Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Obchodní rok se nám blíží ke konci, a jak jsme si řekli v úterním psychologickém článku, není na škodu si v jeho závěru od tradingu trochu odpočnout. To ovšem neznamená, že bychom měli zanevřít na obchodní přípravu, kdy jindy totiž plánovat budoucnost než právě na konci roku? V tomto článku se podíváme na zajímavé levely, které by trh mohl začátkem roku otestovat.
USD/CHF – D1
První level se nachází na tomto hlavním měnovém páru a je tvořen řadou konfluencí. Mezi tu nejdůležitější patří přítomnost volume, které trh na této hodnotě kumuloval před okamžikem nerovnovážného stavu, při kterém vznikl prodejní trendový pohyb. Mezi další důvody, proč by tento level mohl být zajímavý, patří také přítomnost horní hrany prodejního gapu, kde se setkává nelikvidní oblast gapu s likvidní oblastí volume profilu. Trh na tyto úrovně velmi často reaguje korekcí.
Jako poslední konfluence se na tomto levelu vyskytuje 61,8 % Fibonacciho retracementu, což je poslední možnost, kdy se nákupní pohyb může ještě otočit do svého dlouhodobého trendu, který je na tomto měnovém páru klesající.
AUD/CHF – D1
Další zajímavá cenová úroveň může v trhu opět fungovat jako rezistence, i když oproti předchozí ukázce je na konfluenční faktory poměrně skoupá. Jedná se o cenový výběžek, který je zajímavý především kumulovaným objemem a také faktem, že se jedná o cenu, na které v minulosti kupcům tzv. došel dech a trh začal dlouhodobě klesat.
V rámci obchodování tohoto levelu budu počítat i s možností výběru likvidity nad cenovým výběžkem, kde mohou být umístěné stop lossy short obchodníků, případně další HFT. Jedná se také o level z denního časového rámce, proto může dojít ke konsolidaci, tedy bude potřeba se stop lossem pracovat tak, aby byl reflektován aktuální tržní sentiment. Proto také profity ani u jednoho z levelů nepřipravuji dopředu. Snažím se totiž obchod řídit podle aktuálního fundamentu a tržního sentimentu.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass