Zlato trpí, protože alternativy v podobě dluhopisů či spořících účtů nabízejí zajímavé zhodnocení a zároveň chybí geopolitický či ekonomický šok, který by zvedal poptávku po bezpečí ze strany domácností.
Vývoj reálného výnosu 10letých amerických vládních dluhopisů (v % p.a.):
Ani centrální banky nejsou aktuálně na trhu se zlatem příliš v nakupovacím módu. Turecko, Čína nebo Rusko, hlavní aktéři mezi nákupčími aktuálně řeší spíše nedostatek zahraniční měny a kapitálu není dostatek na ukládání prostředků do nepříliš likvidního a nulový úrok vynášejícího aktiva.
Vývoj rezerv zlata v Turecku (v tunách):
Česká národní banka je v tomto ohledu výjimkou. Devizových rezerv máme stále dostatek, ale rozšiřování zlatého portfolia je zřejmě taženo více ambicemi guvernéra Michla než dlouhodobým kalkulem. V českých korunách totiž zlato zůstává stále drahé a aktuálních 42 400 CZK za unci je pouze 4 % pod historickým maximem.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Kam se zlato může v době rostoucích výnosů dluhopisů a velmi silného amerického dolaru propadnout, vidíme v grafu. Loni touto dobou se propadlo až do blízkosti 1600 USD za unci a to ještě byla poptávka tažena konfliktem na Ukrajině i pádivou inflací v podobě extrémně drahých energií.
Sílu k obratu klesajícího trendu ceny zlata má ve svých rukou americká centrální banka (Fed). Zavelení ke změně v monetárním cyklu a snížení úrokových sazeb spolu s oslabením dolaru by zlatu pomohlo vytvořit silný support. Tento scénář je ale zatím v nedohlednu. I většinou holubičím směrem naladěné dluhopisové trhy dávají dle nacenění úrokových swapů více než 50 % šanci na snížení úroků z aktuální hladiny 5,25-5,50 % až na konec července 2024. A to ještě hodně dlouhá doba, během které zlato bude těžko hledat kupce.
Pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb v USA po měnovém zasedání 7/2024:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, CME