Egyptskou měnu nastartovala Marie Terezie. V názvu si drží vzpomínky na koloniální vládu
Egypt je sice kolébkou civilizací, moderní egyptský státní útvar se ale zrodil relativně nedávno. Historie egyptské libry je přesto košatá. Název napovídá, že v ní měli znovu prsty Britové. Na minulost a současnost egyptského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY.
Egypt si nese odkaz monumentální starověké říše. Moderní Egypt ale zažil spíše éru útlaku. Stovky let byl totiž pod cizí nadvládou. Na vlastní měnu si proto africká země musela počkat.
Už na začátku 16. století dobyla Egypt Osmanská říše. Započala tím okupace, která formálně trvala skoro 400 let. Na území Egypta se proto dlouho platilo osmanským piastrem.
Jak ale nezávislost Egypta sílila, přistoupila země k tvorbě vlastní poloautonomní měny. Inspirací pro egyptské platidlo se stala Marie Terezie, která zavedla i v Čechách svůj tolar, měnu, která hodnotu vyjadřovala ve zlatě i stříbře.
Tolar Marie Terezie se na území Habsburské monarchie používal mezi lety 1741 až 1858.
Egyptská kopie tolaru
Dvoukovový systém proto zavedli v roce 1834 také v Egyptě. Zlatou mincí se stal bedidlik, stříbrnou zase rijál. Anglicky mluvící svět už tehdy začal označovat bedidlik slovem libra, nešlo ale o oficiální označení.
Skutečná libra přišla až se skutečnými Brity. Egyptský boj o moc totiž vyústil v moment, kdy sultán Taufík pozval do země britské jednotky, aby tam zajistily pořádek. To zřejmě ještě netušil, jak dlouho se Britové na návštěvě zdrží. Britská okupace Egypta začala v roce 1882.
Britové chtěli svůj vliv v zemi pochopitelně projektovat i skrze měnu. Tak se zrodila egyptská libra, která byla navázaná na zlato po vzoru britské libry. Jedna setina libry se ale dodnes nazývá piastr.
Vrcholem britské okupace bylo vyhlášení Egyptského sultanátu, což byl britský protektorát, díky kterému chtěl Londýn porazit Osmanskou říši a upevnit si v oblasti moc.
Vývoj kurzu egyptské libry vůči české koruně – EGP/CZK (měsíční časový rámec):
Během první světové války země tradičně opouštěly zlaté a stříbrné standardy, protože potřebovaly ve velkém tisknout peníze. Dotklo se to i Británie. Egyptská libra proto musela reagovat, už nebyla navázaná na zlato, ale přímo na britskou librou. Směnný kurz byl 0,975 egyptské libry za libru šterlinků.
Osmanská říše se po první světové válce rozpadla a Egypt se tak zbavil vytrvalého správce. V roce 1922 pak bylo vyhlášeno samostatné Egyptské království. Jenže ještě nebylo tak samostatné, jak by si Egypťané přáli. Británie nad zemí stále držela „ochrannou“ ruku.
Pryč s uchvatitelem
I nadcházející dekády byla egyptská libra navázaná na britskou libru. A to i během druhé světové války, kdy Egypt sehrál jakožto britské koloniální panství důležitou strategickou roli.
Pád britské koloniální nadvlády musela způsobit až další revoluce, po které se z egyptského království stala republika. Britské jednotky vyklidily kolébku civilizace v roce 1952.
Egyptu se samozřejmě nelíbila představa, že by byla jejich měna i po konci okupace navázaná na britskou libru. Pár let se proto poohlíželi jinde. V šedesátých letech minulého století došlo k navázání egyptské libry na americký dolar.
Vývoj kurzu amerického dolaru vůči egyptské libře – USD/EGP (měsíční časový rámec):
Původní směnný kurz byl jedna egyptská libra za 2,3 amerického dolaru. Až v posledních letech se snaží Egypt z dolarového standardu vyvázat a vstoupit do éry plovoucího kurzu, což způsobuje významné znehodnocení domácí měny. Egypt ale doufá, že v dlouhodobém horizontu plovoucí kurz zemi ekonomicky prospěje.
Egyptská libra se dnes v praxi nepoužívá pouze v Egyptě, ale také v Pásmu Gazy, které od africké země odděluje střežená hraniční linie. Zákonným platidlem v Gaze je ale izraelský šekel.
Britové v minulosti kolonizovali také území Palestiny, kde se platilo palestinskou librou. Platidlo ale zaniklo po vyhlášení státu Izrael.
Egyptská libra: kurz 0,48 české koruny / EGP / v oběhu od roku 1834
Závěr
V příštím díle cyklu CASH HISTORY se budeme věnovat dalším světovým měnám. Postupně tak projdeme všechna zajímavá a současně používaná platidla planety. Představíme si historii daných měn a také budeme zkoumat hodnotu a vývoj těchto platidel.
Filip Kalčák pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
I když si historicky největší inflaci prožili v Maďarsku, je to spíše Argentina, se kterou si lidé spojují hyperinflaci a těžké hospodářské potíže. Jihoamerickou zemi, která kdysi patřila mezi nejbohatší státy světa, totiž tyto problémy sužují už celé století. Na příběh argentinského pesa se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Co je Bitcoin a jak funguje?
Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je nejznámější a nejvíce využívaná virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. -
Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Kdo jiný než Čech by měl pochopit slabost Dánů pro korunu. Dánsko si toto označení pro měnu oblíbilo už za úsvitu renesance a své platidlo uhájilo i přes německou okupaci během druhé světové války. Na historii dánského platidla se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Euro je v současnosti považované za druhou nejdůležitější měnu světa, zároveň jde ale o jedno z nejmladších platidel. Ovšem jen na první pohled. Evropa začala se společnou měnovou politikou výrazněji experimentovat už v devatenáctém století. Na euro si posvítíme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY. -
Jak se měna komunistů stala rezervním platidlem světa. Příběh čínského jüanu
Čínský jüan je momentálně pátou nejobchodovanější měnou světa – prestiž měny v posledních dekádách dramaticky roste. Přitom ještě před sto lety toto platidlo vůbec neexistovalo. Měna vznikla až během čínské občanské války. Příběh jüanu přiblíží další díl CASH HISTORY. -
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Jihokorejský won dnes patří mezi patnáct nejobchodovanějších měn světa. Jižní Korea jako taková se pak řadí mezi rostoucí asijské velmoci. K tomuto stavu ale vedla trnitá cesta. Na historii jihokorejského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
Albánský lek si pomalu hledá cestu mezi stabilní platidla. Balkánský stát v minulosti často okupovaly nejrůznější mocnosti a domácí měna tím dostala pořádně zabrat. Vítězná povaha platidla tak zatím zůstává jen v názvu. Na historii albánského leku se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Kanadský dolar vládne komoditnímu trhu. Symbolem měny se stala potáplice lední
Kanadský dolar patří mezi nejčastěji obchodované měny a jeho popularita se zvyšuje i v kontextu státních rezerv zemí po celém světě. Má status významné komoditní měny, protože často koreluje například s cenou ropy. Na příběh kanadského dolaru se podíváme v dalším díle z cyklu CASH HISTORY. -
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Kryptoměna bitcoin je pro miliony lidí primárně investicí, pro občany jedné země na světě je ale také státní měnou. Jedná se o obyvatele Salvadoru. Jak tamní vláda k bitcoinu dospěla? Na to se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Britská libra se kdysi honosila statusem jedné z nejsilnějších a nejpoužívanějších měn světa, zář londýnské měny ale rych-le vyprchává. Jeden unikát ale libře nikdo upřít nemůže – jedná se o nejstarší dosud používanou měnu na světě. Na historii libry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HIS-TORY. -
Libra souboj s indickou měnou prohrála. Kořeny rupie vedou až do starověku
I když se moderní rupie zrodila až po vyhlášení nezávislosti Indie po druhé světové válce, původní rupií se platilo už v dávném starověku. Během koloniálního období se Britové usilovně snažili, aby Indie přešla na libru, to se ale nikdy nestalo. Na historii indické měny se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Lira ve světě peněz neobstála. Příběh turecké měny definuje katastrofický pád
Lirou se kdysi platilo hned v několika státech, dnes její odkaz přežívá formálně jen v Turecku. Tamní měna si vysloužila negativní pověst jedné z nejslabších měn světa. Napravovat její renomé se přitom Turci snaží po staletí. Na příběh liry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY. -
Měny v Brazílii mají jepičí život. Současný real je už devátý pokus o stabilní platidlo
Současný brazilský real patří v historii měn této největší jihoamerické země k těm výdržnějším. Brazilská platidla se totiž v minulosti střídala jak na běžícím páse. Investoři to v zemi, která má zkušenosti s hyperinflací a těžkou korupcí, nemají jednoduché. Na osud brazilské měny se podíváme v dalším díle CASH HISTORY.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |