Co je to proprietární obchodování (prop trading)?
Prop trading aktuálně zažívá nebývalý rozmach a vyvíjí se neskutečně rychlým tempem. Mezi tradery se stal prop trading doslova fenoménem. FXstreet.cz proto dnes zahajuje nový a rozsáhlý seriál, kde se budeme velmi detailně věnovat právě prop tradingu. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých se budeme velmi detailně věnovat tomuto novému tradingovému odvětví. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa prop tradingu.
Pokud se alespoň trochu věnujete tradingu, tak téma proprietary tradingu, zkráceně prop tradingu, vás rozhodně nemohlo minout. Na trhu jsou stovky prop firem a jejich marketing nelze přehlédnout. Prop trading firmy (Fintokei, FTMO, CapXmaster, For Traders a stovky dalších) a jejich ambasadoři ve většině případů prezentují tento model jako vysoce profitabilní, jednoduchý nebo i tak, že za málo peněz vyděláte majlant. Tyto faktory si rozebereme později, nicméně první otázka je ta, co to vůbec prop trading je a jak se rozděluje?
Jak se prop trading rozděluje?
Proprietary trading je praxe, kdy finanční firma nebo banka obchoduje na burze s cennými papíry, deriváty, komoditami, měnami a dalšími finančními nástroji používající své vlastní finanční prostředky, nikoliv peníze klientů.
Proprietary trading, v angličtině se to dá přeložit jako vlastní obchodování, existuje už desítky let, nicméně celý model prop tradingu se v posledních letech dost posunul. Proto si prop trading musíme rozdělit na klasický a moderní, přičemž o klasickém se budeme bavit jen zřídka, jelikož tento model už není tak podstatný a aktuální v našem světě retail tradingu.
První se zaměříme, jak se jednotlivé instituce či firmy rozdělují v prop tradingu. Existují celkem tři skupiny, a to proprietary trading shops (prop shops), proprietary trading divize v bankách (proprietary trading desks) a poslední jsou proprietary trading firmy (firmy, které hledají tradery). Rozdíly mezi nimi jsou následující:
Obrázek znázorňující rozdělení institucí do skupin.
První a nejsilnější skupina jsou proprietary trading divize bank, mají ze všech tří skupin největší kapitál a tím pádem i sílu. Tyto divize mohou obchodovat buď za účelem dosažení zisku nebo s cílem pokrýt rizika v rámci jejich bankovních operací.
Prop shops jsou obchodní společnosti, které též obchodují s vlastním kapitálem. Tyto společnosti mají vlastní nástroje, strategie, ale i týmy lidí od analytiků po programátory. Většinou obchodují s více finančními instrumenty po celém světě.
Proprietary trading firmy jsou veřejně nejvíce známé v našem retail tradingu, jsou to společnosti, které se zaměřují na financování a podporu nezávislých obchodníků prostřednictvím challenge-based modelů. Tyto společnosti poskytují obchodníkům možnost obchodovat s jejich kapitálem po splnění určitých obchodních cílů a rizikových kritérií. Zároveň ale nemusí být nutně taky prop shops, protože nemusí provádět vlastní obchodování. Namísto toho poskytují finanční prostředky a platformy pro nezávislé obchodníky.
Toto bylo rozdělení prop tradingu podle institucí, které v něm působí. Nyní si pojďme rozdělit prop trading obecně na klasický a moderní.
Klasický prop trading
První se pojďme podívat trochu do historie, jak vznikl klasický prop trading a co to v té době znamenalo. Představte si banku či jakoukoli významnou finanční instituci, která se rozhodne obchodovat na finančním trhu nějaký investiční instrument, například akcie, pomocí vlastního kapitálu. Vlastní kapitál banka získá například ze svého zisku, tedy konkrétně si odložila část svého zisku na prop trading. Následně si zaměstná tradery a analytiky a ti dostanou od vedení banky určité požadavky na obchodování. Ty požadavky jsou například, aby pravidelně prováděli analýzu trhu, vytvořili obchodní strategii, řídily riziko, obchodovali a v neposlední řadě monitorovali a vyhodnocovali jejich výkon. Tito lidé byli přímo zaměstnanci banky a byli velmi pečlivě vybráni. Finanční instituce na tomto schématu měly dost velké zisky, jelikož obchodování probíhalo napřímo a s jejich vlastními penězi, a ne s penězi klientů, díky tomu se už s nikým jiným nemusely dělit o zisky. Toto schéma se dost omezilo po finanční krizi v letech 2007 až 2008, k čemuž pomohly i regulace, aby se zamezilo další finanční krizi. Nicméně tento styl banky stále používají, ačkoli už v menší míře. Nutno dodat, že na pozici tradera pro tak velkou a významnou finanční instituci se nedostane jen tak někdo. Tito uchazeči či přímo už tradeři musí splňovat velmi přísné podmínky, jako například znalostní, analytické a psychometrické testy a v neposlední řadě ho můžou požádat o to, aby se na určitou dobu zúčastnil simulovaného obchodování. Tito lidé většinou vystudovali nejlepší vysoké školy na světě a jsou velmi inteligentní, proto taky normální člověk, i se znalostmi finančních trhů, se nemá šanci dostat na takovou pozici tradera.
Moderní prop trading, co to tedy je?
Za řadu let se prop trading dost posunul až do dnešní podoby. Ale stále dost lidí neví, jak moderní prop trading popsat. Pojďme si to tedy rozebrat. Tyto firmy tu jsou především pro malé obchodníky, kteří nemají dostatečný kapitál na to, aby se tradingem mohli živit. Přeci jen i kdybyste měli kapitál 400 000 korun, tak je velmi obtížné konzistentně bez velkého risku vydělávat alespoň průměrnou mzdu v České republice. V poslední řadě může být moderní prop trading využíván i zkušenými tradery, kteří sice už mají peníze, ale využívají jejich peníze k „napákování“ kapitálu pro vlastní obchodní činnost.
Moderní prop firmy jsou tedy firmy, které nabízí určitý kapitál (kapitál od několika stovek tisíc až po několik milionů korun), který si zvolíte podle vašich finančních možností, protože za tento kapitál platíte určitý vstupní poplatek (fee), který se pohybuje od pár tisíc korun po několik desítek tisíc korun. Každopádně vám ho nedají jen tak, stejně jako v případě tradičního prop tradingu, kde obchodníci, co se ucházeli o zaměstnání tradera v bance, tak i u moderního prop tradingu vás firmy chtějí nějak prověřit. Proto vytvořili „challenge“, tedy výzvu, která prověří vaše schopnosti. Tato „challenge“ prověří, jak dokážete řídit riziko, money management, vaši strategii i psychiku. Pokud tuto výzvu splníte, tak vám ve většině případů tato firma vrátí poplatek a k tomu dostanete obchodní kapitál, o který jste si žádali. Následně můžete obchodovat pro prop firmu už za účelem zisku, do této doby to byl vše pouze test vašich schopností. Pokud vytvoříte nějaký zisk, tak se s prop firmou podělíte. Většinou se zisk dělí například 75/25, tedy 75 % celkového zisku jde vám do kapsy a zbytek, tedy 25 %, si bere prop firma.
Je důležité taky poznamenat, že prop firmy nabízí celou řadu instrumentů, které můžete obchodovat. Jedná se převážně o měnové páry, každopádně v nabídce najdete i akciové indexy, komodity ale i kryptoměny. Vždy záleží na nabídce konkrétní prop firmy.
Shrnutí
Abychom si shrnuly celé schéma prop tradingu, tak je popsáno v následujícím obrázku.
Obrázek schématu rozdělení prop tradingu.
To, co by vás mělo nejvíce zajímat a čemu byste měli dávat pozornost, je ohraničeno červeným rámem, právě proto se v následujících kapitolách budeme věnovat jen proprietary trading firmám, jelikož je to jedna z nejlepších cest na začátek, ale i v průběhu tradingu, jak si obchodováním forexu, komodit, kryptoměn, vydělat daleko zajímavější peníze. Nicméně prop trading není pro každého, obchodování na prop účtu může mít na daného obchodníka jiné psychické dopady, ale i jiný požadovaný risk management, než který by používal na svém účtu, proto je velmi důležité zvážit, zda je tato varianta pro vás vhodná.
V příští kapitole se podíváme na téma, jak fungují prop firmy, jelikož spousta obchodníků žije v dost velkém omylu.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Zdroj: FTMO, Fintokei, ForTraders, EverTrader, Získej funded účet, fundovaný účet
Související články
Čtěte více
-
Budoucnost Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali etiku v prop tradingu včetně toho, jak v rámci etiky řešit problémovou situaci s prop firmou, například tu, když vám prop firma z nepochopitelného důvodu odmítne vyplatit peníze, přičemž jste neporušili žádnou jejich podmínku. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká by mohla být budoucnost prop tradingu a co bychom mohli čekat od prop firem, jaké podmínky by mohly postupně vznikat a kam se bude celé odvětví vyvíjet. -
Co a kdo je za úspěchem FTMO
Určitě jste slyšeli o tom, že Americká firma NortonLifeLock nedávno převzala českou antivirovou firmu Avast za 8,6 miliardy dolarů (přes 186 miliard korun). Je jasné, že i v Čechách mohou vznikat kvalitní technologické firmy, které se stanou lídry na svém trhu, i když jich není mnoho. Za jednoho z lídrů ve svém oboru, a to na mezinárodní úrovni, dnes může být považována také Prop Trading firma FTMO, která poskytuje své obchodní účty obchodníkům po celém světě. -
Daří se v propu českým a slovenským obchodníkům?
Na jaké částky dosahují čeští a slovenští obchodníci a jak si stojí v konkurenci například s Japonci? Pojďte se podívat na porovnání payoutů a ukázky obchodů a nechte se také pozvat na náš chystaný online stream. Na tom se spolu o novinkách v prop tradingu pobaví náš CEO David Varga společně s Ondrou Hartmanem. -
Dočkáme se regulace Prop Tradingu?
Prop trading, neboli Proprietární obchodování, je v poslední době stále častěji diskutovaným tématem mezi regulátory finančních trhů. V tomto článku se zaměříme na významnou roli, kterou sehrála Česká národní banka (ČNB), jako první regulátor v Evropské unii, který se otevřeně vyjádřil k této problematice. -
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Fintokei je proprietární společnost s českými kořeny, která nabízí úspěšným obchodníkům kapitál. Ten je možné získat díky splnění challenge nebo rovnou zakoupením fundovaného účtu bez nutnosti verifikace. U Fintokei je možné si pořídit nejlevnější challenge za 1 999 Kč, ve které se obchodník uchází o kapitál 200 000 Kč. Největší účet je u Fintokei možné otevřít v hodnotě 10 000 000 Kč za poplatek 49 999 Kč. Pro získání kapitálu je potřeba splnit dvě fáze verifikace s cílovými profity 8 % v první fázi a 5 % ve druhé fázi. -
FTMO - PŘIPOJTE SE K REVOLUCI V TRADINGU
Od dob, kdy byl finanční trh exkluzivní doménou velkých bank a investorů, jsme ušli dlouhou cestu. Není tomu tak dlouho, kdy díky inovacím a technologickému pokroku, se svět tradingu otevřel i pro drobné retailové investory a tradery. Další podobně významnou novou éru finanční trhy zažily s příchodem společnosti FTMO, která přinesla revoluci jménem prop trading. -
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
V minulé kapitole jsme si rozebrali rozdíly mezi prop tradingem a tradingem u brokera, přičemž jednotlivé rozdíly byly doplněny i zajímavými statistikami, které vyšly teprve nedávno. Zároveň jsme si rozebrali, v čem rozdíl je, ale i v čem rozdíl není. Proto si můžete důkladně promyslet, zda využijete služeb prop tradingu. A v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká pravidla prop obchodníky nejvíce štvou či jim nejvíce vadí a mají s nimi problém. Pojďme se tedy ze začátku podívat na výsledek průzkumu a jednotlivé body si rozebrat a případně si k nim dát i pár rad, jak tato pravidla nejlépe vyřešit z pohledu tradera. -
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
V minulé kapitole jsme rozebrali téma prop tradingu a finanční krize. Ačkoli moderní prop firmy a jejich business model ještě nikdy nečelil finanční krizi podobné například jako té v roce 2008, tak i přesto jsme si nastínili, co by se mohlo stát, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na dva druhy prop tradingu podle typu obchodování a následně jaké účty si můžete koupit s těmito dvěma tipy a k tomu si řekneme výhody a nevýhody jednotlivých účtů. První si ale řekneme, jaké dva typy trhů (typy účtů) můžete u prop firem obchodovat a celé to pojmeme v jednodušší formě. -
Jaké strategie jsou vhodné pro moderní Prop Tradingové výzvy?
Prop trading se stává mezi obchodníky stále lákavějším tématem, ale jaké strategie skutečně obstojí v jeho dynamickém světě? Představujeme vám exkluzivní webinář, kde spolu s Jakubem Hodanem prozkoumáme klíčové strategie pro zvládnutí moderních výzev v prop tradingu. -
Jak funguje Prop Trading?
V posledních letech se prop trading stává stále výraznějším pojmem ve světě online obchodování. Tento fenomén nabírá na popularitě a přitahuje pozornost obchodníků po celém světě, kteří hledají nové cesty, jak více benefitovat ze svých obchodních dovedností a využít možnosti, které jim jejich klasické obchodní účty nemohou nabídnout. Prop trading tak přichází jako příležitost pro všechny obchodníky, kteří chtějí vstoupit do světa finančních trhů s takovým kapitálem, který překračuje běžné možnosti retailových obchodníků. -
Jak fungují prop firmy?
V minulé kapitole jsme se zaměřili na to, abychom pochopili, co je to prop trading a jak se rozděluje. Nyní pojďme naši pozornost více posunout k moderním prop firmám, a to konkrétně jak vůbec fungují, je vůbec legální poskytovat investiční kapitál lidem, bez ekonomického vzdělání a na čem vůbec vydělávají? Na to všechno se podíváme v dnešním článku včetně statistik úspěšnosti u daných prop firem, které své statistiky zveřejnily, lehce se budeme věnovat matematice, a nakonec si odhalíme business model těchto prop firem. -
Jak se stát prop obchodníkem?
V minulé kapitole jsme si sepsali výhody a nevýhody prop tradingu, což jsou velmi důležité faktory ve volbě toho, zda se vůbec prop tradingem zabývat, což jak jsme si řekli, tak tato volba je pro každého tradera individuální a záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste si zvolili ano, tak tato kapitola bude přímo pro vás, dnes si totiž řekneme, jak se stát prop obchodníkem a ideálně i tím ziskovým, co vše je potřeba dodržovat a jaká je hlavní cesta k úspěchu. Celou kapitolu pojmeme ve stylu jednotlivých bodů, které je dobré si uvědomit a následně po celou dobu dodržovat a aplikovat, jelikož i na těchto bodech je postaven budoucí úspěch vás jako prop obchodníka.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |