Gazprom zastavil vývoz plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí
Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (ruská společnost Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie; firma podle ní plně neuhradila červencové dodávky):
24. února - Cena plynu pro evropský trh se v reakci na zahájení útoku ruských vojsk na Ukrajinu zvýšila více než o třetinu a dostala se vysoko nad hranici 100 eur za megawatthodinu (MWh). V březnu dál stoupala a dostala se téměř na 350 eur za MWh, později ale opět klesla.
8. března - Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Evropy proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy.
23. března - Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Opatření se podle Putina mělo týkat zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce.
28. března - Skupina velkých rozvinutých zemí G7 odmítla požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck.
31. března - Putin podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční odběratelé od dubna platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil také, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.
- Francouzský ministr financí Bruno Le Maire a německý ministr hospodářství Habeck Putinův požadavek odmítli, podle nich jde o nepřijatelné porušení smluv a vydírání. Německý kancléř Olaf Scholz s rakouským kolegou Karlem Nehammerem později na tiskové konferenci v Berlíně prohlásili, že platby v rublech odmítají.
1. dubna - Začal platit požadavek Ruska, aby odběratelé platili za plyn v rublech.
- EK uvedla, že evropské podniky, jejichž smlouvy o dodávkách plynu s Ruskem stanovují platby v eurech či dolarech, by neměly přistoupit na platby v rublech.
6. dubna - Předseda Evropské rady Charles Michel po zveřejnění pátého souboru unijních sankcí, jehož součástí je i zákaz dovozu ruského uhlí, řekl, že dříve či později bude zapotřebí i zákaz ruské ropy a plynu.
27. dubna - Ruská společnost Gazprom zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Zdůvodnila to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech.
11. května - Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do zemí EU se snížil o 25 procent. Příčinou bylo rozhodnutí Kyjeva přestat využívat klíčovou dopravní trasu přes měřicí stanici Sochranovka se zdůvodněním, že tam zaznamenal nežádoucí aktivity ruských okupačních vojsk. To Moskva odmítla.
12. května - Gazprom oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do EU potrubím Jamal přes Polsko. Důvodem jsou ruské sankce na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu. Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.
16. května - EK vysvětlila, jak mohou firmy z EU platit za ruský plyn a přitom neporušovat unijní sankce. Zemím a firmám se dostalo ujištění, že když pošlou eura či dolary na účet podle požadavků ruské strany a tím bude platba z pohledu odběratelů dokončena, sankce porušeny nejsou. O konverzi přijatých deviz na ruble už se postará ruská strana.
21. května - Gazprom podle informací finského operátora Gasgrid zastavil vývoz plynu do Finska.
23. května - Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem.
31. května - Gazprom zastavil veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Podnik oznámil, že nizozemská obchodní společnost GasTerra nezaplatila za surovinu dodanou v dubnu. Gazprom později informoval, že od 1. června zastaví ze stejného důvodu i dodávky dánské společnosti Orsted a do Německa britské firmě Shell Energy.
14. června - Nutnost oprav podle Gazpromu omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ruského plynu do Evropy zhruba o 40 procent na 100 milionů krychlových metrů denně.
15. června - Gazprom znovu snížil maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů denně. Německo označilo omezení dodávek za politické rozhodnutí.
16. června - Dodávky ruského plynu do EU dále klesly, Nord Stream 1 do Německa fungoval na 40 procent kapacity.
18. července - Největší německý výrobce elektřiny a rovněž dovozce ruského plynu RWE oznámil, že obdržel od Gazpromu vyrozumění, že ruská firma dál nemůže plnit své závazky z důvodu zásahu vyšší moci. Stejné sdělení dostal od Gazpromu také Uniper, který je největším dovozcem ruského plynu do Německa.
20. července - Gazprom oznámil, že stále neobdržel od německé firmy Siemens Energy dokumentaci potřebnou k opětovné instalaci turbíny pro plynovod Nord Stream 1, která byla na generální opravě v Kanadě.
21. července - Skončila pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1 a dodávky zemního plynu z Ruska do Německa se postupně zvýšily na 40 procent kapacity plynovodu. To je stejná úroveň jako před začátkem údržby.
25. července - Gazprom oznámil, že 27. července odstaví z provozu další turbínu plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě. Dodávky plynu se tak sníží až na 33 milionů metrů krychlových denně, což je zhruba 20 procent kapacity.
26. července - Státy EU se dohodly na pravidlech omezení spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezonu. Ministři jednali o upraveném návrhu Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent proti průměrné spotřebě z posledních pěti let.
27. července - Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly na 20 procent kapacity. Mluvčí německé vlády to označil za mocenskou hru, argument s turbínou odmítl.
30. července - Gazprom pozastavil dodávky zemního plynu do Lotyšska. Firma oznámila, že Lotyšsko porušilo podmínky pro odběr suroviny. Lotyšská plynárenská společnost Latvijas Gaze za plyn odebíraný z Ruska platí v eurech místo rublů, jak nyní požaduje Rusko.
15. srpna - Gazprom zvýšil dodávky zemního plynu do Maďarska nad objem stanovený v dlouhodobé smlouvě. Zvýšené dodávky byly zahájeny 12. srpna ráno.
19. srpna - Podle oznámení Gazpromu se dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září.
30. srpna - Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie. Firma podle něj plně neuhradila červencové dodávky.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Gabriel: Evropě dochází s Řeckem trpělivost
Celé Evropě dochází s Řeckem trpělivost a nad touto zadluženou zemí se už rýsuje stín odchodu z eurozóny... -
Gabriel: Jednání EU a USA o volném obchodu v podstatě zkrachovala
Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to včera řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Úřad obchodního zmocněnce USA se ke Gabrielovým výrokům zatím nevyjádřil, uvedla agentura AP. -
Gabriel vyzval ke zmírnění řeckého dluhu
Německý vicekancléř Sigmar Gabriel včera vyzval ministry financí eurozóny, aby na svém pondělním zasedání začali jednat o zmírnění řecké dluhové zátěže. Postavil se tak proti svému kolegovi, ministru financí Wolfgangu Schäublemu. Ten jednání o restrukturalizaci řeckého dluhu připouští až po úspěšném uskutečnění reforem, jimiž eurozóna loni v létě podmínila Aténám uvolňování úvěrů ze třetího záchranného programu. -
GameStop opět prudce posílil, překvapil i uživatele Redditu
Akcie amerického prodejce videoher GameStop ve středu opět prudce posílily a více než zdvojnásobily cenu. Vývoj překvapil i uživatele sociální sítě Reddit, kteří stáli za prudkým lednovým růstem titulu. Obchodování bylo dvakrát přerušeno, ale akcie rostly i po uzavření burz. -
GameStop prodá 3,5 milionu akcií, aby získal peníze na rozšiřování aktivit
Americký prodejce videoher GameStop se rozhodl, že na burze prodá své akcie až za jednu miliardu dolarů (přes 22 miliard Kč). Chce maximálně využít toho, že cena jeho akcií vlivem uživatelů sociální sítě Reddit od počátku roku ke dnešku stoupla o bezmála 1000 procent. Společnost oznámila, že prodá 3,5 milionu akcií a získané peníze vynaloží na přechod k internetovému obchodu. Tuto změnu řídí miliardář a jeden z hlavních akcionářů firmy Ryan Cohen. -
Gates chystá v Británii investice do technologií šetrných k přírodě
Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates se dohodl na spolupráci s britskou vládou a hodlá ve Spojeném království investovat do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Zaměří se na to, aby nové technologie byly cenově dostupnější, informovala dnes agentura Reuters. -
Gazprom plní závazky, řekl Putin a varoval před snížením kapacity Nord Streamu 1
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Šéf Kremlu zároveň varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se mohla dále snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení, píše Reuters. -
Gazprom podle Kremlu pracuje na zavedení systému plateb za plyn v rublech
Ruská plynárenská společnost Gazprom pracuje na realizaci prezidentského výnosu, který počítá s platbami za dodávky plynu v rublech. Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který tím reagoval na dotaz ohledně pokynů Evropské komise (EK) k plánu Ruska. Další podrobnosti nesdělil, informovala agentura Reuters. -
Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
Ruská plynárenská společnost Gazprom za loňský rok nevyplatí žádné dividendy, jejich výplatu zrušila poprvé od roku 1998. Cena akcií firmy, nad kterou má kontrolu Kreml, se v reakci na oznámení propadla o více než čtvrtinu, informovala dnes agentura Reuters. -
Gazprom se dohodl s čínskou CNPC na platbách za plyn v rublech a jüanech
Ruská plynárenská společnost Gazprom podepsala s čínskou energetickou firmou China National Petroleum Corporation (CNPC) smlouvu, podle které se budou dodávky ruského plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře hradit v ruských rublech a čínských jüanech místo v amerických dolarech. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera je tato změna výhodná pro obě strany. -
GBP/AUD - Intradenní výhled 4.1.2019
Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 1,8056 s cílem na 1,7886 a dále pak až na 1,7839. -
GBP/AUD na klíčové S/R zóně, čeká nás odraz nebo návrat do rozpětí?
Měnový pár GBP/AUD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje již dříve prolomenou oblast rezistence (throwback - nyní support) kolem psychologické hladiny 1,9800. Dočkáme se odrazu (throwback) a otestování posledních swingových maxim? Nebo kolem současných úrovní najdou znovu sílu medvědi a oslabíme zpět k nižším hodnotám? -
GBP/AUD na rezistenci trendového kanálu, medvědi připravují pozice
Měnový pár GBP/AUD se na 15minutovém grafu obchoduje v klesajícím trendovém kanálu a nyní testuje jeho rezistenci kolem hladiny 1,9425, která koresponduje s úrovní 61,8 % Fibonacciho retracementu. Najdou kolem současných úrovní znovu sílu medvědi a bude pokračovat klesající trend? -
GBP/AUD na silné rezistenci obchodního pásma, čeká nás odraz nebo průlom?
Měnový pár GBP/CAD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje rezistenci obchodního pásma poblíž psychologické hladiny 1,9500, která je zároveň i rezistenci vyznačeného klesajícího trojúhelníku. Najdou tak kolem současných úrovní znovu sílu medvědi a oslabíme zpět k supportu obchodního pásma nebo naopak dojde k prolomení rezistence a budeme postupně posilovat k vyšším hodnotám? -
GBP/AUD poblíž rezistence obdélníku, čeká nás další růst?
Měnový pár GBP/AUD se na 1hodinovém grafu aktuálně pohybuje poblíž rezistence obdélníku kolem hladiny 1,9540. Nyní bude důležité, jakým směrem se cena vydá. Dočkáme se průrazu rezistence a pokračování rostoucího trendu, jak je u této formace zvykem? Nebo naopak dojde k odrazu a otestování supportu obdélníku? -
GBP/AUD připravil short obchod v silné konfluenční oblasti
Měnový pár GBP/AUD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje již dříve prolomenou oblast supportu (pullback - nyní rezistence) poblíž psychologické hladiny 1,9600. Na této hladině dochází k silné konfluenci úrovně 50 % Fibonacciho retracementu, klouzavého průměru SMA 200. Dojde zde k odrazu (pullback) a budeme postupně oslabovat k nižším hodnotám? Nebo se naopak dočkáme průrazu zmiňované rezistence směrem vzhůru a návratu zpět do rostoucího trendu? -
GBP/AUD se přiblížil do psychologické úrovně supportu
Měnový pár GBP/AUD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje klíčový support kolem psychologické hladiny 1,8800. Najdou tak kolem současných úrovní znovu sílu býci a dočkáme se posílení zpět k vyšším hodnotám nebo naopak dojde k průrazu zmiňovaného supportu a pokračování klesajícího trendu? -
GBP/AUD se přiblížil k silnému supportu, převezmou kontrolu opět býci?
Měnový pár GBP/AUD na 1hodinovém grafu aktuálně testuje klíčový support kolem hladiny 1,9350. Najdou tak kolem současných úrovní znovu sílu býci a budeme postupně posilovat k vyšším hodnotám? Nebo se naopak dočkáme prolomení supportu směrem dolů a dalšího oslabování? -
GBP/AUD se připravuje prolomit symetrický trojúhelník a najít nový trend
Měnový pár GBP/AUD se na 4hodinovém grafu obchoduje v symetrickém trojúhelníku a aktuálně se nachází poblíž rezistence vyznačeného obchodního pásma kolem hladiny 1,9180, která zároveň leží v blízkosti rezistence horní hrany trojúhelníku. Nyní bude důležité, jakým směrem cena tuto formaci prorazí a tím dojde k zahájení nového krátkodobého trendu. Dojde tedy k průrazu zmiňované rezistence nebo se naopak dočkáme odrazu a následnému poklesu zpět směrem k supportu formace, který leží také v silné konfluenční oblasti? -
GBP/AUD v nákupní oblasti, bude pokračovat rostoucí trend?
Měnový pár GBP/AUD se na 4hodinovém grafu obchoduje v rostoucím trendovém kanálu. Nyní se postupně vrátil zpět směrem k již dříve prolomené oblasti rezistence (nyní support) kolem psychologické hladiny 1,9250, která se zároveň nachází na středové linii vyznačeného trendového kanálu. Dočkáme se odrazu (throwback) od již zmíněné proražené rezistence (nyní support) a následného pokračování rostoucího trendu?