za plyn
20.06.2022 Minsk neplatí Moskvě za odběr zemního plynu. Ten sice dostává Bělorusko od svého souseda levněji než jiní zákazníci ruské společnosti Gazprom, avšak Minsk spadl do vlastní pasti, když trval na platbě v rublech. Umělé posilování rublu totiž zvýšilo cenu za plyn příliš vysoko. Na svém webu to dnes napsal běloruský nezávislý list Naša Niva.
Gazprom opět výrazně snížil objem dodávek plynovodem Nord Stream 1
15.06.2022 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom znovu snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů denně. Opatření bude platit od čtvrtečního rána a firma ho opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení, informovala dnes agentura DPA. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro export ruského plynu do Evropské unie, obvykle je schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Loni se na celkovém ruském vývozu plynu do EU podílel více než třetinou.
Habeck: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí
15.06.2022 Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.
Gazprom: Přepravní kapacity plynovodu Nord Stream 1 kvůli opravám výrazně klesla
14.06.2022 Nutnost oprav omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ruského plynu do Evropy zhruba o 40 procent na 100 milionů krychlových metrů denně. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Potrubím se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Cena plynu se po zprávě začala výrazněji zvyšovat. Na dodávky plynu do České republiky by to podle oslovených odborníků nemělo mít vliv.
Putin hovořil o rozvoji vztahů se spojenci, zlehčoval dopad sankcí
26.05.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily. Jako příklad uvedl, že Rusko, které v minulosti obilí dováželo, se stalo prvořadým vývozcem pšenice.
Bělorusko kvůli sankcím přijde letos o 30 procent vývozu, odhaduje vláda
25.05.2022 Vývoz z Běloruska v letošním roce zřejmě klesne o 30 procent a příjmy z vývozu se sníží zhruba o 14 miliard USD (přes 323 miliard Kč). Důvodem jsou sankce, které vůči Bělorusku začaly uplatňovat západní státy. S odvoláním na místopředsedu vlády Nikolaje Snopkova to dnes uvedla běloruská státní tisková agentura BelTA.
Rusko podle Putina odolává západním sankcím, zmínil se však o potížích
23.05.2022 Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních sankcí zvládá, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v letovisku Soči na březích Černého moře. Lukašenko od svého ruského spojence obvykle požaduje nové půjčky a levnější dodávky ruských surovin.
Plynovod Jamal přivádí do Evropy plyn z ložisek za polárním kruhem
12.05.2022 Výběr informací o plynovodu Jamal (ruský Gazprom nebude vyvážet plyn potrubím Jamal přes Polsko, zdůvodnil to ruskými sankcemi vůči firmě EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu):
Fed dnes zrychlí utahování, trhy však zajímá, co bude pak
04.05.2022 Dnešní událostí číslo jedna je večerní zveřejnění výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu. Dá se čekat zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a oznámení redukce bilance s rámcem cca do 100 mld. USD měsíčně. Na to je trh dostatečně připraven stejně jako na pokračování cyklu utahování po řadu dalších měsíců.
Evropa cílí na diverzifikace dodávek plynu, dostávat plyn bude také z USA
27.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Za loňský rok bylo do Evropy z Ruska dodáno zhruba 155 miliard kubických metrů plynu.
Ruská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska
27.04.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Polská společnost PGNiG přerušení dodávek potvrdila. Krok označila za porušení smlouvy a vyhradila si právo požadovat odškodné. Upozornila také, že její zákazníci nadále dostávají plyn podle svých potřeb.
Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko
26.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 procent.
SB: Válka sníží HDP Ukrajiny o více než 45 procent
11.04.2022 Ukrajinská ekonomika v letošním roce klesne o 45,1 procenta, protože ruská invaze uzavřela podniky, snížila vývoz a znemožnila hospodářskou činnost v rozsáhlých částech země. Vyplývá to ze zprávy, kterou v noci na dnešek zveřejnila Světová banka. Ta rovněž předpokládá, že invaze ve východní Evropě a části Asie způsobí větší ekonomické škody než pandemie nemoci covid-19.
Rusko zruší zákaz letů do 52 "přátelských" zemí, který zavedlo kvůli koronaviru
04.04.2022 Rusko od 9. dubna zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli pandemii covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení premiéra Michaila Mišustina o tom informovala agentura TASS. Za přátelské Rusko označuje ty země, které proti Moskvě po její invazi na Ukrajinu neuvalily sankce. Rusko zavedlo rozsáhlá omezení cestování v březnu 2020, z nichž mnohá stále platí. Moskva postupně rozšiřuje seznam zemí, které považuje za bezpečné pro leteckou dopravu.
Dodávky ruského plynu do EU pokračují nehledě na požadavek Kremlu platit rubly
01.04.2022 Dodávky ruského plynu do Evropy pokračují bez přerušení. Průtoky dvěma ze tří hlavních plynovodů přivádějících ruský plyn do Evropy - Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko, zůstaly stabilní. Průtoky druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, změnily směr a přivádějí plyn z Německa do Polska. To však není neobvyklé a nemusí to nutně znamenat novou politiku, upozornila agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.
Západ usiluje o snížení závislosti na plynu z Ruska, platbu v rublech odmítá
31.03.2022 Rusko je druhým největším producentem zemního plynu na světě. Země je také dlouhodobě největším dodavatelem plynu do Evropy, podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) stabilně zajišťuje zhruba 40 procent spotřeby plynu Evropské unie (EU). Monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů má ruský plynárenský gigant Gazprom. Převážná část ruského plynu proudí do Evropy potrubím Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, plynovodem Nord Stream, který vede z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, a potrubím přes Ukrajinu. Vnitřní trhy s plynem v Evropě spojuje síť propojovacích potrubí.
Ruská společnost Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu
14.03.2022 Ruský plynárenský gigant Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu dál do Evropy. Agentuře Interfax to dnes řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Přes Ukrajinu, která čelí rozsáhlé ruské vojenské invazi, proudí plyn také do České republiky. Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz později řekl, že ruský plyn bude do Evropy proudit, dokud budou provozovatelé ukrajinských plynovodů schopni fungovat.
Rusko kvůli sankcím Západu zakázalo do konce 2022 vývoz široké škály produktů
11.03.2022 V reakci na protiruské sankce vyhlášené Západem po ruské invazi na Ukrajinu zakázala Moskva do konce roku export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Informovala o tom včera ruská vláda. Premiér Michail Mišustin řekl, že zákaz se bude týkat vývozu zboží zahraničních společností působících v Rusku. Na seznam vláda zařadila přes 200 položek, mimo jiné železniční vagony, kontejnery, turbíny a další zboží. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že byl zakázán vývoz některých druhů lesnických a dřevařských produktů. Neupřesnilo, o které se jedná. Zákaz vývozu do konce letošního roku se týká mimo jiné automobilů, letadel a dronů, napsala později agentura TASS.
Rusko zastavilo vývoz hnojiv!
10.03.2022 Rusko se rozhodlo pozastavit vývoz hnojiv. Toto rozhodnutí má obrovské důsledky na světové ceny obilí, které již silně zareagovaly na nejistotu kolem války na Ukrajině. Další napětí přidalo Putinovo prohlášení, že spojenecké země Ruska vyjádřily podobný názor na vývoz hnojiv. Stojí za připomenutí, že Bělorusko je zodpovědné za téměř polovinu světového exportu draslíku. Pesimismus může přidat i špatná půdní vlhkost v Evropě a špatné předpovědi na další dva týdny. Na zákaz vývozu hnojiv silně zareagovaly firmy vyrábějící hnojiva. Nutrien (NTR.US), CF Industries (CF.US) a Mosaic (MOS.US) dnes rostou o více jak 6 %.
Na pořadu dne je inflace v USA
10.03.2022 Čtvrtek je prvním dnem tohoto týdne, kdy budou zveřejněny důležité makroekonomické údaje. Od pondělí do středy byl kalendář zcela prázdný. Zasedání ECB a její případná rozhodnutí nebudeme v tomto článku analyzovat, protože nemají nic společného s americkou ekonomikou a americkým akciovým trhem. Zato dnešní zpráva o inflaci v USA stojí za naši zvýšenou pozornost.
Zahraniční obchod prozatím mírně v plusu
09.03.2022 Bilance zahraničního obchodu v prvním měsíci roku skončila mírně v plusu (+6,2 mld. Kč), což je v souladu s naším i tržním odhadem.
Ekonomické dopady válečného konfliktu
09.03.2022 „Pokud jde o dopady válečného konfliktu na českou ekonomiku, tak velkým rizikem není přímý vliv na zahraniční obchod. Přímo do Ruska směřují 2 % z celkového českého vývozu, zatímco 3 % z celkových českých dovozů z Ruska do Česka. To představuje nízkých 1,6 % HDP v případě vývozu a 2,4 % v případě dovozu.
Ukrajina vyzvala k ukončení členství Ruska a Běloruska v MMF a SB
06.03.2022 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes vyzval k ukončení členství Ruska a Běloruska v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a Světové bance (SB). Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajina je nyní terčem ruské invaze, na které se podílí také Bělorusko.
S&P výrazně zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Běloruska
06.03.2022 Mezinárodní ratingová agentura S&P zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Běloruska o tři stupně na úroveň CCC z dosavadní úrovně B. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma. S&P jej navíc umístila do režimu pozorování s výhledem na možné další snížení. Své kroky zdůvodnila zapojením Běloruska do ruské invaze na Ukrajinu, píše agentura Reuters.
Analýza společnosti Invesco: Hospodářské a tržní důsledky války
03.03.2022 Společnost Invesco vyčíslila dopady ruské invaze na Ukrajinu. Odhaduje, že by mohla snížit celosvětový HDP o 0,5-1,0 % (a zároveň zvýšit inflaci), avšak politická podpora to může utlumit. Pro obyvatele Ukrajiny je to velká tragédie. Musí se cítit osamoceni v boji proti velkému, tyranskému útočníkovi. Ještě horší je, že světové finanční trhy, které se při zprávě o invazi dostaly do dočasného útlumu, minulý pátek zřejmě čerpaly útěchu z počátečního rychlého postupu ruských sil (pravděpodobně v domnění, že konflikt bude krátkodobý) a z omezené povahy sankcí uvalených Západem. Situace se však o víkendu zkomplikovala zprávami o úporném odporu ukrajinských sil a smysluplnějších sankcích.
Odhad: Ruská invaze na Ukrajinu může snížit světový HDP o 0,5 až jedno procento
03.03.2022 Ruská invaze na Ukrajinu by mohla snížit celosvětový HDP o 0,5 až jedno procento a zároveň zvýšit inflaci. Politická podpora západu Ukrajině ale může dopady konfliktu utlumit. Vyplývá to odhadu globální investiční společnosti Invesco, který má ČTK k dispozici.
📊 Indexy klesají a ropa dále roste
01.03.2022 Zatímco hlavní evropské akciové indexy zahájily dnešní obchodování téměř beze změny, stabilizace dlouho nevydržela a poslala indexy níže. Indexy z Německa, Francie a Nizozemska se dnes obchodují o 1,0-1,5 % níže. Brent vyskočil zpět nad 100 dolarů, zatímco WTI se blíží této psychologické úrovni. Sentiment nadále negativně ovlivňuje pokračující válka na Ukrajině. Západní rozvědka vidí riziko, že se Rusové stanou násilnějšími, a to kvůli počátečním neúspěchům a pomalému postupu jejich invaze. Objevily se nové zprávy o ostřelování obytných čtvrtí v ukrajinských městech. Kromě toho ukrajinské úřady oznámily, že běloruští vojáci překročili hranice, přestože Lukašenko jen několik hodin předtím ujistil, že se Bělorusko nepřipojí k ruským vojákům na Ukrajině. Západní země mezitím pokračují v uvalování nových sankcí na Rusko. Společnosti nadále přerušují vztahy s Ruskem. Maersk, největší lodní společnost na světě, dnes oznámila, že její masivní flotila více než 700 lodí, nezakotví v ruských přístavech.
HDP – pozitivní závěr roku potvrzen
01.03.2022 Druhý odhad HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku potvrdil mezičtvrtletní růst ekonomiky reálně o 0,9 % a o 3,6 %. Z mezičtvrtletního pohledu kladně působila zahraniční poptávka a fixní investice, zatímco spotřeba domácností ztratila svou roli tahouna. Za celý rok 2021 ekonomika reálně o 3,3 %. Hlavním faktorem bylo oživení domácí poptávky a dále tvorba zásob.
Obchodní signály pro pár GBP/USD na 1.–2. března 2022: nakupujte nad úrovní 1,3427 nebo prodávejte pod úrovní 1,3400 (symetrický trojúhelník)
01.03.2022 Na začátku asijské seance otevřel pár GBP/USD medvědím gapem z pátečního zavíracího maxima 1,3409 ke včerejší otevírací ceně 1,3308 (105 pipů). Tento GAP se objevil u všech křížových párů následkem víkendových událostí souvisejících s krizí na Ukrajině.
Forex: Zvýšená averze k riziku drží korunu u slabší úrovně
28.02.2022 Česká měna započala minulý týden ještě relativně klidně a pohybovala se poblíž 24,30 EUR/CZK. Rychlé vyostřování situace na rusko-ukrajinské hranici a následná čtvrteční invaze na Ukrajinu vyústily v turbulentní pohyby na finančních trzích. Na jedné straně profitovaly bezpečné přístavy jako například zlato či americké státní dluhopisu, na straně druhé se u rizikových aktiv dostavil výprodej. Nevyhnula se mu ani koruna spolu s měnami regionu zlotým a forintem.
Gazprom uvádí, že nadále dodává zákazníkům v Evropě plyn přes Ukrajinu
28.02.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom dodává plyn do Evropy přes Ukrajinu i nadále v souladu s požadavky svých zákazníků. S odkazem na sdělení firmy o tom dnes informovala agentura Reuters. Přes Ukrajinu proudí plyn i do České republiky.
Státní pojišťovna EGAP zastavila pojišťování vývozu do Ruska a Běloruska
28.02.2022 Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) zastavila pojišťování vývozu českých firem do Ruska a Běloruska. Důvodem je vpád vojsk těchto zemí na Ukrajinu a související sankce Západu. Export EGAP nepojišťuje ani na Ukrajinu kvůli bezpečnostní situaci, s exportéry je v kontaktu a pojišťování obnoví hned, jakmile to bude možné. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Americký akciový trh se zotavuje, ale dnes by mohl kvůli bojům na Ukrajině klesnout
28.02.2022 Globální finanční trhy tíží válka na Ukrajině. Měnový pár EUR/USD pondělí otevřel prudkým poklesem o 150 pipsů. V předobchodní fázi moskevské burzy se ruská měna propadla vůči americkému dolaru na 109 a vůči euru na 119, tedy na historické minimum.
Ranní shrnutí (28.02.2022)
28.02.2022 Americké a evropské futures zahájily nový týden poklesem, protože západní země o víkendu uvalily tvrdší sankce na Rusko.
EU zaplatí zbraně pro Ukrajinu a zakáže přelety ruským letadlům
28.02.2022 Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
Sankce v minulosti zasáhly kromě Ruska Irák, KLDR, Bělorusko nebo Barmu
27.02.2022 Výběr zemí, na které západní státy uvalily v uplynulých letech sankce (řazeno chronologicky).
Ranní okénko - Na finančním trhu došlo k částečné korekci včerejších výkyvů
25.02.2022 Na finančním trhu během včerejška docházelo k úprku do bezpečnějších aktiv. Rostla například cena zlata, dolar posílil na 1,1200 za euro a zvýšila se poptávka po státních dluhopisech vnímaných jako prakticky bezrizikových. Následně padaly jejich výnosy, u amerického 10letého dluhopisu poklesl o téměř 7 % během několika hodin. Rizikovější aktiva byla naopak pod tlakem úprku investorů. Česká koruna otestovala hranici 25 EUR/CZK a aktuálně je na 24,76. Značná volatilita byla patrná i v obchodování českých státních dluhopisů. Výnosy na kratším konci splatnosti vystřelily nahoru o necelých 10 % a odpoledne se vrátily zpět na předchozí úroveň.
Ceny zlata se v prostředí geopolitické nejistoty vyšplhaly nad 1900 USD
22.02.2022 V noci z neděle na pondělí ceny rovněž vzrostly na 1 910,80 USD za unci, zřejmě v důsledku toho, že Rusko a Bělorusko oznámily prodloužení vojenských cvičení, která měla skončit v neděli.
Proč ceny zlata klesají, když se situace na Ukrajině vyhrocuje? Měli bychom tento týden očekávat růst?
21.02.2022 Předválečná atmosféra na Ukrajině je stále hlavním tématem světových médií. Defenzivní aktivum však již na znepokojivé titulky nereaguje rychlým růstem. Jaký je důvod?
Americké akciové indexy se obchodují smíšeně
17.02.2022 Americké akciové indexy uzavřely ve středu smíšeně. Dow Jones a NASDAQ ztratily 0,16 % a 0,11 %. Index S&P 500 přidal 0,1 %. Indexy vykázaly 2 seance poklesu. Včera zveřejněný FOMC Minutes za leden však nastolil na trzích optimismus. Obchodníci se nyní snaží odhadnout, zda se příští měsíc bude jednat o zvýšení úrokových sazeb o čtvrt nebo půl procentního bodu.)
Technická analýza páru BTC/USD na 16. února 2022
16.02.2022 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret, který stvrzuje oficiální podporu státu pro volný oběh kryptoměn. Lukašenkova tisková kancelář oznámila, že prezident podepsal dekret nazvaný "O registru adres virtuálních peněženek a oběhu kryptoměn".
V Indexu sociálního rizika si Česko za loňský rok polepšilo o 14 pozic
20.01.2022 Společnost Euler Hermes podruhé zveřejnila Index sociálního rizika (ISR), který identifikuje silné stránky, zranitelná místa a vnímání politických, institucionálních a společenských rámců v jednotlivých zemích. Tyto atributy signalizují obecnou náchylnost dané země k událostem systematického sociálního rizika, které by mohly mít zásadní dopad na politiku či na tvorbu a přijímání strategických, obchodních a investičních rozhodnutí. Letos byl hodnotící rámec indexu ISR rozšířen na 185 ekonomik (oproti 102 z analýzy z předchozího roku).
Cena plynu v EU opět roste, ruské dodávky totiž padají, nyní i ty přes Ukrajinu. Podle historika Fergusona je na spadnutí ruská invaze právě na Ukrajinu
04.01.2022 Ceny zemního plynu v EU dnes citelně rostou druhý den v řadě. Při začátku dnešního obchodování stouply takřka o deset procent na 88 eur za megawatthodinu. Důvodem zdražení je další omezení ruských dodávek.
Ruský plynovod Jamal sedmý den pracuje v obráceném režimu
27.12.2021 Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
Ceny plynu v Evropě výrazně klesají po výstupu na rekordní maxima
23.12.2021 Ceny plynu v Evropě se dnes výrazně snižují poté, co se během týdne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce před 16:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 21 procent na 136 eur (zhruba 3400 Kč) za megawatthodinu (MWh). V úterý poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.
Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord
21.12.2021 Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu později ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur (zhruba 4290 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste
20.12.2021 Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se dnes vyšplhala na 146,73 eura (3703 Kč) a blíží se říjnovému maximu 155 eur.
Do čeho nyní investovat? Příležitosti ke zhodnocení peněz jsou
15.12.2021 Řada z nás nyní přemýšlí, kam s penězi, aby neležely ladem, neukusovala z nich inflace a vydělávaly nám. Do čeho by měl investor alokovat své finanční prostředky? Na finančních trzích jsou jistá „želízka“, která umožňují každému diverzifikovat své rezervy a současně zvýšit potenciál zisku.
Ropovod Družba je opraven, provozovatel večer obnoví normální tok suroviny
18.11.2021 Ruská společnost Transněfť dokončila opravu části ropovodu Družba, která prochází přes území Běloruska. Ve večerních hodinách se tak vrátí tok suroviny k normálu, uvedla dnes s odkazem na sdělení firmy agentura RIA Novosti. Transněfť má v Rusku monopol na provozování sítě ropovodů. Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba, která je provozovatelem ropovodu na běloruském území, musela kvůli neplánované údržbě omezit dodávky ropy do Polska.
Lukašenkovy hrozby zdražují Evropě plyn, hrozí další krachy firem typu Bohemia Energy. Češi si kvůli tomu připlatí (nejen) za městské služby, třeba v Budějovicích zdraží MHD až o 50 procent
15.11.2021 Hned při začátku dnešního obchodování se velkoobchodní ceny zemního plynu v EU vrátily poprvé od minulého pondělí nad úroveň 80 eur za megawatthodinu. Podle dat Bloombergu vykázaly úroveň až 81 eur za megawatthodinu. A to přesto, že Rusko právě již od minulého týdne dodává Evropě více plynu v rámci krátkodobých smluv.
Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal se zastavily
02.11.2021 Záznamy německého provozovatele společnosti Gascade ukázaly, že dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal. Plynovod Jamal vede přes Polsko, které však dostává množství suroviny odpovídající smlouvě s dodavatelem. Agentura Interval sdělila informaci, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem, ze západu na východ, bez jasných příčin.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
01.11.2021 1) České akcie letos za deset měsíců výrazně posílily, pražský index přidal od začátku roku 29 procent. Výrazně rostly v průměru také evropské a americké akcie. ČTK to dnes řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Naopak ztrácely čínské akcie.
Plyn v EU dnes citelně zdražuje po víkendovém zastavení ruských dodávek. Hrozí další krachy českých dodavatelů energií
01.11.2021 Velkoobchodní cena zemního plynu v EU dnes ráno vzrostla až o jedenáct procent v reakci na zastavení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal, k němuž došlo v sobotu. Rusko plynovodem posílá plyn do Německa, a to skrze Bělorusko a Polsko. Plynovod zajišťuje zhruba pětinu pozemních dodávek ruského plynu do EU.
Putin a Lukašenko hovořili o integraci svých zemí, dohodli jednotný trh energií
10.09.2021 Ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se při včerejším rozhovoru v Moskvě shodli na 28 programech integrace svých zemí. Dohodli se přitom na vytvoření jednotných energetických trhů a rovněž společného obranného prostoru. Podle agentury TASS o tom oba prezidenti informovali po jednání.
CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2
24.08.2021 Rusko v posledních týdnech zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Vyplývá to z analýzy společnosti ICIS, o které dnes informuje server televize CNBC. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, a zdvojnásobit tím kapacitu potrubí, které je v provozu od roku 2011.
Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Lukašenkovu režimu, oznámil Biden
09.08.2021 Spojené státy zavádějí vůči režimu autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka nové sankce. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Washington se tak rozhodl u příležitosti prvního výročí kontroverzních prezidentských voleb v Bělorusku, které podle západních zemí a běloruské opozice provázely rozsáhlé nesrovnalosti. Informuje o tom agentura AP.
EU zakázala dovoz ropných produktů nebo potaše z Běloruska
24.06.2021 Evropská unie v rámci nových sankcí proti Bělorusku zakázala dovoz ropných produktů z této východoevropské země, nesmějí se ani přes území sedmadvacítky přepravovat. To samé se týká také potaše, jehož je Bělorusko podle agentury Reuters největším výrobcem na světě. Na opatřeních, jejichž podrobnosti byly dnes zveřejněny v unijním úředním věstníku, se tento týden shodli ministři zahraničí členských zemí.
Související klíčová slova:
Akciové trhy | Premiér Andrej Babiš | Britský Úřad pro hospodářskou soutěž | Ekonomické problémy | Hlavy států | Uvalené sankce | Gate | Výnosy dluhopisů | Ázerbájdžán | WTO | Ruský premiér | BRIC | Tvorba pracovních míst | Bruno Le Maire | Hlavní ekonom | Tranzitní plynovody | Peugeot | Jackpot | Narůstající ceny | Ceny plynu v Evropě | Egypt | Akcie Tesly | Australská centrální banka | Zkušenosti | Republikánský prezident | Refinitiv | Vstupy | USD/PLN | Společnost Allwyn | Zpřísnění sankcí | Koronavirové krize | Dění na trzích | Pfizer | EUR | Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) | Řecko | Mince | Poor's Publishing | Trend | VK | Plynárenská společnost | Americký Federální úřad pro letectví (FAA) | Investiční firma | Americká automobilka Tesla | Inflační čísla | Siemens Energy | Důchody | Ruská banka | Diamanty | Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) | Německý ministr financí | BTC | Volatility | Nikl | Take Profit | NovoNordisk | Ekonomické dopady pandemie | Mezinárodní měnový fond | Světlana Chorkinová | Hnojiva | Podnikatel | Tempo růstu | Investiční banky | Korelace | Nutrien | Agentura S&P | Nutrien (NTR.US) | Prodej zboží | Společnost Tesla | Pojišťovna | Britská libra | Aktiva | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce na ruskou ropu | Johann Strobl | Němečtí politici | Evropská komise | Jachty | Media for Europe (MFE) | Srbsko | Statistics | Pravděpodobnost | Organizace zemí vyvážejících ropu | Deutsche Boerse | Ilja Averbuch | Střední Evropa | FOMC minutes | Index Cboe | Tempo růstu ekonomiky | Investiční rating Ruska | Členové NATO | Pojišťovna Generali | Zajišťovna | Tyson Foods | Internetový obchod | Index PX | Letecké společnosti | Dodávky zemního plynu do Maďarska | Zásoby plynu | Zasedání ECB | Komunita | Ukrnafta | Ruská invaze na Ukrajinu | Diverzifikace | Rozvíjející se země | Zveřejnění výsledků | CF Industries | Český statistický úřad | Dovoz aut | Gold | Asijské trhy | Omezení cestování | Plynovody | FAO | Návratnost investice | Růst ekonomiky EU | Goldman Sachs | Zhodnocení peněz | Mezinárodní ratingová agentura | Larnabel Ventures | Estonsko | Geopolitické napětí | Mike Pompeo | Inspirace | PLN | Zerohedge | Síla Sibiře 2 | Ruská společnost Gazprom | Sankce uvalené na Bělorusko | Válečná ekonomika | Colt CZ Group SE | Poplatky | Ethereum | Rostoucí ceny | Premiéři zemí Evropské unie | Ropa Brent | ReGas | Ukrajinský prezident | Růst sazeb | Německý DAX | Rakouský ministr | Financial Times | Kanadská vláda | Digitální komunikace | Exchange | KLDR | Belgická vláda | Stíhačky | Investing | Brent (OIL) | Typ brokera | Protiíránské sankce | Obchodní sankce | Pojišťovací společnost | Investice do infrastruktury | Saúdská Arábie | Ruský trh | Meziroční míra inflace v eurozóně | Dodávky ruského plynu do Evropy | Uvalení sankcí | Petr Fiala | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Klasické peníze | Onet | Obchod s Ruskem | Pandemie | Růst cen | Deflace | Pandemie COVID-19 | Polská televize | Měnová opatření | Zpráva | Světová rada pro investice do platiny (WPIC) | Mišustin | Pokles ceny ropy | Made in Germany | ČSÚ | Dividendy | Analýzy | Burza | Inflace v zemích EU | Obchod Amazon | Raiffeisen Bank International | Velkoobchodní cena plynu | Zlato na burze | Camelot LS | Velké ekonomiky | Dun & Bradstreet | Pojišťování vývozu do Ruska | Růst cen zemního plynu | Vysoké riziko | EUR/MWh | Cena zlata | Ruská společnost | Afrika | Akcie dnes | Dolary | ČSOB | Polská společnost | Rekordní zisk | City Index | Emisní cena | Dodávky ruského plynu | Rafinerie | Daňové škrty | Švýcarská banka UBS | Celosvětový HDP | Turecká televize NTV | Cenné papíry a burzy | Americké ministerstvo financí | The Moscow Times | Kryptoburza | Gap | Podporované platformy | Index Cboe VIX | Burzovní společnost | Ukrajinská krize | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Odhady škod | Volatilita | Ministr hospodářství | Výsledková sezóna v USA | Evropská měna | Invesco | Nizozemsko | Vývoj ceny ropy Brent | WSJ | Prudký pokles | Platforma pro obchodování | BP | Zahraniční dluh | Tiskové agentury | Uvolnění měnové politiky | Veřejné zadlužení | Proražení | CZK | Vlna omikronu | Porovnání vývoje | Handelsblatt | Výhled | Token | Polský premiér | Ukrajinské síly | Společnost Eni | Dovoz ropy | EIA | Americký prezident | Ratingová agentura S&P | Německá bankovní společnost | Nigérie | Covid | Obavy investorů | Summit Evropské unie | Onet.pl | Wall Street Journal | Title Transfer Facility | Nomura Holdings | Extrémní nárůst | Ukrajinský podnik | Průmysl | Vzdušný prostor | Průzkum Reuters | Inflace | Kryptoměnové burzy | Nejdůležitější události | HUF | Inflace v zemích Evropské Unie | Irsko | IHS Markit | Centrální banky | Společnost China Mobile | Prodej elektromobilů | Harris | Česká měna | Vývoj ceny ropy WTI | RWE | Raiffeisen | Porušování lidských práv | Douglas Diamond | Sony Interactive | Ratingová agentura | Dnešní makroekonomické ukazatele | Exportní garanční a pojišťovací společnost | Invaze | Kongres | Společnost MOL | Míra inflace v květnu | Reakce trhu | Macron | Porovnání vývoje ceny ropy | Suroviny | Gascade | Turecko | Globální ratingové agentury | Blockchainový podnik | ViacomCBS | Sankce Spojených států | Bilion | Dodávky ropy | Dluhopisy běloruské vlády | Plovoucí terminál | Analytici | Izrael | Vice | Capital Com Bel | Šéf automobilky Tesla | Futures | Súdán | Goldmani | Dluh Běloruska | Nord Stream | Údaje o inflaci | WPIC | Baltic Pipe | Zmírnění inflace | Donald Trump | Koupěschopnost | Hedgeové fondy | Obchodní seance | Cestovní ruch | G7 | Dovoz ropných produktů | CF Industries (CF.US) | Plynárenská a ropná společnost | Ruské zboží | Poplatek | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Směnný kurz | Diamant | Příjmy z reklamy | Ceny zemního plynu | Platby za plyn | Bývalý prezident | Moldavsko | Akciová společnost | Volodymyr Zelenskyj | Moody's | Omezení dodávek | Thajsko | Burza FTX | Zvyšování mezd | Měna euro | Ministerstvo hospodářství | Očekávání analytiků | Nezájem investorů | E-Control | Felbermayr | Zvyšování sazeb | Charles Michel | Společnost Genesis | Výrobce sportovního oblečení | Měnový manévr | Lichtenštejnsko | Surové ropy | Slovinsko | Varšava | Lukoil | Sdružení výrobců automobilů | Bílý dům | Ceny elektřiny | Letecká doprava | Vyšší poptávka | Bosna | Podpora běloruského rublu | Země EU | Investiční rating Ruska a Ukrajiny | Západní země | Domácnosti | Washington | Aktuální hodnoty měny | Příležitosti ke zhodnocení peněz | Pokles ceny | BBB- | Nomura | Graf | Praní špinavých peněz | Dopady finanční krize | Úsilí | Očekávání trhu | Globální ekonomiky | Dluhopisy | Obchodní pravidla | Ekonomiky | Tvrdé sankce | Konglomerát | PLN/EUR | RBI | Maďarsko | Kyrgyzstán | Americká kosmetická společnost | Iress | První zvýšení sazeb | PKN Orlen | Fitch rating | Airbus | Průmyslová produkce | TRUTH social | Economist | Black Knight | Rozpočtové deficity | Míra inflace v Číně | Obchod s Kyrgyzstánem | Cenové hladiny | Státní dluh | TurkStream | Přehled úrokových sazeb | Makléřská společnost | Peníze | Poptávka | Tok ruského plynu | Vývoz ropy | BYN | Portu | CySEC | Sociální sítě | Mimořádné kroky | Obchodování security tokenů | HDP Ukrajiny | Brent | Globtrex.com | Maloobchodní tržby | Politika | HUF/EUR | Americká Komise pro cenné papíry | Intradenní trading | Jüan | Očekávání | Francouzský statistický úřad INSEE | Pohonné hmoty | Největší švýcarská banka | Ekonomika EU | Měď | Palladium | Uvedení na Coinbase | Světové finanční trhy | Vybírání zisků | Analýza společnosti | Silvergate Capital | Největší ruská banka | Zvýšení sazeb | metodologie | Pád rublu | Prodeje akcií | Napadení Ukrajiny | Americký výrobce letadel | Výnosy | Lucembursko | ETF fondy | Americký exprezident | Orlen Unipetrol | Online prostředí | Invaze na Ukrajinu | Majetek | Intercontinental Exchange | Energetický sektor | Měnový fond | Allwyn | Allianz | Alžírsko | Evropské měny | Financovat | Důvěryhodnost | Standard & Poor's | List The Wall Street Journal | Automobil | Negativní dopad | Boje na Ukrajině | China Mobile | Zprávy z krypto průmyslu | Jiří Gavor | Cena elektřiny | Tlak na Rusko | Růst Etherea | Další růst | Prohlášení | Bankovní úvěry | Obchodní signály | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Nákupy | Růst | Zboží dlouhodobé spotřeby | Analytika | Helium | Nabídka | AFP | Příležitosti | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Americká lehká ropa | Turecké banky | Akcie firmy | MetaTrader | Michail Mišustin | Mega Millions | Fundamentální analýza | Zneužívání bitcoinu | Sankce Rusko | Plyn v EU | Německé firmy | EuRoPol Gaz | Prognóza | Prodávat akcie | USDRUB | Denys Šmyhal | Obligace | Kmenové akcie | Sankce vůči Rusku | Trh práce | Gazprom Germania | CF.US | Swiss | Společnost Belněftěchim | Venezuela | Britská centrální banka | Německý ministr hospodářství | Mercedes | Ruská firma | Plynovod Baltic Pipe | Aktuální kurzy měn | CBOE | Vysoká inflace | Akvizice | Ropný trh | WIFO | Sjarhej Kovalčuk | Analytické zprávy | Japonská vláda | Pochybnosti | Finanční společnosti | Republikáni | Hyundai | Tim Taylor | Zvolený americký prezident | EEX | Český vývoz | Nastavení měnové politiky | VKontaktě | Koronavirová krize | Velká Británie | Kamala Harrisová | Puma | Americká centrální banka | Indikátor | ICIS | Automobilka Renault | DailyFX | Odhad letošního růstu ekonomiky | Vliv na obchodování | EAHU | Ministr energetiky | Chování | Německá zajišťovna | Kontrakty | Vývoz plynu do Finska | Inflace v eurozóně | Energetický trh | Energie v Evropě | Možný hedging | Sony Group | Koruna | Geopolitická rizika | Eugal | Farmaceutická společnost | Fed dnes | Alexandr Lukašenko | Palantir | AUD | Výnosové křivky | Powerball | Měnová burza | Oslabování koruny | S&P500 | Společnost Currency.com | Zpřesněný odhad | Společnost Uniper | Úrokové sazby | Meziroční růst | Cvičení | Oslabení eura | Vývoj kurzu | OIL.WTI | Plynovod Nord Stream 1 | Fincentrum | Odvětví | Trh | iPhone 14 | Capital Com SV Investments Limited | Ruský plyn | Defenzivní strategie | Moskva | Výrobci automobilů | Prezidenti a premiéři | Shanghai Composite | MSCI | Turkiye Vakiflar Bankasi | Lulo Rose | TVN 24 | Uložení peněz | Australská centrální banka (RBA) | Problémy | STP | Americká sněmovna reprezentantů | Ruský prezident | Nejvyšší rating | Sam Bankman-Fried | Počasí | Německá energetická společnost | Organizace OSN pro výživu a zemědělství | Jednotné Rusko | SICAV | Společnosti | European Energy Exchange (EEX) | Index | Studie | Ruský plynovod | Reálné úrokové sazby | Zvýšení dodávek plynu | Vyšší náklady | Hydroelektrárny | Parlamentní volby | Historie | Jaderný program | Nárůst zisků | Webový vyhledávač | Elektřina | MMF | Dodávky plynovodem | Zpřísnění měnové politiky | Eura | Komise | Nejistoty | Tržní kapitalizace | Kryptoměnová burza | Kapitál | Ministr zahraničí | Marija Zacharovová | Červencová inflace v ČR | Zkapalněný zemní plyn (LNG) | Posílení | Agentura Reuters | RIA Novosti | Gibraltar | Snížení závislosti na plynu z Ruska | Manažeři | Majitel | Ministerstvo obchodu | EP | S&P | Regulátoři | Americké ministerstvo obchodu | Světová rada pro investice do platiny | Unie | Ceny plynu | Inflace ve Spojených státech | Dynamická strategie | Firmy z EU | Investiční portfolia | Sázky | Tržní zprávy | Akciové indexy | Marka | Turistika | Coinbase | Shell | Ekonomický kalendář | Konjunkturální průzkum | Ruské dodávky | Lídři zemí Evropské unie | Obchodování na Wall Street | Kuvajt | Tádžikistán | WhatsApp | Activision Blizzard | Deutsche ReGas | IEA | Závislost | IRS | Kryptoměnová burza FTX | AA | Fitch Solutions | Raman Haloučanka | Snížení ratingu | Cboe VIX | The Conversable Economist | Capital Com (UK) Limited | Hang Seng | Vedoucí představitelé | Rubl | TASS | Deficit | Bankovní rada České národní banky | Pojišťovna EGAP | Komerční banka | Firma | Směnárny | Strop na ruskou ropu | Ceny Bitcoinu | Pojišťování vývozu | Společnost Transněfť | Společnost Lukoil | Podnikání | CCC | Saldo zahraničního obchodu | Vojenské intervence | Závislost na ruských energetických surovinách | Virus | Vysoké inflace | Dogecoin vs. Shiba Inu | Uzbekistán | Statistický úřad | Společný podnik | Plyn v rublech | Obchodní dohody | Index Hang Seng | Francouzský ministr financí | Zakladatel FXstreet.cz | OneWeb | Peter Altmaier | Title Transfer Facility (TTF) | Rada guvernérů | Inditex | Česká koruna | Kommersant | Twitter | Nord Stream 1 | Turkiye Halk Bankasi | Opatření | Blizzard | Benzín | Výrobce sportovních vozů | Fincentrum & Swiss Life Select | Podnikatelé | Wall Street Journal (WSJ) | Vývoj spotřebitelské inflace | Růst cen zkapalněného zemního plynu | Pozornost | Bankman-Fried | Premiér Petr Fiala | Fondy kapitálového trhu | Ministři energetiky | 3М | Bankéři | Poslanci Evropského parlamentu | Vítězství Donalda Trumpa | Elektromobily | Rumunsko | Dluhopis | Financial Conduct Authority | Ranní okénko | Meziroční míra inflace | Životní úroveň Rusů | Momentum | Ruská armáda | Ekonomické sankce | IKEA | Aukce | Jurij Vitrenko | Náklady | Aton | Odbory | Zahájení dodávek | Koronavirová pandemie | Tagesspiegel | Americká měna | Mluvčí Gazpromu | Harrisová | Růst vývozu | Belněftěchim | Bitcoin | Vyloučení Ruska | Mezinárodní organizace práce | Kosmetická společnost | Finsko | Cena plynu | EUR/RUB | Zahraniční firmy | Zasedání Rady guvernérů | Řetězec | Africký stát | Obchodníci | Export do Ruska | Obchodovat | Platforma | Koronavirus | Softwarová společnost Microsoft | Uniper | Etiopie | Založení účtu | Video | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Analytik Portu | Burze | Hrubý domácí produkt Ruska | Inflace ve světě | Německý kancléř Olaf Scholz | Zákaz dovozu ruského uhlí | Americké indexy | Objednávky | Největší ekonomika | Golden Gate CZ | Finance | Válka na Ukrajině | Grünheide | Společnost Lufthansa | Norsko | Pension Plan | Broker Capital.com | USA | Systém Mir | Ekonomická stagnace | Pandemie nemoci | Platformy | TRUTH | Kurz domácí měny | Prezident Donald Trump | Raiffeisenbank a.s. | Pár EUR/USD | Shiba Inu | Spotřebitelské inflace | Naše prognóza | Nový týden | Čistý zisk | Ekonomické aktivity | Manažerka | Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) | Mluvčí Kremlu | Sankce | Británie | Plyn přes Ukrajinu | ProSiebenSat.1 | Pokles cen | Závod na elektromobily | Volby | Ropa | Joe Biden | Poskytování úvěrů | Výdaje | Potaš | IKL | ETF | Deutsche Bank | Ruské dodávky plynu | Státní dluh Běloruska | Jaderná elektrárna | Jednání ČNB | Gazprom Export | Výrobce elektromobilů Tesla | SWIFT | Korelace měn | Uvalení sankcí na ruský plynovod | Kurz ruského rublu | Rusko a Ukrajina | Bulharsko | Intervenovat na devizovém trhu | Belgie | Technologická společnost | Cena zemního plynu | PGNiG | Potlačení reexportu | Evropský parlament | Neformální sektor | VK (VKontaktě) | Indexy PMI | UBS | Dow Jones | LVMH | Ekonomové | Motor Sič | Leasingové společnosti | Spojené státy | Ruská obdoba facebooku | Trading | Růst HDP | Výzkumná společnost | Levnější půjčky | VP Capital | Předseda Evropské rady | Zvyšování úrokových sazeb | Ropná společnost | Světová banka (SB) | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Filip Louženský | ProSiebenSat.1 Media | Vysoká cena | Softwarová společnost | Qualcomm | Boeing | Americká data | Vývoj | NBRB | Naša Niva | Výkon ekonomiky | Agentura Moody's | Odchod z Ruska | Skupina Colt | Úroková sazba | Běloruská energetická společnost | Časový rámec | Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft (OA) | Transněfť | Běloruský prezident | Televize Netflix | Capital Com | Amazon | Investiční poradenství | Agentura Fitch | Capital Com SV Investments | Západní sankce | Ruská plynárenská společnost | Facebook | Americké akcie | Ruská centrální banka | Rating států | Zasedání České národní banky | Vydání zprávy | Pracovní síla | Ruská ropná společnost | Rostoucí ceny ropy | BRICS | Financování vlády | Plynovod Nord Stream 2 | Estée Lauder | Volatilní | Miliardář Elon Musk | Program pomoci | EUR/USD | BlockFi | Severomořská ropa Brent | Poptávka po státních dluhopisech | Zemědělství | Německé společnosti | OSN | Rating Ruska a Ukrajiny | Dopady pandemie | Intervence | Konflikt na Ukrajině | Světové obchodní organizace | Ruská ekonomika | KKCG | Spotřebitelská důvěra | Členské země Evropské unie | Pokles cen energií | Moody's Investors Service | Zprávy z krypto | Ruské vojenské intervence | Recese v USA | Zastavení války | Měnové politiky | G20 | Porsche | Daniel Obajtek | Bývalý ministr financí | 787 Dreamliner | Společné nákupy plynu | Čínské akcie dnes | Fiskální politika | Šéfové firem | Likvidita na trhu | Americká sociální síť | Měnový výbor | Zlotý | Výdělky | Platina | Sankce proti Íránu | Odborník na ropný trh | Denominace | Ekonomická situace | MFE | Turecká televize | Odhad HDP | Export zboží | Státní pojišťovna | Dna | Hongkongský index Hang Seng | Úřad pro hospodářskou soutěž | CNY | KOSPI | Značná rizika | FCA | Čínské indexy | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Vítězství | Bezpečný přístav | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Gruzie | Letecká společnost | Sergej Kuprijanov | Nobelovy ceny | Miliardy dolarů | Skupina Colt CZ Group SE | ADP | NTV | Daimler | Maersk | Kazachstán | Vládní výdaje | Deník The Wall Street Journal | Arménie | Nordstream | Půjčovna kryptoměn BlockFi | Obilí | Prezidentské volby | Miliardy korun | CagriSema | Celní režim | Gigant Gazprom | Společnost AT&T | Automobilka | Banka Sberbank | Sazby | GBP/EUR | Barma | Lufthansa | PMI ve výrobě | Intercontinental Exchange (ICE) | Americké automobilky | Švýcarská banka | Zvýšení produkce | Vývoj akciového indexu | Úrok | Investovat | Rekordní maxima | Tesla Elon Musk | Západní společnosti | Currency.com | Generální ředitel | Mezinárodní agentura pro energii | Jiří Makovský | Ottawa | Berlín | Renault | Průzkum | Firmy | Cena plynu pro evropský trh | Inflace v Česku | Kroger | Ruské společnosti | HDP Německa | Nákupy plynu | ENA | Panika | Murray | Zajištění | Averze k riziku | Běloruský rubl | Platební systém Mir | Výrobce léků | Cena ropy brent | Bitcoin (BTC) | Ruská ropa | Cla na dovoz hliníku | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Cena termínového kontraktu | Provozní zisk | Investice do platiny | Sankčí opatření | Globální ceny | Nikaragua | Evropské sdružení výrobců automobilů | Argentina | Utažení úrokových sazeb | Online kurzy | Investiční rating | Fed | Sociální napětí | Výrobce letadel Boeing | Vyšetřování | Půjčovna kryptoměn | Technologický Nasdaq | Ratingová agentura Fitch | Koncern RWE | Poradenské společnosti | Hry | Camelot | Dovoz ruské ropy | Společnost Meta | Trhy | Federální úřad pro letectví | Emerging markets | Fluktuace | Akcie Commerzbank | Trh s platinou | Televize NTV | Finanční analýzy | Rizika | Produktovod IKL | Eurozóna | Portugalsko | Ropné firmy | Čínský premiér | Fond | Státní plynárenská společnost | Šéf unijní diplomacie | ISM | Jihokorejská automobilka | Zpřísňováním měnové politiky | NTR.US | Fitch | Pšenice | Sankce USA | Akcie NovoNordisk | Kancléř Olaf Scholz | Pivotní body | Ropa a Plyn | Úspory | Konkurenční společnosti | Kalendář ekonomických událostí | Americký Federální úřad pro letectví | Raiffeisen Bank International (RBI) | Dánsko | Obavy z recese v USA | Japonský Nikkei | Úvěrový rating | Kyjev | Energetické společnosti | Představitelé centrální banky | Vysoké ceny | Růst cen plynu | České státní dluhopisy | Běloruský rubl (BYR) | Zahraniční měny | Ruský Gazprom | Ukrtatnafta | Růst ekonomiky | Stagflace | Dodávky ropy Družbou | Globální energetická krize | Cenový vývoj | Orsted | TradingEconomics | Cenu plynu | BASF | Ekonomické průzkumy | Průměrná míra inflace | Russia Today | Ministerstvo financí | Vývoz do Kazachstánu | Bilance | Společnost Media for Europe | Nulové poplatky | Americké akciové indexy | CEE | Ondřej Hartman | Americký kongres | Vladimir Putin | Tesla | Americká makléřská společnost | MOS.US | Regulační orgány | David Vagenknecht | Miliardář | Španělsko | Státní rozpočty | Ekonomický růst | Záporožská jaderná elektrárna | Šéf banky | Český statistický úřad (ČSÚ) | Největší webový vyhledávač | Inflace v USA | Komodity | Prezident Emmanuel Macron | Meme krypta | Ostausschuss der Deutschen Wirtschaft | Mzdy | MSCI Emerging Markets | Poradenství | Komise pro cenné papíry | CAD | Obchod EU | Termínový kontrakt | Putinův režim | Snížení závislosti na plynu | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | TC Ziraat Bankasi | Měnová krize | Deeskalace | Banka Goldman Sachs | Na burze | Stanice RT | Akcionáři | Analytička | Automobilka Tesla | Produktovod | Společnost | Ruský rubl | Zpřísňování měnové politiky | Sázet | Květnová inflace | Poptávka po bezpečných aktivech | UNWTO | Hospodaření | Zahraniční obchod | European Energy Exchange | Oficiální kurz domácí měny | Estee Lauder | Severomořská ropa | FXstreet | Maďarská centrální banka | Kukuřice | Obchod | Pips | Tomáš Raputa | Výrobní náklady | Akcie automobilky | Vývoz z Německa do Turecka | Tradeři | Dmitrij Peskov | Ceny ropy Brent | Volkswagen | Ruská měna | AUD/USD | Průmyslová výroba v USA | Oživení globální ekonomiky | Ukrajinská firma | Astrazeneca | Ruský platební systém | EK | Nejvýraznější propad | Riziko | Analytik | Gomeltransněfť | Ruské firmy | Trinity | Spotové ceny | JPY | Nákup ropy | Citi | Pivot | Swiss Life | Kurz rublu | Cenový strop | Transakce | Gazprombank | Šok | Volatilita trhů | Finanční trh | Meta | Portfolio | Pesimismus | Kurz měny | Nástroj | United Airlines | GBP | NATO | Plyn | Životní úroveň | BioNTech | Země BRICS | INSEE | Lukáš Raška | Vyšší úrok | Německá ekonomika | Čína | Capital | Libanon | Risk | CZK/USD | Ceny | Siemens | ETH | Financování | Zvýšení ceny | Recese | Pokles | Gazprom | Deutsche Börse | Velmi bohatý | Produkce zemního plynu | Ben Bernanke | Války | Ukrajina | Čínské měny | Růžový diamant | Raiffeisenbank | Severní Korea | Proinflační | Centrální banka | BBC | Předpovědi | WTI | USD/RUB | Americká společnost Intel | Malajsie | Státy EU | SMA | Media for Europe | Take-Two Interactive | Komuniké | CFTC | Libra | Truth Social | FAA | Energetické úspory | Rating vyšší | Společnost Equinor | Odborníci | Investments | Vnímání rizika | Dlužník | Zákonodárci | USD/EUR | Jihoafrická republika | Průmyslové zboží | Klima | Stratég | Tržní výhled | Broadcom | Současná cena | Síla Sibiře | Instituce | Erste Bank | Dodávky z Ruska | Mateusz Morawiecki | Forint | Negativní korelace | Prezident Vladimir Putin | Francouzská ekonomika | Ceny zlata | Commerzbank | České akcie | Vyhlášení bankrotu | Drahokam | eBook | Technické rezistence | ESG | Růst cen energií | IHNED | ČEZ | CFD | Benchmark | Americká internetová společnost | Facebook Ireland | Green Deal | Sankce EU | Discovery | Herbert Diess | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Sankce proti Rusku | MNB | Zhoršení výhledu | Austrálie | Minulá výkonnost | Měnové krize | Eni | Primární veřejná nabídka (IPO) | Miliardy USD | Dluhopisový index | Stoxx Europe 600 | Singapur | Podmínky půjčky | Vietnam | Hongkong | Ceny energií | FTX | Energetická krize | MetaTrader 5 | GBP/USD | Bezpečné přístavy | Ryanair | VIX | Josep Borrell | Mezibankovní | RUB | Událostí ve světové ekonomice | Výhled růstu globální ekonomiky | MarketWatch | Malta | Írán | Rychlý růst cen | Citroën | ACEA | Shopify | Ukrajinská ekonomika | Lídři zemí EU | Tržní hodnota | Rishi Sunak | Aktuální informace | Funkční období | Zisk | AT&T | Dodávky plynu do Evropy | Koronavirové pandemie | ČNB | Ruské ropy | Katar | Spekulovat | Christian Lindner | Nord Stream 2 | Swapy | Makléři | Internetová společnost Google | Rating | Dovoz | Nasdaq Composite | Ruská federace | Aktuální kurzy | Zahraniční investoři | Ruské banky | Obchodování | Oliver Blume | Úroky | Prezident | Eurostat | Ropovod | Stav energetické nouze | Růst inflace | Marek Pokorný | Finanční pomoc | Philip Dybvig | Sony Interactive Entertainment | Stellantis | Jednotná evropská měna | Francouzský ministr | Colt CZ | Ropovod Družba | Evropa | Měna | Indexy v Asii | Nasdaq | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Podvážení | Francie | Předpověď | Barrick Gold | Akciový fond | Zelenskyj | Údaje | Hlavní měny | Krize v eurozóně | Dodávky plynu | Automobilky | Pojišťovny | Inflace v Evropě | Eurodolar | Biden | Finanční krize | Sberbank | EGAP | DPA | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | FXstreet.cz | Teherán | Obchody | Inflace v Polsku | WebTrader | xStation5 | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Deutsche Telekom | Finančnictví | Portfólia | Japonsko | Společnost Meta Platforms | Zemní plyn | Americké sankce | Visa | Sociální síť Instagram | Aktivum | Japonská centrální banka | Ursula von der Leyenová | Chorvatsko | Ontario Teachers' Pension Plan | Situace | USD/CZK | Štěpení | Google | Miliardy eur | Stagnace | Tržby | Unijní diplomacie | Makléřská společnost Genesis | Časový horizont | Černá Hora | Ruský útok | Mosaic | Velký problém | Golden Gate | Ruská analogie | FOREX | Signály | Inflace v ČR | Trader | Sociální síť | Peking | Ruský ministr | Globtrex | Spready | HDP | Devizový trh | Východní Evropa | Dodávky zemního plynu | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Ekonomka | Dolar | Euro | Zkapalněný zemní plyn | Pohyby ceny | Klid | Zdanění | NEST | Politici | USD/CAD | Obchodní bilance | Loterie | Meziroční růst spotřebitelských cen | Írán a Rusko | Brazílie | Členské země | Poradenské firmy | Výprodej | Slovensko | Míra inflace v eurozóně | Trans Adriatic Pipeline | Obchodní systémy | EBRD | Domácí měny | ČTK | Investiční fond | Trading Economics | Odhad letošního růstu | Hyundai Motor | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Obchodní omezení | Alokace aktiv | Tranzit ruské ropy | Kuba | Dnešní události | BBB | Spojené arabské emiráty | Technický výhled | Úvěr | Meziroční inflace | Čínské firmy | Klesající inflace | Index amerického dolaru | Nakupovat | FOMC | Akcie | Currency | Zvýšení ratingu | Ruský útok na Ukrajinu | Inflace v eurozóně v červnu | Jamal | Kupci | Mzda | NERV | Nový Zéland | Výrobci aut | Société Générale | Návratnost | Žebříček | Pražská burza | Základní úroková sazba | Podniky | Evropská investiční banka | Index spotřebitelských cen | Štěstí | City | Týdenní pivot | Automobilka Hyundai | Munich | Obchodní výhled | AAA | Vývoj ceny | Haísám Ghais | Tým FXstreet.cz | Dodavatelské řetězce | SPD | Euroasijské hospodářské unie | Index cen | Světová ekonomika | Češi | Společnost Google | Německé ministerstvo hospodářství | Velkoobchodní cena elektřiny | Obavy z inflace | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Telekomunikační společnost | Globální ekonomika | Index VIX | Bankovní společnost | Ekonomické škody | Sněmovna reprezentantů | Britská ekonomika | Celebrity | Technologie | Emmanuel Macron | Společnost Apple | Ekonomický výzkum | Colt CZ Group | Prognózy | Zvyšování cen | Ontario Teachers | Kurz | Daně | Výběry | Dnešní zpráva | Ministři | Tichomoří | Jádrová inflace | Rusko-ukrajinský konflikt | Barack Obama | Pozornost investorů | Americká ekonomika | Atlantik | Energetická společnost | Americký prezident Joe Biden | Společnost Deutsche Börse | Cenový strop na ruskou ropu | Společnost Microsoft | Ekonomický vliv | Státy Evropské unie | Americká automobilka | Rekord | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Unipetrol | Aerolinky | Zdražování energií | Rychlý růst | Chile | Diem | Bankovní rada | Investice | Osobní příjmy | Microsoft | Pro investory | Návrh zákona | Fondy peněžního trhu | Potenciál | Mezinárodní sankce | Londýn | Sýrie | Konkurence | Pokles inflace | Bungie | Kapitalizace | Nezávislost | Komunikace | Zastropování ceny | Pravidla hry | Zynga | Indie | Bod | Vnímání | Fitch Ratings | Myšlenka | Ekonomická aktivita | Makrodata | Camelot LS Group | Genesis | Zisky | Těžby kryptoměn | Investiční prostředí | Ruská vojska | Frakování | Diem Association | tradingeconomics.com | Regulace | Diverzifikovat | Cyrrus | Giphy | Dluhopisové trhy | Johnson & Johnson | Fondy | USD za barel | Hospodářství | Důvěra | Luxusní zboží | Streamovací služby | Americký akciový trh | Ukazatel | Dlouhá pozice | Exotické měny | Měny | Návratnost investic | DE30 | Ropa WTI | Dialog | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | Cena akcie | Thomson Reuters | Spread | UST | Export | Milník | Primární veřejná nabídka | Odškodné | Rusko | Rafinérie | Vývoj ceny ropy | Robert Shiller | Signál | Zahájení ruské invaze | Úbytek | Unicredit | Řízení rizik | Partneři | Forbes | Společnost Intel | Letectví | Zvýšení úroků | Zhodnocení | Organizace | Nervozita | Interfax | Inflace v Číně | Britská vláda | Úřad INSEE | Jižní Korea | Média | Výsledková sezóna | N7 Holding Ltd. | Rozšíření | Technická analýza | Ruský prezident Vladimir Putin | Plány | Toyota | Resistence | Německý koncern | DOGE | Krok za krokem | COVID-19 | Cena elektřiny pro německý trh | Čínská telekomunikační společnost | Brusel | Spolkový sněm | Devizové rezervy | Hypotéky | InterContinental | Nikkei | Instagram | Čínská banka | Nové zprávy | Příjmy Ruska | Elon Musk | Munich Re | Společnost Pfizer | Evropské akcie | Macao | Inflace v Rusku | Americký trh práce | TIM | Swissquote | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Týdenní pivotní body | Americké centrální banky | Elvira Nabiullinová | Státní investiční fond | Příjmy | Albertsons | Ekonomické dopady | Prodej | Evropská komise (EK) | Znárodnění | Financial | Zasedání Fedu | Bloomberg | J&J | Společnost Deutsche ReGas | Inflace v květnu | Finanční skupina | Evropská unie | Pákový efekt | Rozvoj | Capital Economics | Rozhodnutí vlády | Mexiko | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Colt | Equinor | Pandemie nemoci COVID-19 | Neuspokojivé výsledky | Korekce | LNG | Tržní ceny | Americký výrobce | Rosněfť | Stimulační opatření | Očekávání investorů | Výkonnost | Ministerstvo energetiky | Spotřebitelská inflace | Průzkumy | Televize CNBC | Velikost páky | NET4GAS | Index S&P 500 | Německý výrobce | Hrubý domácí produkt | Přehled | Zelené investice | Short | Tomáš Pfeiler | Agentura Bloomberg | Krize | Beta | Spotřebitelské ceny v Číně | Euler Hermes | OECD | Technické problémy | CHF | Ekonomická důvěra | Fatih Birol | Zdražení ropy | Zvýšení úrokových sazeb | Inflace v únoru | Mluvčí společnosti | Akcie firem | Těžba ropy | Penále | Bohemia Energy | S&P 500 | JDE | Podpora | Ministři financí | MWh | Prezident Joe Biden | Obchodování s CFD | MT4 | Pohyby na finančních trzích | Světová banka | Cena | EU a USA | Vývoje ceny | Německá vláda | Německo | Útok na Ukrajinu | Makroekonomické ukazatele | F1 | Komerční banky | Apple | Zadlužení | Rozpočet | Americký trh | Zahraniční společnosti | Arnault | Prime | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Prudký růst cen | Nové rekordy | Situace na trhu | Přehled kurzů | Lídři zemí | Drahé kovy | Francouzský statistický úřad | Zastavení výroby | Etherea | Soudní spor | CIA | Bernard Arnault | Možnost diverzifikace | Tranzit ruského plynu | Co bude | DAX | Erste | Podnik | Bali | Velikost účtu | EMA | Forexu | Hliník | Kurzy měn | Agentura DPA | Akcie společnosti | Kypr | Sony | Mercedes-Benz | Zastavení dodávek | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | Inflace v Německu | Strategické partnerství | Akcie kryptoměnové burzy | Exprezident | SEC | Norský státní investiční fond | Sankce na Rusko | Oslabení | Finanční situace | Dodávky ruské ropy | Energetické krize | Práce | Investiční příležitosti | Zákaz dovozu ruské ropy | Intel | Světová turistická organizace | Společnost Amazon | Navyšování cen | Certifikace | Likvidita | Internetová společnost | Cíle | BTC/USD | Kryptoměny | Maloobchodní tržby v USA | Bezpečnost | Britské firmy | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Potenciál zisku | Společnost Silvergate Capital | Banky | Výrobci čipů | Společnost Sony | Těžba ropy v Rusku | Vlády | Americká vláda | Kotace | Investiční společnosti | Šance | Investiční platformy | Ruská vláda | Bilance zahraničního obchodu | Bankrot | Netflix | Wall Street | Instrumenty | Vysoké úrokové sazby | Analýza | Velké ztráty | Ministr financí | Umění | Zlepšení | Irák | ČR | Vyšší ceny ropy | Kontrakt | Meta Platforms | Ropný průmysl | Index amerických akcií | Výraznější pokles | Intervenovat | Zvyšování úroků | SCO | Ropovody | Americký Fed | Čínské akcie | Ratingové agentury | Americká softwarová společnost | Pozice | Barel ruské ropy | Čínská ekonomika | Portfolia | Platební síť | Export do Číny | Dodávky suroviny | TTF | Dlouhé pozice | Platební neschopnosti | Robert Habeck | Komise pro cenné papíry a burzy | Červencová inflace | Historický milník | Market | Seznam brokerů | Cenné papíry | Stoxx | Lídři | Globální dluhopisový index | Support | Platební systém | Průměrná mzda | Yandex | Americký Senát | McDonald's | Uznání nezávislosti | Globální HDP | Poslanci | Inflační tlaky | Europoslanci | Soud | Import | Družba | Mluvčí | Investiční banka | Kvartální výsledky | Služby | Litva | Rizikovější aktiva | OPEC | Plynovod Nord Stream | Broker | Zisk před zdaněním | Řetězce | Sentiment | Zrychlení inflace | Události ve světové ekonomice | Evropská banka | WarnerMedia | Experti | NYSE | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Equa Bank | Bohatý | Nákupy aktiv | Objem ropy | IHS | Obchodní bariéry | Von der Leyenová | H&M | Německý statistický úřad | Výkonný ředitel | Americký miliardář | Míra inflace v Polsku | Vzdělávání | Embargo | FSB | Polsko | Zastavení dodávek plynu | Jeden dolar | Report ADP | Ceny potravin | Nikkei 225 | Bulgargaz | Německá společnost | Rezistence | Standard Statistics | Meziroční růst cen | Symetrický trojúhelník | Auta | Analytici společnosti | W1 | Základní úrok | Státní ropná společnost | Zakladatel FXstreet | The Wall Street Journal | Zdražování | Ropy | RBA | IPO | Tržby z prodeje | Dnešní obchodování | MT5 | Měnový pár EUR/USD | Předseda | Hospodářské výsledky | DIW | Wirecard | N7 Holding | Nárůst ceny | Obchodní vztahy | Kurz japonského jenu | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | USD | Kamala | Global Blood Therapeutics | Čínské banky | Cestování | VMware | Ekonomický dopad | ASIC | Kabinet | Hospodářský vývoj | NASA | Tesco | Investing.com | Richard Bechník | BMW | SLR | Tržní podíl | US500 | Tencent | iPhone | Vývoj akcií | Cena ropy | Obavy z recese | Federální rezervní systém | Rusové | Britský statistický úřad | Island | Americké ministerstvo | Roblox | CZ | Průraz | Výrobce letadel | Eutelsat | Zákaz dovozu | Propad | Bankovnictví | Rakousko | Srí Lanka | ANO | Tempo růstu spotřebitelských cen | Ruský platební systém Mir | Vysoké standardy | Dogecoin | Proinflační faktory | Americká společnost | Agentura AP | Zdanění mimořádných zisků | Economic | Nemovitosti | Andrej Babiš | Evropský trh | Markets | Zastropování ceny plynu | Repo operace | Další rozvoj | Kanada | Ruská invaze | Nejistota | CMA | Stav nouze | Makroekonomické údaje | Activision | Vládní pomoc | Eurobondy | Nvidia | Investment | MetaTrader 4 | Internetové společnosti | Česká republika | Ceny komodit | Plynovod Jamal | Indexy | Zajištění bezpečnosti | Státní dluhopisy | Americký dolar | 737 MAX | Makro | Evropská centrální banka | Příjmy a výdaje | Americká centrální banka (Fed) | Švédsko | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | ECB | Hospodářská krize | Vývoz z Německa | MAAE | Měnová politika | Asijské země | Alokace | Mosaic (MOS.US) | Doporučení | ECN | Francouzský prezident | Srovnávací základny | Mezinárodní turistika | Plynárenský gigant | Body | Swiss Life Select | Vývoz plynu | Naftogaz | Krypto | Skupina Colt CZ Group | Evropské země | Pákistán | Dreamliner | Afghánistán | Jackpot loterie | ROCE | Spekulace | Měny regionu | Výrobce videoher | Ukrtransnafta | Raketový růst | Zasedání amerického Fedu | Hodnoty měny | Americká půjčovna kryptoměn | OsMA | Krypto aktiva | Hedging | Zemní plyn (LNG) | EU | Hodnota indexu | Skupina Colt CZ | Ekonomický výhled | Redukce | Miliardy | Portu Marek Pokorný | Politické riziko | Anexe Krymu | Indie a Čína | Analytické fórum | Ukrajinský premiér | MasterCard | Globální finanční trhy | Plynárenské společnosti | Cestovní omezení | Omezení cen plynu | Kraft Heinz | MOL | Prodeje | Základní sazba | Výrobce elektromobilů | Pracovní síly | Fúze | Akciový trh | Uhlí | Agentura TASS | Dovozce ruského plynu | Investor | Předsedkyně Evropské komise | Bloky | Jerome Powell | NZD | Ukazatele | Měnový pár | Prudký pokles cen | Emitenti | Ovlivňování | Společnost Gazprom | Banka | Cyrrus Tomáš Pfeiler | Produkce ropy | Tchaj-wan | Obchodování na forexu | Internetová televize | Markit | Úřady | Banka UBS | Nízká inflace | Globální akcie | Olaf Scholz | CNBC | Německý kancléř | Protiruské sankce | Domácí poptávka | Koncern | Capital.com | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Tajné služby | Indonésie | Světová turistická organizace (UNWTO) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Ocenění
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot