Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
I když si historicky největší inflaci prožili v Maďarsku, je to spíše Argentina, se kterou si lidé spojují hyperinflaci a těžké hospodářské potíže. Jihoamerickou zemi, která kdysi patřila mezi nejbohatší státy světa, totiž tyto problémy sužují už celé století. Na příběh argentinského pesa se podíváme v dalším díle CASH HISTORY.
Stejně jako u ostatních států Severní a Jižní Ameriky je historie samostatné Argentiny a její měnové politiky relativně krátká. Od 16. století totiž území Argentiny kolonizovali Španělé.
Právě oni přes Atlantik připluli s pojmem „peso“, který původně označoval stříbrnou minci raženou od roku 1497. Peso se stalo předobrazem pro další moderní měny včetně dolaru a je tak praotcem globálních platidel. A přes kolonizační minulost spojenou se španělskými dobyvateli inspirovalo i Argentince.
K samostatné měně ale Argentinci potřebovali také samostatný stát. Ten vyhlásili v roce 1816, čímž začaly dekády krvavých bojů. Argentina se totiž nejprve musela vypořádat s kolonizátory a pak také s vlastní občanskou válkou mezi centralisty a federalisty. Reálně se tak Argentina zrodila spíše v roce 1861, kdy se z ní stala republika.
Vývoj kurzu argentinského pesa vůči české koruně ARS/CZK (měsíční časový rámec):
Už během občanské války se začalo s prvními pokusy stvořit argentinskou měnou. Mezi měnové projekty se zařadily peso fuerte nebo peso moneda corriente. Žádné z platidel ale nevydrželo v oběhu dlouhou dobu a používalo se vždy jen v části státu.
Podstatně výdržnější měnou se stalo peso moneda nacional, které se zavedlo v roce 1881 a používalo se skoro sto let. Na sklonku 19. století se už Argentina oklepala z dopadů koloniální a občanské války a ekonomicky nesmírně rostla. Italská a španělská migrace do Argentiny poháněla místní rozvoj a země bohatla na exportu zemědělských produktů v čele s hovězím masem.
Na začátku 20. století pak dokonce Argentina patřila mezi sedm nejbohatších zemí světa, což je dnes něco nemyslitelného. Jihoamerická země ale doplatila na kolaps globální ekonomiky a partnerských států, na kterých byla závislá. Po první světové válce už se obchodům tak nedařilo a hřebíček do rakve argentinské ekonomiky uhodil krach na newyorské burze v roce 1929.
Argentina se začala okamžitě potýkat s masivními ekonomickými problémy, kvůli kterým se začalo otřásat politické podhoubí v zemi. Přišly vojenské převraty, krize a nejistota. Argentina už se nikdy nevrátila ke svému slibně rozjetému ekonomickému růstu.
Státní bankrot a brutální inflace
Po druhé světové válce se situace jenom zhoršovala. Inflace rostla o desítky procent ročně. Na řadu tak přišel tradiční zastírací manévr – měnová reforma. Hlavní měnou Argentiny se v roce 1970 stalo peso ley 18.188. Směnný kurz byl 100 pesos moneda nacional za jedno peso ley.
Finanční potíže se posléze snažila Argentina zakrýt válkou o Falklandy, která ale celou situaci ještě zhoršila. Kolotoč inflace už se nedal zastavit. Argentina zkusila další měnovou reformu.
V roce 1983 se zavedlo nové platidlo peso argentino, jenže v oběhu vydrželo sotva dva roky. Směnný kurz už byl 10 tisíc pesos ley za jedno peso argentino. Prudká devalvace domácí měny ale vládu brzy donutila k další reformě.
Měnou, která měla spasit Argentinu, se stal v roce 1985 austral. Směnný kurz byl tisíc pesos argentino za jeden austral. Po této měnové reformě si Argentina prožila vůbec nejhorší éru hyperinflace. V roce 1990 dosáhla inflace v zemi více než 20 tisíc procent.
Vývoj kurzu argentinského pesa vůči americkému dolaru – ARS/USD (měsíční časový rámec):
Při další měnové reformě v roce 1992 nahradilo austral peso convertible, kterým se platí dodnes a je známější pod pojmem argentinské peso. Směnný kurz byl 10 tisíc australů za nové peso.
Na přelomu milénia Argentina ekonomicky kapitulovala, když vyhlásila státní bankrot. Z nejhoršího musel tahat zemi Mezinárodní měnový fond (MMF). Situace se od té doby příliš nezlepšila. Inflace za rok 2023 byla přes 200 procent.
Ekonomickou situaci v zemi se teď snaží zlepšit argentinský prezident Javier Milei, pokrokář a libertarián, který chce ulevit státní kapse například osekáním státní správy. Je také fanoušek bitcoinu a výhledově hodlá transformovat Argentinu v dolarovou ekonomiku. Vzhledem ke století argentinského kolapsu je před ním ale spousta práce.
Argentinské peso: kurz 0,024 české koruny / ARS / v oběhu od roku 1992
Závěr
V příštím díle cyklu CASH HISTORY se budeme věnovat dalším světovým měnám. Postupně tak projdeme všechna zajímavá a současně používaná platidla planety. Představíme si historii daných měn a také budeme zkoumat hodnotu a vývoj těchto platidel.
Filip Kalčák pro portál FXstreet.cz
Zdroj: Reuters, Wikipedia, tradingeconomics.com, investing.com
Související články
Čtěte více
-
Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Kdo jiný než Čech by měl pochopit slabost Dánů pro korunu. Dánsko si toto označení pro měnu oblíbilo už za úsvitu renesance a své platidlo uhájilo i přes německou okupaci během druhé světové války. Na historii dánského platidla se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Egyptskou měnu nastartovala Marie Terezie. V názvu si drží vzpomínky na koloniální vládu
Egypt je sice kolébkou civilizací, moderní egyptský státní útvar se ale zrodil relativně nedávno. Historie egyptské libry je přesto košatá. Název napovídá, že v ní měli znovu prsty Britové. Na minulost a současnost egyptského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Euro je v současnosti považované za druhou nejdůležitější měnu světa, zároveň jde ale o jedno z nejmladších platidel. Ovšem jen na první pohled. Evropa začala se společnou měnovou politikou výrazněji experimentovat už v devatenáctém století. Na euro si posvítíme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY. -
Jak se měna komunistů stala rezervním platidlem světa. Příběh čínského jüanu
Čínský jüan je momentálně pátou nejobchodovanější měnou světa – prestiž měny v posledních dekádách dramaticky roste. Přitom ještě před sto lety toto platidlo vůbec neexistovalo. Měna vznikla až během čínské občanské války. Příběh jüanu přiblíží další díl CASH HISTORY. -
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Jihokorejský won dnes patří mezi patnáct nejobchodovanějších měn světa. Jižní Korea jako taková se pak řadí mezi rostoucí asijské velmoci. K tomuto stavu ale vedla trnitá cesta. Na historii jihokorejského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
Albánský lek si pomalu hledá cestu mezi stabilní platidla. Balkánský stát v minulosti často okupovaly nejrůznější mocnosti a domácí měna tím dostala pořádně zabrat. Vítězná povaha platidla tak zatím zůstává jen v názvu. Na historii albánského leku se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Kanadský dolar vládne komoditnímu trhu. Symbolem měny se stala potáplice lední
Kanadský dolar patří mezi nejčastěji obchodované měny a jeho popularita se zvyšuje i v kontextu státních rezerv zemí po celém světě. Má status významné komoditní měny, protože často koreluje například s cenou ropy. Na příběh kanadského dolaru se podíváme v dalším díle z cyklu CASH HISTORY. -
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Britská libra se kdysi honosila statusem jedné z nejsilnějších a nejpoužívanějších měn světa, zář londýnské měny ale rych-le vyprchává. Jeden unikát ale libře nikdo upřít nemůže – jedná se o nejstarší dosud používanou měnu na světě. Na historii libry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HIS-TORY. -
Libra souboj s indickou měnou prohrála. Kořeny rupie vedou až do starověku
I když se moderní rupie zrodila až po vyhlášení nezávislosti Indie po druhé světové válce, původní rupií se platilo už v dávném starověku. Během koloniálního období se Britové usilovně snažili, aby Indie přešla na libru, to se ale nikdy nestalo. Na historii indické měny se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Lira ve světě peněz neobstála. Příběh turecké měny definuje katastrofický pád
Lirou se kdysi platilo hned v několika státech, dnes její odkaz přežívá formálně jen v Turecku. Tamní měna si vysloužila negativní pověst jedné z nejslabších měn světa. Napravovat její renomé se přitom Turci snaží po staletí. Na příběh liry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |