Zisky tedy mají z dlouhodobého pohledu našlápnuto k růstu, ale investoři nejsou ochotni za ně platit více. Dluhopisy se za posledních 2 roky staly mnohem většími konkurenty akcií, když ze zanedbatelného výnosu kolem 1 % mohou investoři nyní bezrizikově dostat 4 % p.a., mimochodem nejvíce od roku 2008.
Vývoj výnosu amerického 10letého vládního dluhopisu (v % p.a.):
Je na obzoru nějaký spouštěč krachu finančních trhů? Nerovnováha, která se při dalším růstu sazeb projeví úprkem investorů, bankroty, panickými výprodeji? Nic podobného v rozsahu nemovitostního krachu let 2006-09 (zatím) vidět není, i když i teď se přepálené ceny domů budou muset dostat níže. Americká ekonomika je však v relativně stabilní rovnováze směrem k zahraničí, schodek rozpočtu ve Washingtonu je udržitelný.
Požadovanou návratnost akcií tak bude zřejmě více určovat bezriziková složka, tj. samotné zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), než riziková prémie. Pokud ale budou investoři čekat i nadále inflaci vyšší než 2procentní cíl Fedu,
Vývoj akciového indexu S&P 500:
Podívejme se na dlouhodobé indikátory nadhodnocení amerického akciového trhu porovnáním s vývojem nominálního HDP nebo měnové zásoby M2. Toto porovnání dává smysl pouze u akciových indexů, jejichž báze je rozprostřena napříč ekonomikou a mají dostatečný počet společností (S&P 500, Rusell 2000). U indexů zaměřených na jedno odvětví (Nasdaq) nebo dostatečně nepokrývající celou ekonomiku (DAX, PX) se toto porovnání nehodí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 v porovnání s vývojem nominálního HDP USA:
Pokud bychom brali rok 2015 jako období, kdy z dlouhodobého hlediska nebyly americké akcie vzhledem k HDP ani podhodnocené ani nadhodnocené, odpovídala by dnešní hodnota indexu S&P 500 cca 3200 bodům. Můžeme se zamyslet nad tím, jestli dává smysl, aby se index S&P 500 obchodoval na dvojnásobku úrovní roku 2015, zvlášť když tehdy 10leté dluhopisy vynášely pouze 2 % a nyní to je dvakrát tolik.
Vývoj akciového indexu S&P 500 v porovnání s vývojem měnové zásoby M2:
Vývoj měnové zásoby M2 už nehovoří o takovém nadhodnocení akcií na Wall Street. I tak ale trendově v posledních měsících ukazuje, že doba kvantitativního uvolňování (QE) a peněz z vrtulníku z amerického ministerstva financí jsou minulostí, protože objem peněz v ekonomice se snižuje.
Abych se vrátil názvu dnešního fundamentálního blogu – ano, inflace akciím z dlouhodobého hlediska pomáhá. Aktuálně by ale americký akciový trh potřeboval další 2-3 roky vyšší jednociferné inflace, aby si obhájil své (dnešní) hodnoty. Pokud Fed nebude chtít zopakovat zakořeněnou vysokou inflaci 70. let, budou mít akcie o důvod méně zažehnout další býčí trh.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg