O kolik je pro vás lepší Prop Trading účet než klasický účet u brokera?
V minulé kapitole jsme řešili psychologii v prop tradingu, která je nedílnou součástí tradingu ať už u prop firmy, tak i na vlastním účtu. Každopádně dnes se podíváme na jednu zajímavou věc, kterou mnoho lidí, kteří se pouští do prop tradingu ani neřeší, a to je to, zda se vám vůbec vyplatí obchodovat s prop firmou a pokud ano, tak o kolik? Existuje totiž pár vzorců, které vám mohou pomoci spočítat užitečné hodnoty, například to, kolik za každý dolar rizika můžete vydělat navíc, pojednává o tom vzorec poměrového násobitele čerpání, zkráceně PNČ, kromě toho si dnes představíme další vzorce, které se budou vkládat do našeho PNČ vzorce, tedy to dnes bude trochu o matematice, což se každému bude určitě líbit.
Obecně vzato srovnání prop firem je někdy dost obtížný úkol, je jich spousta a stále přibývají nové, mají nová pravidla, každá má nastaven vlastní cíl zisku, vlastní maximální drawdown, vlastní rozdělení zisku, ceny a mnoho dalšího. Existuje tedy vůbec nějaký způsob, jak zohlednit různé parametry a zjistit, zda nám daná výzva vyhovuje a jak moc nám vyhovuje? Odpovědí je ano, jak už bylo zmíněno, jedná se o vzorec Poměrového Násobitele Čerpání (PNČ). Vysvětlíme si jaká je jeho logika výpočtu včetně příkladu.
Co je to tedy PNČ?
Je to tedy matematický vzorec, do kterého si vložíme určité parametry obchodní výzvy od jedné prop firmy a vzniklá hodnota nám řekne (kvantifikuje) přínos prop firmy pro nás jako obchodníka a potenciál výdělku, tedy jakou hodnotu dostaneme za poplatek či ještě jednodušeji kolik muziky dostaneme za naše peníze. Tento vzorec obsahuje faktory jako požadovaný zisk, maximální drawdown, velikost účtu, poplatek prop firmy a rozdělení zisku. Díky tomu může tento vzorec poskytnout určitou hodnotu obchodní výzvy a vy jako obchodník si můžete porovnat různé výzvy mezi sebou a vybrat si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Nyní půjdeme od nejjednodušších vzorců, ze kterých následně poskládáme PNČ. Začneme RDD.
Co je to RDD?
RDD je zkratka pro reálný drawdown, jedná o se součást vzorce PNČ. Konkrétně jde o část kapitálu, kterou může prop obchodník ztratit, než dojde k porušení podmínky maximálního drawdownu (DD), tedy jednoduše se jedná o částku maximálního DD. Budeme tomu říkat reálný DD, jelikož spousta začínajících obchodníků s prop firmami říká, že pokud mají například obchodní výzvu 100 000 dolarů, tak jsou financováni a obchodují se 100 000 dolary a myslí si, že riskovat 1000 dolarů je rozumné, jelikož je to 1 % z celkového kapitálu účtu, jenže se trochu mýlí.
Ukázka klasického drawdownu na účtu
Za normálních okolností lze použít celý obchodní účet jako „kupní sílu“, jenže pokud do hry vstoupí prop firma s maximálním DD, tak vaše „kupní síla“ se zužuje na maximální velikost DD. Prop firmy mají většinou tento DD nastaven od 8 do 12 %, pro zjednodušení předpokládejme, že bude tato hodnota 10 %.
Tedy konkrétně účet financovaný částkou 100 000 dolarů s 10 % maximálním DD může ztratit maximálně 10 000 dolarů z počátečního zůstatku účtu, což znamená, že pokud kapitál klesne pod 90 000 dolarů, účet je ztracen. Těchto 10 000 dolarů je RDD, jak již bylo zmíněno jedná se o část kapitálu, kterou může prop obchodník ztratit, než dojde k porušení podmínky maximálního DD. Logicky lze pochopit, že se vypočte jako součin velikosti účtu a maximálního DD.
Možná vás nyní napadne otázka, pokud tedy obchodník riskuje 1000$ na 100 000 dolarovém účtu při 10 % DD, jedná se tedy o to, že skutečný risk je 10 % a nikoli 1 %? A odpověď je ano, přesně tak, na následujícím obrázku si to můžeme znázornit graficky.
Ukázka skutečného risku na účtu č.1
Nyní už tedy víme, že částka, kterou riskujeme, by neměla vycházet z celkové velikosti účtu ale z RDD nebo maximálního DD. Například pokud bychom chtěli riskovat 4 % z RDD na 10 000 dolarovém účtu s maximálním DD 8 %, tak to vypočteme následovně:
Zde tedy vidíme, že budeme riskovat 32$ na jeden obchod, což je 0,32 % z celkového kapitálu (10 000$), nicméně z reálného kapitálu, který máme k dispozici, jsou to 4 %.
Ukázka reálného drawdownu na účtu č.2
Z tohoto výpočtu můžeme zároveň usoudit, že budeme potřebovat 25 po sobě jdoucích ztrátových obchodů, abychom přišli o tento účet, tedy dovršili maximálního DD. Zároveň taky obchodník, který vydělal například 2 % z celkové velikosti účtu při maximálním DD 10 % si může myslet, že nevydělal dost, když ostatní obchodníci zveřejnují na internetu, že u prop firmy vydělali 20 nebo 30 %, jenže daný obchodník nechápe reálný výdělek, který je při 10 % DD místo 2 % desetinásobek, tedy obchodník vydělal z kapitálu, se kterým disponoval 20 % a ti, kteří vydělali 20 až 30 %, reálně vydělali 200 až 300 % kapitálu, se kterým obchodovali. Podstupují taky ale enormní riziko.
Ukázka reálného zisku na účtu
Pomocí RDD můžeme tedy porovnat velikosti reálných zůstatků, se kterými budeme u prop firmy obchodovat. Ukázat si to můžeme na následujícím obrázku, kde vypočítáme RDD v první fázi výzvy u dvou prop firem. ForTraders má účet 50 000$ s maximálním DD ve výši 9 % a FTMO má ten samý ve výši 10 %, zde můžeme vidět velký rozdíl, ze kterého je jasně vidět, že RDD u FTMO je větší, tím pádem i lepší, jelikož máte větší rezervu v podobě případné ztráty o 500$.
Ukázka porovnání reálného drawdownu
Co je to RDDnD?
Nyní se posuneme blíže k PNČ a přidáme si další vzorec, který bude úplně stejný jako ten předchozí, jen se k němu přidá jmenovatel v podobě poplatku. Jedná se o RDDnD neboli reálný drawdown na dolar, jak už z názvu chápete, reálný DD vydělíme poplatkem. Tedy vzorec vypadá následovně:
RDDnD poskytuje informaci o poměru reálné velikosti účtu a ceny, za kterou tuto velikost dostaneme, což nám zase lépe vyfiltruje prop firmy, nicméně stále nám chybí ve vzorci dost důležité údaje jako obtížnost výzvy či rozdělení zisku, proto se nyní přesuneme k finálnímu vzorci PNČ.
PNČ
PNČ neboli poměrový násobitel čerpání se vypočítá jako RDD rozšířený o rozdělení zisku a tato suma se vydělí poplatkem za výzvu vynásobenou požadovaným ziskem v určité fázi, který je ještě k tomu vydělen maximálním DD. Pro lepší pochopení si vzorec napíšeme níže:
Při rozkladu RDD je vzorec následující:
Poplatek za výzvu ve jmenovateli se v našem vzorci rozšiřuje o požadovaný zisk s tím, že se snaží zohlednit i obtížnost výzvy pomocí maximálního DD.
Výsledná hodnota představuje, o kolik vyšší je potenciál vydělat na účtu prop firmy ve srovnání s osobním účtem o velikosti zvýšeného poplatku za vyhodnocení. Například PNČ 2x představuje 2krát vyšší potenciál vydělat peníze absolvováním výzvy prop firmy namísto obchodování s osobním účtem o velikosti zvýšeného poplatku za vyhodnocení.
Můžeme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu níže:
Pravidla prop firmy:
- Jednofázová výzva.
- Profit target: 10 %.
- Maximální DD: 10 %.
- Cena výzvy: 500$.
- Velikost účtu: 100 000$.
- Rozdělení zisku: 80 % pro vás, 20 % pro prop firmu.
Zde máme jen jednu fázi, proto odebereme část vzorce ve jmenovateli.
Výsledek PNČ je 8x.
Pokud bychom si rozebrali jednotlivé účty a potvrdili si tento výsledek, můžeme to provést následovně.
1. Účet prop firmy
Tato hodnota představuje skutečný potenciál zisku z financovaného účtu po zohlednění rozdělení zisku s prop firmou. Výpočet je následující:
Z minulého příkladu víme, že máte účet o velikosti 100 000$, maximálním DD ve výši 10 % a rozdělení zisku ve výši 80 %. Pokud dosadíme tyto údaje do rovnice, vyjde nám 8000$ ((100 000 x 0,1) x 0,8).
2. Vlastní účet
Vlastní účet představuje teoretickou částku, kterou by obchodník měl, pokud by obchodoval s osobním účtem začínajícím hodnotou poplatku za evaluaci a dosáhl stejného zisku potřebného pro splnění výzvy. Výpočet je následující:
Z minulého příkladu víme, že poplatek činí 500$, požadovaný zisk je 10 % a maximální DD je 10 %. Pokud si tyto hodnoty dosadíme do vzorce vyjde nám číslo 1000$ ((500 x (1+0,1/0,1)). Pokud budete mít dvě fáze s rozdílným požadovaným ziskem, berete hodnoty z obou fází a přidáte do vzorce dalšího násobitele ve tvaru 1 + požadovaný zisk ve fázi 2/maximální DD.
3. Výsledek
Pokud tyto dvě výsledné hodnoty vydělíme, vyjde nám číslo 8 (8000/1000), což je právě naše vypočítané PNČ a to znamená, že potenciál výdělku financovaného účtu je 8krát vyšší než u osobního účtu, který začíná s částkou odpovídající zvýšenému poplatku za evaluaci. Každopádně tyto výpočty vy dělat nemusíte, stačí vám pouze vzorec PNČ.
Závěr
Obecně platí pravidlo, čím vyšší je PNČ, tím lepší je poměr ceny a kvality účtu od dané prop firmy, samozřejmě bychom si ale měli uvědomit i limity tohoto výpočtu a ty jsou následující:
1. Ignorování obchodních podmínek.
2. Ignorování dalších parametrů (například typ DD).
3. Ignorování škálování (navyšování) účtu.
Obecná myšlenka PNČ je poskytnout standardizovaný způsob, jak porovnat potenciální výhody využití financovaného účtu prop firmou oproti použití vlastního kapitálu. Tím mohou obchodníci činit lepší rozhodnutí o tom, zda je obchodování s prop firmou výhodnější strategie vzhledem k jejich okolnostem. Zároveň je taky nutné říct, že bez ohledu na to, kolik takových výpočtů provedete, tak hlavní složkou vašeho úspěchu budou vaše obchodní dovednosti, pokud jste ziskový obchodník, tak je jedno jakou prop firmu si vyberete a pokud jste ztrátový obchodník, je též jedno, jakou prop firmu si vyberete, průměrnému obchodníkovi však tento výpočet může pomoci si najít tu správnou prop firmu s vysokým PNČ, která bude vyhovovat jeho potřebám. V příští kapitole se podíváme na význam backtestingu a paper tradingu před výzvou.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Fintokei je proprietární společnost s českými kořeny, která nabízí úspěšným obchodníkům kapitál. Ten je možné získat díky splnění challenge nebo rovnou zakoupením fundovaného účtu bez nutnosti verifikace. U Fintokei je možné si pořídit nejlevnější challenge za 1 999 Kč, ve které se obchodník uchází o kapitál 200 000 Kč. Největší účet je u Fintokei možné otevřít v hodnotě 10 000 000 Kč za poplatek 49 999 Kč. Pro získání kapitálu je potřeba splnit dvě fáze verifikace s cílovými profity 8 % v první fázi a 5 % ve druhé fázi. -
FTMO - PŘIPOJTE SE K REVOLUCI V TRADINGU
Od dob, kdy byl finanční trh exkluzivní doménou velkých bank a investorů, jsme ušli dlouhou cestu. Není tomu tak dlouho, kdy díky inovacím a technologickému pokroku, se svět tradingu otevřel i pro drobné retailové investory a tradery. Další podobně významnou novou éru finanční trhy zažily s příchodem společnosti FTMO, která přinesla revoluci jménem prop trading. -
Jaké strategie jsou vhodné pro moderní Prop Tradingové výzvy?
Prop trading se stává mezi obchodníky stále lákavějším tématem, ale jaké strategie skutečně obstojí v jeho dynamickém světě? Představujeme vám exkluzivní webinář, kde spolu s Jakubem Hodanem prozkoumáme klíčové strategie pro zvládnutí moderních výzev v prop tradingu. -
Jak funguje Prop Trading?
V posledních letech se prop trading stává stále výraznějším pojmem ve světě online obchodování. Tento fenomén nabírá na popularitě a přitahuje pozornost obchodníků po celém světě, kteří hledají nové cesty, jak více benefitovat ze svých obchodních dovedností a využít možnosti, které jim jejich klasické obchodní účty nemohou nabídnout. Prop trading tak přichází jako příležitost pro všechny obchodníky, kteří chtějí vstoupit do světa finančních trhů s takovým kapitálem, který překračuje běžné možnosti retailových obchodníků. -
Jak fungují prop firmy?
V minulé kapitole jsme se zaměřili na to, abychom pochopili, co je to prop trading a jak se rozděluje. Nyní pojďme naši pozornost více posunout k moderním prop firmám, a to konkrétně jak vůbec fungují, je vůbec legální poskytovat investiční kapitál lidem, bez ekonomického vzdělání a na čem vůbec vydělávají? Na to všechno se podíváme v dnešním článku včetně statistik úspěšnosti u daných prop firem, které své statistiky zveřejnily, lehce se budeme věnovat matematice, a nakonec si odhalíme business model těchto prop firem. -
Jak se stát prop obchodníkem?
V minulé kapitole jsme si sepsali výhody a nevýhody prop tradingu, což jsou velmi důležité faktory ve volbě toho, zda se vůbec prop tradingem zabývat, což jak jsme si řekli, tak tato volba je pro každého tradera individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste si zvolili ano, tak tato kapitola bude přímo pro vás, dnes si totiž řekneme, jak se stát prop obchodníkem a ideálně i tím ziskovým, co vše je potřeba dodržovat a jaká je hlavní cesta k úspěchu. Celou kapitolu pojmeme ve stylu jednotlivých bodů, které je dobré si uvědomit a následně po celou dobu dodržovat a aplikovat, jelikož i na těchto bodech je postaven budoucí úspěch vás jako prop obchodníka. -
Jak se vyvíjí trh s Prop Tradingem?
V minulé kapitole jsme si rozebraly technologie v prop tradingu, co nám daly a vzaly. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jak se celý koncept prop tradingu vyvíjí, protože prop trading už není jen o jedné nebo dvou firmách, je to celý velký sektor, který se postupně zvětšuje a nabaluje na sebe další firmy třetích stran, které například prop firmám vytváří technické zázemí. Bude budoucí vývoj přinášet nové vstupy do odvětví a bude toto odvětví přitahovat stále větší pozornost zavedených finančních institucí a celkově přijetí prop tradingu do širokého finančního ekosystému? Pojďme se podívat na vývoj prop tradingu. -
Jak si vybrat nejlepší Prop Trading firmu?
Každý trader, který hledá cesty k většímu kapitálu, než jaký má momentálně k dispozici, by měl zvážit prop trading. Tato moderní forma obchodování nabízí unikátní příležitosti pro každého, kdo chce své obchodní schopnosti zužitkovat naplno. -
Milionový kapitál bez rizika. Je prop trading revoluce v obchodování?
Odvětví tzv. prop tradingu zažívá aktuálně nebývalý boom a vyvíjí se neskutečným tempem. Úplnou novinkou v tomto odvětví je navíc tzv. instant funding, o kterém si také povíme v dnešním článku. -
Na co si dát pozor při výběru Prop Trading firmy
Prop trading zažívá v posledních letech obrovský boom, a to jak v České republice a na Slovensku, tak po celém světě. Hlavním důvodem je výhoda, že po zaplacení vstupního poplatku a projití tradingové challenge, můžete začít obchodovat s kapitálem například až 4 000 000 Kč, ponechat si až 90 % zisků, a to vše bez riskování jediné koruny vašeho vlastního obchodního kapitálu. -
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
FTMO, špičková globální prop trading společnost, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní časově omezenou nabídku. Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA! Tato mimořádná příležitost platí pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si v červnu zakoupí novou FTMO challenge. -
Pokročilé obchodní strategie v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali význam backtestingu a paper tradingu před challengí (evaluace, výzva), jakými postupy se řídit a jaké to pro vás může mít výhody. V dnešní kapitole se podíváme na úplně jiné téma, ačkoli stále ve smyslu prop obchodování, a to na pokročilé obchodní strategie v prop tradingu. -
Práce v FTMO? A proč ne?
V prvním díle našeho miniseriálu o společnosti FTMO jsme si řekli něco o historii společnosti a o tom, jak důležití jsou pro zdravý vývoj Prop Trading firmy nejenom dobří tradeři, kteří pro ni obchodují, ale také kvalitní a loajální zaměstnanci. V dnešní druhé části se podíváme na dění ve společnosti FTMO očima jednoho z jejich nových kolegů. -
Pro koho je a pro koho není vhodný Prop Trading?
Prop trading, neboli proprietární obchodování, je forma obchodování, při které firmy umožňují traderům obchodovat s virtuálními penězi na jejich platformě. V moderním prop trading modelu, který využívají například firmy jako Fintokei, FTMO, ForTraders a další, obchodník prochází evaluačním programem s cílem prokázat své schopnosti. Po úspěšném dokončení programu obchoduje s virtuálním kapitálem, zatímco firma může kopírovat jeho obchody na své reálné účty. A i za toto obchodování s virtuálním kapitálem obchodník dostává velmi vysokou odměnu. -
Prop Trading a etika
V minulém článku jsme si rozebrali to, jak se vyvíjí trh s prop tradingem za poslední desítky let, kde jsme si rozebrali historii až po současnost. V dnešním článku se podíváme na úplně opačné téma a to, zda existuje v prop tradingu nějaká etika. Která ze stran by se měla chovat eticky, zda vy jako obchodník nebo prop firma, která má někdy i trochu jiné úmysly než ty, abyste generovali zisk. Na konci si ukážeme i postupy, jak nejlépe řešit problémové situace, a to především ty s výplatami, kdy máte splněny všechny podmínky, ale prop firma vám z nějakého důvodu zamítla vyplatit peníze, jelikož v některých případech právě argumentuje „etikou obchodování“, což je poměrně dost široký a nejasný pojem. Pojďme se na to podívat od začátku a říct si, co to vůbec je etika nebo dilema v prop tradingu potažmo na finančních trzích. -
Prop Trading a finanční krize: Budou prop firmy v ohrožení?
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak by mohla vypadat budoucnost prop tradingu, co bychom mohli čekat od prop firem, jaké podmínky by mohly postupně vznikat a kam se bude celé odvětví vyvíjet včetně nových metod, jakými prop firmy počítají dovolené ztráty. V dnešní kapitole se podíváme naopak na téma, které by mohlo mnoho obchodníků zajímat, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů, může se to stát? Na to se podíváme v dnešním článku o prop tradingu a finanční krizi. -
Prop Trading nebo obchodování na vlastní účet u brokera?
Moderní prop trading dnes mění svět obchodování na finančních trzích. Ještě před několika málo lety musel potenciální trader disponovat poměrně velkým objemem finančních prostředků, aby jeho obchodování dávalo alespoň nějaký smysl. Dnes je situace diametrálně odlišná, protože na trhu působí moderní prop tradingové firmy. Ty nabízí prakticky všem obchodníkům možnosti, o jakých se jim před pár lety ani nesnilo. To, co bylo dříve doménou investorů a obchodníků, kteří disponovali velkým objemem investičních prostředků, je dnes díky prop tradingu dostupné prakticky všem. -
Prop Trading: Pouhý Trend, nebo Budoucnost Tradingu?
Prop trading je všudypřítomný a v dnešní době asi už nemá smysl jej představovat. Obchodování na velkých účtech a pobírání odpovídajících zisků je opravdu lákavé, jenže jaká je vlastně realita? O tom si povíme na webináři s Ondřejem Hartmanem, který můžete sledovat přímo z tohoto článku. -
Prop trading společnosti (FTMO, Fintokei, atd.) - Jak získat milionový kapitál pro obchodování?
V tomto vzdělávacím videu se budeme věnovat prop tradingu (neboli proprietary tradingu), který hlavně v posledních měsících zažívá obrovský boom. Představíme si prop trading se všemi jeho výhodami, ale i nevýhodami. -
Prop Trading: Srovnání a recenze firem – novinka od FXstreet.cz
S potěšením vám oznamujeme spuštění nové sekce na našem portálu FXstreet.cz, která se věnuje srovnání a hodnocení prop trading firem. Tato inovativní sekce je navržena tak, aby vám poskytla komplexní přehled o prop trading firmách, které nabízejí své služby obchodníkům.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |