Nejspíše to znáte. Máte v trhu umístěný stop loss a jen co jej trh zasáhne, vydá se vaším směrem. Po zasažení vašeho stop lossu jako by trh naschvál pokračoval k cenám, kde jste plánovali brát zisk a mnohdy ještě více do hypotetického profitu. V tomto článku si ukážeme, že to trh skutečně nedělá schválně, ale že vy stojíte na té špatné straně trhu. Pojďme na to!
GBP/USD - H1
Úkolem každého finančního trhu je párování nákupních a prodejních objednávek. Když je v trhu více obchodních příkazů, říkáme tomu likvidita a čím více je obchodních příkazů umístěno okolo jedné ceny, tím více tato cena trhu bude přitahovat, jelikož je tam likvidita, která by měla být vyplněna.
Na následujícím obrázku jsem použil nástroj, který dokáže vykreslit tzv. pivotové high a low, což jsou technické patterny, které obyvkle používá retail (nevědomky) k určování cen, kde umisťují své stop loss příkazy.
Stop loss je čekající limitní příkaz, tedy je dopředu možné sledovat jeho likviditu a cenu, na které je umístěn. Toto lze sledovat například na tape readeru na futures trzích. Pokud více obchodníků zadá na stejné ceně svůj stop loss, uvidí to obchodníci ve svém order booku a budou vědět, že na této ceně (nebo jejím okolí) je likvidita.
Na obrázku níže si sami můžete prohlédnout a vyzkoušet, kam byste umístili svůj SL a jak by na tuto cenu trh reagoval. Tím, že retail obvykle umisťuje SL nad pivotová high a pod pivotová low, je tam dostatek likvidity a trh chodí tyto ceny vyplňovat. Na obrázku jsem vyznačil oblasti, kde trh zvládl vybrat likviditu jednou hodinovou svíčkou.
EUR/USD - H4
Když obchodník dostane SL a poté jde trh jeho směrem, může si být jistý, že se zkrátka nechal trhem napálit, protože akorát svým SL poskytl likviditu jinému šťastnějšímu obchodníkovi.
Tento princip fungování likvidity je platný na všech časových rámcích. Pro ukázku přidávám obrázek chování trhu na H4 TF, kdy měnový pár šel dlouhodobě do strany a pouze vybíral likviditu.
Vnímání oblastí pivotových high a low je při plánování obchodu velmi důležité, protože je potřeba vnímat, zda je pro trh více zajímavý odraz od S/R zóny a nebo právě výběr likvidity až za S/R zónou. Jakým způsobem toto řeším a obchoduji píši ve svých Praktických okénkách a určitě se problematice výběrů likvidity budu i v budoucnu věnovat.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass