Má tedy cenu do tohoto rozjetého vlaku ještě naskakovat? Jakákoliv střední „férová“ hodnota zlata se stanovuje velmi těžko. Můžeme se bavit o nákladech na jeho těžbu nebo o historickém vývoji amerických dolarů v oběhu (M2 peníze) v poměru k jeho ceně. I když peněžní zásoba v USA v posledních měsících lehce klesá, stále je o 120 % výše než v roce 2011, kdy se zlato obchodovalo nad 1900 USD za unci.
Vývoj peněžního agregátu M2 v USA:
Historický vývoj ceny zlata v USD za unci:
Nejjednodušším vysvětlením růstu ceny je nedostatečná nabídka a vysoká poptávka a v této imbalanci může trh ještě nějakou dobu zůstat.
V první řadě jde o Rusko, jehož agresivní invaze na Ukrajinu zvedá jak geopolitické riziko, tak i inflaci a inflační očekávání v globálním měřítku. Samotní Rusové nakoupili v roce 2023 celých 95 tun zlata, čímž výrazně omezili exporty své země, které se navíc dostaly na sankční seznam Západu. Těžba zvyšující nabídku tedy ani přes vysoké ceny z Ruska (2. největšího producenta) pravděpodobně nepřijde. V optimistickém předpokladu uzavření příměří i s vyjednanou mírovou dohodou na Ukrajině v letošním roce by však zlato dostalo důvod, proč dále nezdražovat.
Druhým faktorem jsou nákupy centrálních bank, které sílí a nepřímo také souvisejí s vysokou inflací a zmrazením devizových rezerv Ruska Západem. V hromadění zlata vévodí čínská PBoC, která akumuluje poklad tempem 200 tun ročně (viz graf). ČNB také stahuje z trhu cca 20 tun ročně a polská NBP dokonce 130 tun. Tato poptávka přitom na trhu v letech 2020-21 víceméně chyběla i přes covidovou pandemii. Nedá se příliš očekávat, že by i přes zvýšenou cenu v této snaze o diverzifikaci devizových rezerv centrální banky polevily. Dolarů totiž mají na své rozvaze stále více než dost.
Vývoj čínských devizových rezerv (v tisících tun):
Vývoj nákupů zlata centrálními bankami v letech 2010-2023:
Posledním významným důvodem aktuální zlaté horečky je trajektorie amerického zadlužení. Pro právě probíhající fiskální rok předpokládá nadstranická agentura CBO deficit ve výši 1507 mld. USD odpovídající 5,3 % HDP. V americké ekonomice přitom panuje plná zaměstnanost a vláda ve Washingtonu nemusí vydávat žádné mimořádné výdaje (pomoc Ukrajině v desítkách mld. USD jsou v tomto měřítku víceméně drobné).
Vývoj dluhu americké federální vlády v bilionech USD:
Takový deficit je v „dobrých časech“ bezprecedentní. Dá se očekávat, že zpomalení konjunktury deficit ještě zvýší a nakumulované dluhy se budou v budoucnu platit inflací. Nemusí se tak stát během roku nebo dvou, ale pro mnoho investorů s vysokou averzí proti inflaci dává smysl nyní nakupovat zlato i přes jeho vysokou cenu a nulovou rentu. A poslední data o americké inflaci za březen, která překvapivě meziročně vzrostla z 3,2 % na 3,5 % meziročně, jim dává za pravdu.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CBO, MT4, Reuters, gold.org, tradingeconomics.com, FRED