Smart Money: EOTP – Efficiency Of The Pullback (14. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali POI a OB, bez kterých se v našem systému neobejdeme, jelikož podle nich zadáváme obchody a umísťujeme SL. Naopak v dnešním článku se podíváme na jednu věc, která má s POI a OB mnoho společného, a to je EOTP neboli Efficiency Of The Pullback. Jedná se o samotnou konfluenci a teorii, kterou někteří obchodníci používají v různých obchodních kombinacích. V tomto článku si znova rozepíšeme teoretický úvod, abychom vše správně pochopili a následně přejdeme k praktickým příkladům na grafu.
Co je to EOTP?
EOTP je zkratka pro efficiency of the pullback což v překladu znamená účinnost zpětného pohybu. Jedná se o další typ doplňkové konfluence, se kterou můžete vyfiltrovat POI nebo OB (order block), na kterých nenastane naše požadované otočení trhu, ale dojde maximálně k malé reakci, která nám nesplní ani RR 1:1. Dále ji můžete využít i jako indikátor braní partials z obchodu neboli uzavírání části zisku z běžícího otevřeného obchodu a na spoustu dalších věcí, kombinacím se meze nekladou.
U EOTP se jedná o to, že máte dvě POI/OB, jedno se bude nazývat supply (nabídka) a druhé demand (poptávka). Supply POI je POI, které bude vždy to vrchní a demand POI bude vždy to spodní. Znova pro lepší pochopení si to graficky zobrazíme.
Zobrazení supply a demand
Logika za těmito dvěma úrovněmi je následující, pokud chceme hledat shorty s pomocí EOTP, tak cestou nahoru se nám musí mitigovat naše demand POI/OB a v tom okamžiku víme, respektive máme vyšší pravděpodobnost toho, že naše supply POI/OB nám cenu takzvaně podrží (nastane mitigace a reakce) a můžeme od ní obchodovat short. Graficky to bude vypadat následovně:
Situace EOTP č. 1
Jednoduše máme tedy vždy 2 POI nebo OB a jestliže se nám prvně mitiguje demand, tak supply pravděpodobně podrží a následně se z této demand stává SMT, což znamená smart money trap. SMT je POI/OB, které bychom neměly brát v úvahu, jelikož bude proraženo a my, pokud bychom na něm vstupovali, tak dostaneme SL. Pro SMT je typické, že splňuje spoustu podmínek pro vstup z pohledu SMC a ICT konceptů. Filtrací obchodů a dalšími konfluencemi můžeme docílit toho, že se těmto SMT vyvarujeme, co nejvíce to půjde.
Nyní se pojďme podívat na opačnou stranu a to, že cena mitiguje první supply. Postup je naprosto totožný jen otočený. Cestou nahoru cena musí mitigovat naše supply POI/OB a v tomto okamžiku znova máme vyšší pravděpodobnost toho, že naše demand POI/OB nám cenu podrží a nastane reakce, díky které se ze supply POI/OB stane SMT. Znova si to ukážeme graficky.
Situace EOTP č. 2
Pokud si to tedy shrneme tak:
1. Při čekání shortu. Máme supply a demand, jestliže se nám mitiguje první demand, tak supply podrží a následně se z demand stává SMT (bude proraženo) a my můžeme při kombinaci dalších konfluencí otevřít shortovou pozici v supply.
2. Při čekání longu. Máme supply a demand, jestliže se nám mitiguje první supply, tak demand podrží a následně se ze supply stává SMT (bude proraženo) a my můžeme při kombinaci dalších konfluencí otevřít longovou pozici v demand.
Důležité je též poznamenat, že je jedno, z jakého TF (time framu) se tato kombinace využije, každopádně menší TF, což je v tomto případě 5 minut a menší, je lepší na krátkodobější obchody či přímo větší potvrzení pro vstup do pozice v dané noze a v tomto případě nemusíte využívat jakékoli konfluence, které by zmenšovali vaši velikost SL. Pokud si zvolíte to, že EOTP budete využívat například na 30minutovém nebo hodinovém TF, tak je lepší použít další konfluence, které vám zmenší velikost vašeho SL, protože takový SL může mít velikost i 30 pipů, což není ideální pro tento typ obchodního systému. Ideální velikost SL je okolo 3 až 6 pipů, maximálně 10. Pokud si to napíšeme jednoduše, tak nejlepší je používat EOTP na větších TF (30 minut a výš), ale jde použít i na menších TF (1 minuta) jako potvrzení pro vstup do obchodu, proto je důležité si tyto kombinace zbacktestovat a získat data, která vám řeknout, co je pro vás nejvýhodnější.
Předtím, než přejdeme k praktickým příkladům na grafu, si ukážeme ideální scénář v podobě struktury, která by měla nastat.
Ideální scénář č.1
Na našem ideálním scénáři č. 1 (situace při čekání longu) se zaměřme na červenou šipku, jedná se o to, že EOTP bude mít větší sílu pro pohyb nahoru, protože v kapitole o struktuře trhu (jak základní, tak pokročilé) jsme si říkali, že pod každým bodem (vrcholem) struktury je likvidita a pokud nastane BOS/iBOS, tak se tato likvidita přenáší na opačný vrchol (například v našem případě se z HL dostane nad HH), proto má trh větší motivaci pro pohyb směrem nad supply.
Z opačného pohledu při čekání shortu máme detail graficky znázorněn na obrázku ideálního scénáře č. 2. Zde při mitigaci supply došlo ještě k BOS/iBOS nebo jinak k výběru likvidity nad high, což je právě to, proč je to ideální scénář EOTP.
Ideální scénář č.2
Praktické příklady
Nyní přejdeme k praktickým příkladům na grafu.
Praktický příklad č. 1
Na našem prvním příkladu vidíme, že se splnili všechny podmínky, které jsme chtěli, a to dokonce i ta pro ideální scénář (v tomto případě výběr LH). Pokud budeme pokračovat, tak zde na druhém příkladu naopak máme trochu víc POI/OB, kde by cena mohla potencionálně reagovat a co by mohla být potencionální demand zóna. Samozřejmě s postupným vytvářením HH a HL se supply ruší a posouvá nahoru.
Praktický příklad č. 2
Zde vidíme, že máme k dispozici 3 demand OB, které by mohly potencionálně podržet cenu. Pokud půjdeme postupně, tak supply POI bylo mitigováno a pokud bychom chtěli ideální scénář, tak musí být před jakýmkoli demand OB nějaký výběr, díky tomuto filtru bychom mohly vyřadit OB č. 1. Nyní by nám zbyly dvě OB, což je v takovémto rostoucím trendu dobrý výsledek. Aktuálně byste mohli využít například uzavření opačné barvy svíčky a až poté vstupovat do obchodu, počkat na iBOS/BOS nebo počkat na engulfing.
Praktický příklad č. 3
Náš poslední příklad bude oproti dvěma předchozím trochu jiný, zde si ukážeme, jak lze vstoupit do obchodu pomocí EOTP. Na příkladu č. 3 vidíme, že nastal výběr Asia low, BOS či iBOS nastalo, ale naše extreme POI se nepřišlo mitigovat, což znamená, že se budeme snažit vstoupit na nějakém decision POI, takzvaně na re-entry (jakýkoli další vstup po prvotním vstupu).
Za celou dobu nastalo 5 příležitostí, ale jen jedna byla v souladu s EOTP a ty, co nebyly v souladu s EOTP, tak jsou označeny červenými obdélníky. V první situaci nám nebyl splněn náš „vzor“, který je nakreslen v pravé části obrázku, protože se nemitigovalo naše demand POI. V druhém případě nebylo mitigováno naše supply při cestě do demand POI. V třetím případu znova nebylo mitigováno naše supply s příchodem do demand POI. Čtvrtý příklad to samé. V posledním příkladu došlo k mitigaci supply POI a poté můžeme zadávat obchod na demand POI/OB, které cena mitigovala a začala podle předpokladu longovat. Pokud porovnáme naše schéma EOTP nakreslené v pravé části obrázku s našim pátým příkladem, tak nastalo prakticky to samé.
Závěr
EOTP je velmi užitečný pomocník, ale jen pokud ho správně chápete a vybíráte si pečlivě správná místa v kombinaci s dalšími konfluencemi, které jsme si doposud ukazovali. Pokud ho pochopíte špatně, tak se můžete dostat do obrovských problémů, protože vám sám o sobě začne ničit obchody a tím i psychiku. Nejhorší věc, která se vám s touto konfluencí může stát, že ji uvidíte naprosto všude na grafu a budete se snažit vstoupit všude, kde podle vás EOTP nastal. Zároveň je vždy nutné EOTP využívat s dalšími konfluencemi jako například na našem posledním příkladu, ideálně je ještě přidat další 2, abyste měli na své straně větší pravděpodobnost úspěšného obchodu.
V příští kapitole se podíváme na IPA a EPA.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Fair Value Gap: Klíč k Odhalení Skrytých Příležitostí na Trzích
Fair Value Gap (FVG) je jedním ze stěžejních úkazů na grafu, který by měli znát všichni techničtí, ale i fundamentální obchodníci. Stojí na něm totiž mnoho obchodních strategií. Dnes si proto krátce FVG představíme a doporučíme vám bezplatný webinář od Purple Trading, na kterém si ukážeme také vhodné obchodní strategie, které s FVG pracují. -
ICT/SMC – TOP trading strategie roku 2024?
Ve světě burzovního obchodování, kde se trhy mění během okamžiku, je klíčové mít robustní strategii. Pro mnoho obchodníků je rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem v jejich porozumění základním mechanismům trhu. Právě zde přichází do hry koncept Smart Money – obchodní metodika, která zrcadlí techniky používané institucionálními investory a velkými finančními institucemi. Tato obchodní strategie zejména v posledních měsících získává mezi tradery na obrovské popularitě. Jak ale tuto strategii správně využít? -
ICT trading - Smart Money strategie (1. díl)
ICT obchodování a Smart Money koncept patří momentálně k nejoblíbenějším a nejvíce sledovaným trading strategiím současnosti. Hlavně tedy v zahraničí. A proto jsme se rozhodli začít zcela nový a rozsáhlý seriál, ve kterém vám postupně představíme kompletně vše o tomto způsobu obchodování. Můžete se tedy těšit na opravdu detailní a propracované články, ve kterých vás vše naučíme. Připravte se tedy na vzrušující pohled do světa tradingu, který překročí hranice konvenčních strategií. Za zkratkou ICT se skrývá autor tohoto obchodního přístupu - Inner Circle Trader. ICT je metodologie založená výhradně na cenové akci, tedy Price Action. Pojďme na to! -
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní strukturu PA (Price Action) a to, jak ji správně chápat, jelikož spousta obchodníků s tím má problém. Pokud jste si minulou kapitolu o základní struktuře PA nepřečetli, tak si ji nejprve přečtěte, než začnete číst tuto, jelikož byste nemuseli pochopit určité pojmy a obě kapitoly budou na sebe navázány. -
Praktické ukázky SMC obchodů
Jak vypadá vybírání likvidity a trading pomocí Fair Value Gapů v praxi? Pojďte se podívat na několik ukázkových obchodů provedených podle strategie popsané v našem právě vydaném ebooku. Odkaz k jeho stažení najdete uvnitř článku. -
Price Action: WRB analýza
V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na přístup Price Action, se kterým přišel už v roce 1980 kanadský obchodník M.A. Perry, který na světových diskuzních fórech vystupuje rovněž pod přezdívkami NihabaAshi nebo wrbtrader. Tento obchodník je doslova král Price Action, obchodování na plný úvazek se věnuje přes 20 let. M.A. Perry se věnuje čisté Price Action na bázi intradenního, swingového či pozičního obchodování. V jeho obchodním přístupu nenajdete žádné indikátory, naopak se soustředí na analýzu volatility, tržní cykly, supporty, rezistence nebo psychologické aspekty obchodování. -
Smart Money a koncept výběru likvidity
Stalo se vám někdy, že vás trh vybral na stop-lossu? Tak právě v ten moment jste se stali potravou pro velké hráče. Pokud chcete být v tradingu opravdu úspěšní, musíte se naučit vnímat trh optikou likvidity a těmto situacím se vyhnout. Jak na to si ukážeme v dnešním článku. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia High a Low (10. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali prince swingy, co jsou zač a jak se dají využít v tradingu. V dnešní kapitole se naopak podíváme na takzvané Asia high a Asia low. Jak se tyto highs a lows značí a jak se tyto informace dají využít v tradingu. První se ale podíváme na teoretické definice, abychom vše správně pochopili a následně na konci kapitoly se podíváme i na praktické příklady, abychom věděli, jak tuto konfluenci aplikovat do svého tradingu. -
Smart Money Concepts (SMC): Asia Mid-Line (11. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali Asia high a Asia low, kde jsme zmiňovali pojem Asia mid-line jen okrajově. Asia session se řadí sama o sobě do timingu a má v sobě zahrnuty 3 základní technické konfluence a to jsou výše zmíněné high a low a taky mid-line. V dnešní kapitole si tento poslední pojem rozebereme více do hloubky a ukážeme si, jak Asia mid-line využít v našem tradingu a jak z ní benefitovat. První si ale znova napíšeme teoretické rámce, bez kterých bychom nemohli pochopit praktické příklady na grafu. Co je to tedy Asi amid-line? -
Smart Money Concepts (SMC) - obchodování podle velkých hráčů (2. díl)
V minulém dílu jsme si rozebrali úvod do ICT (Inner Circle Trader) konceptu a v dnešním díle si rozebereme trochu odlišný styl, tedy SMC (Smart Money Concepts). Oba koncepty jsou postaveny na vnímání likvidity na trhu, nicméně se trochu liší v různých otázkách a každý z nich má své výhody i nevýhody oproti druhému. Každopádně pokud se chystáte věnovat strategiím na bázi likvidity, je nutné znát ICT i SMC. -
Smart Money: EPA a IPA - Efficiency a Inefficiency Price Action (15. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali EOTP neboli Efficiency Of The Pullback, což nám pomohlo k identifikaci POI/OB, které může či nemusí podržet cenu. V dnešní kapitole se podíváme na konfluenci, která se nazývá EPA a IPA neboli Efficiency a Inefficiency Price Action. -
Smart Money: Kalibrace order bloků a Smart Money Divergence
V tomto článku se podíváme na jednu z možností zpřesnění vstupů k order blokům a dále také na to, jak je možné využít Smart Money Divergence k potvrzení vstupu do obchodu. -
Smart money koncept a výběry likvidity
Pokud vaše obchody často skončí na stoplossu, patrně jste se stali likviditou pro někoho většího. Co to znamená a jak tomu zabránit se dozvíte v tomto článku či v ebooku, který si zdarma můžete stáhnout v závěru. -
Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali základní likviditu EQH a EQL, což budou základní stavební kameny naší strategie hned po inducementech, ale ještě než přejdeme k složitějším věcem, je nutné si představit poslední z těch „jednodušších“ pojmů, se kterými budeme pracovat, což je POI, OB a mitigace. Všechny tyto tři pojmy budeme dost využívat při obchodování, a proto si je v dnešní kapitole taky detailně představíme jak teoreticky, tak i na praktických příkladech. Věřím, že spousta z vás se s nimi už setkala, každopádně aby všichni porozuměly následujícím kapitolám, tak si je představíme. -
Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
V minulé kapitole jsme probírali EPA a IPA neboli efficiency a inefficiency price action, díky čemuž jsme si mohli dát objektivní podmínku, zda vůbec vstoupíme do obchodu nebo ne. V dnešním článku se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších konfluencí, jelikož inducement tvoří hlavní část technické analýzy v konceptech likvidity. Určitě spousta z vás už tento pojem slyšela, každopádně pokud nevíte, co přesně znamená, co se po inducementu očekává, kde ho přesně zaznačit a jak ho využít, tak tento článek je pro vás. Pojďme si ale prví říct, co je to inducement. -
Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak si zvolit obchodní time-frame (TF) v souvislosti s inducementy, což je jedna z důležitých vlastností k ziskovosti těchto konceptů na bázi likvidity. V dnešní kapitole začneme probírat denní cykly, které jsou celkově 4 a dnes začneme prvním, a to je klasický. V této kapitole budeme dost využívat timing, protože si budeme vysvětlovat jednotlivé pohyby v daných sessions, takže pokud jste nečetli kapitolu o timingu (kapitola 8) a případně i kapitoly k Asia session (kapitola 10 a kapitola 11), doporučuji si je před touto kapitolou pročíst. -
Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
V minulé kapitole jsme rozebírali druhý z denních cyklů a to rip-off neboli pomalou smrt, který je pro obchodníky obchodující koncepty likvidity ten nejvýnosnější, jelikož se pohybuje do strany a vybírá jednotlivé highs a lows. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na úplný opak tohoto cyklu, a to na one way. Jak už můžete z názvu pochopit, bude se jednat především o trendující cyklus, který ale můžeme dost dobře odvodit už den předem. První se podíváme na teoretický úvod a poté přejdeme k praktickým příkladům na grafu. Co je to tedy one way cyklus? -
Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali první z denních cyklů, a to klasický denní cyklus, ve kterém hledáme primárně dva obchody a který nastává přibližně 3krát do měsíce. V dnešní kapitole budeme pokračovat v denních cyklech a rozebereme si cyklus rip-off, který je pro nás, jako obchodníky, kteří využívají strategii na bázi likvidity, ten nejvýnosnější. První se znova podíváme na teoretické základy a následně si rozebereme příklady na grafu. První otázka tedy je, co je to denní cyklus rip-off? -
Smart Money trading: Načasování v konceptech likvidity (8. díl)
V minulé kapitole jsme si řekli, co je to imbalance a jak ji správně chápat v kontextu ICT a SMC. Dnes se podíváme na další složku našeho konceptu, a to je timing neboli načasování. Pokud jste dlouhodobý investor či poziční trader, tak vás timing v daném dnu nemusí vůbec zajímat, každopádně pokud jste intradenní obchodník, tedy obchodník, který obchoduje na denní bázi, tak by vás timing měl dost zajímat, protože v průběhu dne se otevírají burzy po celém světě, a to v daný okamžik může vyvolat zajímavý pohyb, který se v dost případech dá predikovat v kombinaci s dalšími konfluencemi, proto je dobré timing znát a rozumět mu. -
Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
V minulé kapitole jsme si rozebrali speciální typy inducementů, se kterými budeme v budoucnu dost počítat a díky kterým můžeme výborně vyfiltrovat inducementy, které nebudeme brát v potaz. Pokud jste nečetli předchozí kapitolu, tak si ji doporučuji nastudovat, protože dnes z ní budeme využívat informace. Celkově obchodníci podle likvidity mají někdy problém v tom, z jakého time-framu (TF) si mají zvolit inducementy, jak si je podle time-framu vyfiltrovat a s tím i to, jaký inducement má pro ně větší váhu. Na to vše se podíváme v dnešní kapitole a řekneme si, co je ideální pro jednotlivé typy obchodníků.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |