Výnos 2letého amerického bondu se tak dostává na 15letá maxima. Reálná hrozba, že úroky ve Spojených státech půjdou nad 4 %, strhává dolů akcie, zlato a bude působit negativně i na ceny nemovitostí v USA. Naopak dolaru se daří držet velmi slušné letošní zisky.
Na cenu zlata nyní působí několikero silných protichůdných faktorů. Pro jeho pokles hovoří právě utahování měnové politiky v USA, které žene vzhůru americký dolar a dělá vládní dluhopisy atraktivnější oproti žlutému kovu, který žádný úrok ani dividendu nenese.
Na druhou stranu více zakořeněná inflace by měla postupně působit ve prospěch zlata. Stejně i ekonomická a geopolitická rizika budou hnát investory k bezpečným přístavům. Uvidíme, jestli se pod tvrdými sankcemi podaří Rusku udržet těžbu i vývozy, případný pokles dodávek zlata z Ruska by byl pro cenný kov vzpruhou (Rusko se podílí na globální těžbě 9 %). A nakonec mohou podpořit rostoucí trend i centrální banky, které sice v posledních letech přestaly přikupovat zlato do svých rezerv, ale jen Česká národní banka dle nového guvernéra Michla plánuje přikoupit 100 tun zlata, což by znamenalo stáhnout z trhu 3 % roční celosvětové produkce.
Z technického pohledu vypadá zlato také atraktivně. V posledních letech se z hranice v blízkosti 1700 USD za unci pokaždé odrazilo směrem vzhůru (viz graf). Je ale potřeba brát v potaz, že relativně nízká cena je vyjádřená v amerických dolarech. Eurová nebo korunová cena zdaleka nevypadá, že by se zlato pohybovalo u několikaletých minim.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg