Budoucnost Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali etiku v prop tradingu včetně toho, jak v rámci etiky řešit problémovou situaci s prop firmou, například tu, když vám prop firma z nepochopitelného důvodu odmítne vyplatit peníze, přičemž jste neporušili žádnou jejich podmínku. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká by mohla být budoucnost prop tradingu a co bychom mohli čekat od prop firem, jaké podmínky by mohly postupně vznikat a kam se bude celé odvětví vyvíjet.
Posledních pár let
Posledních pár let prop trading zažívá růst a zatím nepřicházejí žádné signály, které by tento růst tlumily. To, co v rámci růstu může přijít je stagnace tohoto odvětví, každopádně ne v dlouhodobém horizontu. Od roku 2020 zájem o prop trading odvětví roste čím dál rychleji, jelikož obchodníci jsou si vědomi, že nemusí vynakládat velké úsilí do hledání investora nebo jakéhokoli osobního funding providera, když peníze na trading mají na dosah, díky tomu jim odpadá tato starost a mohou se soustředit čistě na trading a zdokonalování se v něm. Také díky tomuto zvýšenému zájmu o odvětví došlo postupně k tomu, že o obchodní výzvy se ucházejí i profesionální obchodníci, kteří se tradingem živili i roky předtím, než přišly prop firmy, jelikož to berou jako jednoduché rozmnožení svého obchodního kapitálu s poměrně malým rizikem.
Na trhu také vzniklo v posledních pár letech spousta nových prop firem, což mělo za následek také bankrot některých z nich. Firmy jako My Forex Funds, Funded Engineer nebo třeba Funding Talent a spousty dalších zbankrotovaly nebo byly uzavřeny jiným způsobem.
S příchodem prop firem přicházela i nová pravidla, ještě před pár lety bylo normální, že jestliže máte na účtu 100 000$ s maximální denní ztrátou 5000$ a maximální celkovou ztrátou 10 000$, tak se tyto hodnoty pouze odečtou a nijak se v průběhu tradingu nemění, což znamená, že maximální celková ztráta by byla v tomto případě na hodnotě účtu 90 000$. Kdežto s příchodem nových firem začaly v posledních letech přibývat nové výpočty, které trading zkomplikovaly. Prop firmy je nazývají takto:
Trailing drawdown/threshold či high-water mark znamená, že pokud máte účet 100 000$, trailing threshold je 3000$ a právě jste otevřeli nový obchod s tím, že máte nerealizovaný zisk 5000$ a v daný moment je hodnota účtu 105 000$, následně ale tento nerealizovaný zisk klesne na 1900$ a vaše aktuální hodnota účtu je 101 900$, což znamená, že se vám snížila hodnota účtu od nejvyššího zůstatku o 3100$, každopádně vám se může snížit maximálně o 3000$ od nejvyššího dosaženého zůstatku a díky tomu jste právě porušili pravidlo trailing threshold. Toto pravidlo nutí obchodníky brát zisky z otevřených pozic, čímž se jim ale zhoršuje poměr RRR (risk reward ratio).
Daily pause allowance je pravidlo, že za den nesmíte mít větší ztrátu ani zisk v předem stanovené výši. Tu různé prop firmy nastavují jinak, ale pokud je například nastavena na 2 %, tak to znamená, že na účtu o velikosti 100 000$ nesmíte mít ztrátu a zisk větší než 2000$ v daný den.
Relative drawdown je pohyblivý drawdown (DD) a počítá se následovně, pokud máte účet 100 000$ s tímto typem DD ve výši například 6 %, tak aktuálně je váš DD na úrovni 94 000$, jakmile vytvoříte zisk a na účtu je 101 000$, tak se váš DD posune na 95 000$, tedy vždy se DD počítá z aktuálního zůstatku a posunuje se o fixní částku, v tomto případě o 6000$ což je 6 %. Nejvyšší DD může být ale na úrovni počátečního zůstatku, tedy v našem případě 100 000$ a stane se to při dosažení účtu na 106 000$.
Dále se vymyslela pravidla konzistence, které fungují tak, že se zprůměruje počet obchodů a počet lotů, které jste zobchodovali v daný týden a tyto hodnoty se vynásobí dvěma, z čehož vznikne maximální počet lotů a maximální počet obchodů a následně ještě udělají s průměry to, že je vydělí dvěma, z čehož vznikne minimální počet obchodů a minimální počet lotů. Díky těmto výpočtům vám vyjde například to, že za týden se musíte držet v zobchodovaných lotech mezi 20 a 35 loty.
Jak to pokračuje?
Tyto nové typy ztrát jsou pro mnoho obchodníků omezující a v podstatě těžší na splnění obchodní výzvy. Jak už jsme si řekli, tak s příchodem stále nových firem do odvětví logicky přibývá i konkurence, díky čemuž mají obchodníci čím dál tím větší výběr, jakou prop firmu si mohou zvolit a díky tomu si prop firmy musí konkurovat, což mohou dělat jen změnou obchodních podmínek (požadavků na splnění obchodní výzvy) nebo cenou. Požadavky na splnění obchodních podmínek ohledně maximálních ztrát se sice změnily k lepšímu, tedy jsou vyšší, každopádně se u mnoho firem změnil jejich výpočet, což v konečném důsledku udělá to, že vám to zkomplikuje trading. Například takový trailing drawdown vás donutí uzavírat menší pozice nebo alespoň menší zisky, díky čemuž se vám razantně změní RRR, a to může způsobit delší dobu na splnění obchodní výzvy, což je pro vás logicky horší nehledě na skryté poplatky, jako jsou swapy nebo spready (tyto pojmy shrneme do jednoho pojmu komise). A pokud tyto komise spočítáme, tak v některých případech tvoří i 30 % z profit targetu, takže k požadovanému zisku, který je například 10 % si musíte přičíst dalších 30 %, což je 13 %.
Celkově tedy s příchodem více prop firem se požadavky na splnění obchodní výzvy sice na první pohled uvolnily a zmírnily, každopádně pokud půjdeme více do detailu, tak v kombinaci pravidel jako trailing drawdown či daily pause allowance, to nemusí být nutně pravda. Tyto pravidla stále zařazuje více prop firem, které dříve měly podmínky pro maximální ztráty typu "static". S příchodem dalších prop firem v budoucnu tak pravděpodobně budou přibývat další různé výpočty ztrát, které sice mohou být hodnotově nižší, ale bude obtížné je splnit z důvodu jejich výpočtu.
Prop firmy brokery?
Toto téma jsme částečně rozebírali v regulacích prop tradingu, každopádně se rozhodně musí zahrnout i do této kapitoly, jelikož se to může velmi jednoduše stát budoucností prop tradingu. A to jak to, že se prop firmy stanou brokery tak i to, že brokeři budou vytvářet prop firmy, což se nyní i děje. V posledních měsících vznikla spousta prop firem, za kterými stojí globální brokerské společnosti (nejznámější je prop firma Fintokei, za kterou stojí velký broker Purple Trading). K tomuto trendu sedí i fakt, že podle průzkumu Finance Magnates 90 % respondentů vidí jako budoucnost pro CFD brokery to, aby nabízeli i prop tradingové výzvy.
Graf průzkumu
Co můžeme čekat?
Vzhledem k tomu, jaký pokrok má toto odvětví v posledních pěti letech, můžeme očekávat opravdu turbulentní změny.
Ohledně situace v tomto sektoru panuje zatím takový trend, že i když na trh vstupují stále nové prop firmy, kterých není vůbec málo, tak zde bohužel dlouho nevydrží, jelikož se nestanou tak známé a díky tomu, že prop trading je stále z velké části založen na získávání stále nových klientů, tak tyto nové firmy je jednoduše nemají. Z toho důvodu se tyto malé prop firmy snaží specializovat primárně na místní zaměření (například 1 až 3 státy) místo globálního zaměření na celý svět, jelikož je to pro ně daleko jednodušší vzhledem k nákladnému marketingu. I když jsou samozřejmě přístupné všem z celého světa, primárně marketing cílí na pár států. Z toho důvodu můžeme očekávat více prop firem, které se budou soustředit na jednotlivé státy a zároveň budou tyto firmy malé velikostí a s menším podílem na trhu. Celkově FTMO předpokládá, že do pár let budou na trhu 3 velké firmy, které budou mít podíl na trhu z 80 %.
Z pohledu větších prop firem je zde možnost toho, že si spousta velkých, aktuálně globálních prop firem, požádá i o brokerské licence, můžeme tedy očekávat, že svou nabídku služeb rozšíří a stanou se tak plnohodnotnými finančními společnostmi. Tuto akci můžeme už reálně vidět, ale z opačné strany, kdy brokeři zakládají své prop firmy.
Ohledně pravidel obchodních výzev v evaluačním procesu bychom logicky mohli očekávat, že s příchodem dalších prop firem na trh se budou podmínky pro splnění obchodní výzvy buď zjednodušovat a nebo cena obchodní výzvy bude padat, díky konkurenčnímu boji. Každopádně vidíme, že se to příliš neděje, jelikož přišly nové výpočty ztrát, které jsou v mnoha případech horší pro obchodníky a jediné, co se změnilo k dobrému je to, že některé prop firmy snížily svůj požadovaný zisk v první fázi ze standartních 10 % na 8 %, každopádně toto snížení někdy mohou vykompenzovat tím, že zavedou i minimální požadovaný zisk ve funded fázi. Možná jste si mohli všimnout, že naprosté minimum prop firem jde pod 8 % požadovaného zisku v první fázi obchodní výzvy. K tomuto tématu několik generálních ředitelů uvedlo, že toto procento je právě na hraně jejich ziskovosti, jelikož pokud by šli ještě níž (například na 7 nebo 5 %), tak by jejich business model nebyl udržitelný, protože by více lidí začalo plnit obchodní výzvy. Díky tomu se podle dosavadního vývoje příliš nečeká, že prop firmy budou snižovat své požadavky ohledně zisků na splnění obchodní výzvy, ale budou se spíše zaměřovat na stranu ztrát, kdy vám maximální ztráta sice může narůst (což je dobře), ale změní se její výpočet, který může nabývat neomezeného množství podob.
Dále i samotná podpora prop firem se více profesionalizuje a automatizuje. Dříve většina prop firem měla jako jediný komunikační kanál pouze email, na který jste mohli napsat nebo vyplnit kontaktní formulář. Nyní prop firmy začaly využívat AI, která vám odpoví na většinu otázek. V budoucnu se očekává, že AI bude více začleňovaná do celkového systému prop firem a bude fungovat jak na pozici komunikace, tedy bude s vámi primárně komunikovat robot založený na AI.
Co se týče obchodních platforem, tak si budeme muset zvyknout, že platformy jako MetaTrader nebo cTrader nebudou až tak často dostupné, jelikož MetaQuotes a prop firmy mezi sebou nemají až tak vřelý vztah, z toho důvodu budou vznikat nové platformy (už vznikají), které budou jednodušší, budou více působit jako taková „dospělácká hra“ a pro prop firmy budou lépe ovladatelné, jelikož jim budou stavěné na míru. Což v posledních třech letech můžeme i vidět, že si prop firmy dokonce vytváří své vlastní platformy a pokud si svou platformu nevytvoří, tak čím dál tím více využívají platformy jako DXTrade, TradeLocker nebo Match Trader, které naopak klasické brokerské společnosti příliš nevyužívají.
Závěr
Budoucnost prop tradingu slibuje dynamický vývoj plný změn a inovací. Rychlý růst tohoto odvětví v posledních letech, podporovaný rostoucím zájmem obchodníků o snadný přístup k obchodnímu kapitálu, přinese nejen větší lokální konkurenci mezi firmami, ale i nutnost přizpůsobení se stále složitějším pravidlům. Zatímco některé podmínky se mohou na první pohled jevit jako výhodnější, v konečném důsledku mohou znamenat úplný opak. Současně lze očekávat, že se prop firmy budou stále více integrovat s brokerskými společnostmi, což by mohlo vést k dominanci několika velkých hráčů na trhu. Technologické inovace, jako jsou nové obchodní platformy a využití umělé inteligence, budou hrát klíčovou roli v transformaci tohoto odvětví, přičemž efektivita a automatizace se stanou standardem. Prop trading se tak bude muset neustále přizpůsobovat měnícím se podmínkám a technologickým pokrokům, což přinese nové příležitosti i výzvy pro všechny.
V příští kapitole se podíváme na prop trading a finanční krizi.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Co a kdo je za úspěchem FTMO
Určitě jste slyšeli o tom, že Americká firma NortonLifeLock nedávno převzala českou antivirovou firmu Avast za 8,6 miliardy dolarů (přes 186 miliard korun). Je jasné, že i v Čechách mohou vznikat kvalitní technologické firmy, které se stanou lídry na svém trhu, i když jich není mnoho. Za jednoho z lídrů ve svém oboru, a to na mezinárodní úrovni, dnes může být považována také Prop Trading firma FTMO, která poskytuje své obchodní účty obchodníkům po celém světě. -
Co je to proprietární obchodování (prop trading)?
Prop trading aktuálně zažívá nebývalý rozmach a vyvíjí se neskutečně rychlým tempem. Mezi tradery se stal prop trading doslova fenoménem. FXstreet.cz proto dnes zahajuje nový a rozsáhlý seriál, kde se budeme velmi detailně věnovat právě prop tradingu. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých se budeme velmi detailně věnovat tomuto novému tradingovému odvětví. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa prop tradingu. -
Co prop tradeři nejčastěji vyhledávají u prop firem?
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou, včetně statistik, kde jsme si jednotlivá pravidla seřadili od těch, které obchodníky štvou nejvíce po ty, které nejméně. Následně jsme si i u některých řekli pár rad, jak taková pravidla vyřešit z pohledu obchodníka. V dnešní kapitole se podíváme na druhou stranu mince a to tu, co obchodníci nejčastěji vyhledávají u prop firem nebo čeho si nejvíce cení, když to firma nabízí. Stejně jako v předchozí kapitole se podíváme na statistiku a jednotlivé výsledky si rozebereme. -
Daří se v propu českým a slovenským obchodníkům?
Na jaké částky dosahují čeští a slovenští obchodníci a jak si stojí v konkurenci například s Japonci? Pojďte se podívat na porovnání payoutů a ukázky obchodů a nechte se také pozvat na náš chystaný online stream. Na tom se spolu o novinkách v prop tradingu pobaví náš CEO David Varga společně s Ondrou Hartmanem. -
Dočkáme se regulace Prop Tradingu?
Prop trading, neboli Proprietární obchodování, je v poslední době stále častěji diskutovaným tématem mezi regulátory finančních trhů. V tomto článku se zaměříme na významnou roli, kterou sehrála Česká národní banka (ČNB), jako první regulátor v Evropské unii, který se otevřeně vyjádřil k této problematice. -
Fintokei – recenze, zkušenosti a hodnocení
Fintokei je proprietární společnost s českými kořeny, která nabízí úspěšným obchodníkům kapitál. Ten je možné získat díky splnění challenge nebo rovnou zakoupením fundovaného účtu bez nutnosti verifikace. U Fintokei je možné si pořídit nejlevnější challenge za 1 999 Kč, ve které se obchodník uchází o kapitál 200 000 Kč. Největší účet je u Fintokei možné otevřít v hodnotě 10 000 000 Kč za poplatek 49 999 Kč. Pro získání kapitálu je potřeba splnit dvě fáze verifikace s cílovými profity 8 % v první fázi a 5 % ve druhé fázi. -
FTMO - PŘIPOJTE SE K REVOLUCI V TRADINGU
Od dob, kdy byl finanční trh exkluzivní doménou velkých bank a investorů, jsme ušli dlouhou cestu. Není tomu tak dlouho, kdy díky inovacím a technologickému pokroku, se svět tradingu otevřel i pro drobné retailové investory a tradery. Další podobně významnou novou éru finanční trhy zažily s příchodem společnosti FTMO, která přinesla revoluci jménem prop trading. -
Jaká pravidla prop tradery nejvíce štvou?
V minulé kapitole jsme si rozebrali rozdíly mezi prop tradingem a tradingem u brokera, přičemž jednotlivé rozdíly byly doplněny i zajímavými statistikami, které vyšly teprve nedávno. Zároveň jsme si rozebrali, v čem rozdíl je, ale i v čem rozdíl není. Proto si můžete důkladně promyslet, zda využijete služeb prop tradingu. A v dnešní kapitole se podíváme na to, jaká pravidla prop obchodníky nejvíce štvou či jim nejvíce vadí a mají s nimi problém. Pojďme se tedy ze začátku podívat na výsledek průzkumu a jednotlivé body si rozebrat a případně si k nim dát i pár rad, jak tato pravidla nejlépe vyřešit z pohledu tradera. -
Jaké jsou druhy Prop Tradingu a jeho účtů?
V minulé kapitole jsme rozebrali téma prop tradingu a finanční krize. Ačkoli moderní prop firmy a jejich business model ještě nikdy nečelil finanční krizi podobné například jako té v roce 2008, tak i přesto jsme si nastínili, co by se mohlo stát, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na dva druhy prop tradingu podle typu obchodování a následně jaké účty si můžete koupit s těmito dvěma tipy a k tomu si řekneme výhody a nevýhody jednotlivých účtů. První si ale řekneme, jaké dva typy trhů (typy účtů) můžete u prop firem obchodovat a celé to pojmeme v jednodušší formě. -
Jaké strategie jsou vhodné pro moderní Prop Tradingové výzvy?
Prop trading se stává mezi obchodníky stále lákavějším tématem, ale jaké strategie skutečně obstojí v jeho dynamickém světě? Představujeme vám exkluzivní webinář, kde spolu s Jakubem Hodanem prozkoumáme klíčové strategie pro zvládnutí moderních výzev v prop tradingu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |