Jamal
Členské státy Evropské unie schválily další balík sankcí proti Rusku
24.06.2024 Členské státy Evropské unie dnes formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Informovalo o tom české zastoupení při EU. Sankční seznam se rozrůstá o 116 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na agresi proti Ukrajině, a rovněž o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce definitivně odsouhlasili na dnešním jednání v Lucemburku unijní ministři zahraničí.
Zástupci zemí EU se shodli na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku
20.06.2024 Zástupci zemí Evropské unie se dnes shodli na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku, oznámilo belgické předsednictví v Radě EU. Podle českého zastoupení při EU se sankční seznam rozrůstá o více než 100 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na agresi proti Ukrajině, i o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce ještě musí formálně schválit členské státy, podle diplomatických zdrojů ČTK se tak stane na pondělním jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku.
TASS: Ruský soud zakázal firmě NET4GAS vést arbitráž proti Gazpromu v zahraničí
11.06.2024 Arbitrážní soud ruského Severozápadního okruhu potvrdil dřívější soudní rozhodnutí, které zakazuje českému provozovateli sítě plynovodů NET4GAS pokračovat v řízení proti ruské společnosti Gazprom Export v zahraničí, informovala dnes ruská státní tisková agentura TASS. Česká společnost v reakci odkázala na svá dřívější vyjádření ke kauze. V nich uvedla, že se zákazem řídit nebude, protože rozhodnutí ruských soudů je v rozporu s mezinárodním právem.
Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko
24.05.2024 Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.
Německá vláda čelí ostré kritice, že dělá „poslíčka“ Rusku. Plyn ze Sibiře totiž Scholzův kabinet plánuje vézt do Indie
22.09.2023 Německá vláda kancléře Scholze nyní čelí zostřené kritice kvůli svému zamýšlenému obchodování s ruským zkapalněným plynem. I když v obchodech s ním figuruje jen jako prostředník a jako svého druhu „poslíček“.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
19.05.2023 1) Akcie energetické společnosti ČEZ na pražské burze dnes dopoledne pokračují v prudkém poklesu. Krátce po 11:00 ztrácely víc než pět procent a jejich cena se po dvou měsících dostala pod 1000 korun. Dolů tak táhnou celou burzu, index PX byl necelou hodinu před polednem proti čtvrtečnímu závěru níže o 0,73 procenta na 1306,65 bodu. Vyplývá to z informací na webu pražské burzy. Pokles akcií ČEZ je podle analytiků reakcí na vládní návrh zákona, který otevírá cestu k rozdělení této polostátní firmy na plně státní a soukromou část.
Rusko do sedmi let zvýší produkci LNG na 100 milionů tun ročně, řekl premiér
09.03.2023 Rusko bude schopno do sedmi let zvýšit produkci zkapalněného zemního plynu (LNG) na 100 milionů tun ročně, řekl na zasedání vlády ruský premiér Michail Mišustin. Pomůže k tomu podle něj rozšíření seznamu polí, z nichž se může LNG vyvážet. Rusko plánuje do roku 2035 dosáhnout pětinového podílu na světovém trhu s LNG, roční produkci chce do té doby zvýšit na 120 až 140 milionů tun ze současných více než 30 milionů tun, uvedla agentura Reuters.
Vývoz plynu z Ruska do Evropy letos klesl na postsovětské minimum
29.12.2022 Ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum. S odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty o tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy.
Pohonné hmoty v Česku zlevní kvůli strachu z nové celosvětové vlny covidu, která se masivně šíří z Číny. Riziko, že Putin Česku vypne ropovod Družba je malé, ale ne nulové
29.12.2022 Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu dále zbrzdily tempo svého zlevňování. Vyhlížený scénář stabilizace jejich cen od začátku roku 2023 nyní hatí hrozba další celosvětové vlny covidu. Nákaza se v těchto dnech masivně šíří z Číny, kde tamní režim nezřízeně uvolnil drakonické covidové restrikce a v rámci přístupu „ode zdi ke zdi“ dochází k dramatickému nárůstu poštu nakažených, hospitalizovaných a také zemřelých, byť existují značné pochyby o transparentnosti čínských oficiálních údajů.
Analytik: Na současném poklesu cen plynu na burze vydělá také česká vláda
28.12.2022 Současný pokles cen plynu na burze je dobrou zprávu také pro českou vládu, která bude mít nižší náklady se zajištěním plynu pro domácnosti i firmy. Vydělat na ní mohou i spotřebitelé, kteří uzavírají nové smlouvy nebo jim končí fixace. ČTK to dnes řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.
Vypne Putin Česku ropu? Jeho včerejší podpis příslušného dekretu zatím nechává trhy v klidu
28.12.2022 Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících – přímo i nepřímo – cenový strop na ruskou ropu. Cenový strop se týká ropy, kterou Rusko vyváží námořní cestou, tedy prostřednictvím tankerů. Proto nelze hovořit o tom, že by jej Česko podporovalo přímo. Přímo totiž námořně dodávanou ruskou ropu neodebírá. Nepřímo však strop podpořilo. Podporuje jej totiž Evropská unie jako celek. A Česko si nevyjednalo výjimku z této podpory jako Maďarsko.
Rozbřesk: Čína pokračuje v rozvolnění opatření proti COVIDu...a posílá stíhačky cvičit k Tchaj-wanu
27.12.2022 Před Vánoci se koruna obchodovala kolem EUR/CZK 24,20. Obchodování mezi svátky by mělo být tradičně klidnější, alespoň co se týče objemů. Volatilita sice může být vyšší, nicméně případným výkyvům bychom z hlediska interpretace nepřikládali velký význam.
Forex: Eurodolar se posouvá výše
27.12.2022 Eurodolar má přes svátky tendence posouvat se výše. Při absenci důležitějších makro událostí (týká se i týdne před námi) euru hraje do karet zejména nebývale teplé počasí, které znamená, že spotřeba plynu je nízká (dokonce se v některých dnech i plní zásobníky) a jeho cena klesá. Dobrou zprávou je i fakt, že klesá i cena elektřiny - na rok 2023 se před Vánoci dostala pod 250 EUR/MWh.
Bělorusko žádá o zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 procent
22.11.2022 Bělorusko žádá zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 procent. Odůvodňuje to očekáváním, že objem ropy v běloruské části přepravního systému klesne o polovinu. S odvoláním na Igora Ďomina, mluvčího ruské společnosti Transněfť, o tom dnes informovala agentura TASS.
Polsko a Německo zestátní domácí aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom
14.11.2022 Polská vláda převezme polská aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom. Jde o podíl ve společnosti EuRoPol Gaz, což je vlastník polské části plynovodu Jamal-Evropa, významné části přepravní soustavy zemního plynu v Polsku. Na svém webu to dnes uvedl polský deník Rzeczpospolita a zprávu posléze potvrdila polská vláda. Krátce nato oznámila německá vláda, že zestátní bývalou dceřinou společnost Gazpromu, informovala agentura DPA.
Kdo a proč poškodil Nord Streamy?
30.09.2022 V prvních hodinách poté, co vyšlo najevo fatální poškození plynovodů Nord Stream, se hojně spekulovalo, že může jít jak o ruskou, tak protiruskou sabotáž. To, že se jedná o akci namířenou proti Rusku, nevylučoval například energetický expert bruselského think-tanku Bruegel Simone Taglipietra. Ještě dále zašel ale Radek Sikorski, polský exministr zahraničí a nynější šéf delegace Evropského parlamentu pro vztahy EU s USA. Ten na svém twitterovém účtu explicitně děkoval Spojeným státům za to, že k fatálnímu poškození Nord Streamů došlo. Postupně ale v západní diskusi začíná zřetelně vládnout názor, že jde o akci Ruska.
Gazprom zastavil vývoz plynu do Polska, Bulharska, Nizozemska a dalších zemí
31.08.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (ruská společnost Gazprom od čtvrtka zcela zastaví dodávky plynu francouzské společnosti Engie; firma podle ní plně neuhradila červencové dodávky):
Ceny plynu konečně klesají, ale krize stále postihuje země po celém světě
18.08.2022 Cena zemního plynu pro západní Evropu začala klesat ze 14letého maxima dosaženého začátkem tohoto týdne. Evropští spotřebitelé mohou děkovat klimatickým expertům, kteří předpovídají méně horké počasí. Agentura Reuters uvádí, že silná poptávka po klimatizačních systémech by měla během příštích dvou týdnů výrazně klesnout.
Rozbřesk: Evropa soutěží s Asií o americký plyn (a zatím vyhrává), cena elektřiny láme nové rekordy
09.08.2022 Situace na trhu s energiemi se za poslední asi měsíc všechno jen ne uklidnila. Cena ropy, která za běžné situace přitahuje z energetických komodit nejvíce pozornosti, klesla pod 100 USD/barel a zlevňují i benzín s naftou. Jak všichni víme, hlavní problém nyní ale leží jinde.
Evropa soutěží s Asií o americký plyn
09.08.2022 Situace na trhu s energiemi se za poslední asi měsíc všechno jen ne uklidnila. Cena ropy, která za běžné situace přitahuje z energetických komodit nejvíce pozornosti, klesla pod 100 USD/barel a zlevňují i benzín s naftou. Jak všichni víme, hlavní problém nyní ale leží jinde. Tok ruského plynu do Evropy sice není nulový, ale v souladu s očekáváním nás i ostatních je značně omezen. Skrze Nordstream I. je aktuálně zhruba na pětině běžného objemu, který proudil v minulých letech.
Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit
11.07.2022 Dnes nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že dalším významným plynovodem, Jamalem, už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
Od zítřka bude EU prakticky bez ruského plynu, jde o historický milník. Turbínu však Rusko dostane zpět, nebude se na ni moci vymlouvat
10.07.2022 Zítra nastane historický okamžik energetického trhu EU. Do EU nebude proudit takřka žádný ruský plyn. Plánovaná údržbová odstávka, která zastaví tok plynu plynovodem Nord Stream 1, je sice každoroční, zpravidla červencovou záležitostí. Nyní se však přidává ta skutečnost, že plynovodem Jamal už od začátku dubna neproudí do Německa žádný ruský plyn. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko.
Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese. Nikdy v historii nezávisel vývoj české ekonomiky – a osud statisíců Čechů – na jednom jediném stroji
09.07.2022 V současnosti nejsledovanějším a nejdiskutovanějším průmyslovým zařízením světa je bezesporu jedna konkrétní turbína, co odešla na údržbovou opravu do kanadského Montrealu. Poslal ji tam Gazprom, ruský plynárenský gigant, jejž ovládá Kreml. Jenže turbína nemůže zpět do Ruska. Kanada totiž v červnu zavedla sankce na ruský ropný a plynárenský průmysl, které znemožňují export právě takových zařízení do Ruska.
Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
30.06.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom za loňský rok nevyplatí žádné dividendy, jejich výplatu zrušila poprvé od roku 1998. Cena akcií firmy, nad kterou má kontrolu Kreml, se v reakci na oznámení propadla o více než čtvrtinu, informovala dnes agentura Reuters.
Fidelity International: Z centrálních bank se stávají nepřátelé – co dál?
21.06.2022 Na začátku roku 2022 jsme jako základní scénář předpokládali stagflaci, která potrvá přibližně 6 měsíců, než přenechá otěže buď mírnějšímu reflačnímu scénáři, nebo vážnějšímu poklesu. Po invazi na Ukrajinu jsme tuto krátkodobou pravděpodobnost stagflace zvýšili na 80 %, neboť jsme si uvědomili hluboce inflační povahu tohoto šoku, zejména pro Evropu.
Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
16.06.2022 Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur za megawatthodinu (MWh). Cena se začala zvyšovat po zprávě, že přetrvávající problémy s opravou zařízení pro kompresorové stanice by mohly vést k tomu, že Rusko zcela zastaví plynovod Nord Stream 1. Ten je přitom hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU. Podle agentury RIA Novosti to dnes řekl ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov.
Gazprom opět výrazně snížil objem dodávek plynovodem Nord Stream 1
15.06.2022 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom znovu snížila maximální objem dodávek plynovodem Nord Stream 1 do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů denně. Opatření bude platit od čtvrtečního rána a firma ho opět zdůvodnila prodlevami při opravě zařízení, informovala dnes agentura DPA. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro export ruského plynu do Evropské unie, obvykle je schopen přepravovat 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Loni se na celkovém ruském vývozu plynu do EU podílel více než třetinou.
Habeck: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí
15.06.2022 Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.
Gazprom: Přepravní kapacity plynovodu Nord Stream 1 kvůli opravám výrazně klesla
14.06.2022 Nutnost oprav omezila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 pro přepravu ruského plynu do Evropy zhruba o 40 procent na 100 milionů krychlových metrů denně. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Potrubím se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Cena plynu se po zprávě začala výrazněji zvyšovat. Na dodávky plynu do České republiky by to podle oslovených odborníků nemělo mít vliv.
Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě plynovodů, kterou podepsalo s Ruskem
23.05.2022 Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Oznámila to dnes ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Vláda podle ní příslušnou rezoluci přijala 13. května. Smlouva z 25. srpna 1993 byla podepsána ve Varšavě a předpokládala, že na polském území vznikne síť plynovodů.
Forex: Euro po sestupu na nové pětileté minimum mírně posílilo
13.05.2022 Euro během dnešního obchodování sestoupilo až na nové pětileté minimum 1,0350 EUR/USD. Později se sice vrátilo nad 1,0400 EUR/USD, nejistota kolem dodávek ruského plynu však nadále podporuje obavy ze zpomalování hospodářského růstu v eurozóně. Kolem 17:30 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,3 procenta na 1,0410 EUR/USD.
Ropa zdražuje kvůli obavám ohledně dodávek
13.05.2022 Ceny ropy se dnes zvyšují, přetrvávají obavy z nedostatečných dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent kolem 16:30 SELČ vykazovala nárůst o zhruba 2,9 procenta na 110,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala dokonce 3,2 procenta na 109,49 dolaru za barel.
Akcie v Evropě klesly, doléhají na ně obavy z růstu úrokových sazeb v USA
12.05.2022 Akcie na evropských trzích dnes oslabovaly, velkou část počátečních ztrát se jim ale nakonec podařilo smazat. Investoři se v poslední době obávají zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a jeho dopadů na ekonomiku. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 dnes klesl o 0,75 procenta a uzavřel na 424,40 bodu. Během dne přitom ztrácel až 2,4 procenta a sestoupil až na nejnižší úroveň od 8. března.
Plynovod Jamal přivádí do Evropy plyn z ložisek za polárním kruhem
12.05.2022 Výběr informací o plynovodu Jamal (ruský Gazprom nebude vyvážet plyn potrubím Jamal přes Polsko, zdůvodnil to ruskými sankcemi vůči firmě EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu):
Evropa cílí na diverzifikace dodávek plynu, dostávat plyn bude také z USA
27.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Za loňský rok bylo do Evropy z Ruska dodáno zhruba 155 miliard kubických metrů plynu.
Ruská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska
27.04.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Polská společnost PGNiG přerušení dodávek potvrdila. Krok označila za porušení smlouvy a vyhradila si právo požadovat odškodné. Upozornila také, že její zákazníci nadále dostávají plyn podle svých potřeb.
Dodávky ruského zemního plynu do Polska byly obnoveny, uvedl Reuters
27.04.2022 Dodávky ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Jamal do Polska byly dnes ráno obnoveny po předchozím poklesu na nulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje provozovatelů sítě pro přepravu plynu v Evropské unii. Provozovatel bulharské plynové sítě Bulgartransgaz agentuře Reuters sdělil, že dodávky ruského plynu do Bulharska zatím pokračují.
Rusko ve středu ukončí dodávky plynu do Polska, uvedla polská plynárenská firma
26.04.2022 Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska prostřednictvím plynovodu Jamal. Potvrdily se tak neoficiální informace, které dříve dnes zveřejnila polská média. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová uvedla, že Polsko je připravené obejít se bez ruských energetických surovin.
Západ platbu v rublech za plyn z Ruska od začátku odmítá
26.04.2022 Výběr událostí kolem dodávek ruského plynu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu (Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal):
Onet.pl: Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska
26.04.2022 Rusko podle neoficiálních informací polského portálu onet.pl zastavilo dodávky plynu plynovodem Jamal. Minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem polská strana odmítla.
Na ruském plynu jsou v EU nejvíc závislé Česká republika a Lotyšsko
26.04.2022 Rusko je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu do Evropy, podle údajů Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Unijní statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsou nejvíce závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoří 100 procent spotřeby, následují Maďarsko a Slovensko. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec. Mezi nimi Eurostat uvádí i Rakousko, které ale podle šéfa rakouského energetického regulačního úřadu E-Control závisí na ruském plynu z 80 procent.
Dodávky ruského plynu do EU pokračují nehledě na požadavek Kremlu platit rubly
01.04.2022 Dodávky ruského plynu do Evropy pokračují bez přerušení. Průtoky dvěma ze tří hlavních plynovodů přivádějících ruský plyn do Evropy - Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko, zůstaly stabilní. Průtoky druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, změnily směr a přivádějí plyn z Německa do Polska. To však není neobvyklé a nemusí to nutně znamenat novou politiku, upozornila agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech, jinak jim hrozí zastavení dodávek.
Dodávky plynu z Ruska do Německa plynovodem Jamal se dnes ráno takřka zastavily. Cena plynu v EU vylétla na třítýdenní maximum
01.04.2022 Dodávky plynu plynovodem Jamal, kterým surovina teče z Ruska do Německa, se dnes ráno takřka zastavily. Burzovní cena plynu v EU přitom vyskočila až na 133 eur za megawatthodinu, jako plyne z dat Bloombergu. To je nejvyšší úroveň od 11. března, tedy za poslední tři týdny. Z cenového vývoje plynu je patrný návrat citelné nervozity na trh.
Západ usiluje o snížení závislosti na plynu z Ruska, platbu v rublech odmítá
31.03.2022 Rusko je druhým největším producentem zemního plynu na světě. Země je také dlouhodobě největším dodavatelem plynu do Evropy, podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) stabilně zajišťuje zhruba 40 procent spotřeby plynu Evropské unie (EU). Monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů má ruský plynárenský gigant Gazprom. Převážná část ruského plynu proudí do Evropy potrubím Jamal, který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, plynovodem Nord Stream, který vede z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, a potrubím přes Ukrajinu. Vnitřní trhy s plynem v Evropě spojuje síť propojovacích potrubí.
Ukrajinsko-ruský konflikt, 36. den. "Válka o plyn" pokračuje.
31.03.2022 Klíčové indexy amerického akciového trhu - Dow Jones, NASDAQ a S&P 500 skončily ve středu mírným poklesem, ale obecně nadále vykazují silný růst. Včera bylo málo zpráv, takže všechny nástroje se obchodovaly relativně klidně. Na devizovém trhu se euro a libra znovu pokoušejí o zotavení vůči dolaru uprostřed rostoucí pravděpodobnosti mírové dohody s Ruskem. Ropa po zdražení cca 130 USD za barel klesla na úroveň 101 USD. Plyn již zdražil na 5 514 USD a opět roste. Právě otázka plynu je nyní aktuální pro celý svět, a především pro Evropu. Připomeňme, že během minulého týdne si nejvyšší představitelé Ruské federace a Evropské unie vyměnili ostré názory. Ruská federace uvedla, že nyní bude Evropská unie platit za dodávky plynu v rublech, a pokud ne, tak plyn nebude dodáván. Evropská unie poznamenala, že měna platby je uvedena ve smlouvách o plynu a bude platit pouze v eurech. Spojené státy nabízejí EU, že zcela upustí od nákupu ruského plynu, a věří, že mohou Evropě poskytnout potřebné objemy LNG. Plynovod Jamal, který dodává plyn do Evropy, už několik dní nečerpá plyn.
Kreml: Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za plyn v rublech
30.03.2022 Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za zemní plyn v rublech. Z technologického hlediska půjde o delší proces, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových trasách zůstávají stabilní
30.03.2022 Dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových plynovodních trasách byly dnes ráno stabilní. S odvoláním na data provozovatelů o tom informovala agentura Reuters. Dodávky přes Nord Stream 1 se v průběhu dne mírně zvýšily a plyn v plynovodu Jamal začal proudit západním směrem. Moskva má do čtvrtka představit mechanismus, jehož prostřednictvím bude chtít po "nikoli přátelských" zemích, aby za ruský plyn platily v rublech. To odběratelé veskrze označují za porušení dohody. Evropa z Ruska dováží asi 40 procent plynu.
Ekonomický kalendár: údaje o pracovných miestach ADP, inflácia z Nemecka a Španielska
30.03.2022 Futures trhy dnes poukazujú na mierne nižšie otvorenie európskej seansy. Futures obchody na DAXe klesli po tom, čo Nemecko oznámilo, že aktivuje núdzový plán na zabezpečenie dodávok zemného plynu. Cez noc sa objavili správy, že toky plynu cez plynovod Jamal-Európa klesli na nulu, čo signalizuje, že Rusko sa možno skutočne snaží prerušiť dodávky plynu do Európy. Išlo by o porušenie obchodných zmlúv a mohlo by to vyvolať odvetné opatrenia zo strany európskych krajín. Toto je jedna z tém, ktoré treba sledovať v druhej polovici tohto týždňa.
Ruská společnost Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu
14.03.2022 Ruský plynárenský gigant Gazprom pokračuje ve stabilních dodávkách plynu přes Ukrajinu dál do Evropy. Agentuře Interfax to dnes řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Přes Ukrajinu, která čelí rozsáhlé ruské vojenské invazi, proudí plyn také do České republiky. Šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz později řekl, že ruský plyn bude do Evropy proudit, dokud budou provozovatelé ukrajinských plynovodů schopni fungovat.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
08.03.2022 1) Cena niklu se včera zvýšila až o 90 % a je na rekordu, podobně cena hliníku vystoupila na rekordních více než 4000 USD (94.600 Kč) za tunu. Za růstem cen stojí obavy z významného narušení dodávek z Ruska kvůli finančním sankcím, které způsobily nákupní horečku, uvedla agentura Reuters.
Cena plynu pro evropský trh je na rekordních více než 194 eur za MWh
02.03.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes dopoledne vystoupila na rekordních více než 194 eur (4975 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Za prudkým cenovým růstem je eskalace ozbrojeného konfliktu na Ukrajině a obavy, že ruské suroviny přestanou do Evropské unie proudit.
Gazprom uvádí, že nadále dodává zákazníkům v Evropě plyn přes Ukrajinu
28.02.2022 Ruská plynárenská společnost Gazprom dodává plyn do Evropy přes Ukrajinu i nadále v souladu s požadavky svých zákazníků. S odkazem na sdělení firmy o tom dnes informovala agentura Reuters. Přes Ukrajinu proudí plyn i do České republiky.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
02.02.2022 1) Plynovodem Jamal začal dnes ráno proudit malý objem ruského zemního plynu z Polska do Německa. Zhruba po jedné hodině byly dodávky zastaveny, ukazují podle agentury Reuters data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Rusko přitom své závazky vůči evropským odběratelům dlouhodobě plní bez problémů. V obraceném režimu plyn proudil od 21. prosince, což v Evropě přispělo k citelnému růstu ceny plynu.
WSJ: Německo už není pro Spojené státy spolehlivým spojencem
24.01.2022 S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit zranitelné členy Severoatlantické aliance. Německo se ale vydalo jinou cestou a dává přednost ruským zájmům před zájmy Západu, napsal Tom Rogan na stránkách amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ). Preference Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin.
Cena plynu v EU roste opět nad 100 eur za megawatthodinu, kvůli slabým dodávkám z Ruska. Ze situace těží USA, v prosinci vyvezly historicky rekordní objem plynu
07.01.2022 Burzovní cena plynu v EU se dnes ráno vrátila nad psychologickou úroveň 100 eur za megawatthodinu, poprvé od 29. prosince loňského roku. Je tedy evidentní, že evropská plynová krize nepolevuje. Flotila tankerů se zkapalněným zemním plynem, která zamířila z USA do Evropy koncem minulého roku, přinesla jen krátkodechou úlevu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
06.01.2022 1) Evropské ceny zemního plynu narůstají čtvrtým dnem za sebou, zatímco Rusko omezuje dodávky do Evropy. Referenční evropské futures na plyn vzrostly až o 6,9 %. Plynovod Jamal, kterým má proudit plyn do západní Evropy, dál posílá plyn na východ z Německa do Polska. Západní Evropy tak bude muset spoléhat na zásobníky, což posílá ceny nahoru.
Evropě hrozí, že v březnu zůstane bez plynu
06.01.2022 Zásoby zemního plynu v Evropské unii jsou v současné době na historickém minimu. Podle celosvětové výzkumné skupiny Wood Mackenzie hrozí, že zásoby plynu v evropských zásobnících klesnou letos na jaře na historické minimum. Jinými slovy, v následujících dvou měsících v případě rekordních mrazů zůstanou evropské země pravděpodobně bez plynu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.01.2022 1) Kosovská vláda v úterý ve snaze omezit spotřebu elektřiny zakázala energeticky náročnou těžbu kryptoměn. S odvoláním na ministerstvo hospodářství a energetiky to napsala agentura Reuters. Země se kvůli výpadkům ve výrobě energií potýká s nejhorší energetickou krizí v historii. Těžit kryptoměny se díky nízkým cenám energie v posledních letech rozhodlo mnoho mladých Kosovanů.
Zvyšující se ceny, kvůli obráceném toku plynu Jamalem
05.01.2022 Již patnáctým dnem proudí plynovodem Jamal ruský plyn v opačném směru, to znamená z Německa do Polska. Tok plynu je mnohem silnější než byl v předchozích dnech. V poledníku hodinách se začala výrazně zvyšovat cena plynu a vykazuje růst o více než 30%, i tak ale zůstává hluboko pod rekordy z konce roku 2021.
Plynovod Jamal dál pracuje v obráceném režimu, tok z Německa ale zesílil
04.01.2022 Plynovodem Jamal už patnáctým dnem proudí ruský plyn v obráceném směru, to znamená z Německa do Polska. Tok plynu je navíc mnohem silnější než v předchozích dnech, informovala dnes agentura Reuters. Cena plynu se kolem poledne začala výrazně zvyšovat a vykazovala růst o více než 30 procent, zůstává ale hluboko pod rekordy z konce loňského roku. Ruský prezident Vladimir Putin v prosinci řekl, že Německo nakupuje ruský plyn a prodává ho pak do Polska a na Ukrajinu. Tyto dvě země mají s Ruskem zhoršené vztahy a zdráhají se od něj plyn nakupovat přímo.
Cena plynu v EU opět roste, ruské dodávky totiž padají, nyní i ty přes Ukrajinu. Podle historika Fergusona je na spadnutí ruská invaze právě na Ukrajinu
04.01.2022 Ceny zemního plynu v EU dnes citelně rostou druhý den v řadě. Při začátku dnešního obchodování stouply takřka o deset procent na 88 eur za megawatthodinu. Důvodem zdražení je další omezení ruských dodávek.
Ruský plynovod Jamal sedmý den pracuje v obráceném režimu
27.12.2021 Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
27.12.2021 1) Dluhopisy rozvíjejících se zemí v letošním roce měly podle předpokladů oslabovat, protože centrální banky se rozhodly omezovat stimulační opatření. Místo toho ale dluhopisy s nejlepším letošním výkonem jsou právě ty, které vydaly rozvíjející se země. Na první místa žebříčku zemí podle výkonu jejich dluhopisů sestaveného agenturou Bloomberg se letos dostaly Jihoafrická republika, Čína, Indonésie, Indie a Chorvatsko. Naopak Česká republika se dostala mezi pět nejhorších z celkem 46 sledovaných zemí, neboť Česká národní banka (ČNB) začala prudce zvyšovat základní úroky.
Plyn dál výrazně zlevňuje, cena pro evropský trh klesla pod 100 eur za MWh
24.12.2021 Ceny zemního plynu pro evropský trh pokračují v poklesu, dnes po poledni se cena snížila až o 24 procent a dostala se pod 100 eur (2500 Kč) za megawatthodinu (MWh). I tak je ale výrazně vyšší než před rokem. Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že k prudkému růstu cen suroviny v letošním roce přispívají chybná rozhodnutí evropských politiků a neschopnost dohodnout se na dlouhodobých smlouvách. Na to už před časem upozornil například americký list The Wall Street Journal (WSJ).
Ceny plynu v Evropě výrazně klesají po výstupu na rekordní maxima
23.12.2021 Ceny plynu v Evropě se dnes výrazně snižují poté, co se během týdne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku krátce před 16:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 21 procent na 136 eur (zhruba 3400 Kč) za megawatthodinu (MWh). V úterý poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
22.12.2021 1) Bankovní rada ČNB na posledním zasedání v letošním roce zvýšila svou repo sazbu o plný jeden procentní bod, na úroveň 3,75 %, což je nejvyšší úroveň od počátku srpna 2008.
Plynovod Jamal pracuje druhým dnem v obráceném režimu
22.12.2021 Plynovod Jamal pracuje druhým dnem v obráceném režimu, plyn tedy proudí z Německa do Polska. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý provozovatel plynovodní sítě Gascade. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v lednu se v úterý vyšplhala na rekordních více než 170 eur (asi 4290 Kč) za megawatthodinu. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
Ranné zhrnutie (22.12.2021)
22.12.2021 Americké akciové trhy sa včera spamätali z nedávneho výpredaja. S&P 500 si pripísal 1,78 %, Dow Jones sa posunul o 1,60 % vyššie, zatiaľ čo Nasdaq vzrástol o 2,40 %. Russell 2000 narástol o 2,95 %.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
21.12.2021 1) Turecká lira dnes na devizových trzích prudce zpevňuje, od pondělního minima do dnešního dopoledne vykazovala v jednu chvíli růst až o 65 procent. Reaguje tak na závazek prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana garantovat vklady v místní měně před znehodnocením. Navzdory masivnímu růstu kurzu je však lira stále výrazně slabší než před rokem.
Do Německa přestal proudit ruský plyn přes Jamal, ceny vystoupily na rekord
21.12.2021 Dodávky ruského zemního plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal se dnes zastavily, tok plynu se pak obrátil opačným směrem. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu později ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé překročila 170 eur (zhruba 4290 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Plynovodem Jamal dnes zcela přestal z Ruska do Německa plyn proudit. Evropě hrozí blackouty či sériové odstávky dodávek elektřiny
21.12.2021 Burzovní cena plynu v EU dnes atakuje historický cenový rekord, když ráno vystoupala až na 155 eur za megawatthodinu. Bezprostředním důvodem je to, že plynovodem Jamal zcela přestal plyn proudit do koncového německého uzlu Mallnow (viz graf Bloombergu níže). Plynovod vedoucí plyn z Ruska, a to přes území Běloruska a Polska, zajišťuje zhruba pětinu ruských pozemních dodávek plynu do EU.
Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal jsou nízké, cena roste
20.12.2021 Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Bělorusko a Polsko do Německa. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se dnes vyšplhala na 146,73 eura (3703 Kč) a blíží se říjnovému maximu 155 eur.
Plynovod Jamal dnes takřka přestal dodávat ruský plyn do EU. Ceny plynu v EU jsou přitom již tak rekordní, Rusko může chtít využít současné energetické zranitelnosti Evropy
19.12.2021 Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se dnes prakticky zastavily. Podle nejnovějších dat terminálu Bloomberg odpovídaly dnes ve 13:00 našeho času 8,8 gigawatthodin denně. Běžně přitom Rusko touto cestou dodávalo přes 850 gigawatthodin denně (viz graf Bloombergu v příloze). Dodávky dramaticky poklesly již včera, dnes se však přes krátkodobý výkyv dále snížily.
Plynovod Jamal začíná obnovovat tok ruského plynu do Německa
04.11.2021 Dodávky plynu přes plynovod Jamal se začínají obnovovat opět západním směrem. Vyplývá to z předběžných údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Plynovodem proudí ruský plyn přes Polsko do Německa, od soboty však fungoval v obráceném režimu, tedy plyn tekl směrem na východ. Obrácený tok způsobil, že ceny termínových kontraktů na evropský plyn tento týden vzrostly proti závěrečné ceně z minulého pátku až o 23 procent.
Ruský plynovod Jamal pátým dnem pracuje v obráceném režimu
03.11.2021 Plynovod Jamal, kterým teče ruský plyn přes Polsko do Německa, nadále pracuje v obráceném režimu. Plyn tak tímto plynovodem teče ze západu na východ. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil německý provozovatel plynovodní sítě Gascade. V tomto režimu zřejmě zůstane plynovod nejméně do čtvrtka.
Plynovod Jamal stále pracuje v obráceném režimu a nedodává plyn do Německa
02.11.2021 Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn přes Polsko do Německa, nadále pracuje v obráceném režimu a transportuje plyn ze západu na východ. Ukazují to dnešní údaje německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Průtok plynu do Německa se na měřící stanici v německé obci Mallnow zastavil v sobotu ráno a stále nebyl obnoven. Větší problémy to ale nezpůsobuje, ceny plynu dnes dopoledne pokračovaly v mírném poklesu. Podle Gascade lze očekávat, že plynovod zůstane v obráceném režimu minimálně do středy, uvedla agentura Reuters.
Dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal se zastavily
02.11.2021 Záznamy německého provozovatele společnosti Gascade ukázaly, že dodávky ruského plynu přes plynovod Jamal. Plynovod Jamal vede přes Polsko, které však dostává množství suroviny odpovídající smlouvě s dodavatelem. Agentura Interval sdělila informaci, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem, ze západu na východ, bez jasných příčin.
Dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Jamal jsou dál zastavené
01.11.2021 Dodávky ruského plynu z Polska do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal zůstávají zastavené, tok plynu je nadále obrácený ze západu na východ. Ukazují to dnes údaje německého provozovatele plynovodní sítě, společnosti Gascade. Podle ní to tak zůstane minimálně do úterý a mluvčí firmy podle agentury Reuters upozornil, že nejde o nic neobvyklého. Rovněž Polsko potvrdilo, že Rusko nadále plní své smluvní závazky. Ceny plynu se v Evropě přesto vydaly vzhůru, i když odpoledne už zisky odevzdaly a vykazovaly mírný pokles.
Související klíčová slova:
FOREX | Partneři | Bitcoin | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Expert | Akciový index | Fitch | Inflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Janet Yellenová | Británie | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Turecká lira | Kanada | Německo | Francie | Pražská burza | Polsko | Turecko | Španělsko | Kypr | Analytik | New York | Ceny ropy | Ropa Brent | Dividendy | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Nikkei | Akciové trhy | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Arbitráž | Asset management | Transakce | Bankovní rada | Benchmark | Bloomberg | Bod | Burza | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Diverzifikace | ECB | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská komise (EK) | Fed | Fiskální politika | Futures | G7 | IPO | Index PX | Indikátor | Indikátory | Kotace | MT4 | Měna | Měnový pár | Měny | NYSE | Nabídka | Obchodník | Poplatek | Pozice | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | Stagflace | Termínový kontrakt | Trading | Trend | Volatilita | Wall Street | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Barclays | Dluhopisy | CHF | NZD | CAD | AUD | ČEZ | Obchodování | Regulátor | Evropa | Cena ropy | FTSE | Patria | Americký prezident | XTB | Indexy | Americká lehká ropa | Investoři | Produkce ropy | Stimulační opatření | EU | Vývoj ceny | Aukce | Ekonom | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Ropný trh | Optimismus | Výsledky | Strach | Arbitráže | IEA | Credit Suisse | Oanda | ČSOB | Gold | Obchodování s akciemi | CAC 40 | Investiční společnosti | Investovat | Nasdaq Composite | Makro | Eurostat | Český statistický úřad | Obchodní seance | Makrodata | Portugalsko | Facebook | BTC | Lukáš Kovanda | Burzy | Zásoby ropy | Wall Street Journal | Financial Times | Obchodníci | Global macro | Index | Odpor | Akcie Komerční banky | Akciové burzy | Americká centrální banka | Atlantik | Banka | Bankovní rada ČNB | Brent | Cena | Cena akcií | CZK | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Elektřina | Eura | Evropská měna | Graf | Hrubý domácí produkt | Instrument | Investiční | Investing | Irsko | Jiří Tyleček | Komodita | Koruna posiluje | Libra | Lira | Maďarsko | Management | Meziroční inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Patria Online | Pro investory | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Signály | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Světové ceny ropy | Trh | Tržní podíl | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Zahraniční měny | Zavedení eura | Země EU | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | EIA | Benzín | Elon Musk | Indie | Intermediate | ROCE | Itálie | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | WSJ | Hrubý domácí produkt (HDP) | Outperform | Underperform | Světové ekonomiky | Komise | Kontrakt | Futures trhy | Burze | Commodities | DPA | Jefferies | The New York Times | Julius Bär | DIW | Investing.com | NATO | Barrick Gold | Agentura DPA | Zvyšování sazeb | Průmyslová produkce | Dovoz ropy | Automobilový průmysl | Erste Bank | Pokles akcií | Ministr financí | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | Panevropský akciový index | Index londýnské burzy FTSE 100 | Přehled | Kč/EUR | Kč/USD | Agentura Reuters | Ekonomická aktivita | Fidelity International | Úřad pro energetické informace (EIA) | Vývoj ceny ropy WTI | Lídři | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | České firmy | Inflační tlaky | Vladimir Putin | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Nervozita | Obchodní partner | Světové centrální banky | Propad | Bělorusko | Kryptoměny | Ropná společnost | S&P | Vývoj na akciových trzích | Ztráty | Dnešní údaje | Americké indexy | Evropský trh | Nejistota | Erste | VIG | Akcionáři | Zajištění | FTSE 100 | Tesla | Kryptoměna | Výhled | Poplatky | Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 | Index pařížské burzy CAC 40 | Rekordní maxima | Americké akciové trhy | Britská ekonomika | Průzkum | Krize | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Zásoby zemního plynu | Česká vláda | Akciové trhy v USA | Turecká centrální banka | Indikátor důvěry | Příjmy | Údaje o inflaci | ČTK | Aktuální cena | Belgie | HDP eurozóny | Index tokijské burzy | Členské země EU | Hlavní ekonom | Švédsko | Norsko | Dánsko | Očekávání | Politico | MUFG | Aton | Cena hliníku | Roklen24 | Capitalinked | Radim Dohnal | Dealogic | Těžba kryptoměn | Cena bitcoinu | Trhy dnes | Wood Mackenzie | Kartel OPEC | OPEC+ | Capitalinked.com | Podniky | Akcie společnosti | Forint | Pokles ceny | Hlavní akciový index | Akcie v Evropě | Julius Baer | Trhy v USA | Trh s ropou | Akcie společnosti ČEZ | Dodávky ropy | Cena plynu | Nejznámější kryptoměna | Zvyšování úroků | EK | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Financial Times (FT) | Zpomalování světové ekonomiky | Refinitiv | Zpřísňování měnové politiky | Analytici společnosti | The Wall Street Journal | Ropný kartel | Makléřská společnost | Ceny zemního plynu | Zvýšení sazeb | Cena zemního plynu | Kvartální výsledky | Statistický úřad | UBS Global Wealth Management | Ropovod | Technologický Nasdaq | Inflační očekávání | Ruská firma | Primární veřejná nabídka | Růst cen ropy | Příjmy Ruska | Německé firmy | Ceny pohonných hmot | Akcie firmy | Riziko recese | Nabídka akcií | Americké společnosti | Wealth Management | Prezidentka ECB | Společnost Gazprom | Gazprom | Pokles cen | Aston Martin | Americké futures | Britský premiér | Konglomerát | Vývoj české ekonomiky | Cena niklu | Index londýnské burzy | Pohonné hmoty | Růst mezd | Pravděpodobnost recese | Poptávka po ropě | Pokles ceny ropy | Pohonné hmoty v Česku | Energetické firmy | Equinor | Vývoz ropy | Trinity Bank | KOSPI | Rozpočet | Analytik portálu | Německá vláda | Trinity | LNG | Objem | Evropské firmy | Ropný kartel OPEC | Obchod | Trh práce | Server Politico | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Inflace v USA | ČSÚ | Konkurenceschopnost | List The Wall Street Journal | Recese v Evropě | Statistický úřad Eurostat | Firma | Růst cen | Zasedání vlády | Generální ředitel | Ukrajina | Lagardeová | Důvěra v českou ekonomiku | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Exministr zahraničí | Vicepremiér | Americká data | AFP | FT | Dvojité dno | Předpovědi | Průmysl | ADP | Společnost ČEZ | Na burze | Vyšší poptávka | Rozvoj | Ceny zboží | Problémy | NAFTA | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Státy EU | Předseda Evropské rady | Charles Michel | Penále | Plyn | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | PKN Orlen | Nord Stream | Nord Stream 2 | Míra | RWE | Jaderné elektrárny | Úroky | Měnové politiky | Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny | Geely | Předseda | Elektrárenská společnost | Europoslanci | xStation5 | Sergej Rjabkov | TASS | Německý ministr hospodářství | Ministr hospodářství | Rychlý růst mezd | Miliardy korun | Průmyslové podniky | Americký index | Index pařížské burzy | Hospodaření | Francouzský ministr financí | Bruno Le Maire | Odškodné | List Financial Times | Miliardy eur | Írán | Ministr energetiky | Ekonomické sankce | Von der Leyenová | Experti | Wall Street Journal (WSJ) | Podnik | Vyšší inflace | Ruský premiér | Obchodování na Wall Street | Dobré zprávy | Ceny energií | Astrazeneca | Prezident | Google | Obchodní vztahy | Trhy | Ursula von der Leyenová | ASX 200 | S&P/ASX 200 | Evropské ekonomiky | Souhrnný indikátor | Pražské burzy | Pokles | Situace | Zdražovat | Pandemie | IHNED | Úřad pro energetické informace | Obchody | Průmyslníci | SEC | NFP | Palantir | Americký Úřad pro energetické informace | West Texas Intermediate | Ekonomické aktivity | Akcie na evropských trzích | Index varšavské burzy | Index varšavské burzy WIG | Jižní Korea | Vývoj | Šok | Výkyvy | Světový trh s ropou | Restrikce | Olaf Scholz | Mince | Evropské země | Brusel | Kabinet | Energetické společnosti | Index frankfurtské burzy | New York Times | Gazprombank | Viceprezident | Spotřebitelé | Počet nakažených | Spiegel | Rozkolísaný | Tiskové agentury | Zásobníky | Texas | Valné hromady | Salmán | Hlavní centrální banky | Komerční banky | Demokraté | Návrh zákona | Domácnosti | Ministryně financí | Růst | Signál | České vlády | Ceny elektřiny | Bulharsko | Unijní země | Izrael | Ekonomiky | Prudký ekonomický propad | Ekonomický propad | Slovensko | Války | Závislost | Práce | Výraznější pokles | Údaje | Ruská agentura | Omyl | Ropný průmysl | Eni | Ruské podniky | Prezident Vladimir Putin | Devizové rezervy České národní banky | Ministři | Alexandr Novak | Znárodnění | Výpadky | Úspory | Jeffrey Halley | Rozvíjející se země | Poradenské společnosti | USD za barel | Global Wealth Management | Kontrakty na ropu | Ropný a plynárenský průmysl | Plynárenský průmysl | Nizozemsko | ODS | Posílení | Omezení pohybu | Joe Biden | Lucembursko | Cenový pokles | Americká centrální banka (Fed) | Německé ministerstvo hospodářství | Ministerstvo hospodářství | Energetické úspory | Shell | Energetická společnost | Tweet | UBS Global | Futures na zemní plyn | Soud | Dovoz | Vývoz | Objem ropy | Justice | Regulační orgány | Bezpečnost | Členské státy | Verdikt soudu | Členské země | Plynovod Nord Stream | Plynovod Nord Stream 2 | Vakcína | Spolková vláda | Lee Hardman | Omezení produkce | Kupci | Šéf firmy | JDE | Unie | ČR | Novatek | Mišustin | Kommersant | Londýnské burzy | Francouzský ministr | Berlín | Mateusz Morawiecki | Energetický gigant | Covid | Sankce proti Rusku | Sony | Nizozemská vláda | Chorvatsko | Ceny | Praha | Spotřební daně | Insolvence | OMV | Plynárenské společnosti | Čínská společnost | Důvěra | Známky oživení | Indonésie | Zpomalující růst | Mluvčí ČEZ | Bruegel | NYT | Erdogan | Recep Tayyip Erdogan | Počty nakažených | Růst důvěry | Unijní ministři | Unijní ministři zahraničí | Ruská vláda | Geely Automobile Holdings | Odborníci | Mezinárodní agentura pro energii | Nvidia | Ropa dnes | Dnes na světových trzích | Cena elektřiny | Politici | Němečtí politici | Ropovody | Plynovody | The New York Times (NYT) | Biden | List The New York Times | Česká republika | Cena akcií firmy | Ruské firmy | Hodnota fúzí | Embargo | Nařízení | Interfax | Zásoby benzinu | Státy Evropské unie | Ruské společnosti | China Mobile | Polská vláda | Transněfť | Ropovod Družba | Index STOXX Europe | Index STOXX Europe 600 | Siemens | BASF | Trans Adriatic Pipeline | US2000 | Refinitiv Eikon | Pokles zásob | Poptávka po plynu | Vývoz LNG | Počasí | Zvýšení ceny | Unijní diplomacie | Situace na trhu | Agentura Interfax | Polská společnost | Tržní ceny | Cenové výkyvy | Rozvolnění | Russell 2000 (US2000) | Ceny povolenek | Tyson Foods | Nové rekordy | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Rozhodnutí vlády | Zásoby plynu | Siemens Energy | Silný růst | Fidelity | Vysoké dividendy | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Maxar Technologies | Reuters analytik | Prudký růst cen | Ceny ropy Brent | Rostoucí ceny | Eurokomisařka | Indická centrální banka | Malta | Akcie německé společnosti | Německé společnosti | API | Oslabení | MNB | Firmy z EU | Salvador | Cíle | Příležitosti | Dodávky plynu | Platidlo | Zajišťování | Prodej | Zajištění bezpečnosti | Nordstream | Trh dnes | Technologie | Nákupní příležitost | Hliník | Mluvčí společnosti | Energetický regulátor | Cenový rekord | Zvýšení produkce | Míra inflace v USA | Ceny suroviny | Přidaná hodnota | Odvětví | Divize | Zásoby plynu v USA | Načasování | Ceny termínových kontraktů | Dodávky suroviny | Liberalizace trhu | Rekord | Společný podnik | Štěstí | Chování | Interpretace | Dodávky ruského plynu | Cena surovin | Společnost Equinor | BioNTech | Náměstek ředitele | RWE Gas | WIG | Rozpočtové příjmy | Asijské země | Německý výrobce | Varšava | Mluvčí firmy | Americká ministryně financí | ASX | Jihoafrická republika | Salman Ahmed | Společnosti | Chivo | Opatření | Rychlý růst | ANO | Uhlí | Vysoká poptávka | Indexy amerického akciového trhu | Covidové restrikce | Energetika | Ceny plynu | Česká společnost | Nejznámější kryptoměna světa | mmBtu | Zemní plyn (LNG) | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Energetická krize | Krize v Evropě | Energetická krize v Evropě | Růst cen plynu | Růst cen plynu v Evropě | Růst cen zemního plynu | Zákonné platidlo | Energetické krize | Zvýšení dodávek plynu | Dmitrij Peskov | Vysoké ceny | Nyrstar | Společnost Nyrstar | Cena termínového kontraktu | Obilí | Rumunsko | Pozornost | Ruská společnost | Robert Habeck | Ceny plynu v Evropě | Ruský prezident | ICIS | Plyn v EU | Plynovod Jamal | Gascade | GSA Platform | Regional Booking Platform | Fialova vláda | Česká národní banka (ČNB) | Společnost | Průmyslový sektor | Burzovní cena | Raketový růst | Ruský plynovod | RIA Novosti | Družba | Regulační úřady | TIM | Jiří Gavor | ENA | Ruský trh | Jens Stoltenberg | Innogy | Opoziční politici | Booking | EuroZprávy | Omikron | Omicron | Akcie Gazpromu | 3М | Občanské války | Předpověď počasí | Rozšíření | Hodnota fúzí a akvizicí | Společnost China Mobile | Newyorské akciové burzy | Mluvčí Kremlu | Růst cen zkapalněného zemního plynu | PGNiG | Plynárenská a ropná společnost | Dluhopisy rozvíjejících se zemí | RBL Bank | Akcie RBL Bank | Malé banky | Plynová krize | Uniper | Tranzit ruského plynu | Těžit kryptoměny | Sony Mobility | Keničiró Jošida | China Huarong Asset Management | China Huarong | Cena uranu | Cena uranu se na světových trzích | Facebook Ireland | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Napadení Ukrajiny | Ruské dodávky plynu | Omezení dodávek | Základní úrok | Julius Baer Group | Výplatní poměr | Ocado | Akcie společnosti Ocado | Polský podnik | Žádné dividendy | Vladimir Čižov | Ruský velvyslanec | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Index londýnské burzy FTSE | Společnost Geely | XTB Jiří Tyleček | Sankce | Ruský prezident Vladimir Putin | Capitalinked.com Radim Dohnal | Prezident Putin | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ruské banky | Ruská agrese | Cena plynu pro evropský trh | Green Deal | Export do Ruska | Lídři zemí EU | Energiewende | Kyjev | Plyn přes Ukrajinu | Ruská vojska | MWh | EUR/MWh | Michail Mišustin | Kadri Simsonová | Velkoobchodní cena plynu | Orsted | Zkapalněný zemní plyn | Petrohrad | Agentura TASS | Naftogaz | Jurij Vitrenko | Invaze | Narušení dodávek | Narušení dodávek z Ruska | Energetický kolos | Společnost Eni | Výrobce luxusních automobilů | Snížení spotřební daně | Castellum | Řetězce | Odchod z Ruska | Zvyšování cen | Zahájení ruské invaze | Zahájení ruské invaze na Ukrajinu | Ruská společnost Gazprom | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Sergej Kuprijanov | Mluvčí Gazpromu | Dodávky plynovodem | Tranzitní plynovody | Tok ruského plynu | Závislost na ruských energetických surovinách | Uvalení sankcí | Uvalení sankcí na ruský plynovod | Zastavení války | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Balík sankcí | Ruský soud | Dodávky LNG | Dodávky zemního plynu | Plynové sítě | Platby za plyn | Dodávky ruského plynu do Evropy | Zastavení dodávek plynu | Zastavení dodávek | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | Snížení závislosti na plynu | Snížení závislosti na plynu z Ruska | Ruský Gazprom | Ruská plynárenská společnost | Plynárenská společnost | Ruští zákonodárci | Petr Fiala | Zákonodárci | Vlastnictví | Ceny pohonných hmot v Česku | Dovoz ruské ropy | Onet.pl | Onet | E-Control | NET4GAS | Dodávky ruského zemního plynu | TVN 24 | Polská televize | Plyn v rublech | Stagflační trend | Rostoucí ceny energií | EuRoPol Gaz | Vývoz plynu do Finska | Přijetí | Nové sankce | Ladislav Kříž | Silné inflační tlaky | Cenu plynu | Cenový strop | Ukrajinský podnik | Vývoz plynu | Zastavení dodávek ruského plynu | Cenový strop na ruskou ropu | Ukrajinská firma | Zákaz dovozu ruského uhlí | Zákaz dovozu | Dodávky zemního plynu do Maďarska | Dovozce ruského plynu | Ukrajinský Naftogaz | Síla Sibiře | Ruské ropy | Členské státy Evropské unie | Baltic Pipe | Plyn z Norska | Plyn z Ruska | TurkStream | Evropský trh s plynem | Stíhačky | Aston Martin Lagonda | Budapešť | ČEZ Ladislav Kříž | Strop na ruskou ropu | Arbitráž proti Gazpromu | Gazprom Germania | Securing Energy for Europe | Sefe | Uvolňování covidových restrikcí | Vývoz plynu z Ruska do Evropy | Vývoz plynu z Ruska | Gazprom Export | NATO Jens Stoltenberg | Generální tajemník NATO | Vývoz plynu do Evropy | Ruský vývoz plynu do Evropy | Ruský vývoz plynu | Společnost Net4Gas | Spotřeby plynu | Ottawa | Kanadská vláda | Vice | Společnost EuRoPol GAZ | Geely Automobile | Společnost Geely Automobile Holdings | Společnost Geely Automobile | Geely Automobile Holdings Ltd | Milník | Historický milník | ProCent | Dnes ČTK | Ministři zahraničí | Mluvčí | Prodeje | Zástupci zemí EU | Zástupci zemí | Europol
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot