Měnový pár EUR/CHF zůstává vysoko i přes výrazné snížení pravděpodobnosti na silné ekonomické oživení v eurozóně, které by táhlo eurové sazby vzhůru. Když připočteme nárůst euroskepticismu po parlamentních volbách v Itálii, vypovězení jaderné dohody s Íránem a pokračující deflační tlaky ve Švýcarsku, čekali bychom švýcarský frank mnohem blíže parity s eurem.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Podobně vyznívá i měnový pár USD/JPY, který se stále drží v blízkosti 110 jenů za dolar. Na základě parity kupní síly však odhadujeme střední hodnotu tohoto měnového páru v pásmu 85-90 jenů za dolar. Pravdou je, že rostoucí úrokové sazby v USA, které dávají vyšší výnos i americkým vládním dluhopisům dělají držbu dolarových aktiv ve srovnání s japonskými atraktivnější. I tak bychom ale čekali USD/JPY výrazně níže.
Pro tento pohyb trhů při dominanci amerického dolaru se těžko hledá historická paralela. V letech 2005-2008 ve stejné fázi ekonomického cyklu americký dolar naopak prudce oslaboval, roky 2010-2012 zase byly v režii měn emerging markets a právě bezpečných přístavů jako je zmíněný švýcarský frank a japonský jen.
Vývoj měnového páru USD/JPY (týdenní graf – W1):
Pro období nejvíce podobné aktuální situaci bychom museli jít ještě více do minulosti, a to až do doby internetové horečky na konci 90. let. Tehdy Spojené státy celosvětově dominovaly ekonomicky, politicky i co se úrokových sazeb a zhodnocení technologických akcií týče. Poslední dva jmenované faktory jsou příznačné i pro dnešní dobu. A co nám tato historická zkušenost říká? Kolaps technologického indexu NASDAQ donutil americkou centrální banku prudce snížit úrokové sazby a měnový pár USD/JPY v následujících 3 letech spadl z kurzu 135 na 102 jenů za dolar.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, investing.com, FRED, ECB