Sobota 18. ledna 2025 01:30
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Jak na vstupy a výstupy podle EW

25.03.2013  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Technická analýza   Tisk

Obchodní systém založený na obchodování impulsu.

Zdravím všechny příznivce našeho exkluzivního seriálu o Elliotových vlnách (Elliott Wave Theory, zkráceně EW, česky Elliottovy vlny). Vzhledem k nebývalému zájmu o tyto články bych rád na seriál o EW volně navázal.

Dnes si prakticky ukážeme, jak podle logiky EW vstupovat do obchodů, jak řídit a třeba také přikupovat pozice a jak z obchodů také vystupovat. Z teorie EW si připomeneme, že nejbezpečnější je obchodování v impulsu. Dále si připomeneme, kde se můžeme s impulsními vlnami setkat.

Impulsní vlny

Impulsní vlny jsou trendové pohyby, kde je impuls součástí většího impulsu (impuls je vlnou 1,3 nebo 5 impulsu vyšší úrovně). Toto je absolutně nejlepší a nejbezpečnější případ, v němž se dá velice rychle a bezpečně zhodnotit náš obchodní účet.

Další případ, kde se setkáváme s impulsem, jsou C vlny korekcí CikCak a Roviny. U korekce CikCak je impulsem i vlna A, ale pokud očekáváme korekci, je dopředu poměrně těžké určit, jaký bude mít tvar. Tudíž obchodovat A vlnu se dá jen se zvýšenou opatrností a je dobré především nespoléhat na impuls hned ve vlně A. Rozhodně zvažte jiný obchodní přístup.

Z výše uvedeného vyplývá následující: nejdříve je nutno zjistit, kde se v trhu nalézáme (udělat si analýzu), pak si počkat na naši impulsní vlnu, a nakonec tuto vlnu úspěšně zobchodovat.

Jak udělat analýzu jsme si popsali již na začátku seriálu, pilní studenti jistě od té doby trénují – zásadní je počkat si na naši vlnu. Je zapotřebí také trénovat obchodování B, X a A vlny, není to vůbec jednoduché a bezpečné, ačkoliv nás to přímo svádí po analýze naskočit třeba do X vlny, kterou jsme si TAK JISTÍ. Mockrát jsem zažil zklamání, když jsem vzal takový méně jistý obchod. Mockrát to ale také vyšlo, to už si musí každý vyzkoušet a spočítat nejlépe na demo účtu sám, je prostě důležité si vždy zjistit, jestli se nám to vyplatí. Ze statistického hlediska je obchodování impulsu vysoko nad 50% hranicí úspěšnosti, a navíc nabízí často i velice slušné RRR (oproti korekcím A,X B).

Konkrétnější příklad:

Na následujícím obrázku jsem namaloval zhruba ideální tvar impulsní vlny s počátkem dole v bodě 0 a s vrcholem nahoře 5. Jde o impuls s třetí vlnou prodlouženou, kde vlna 5 je zhruba 100% vlny 1, vlna 2 je jednoduchá korekce, vlna 4 je složitější trojúhelník.

Vycházejme z toho, že impuls podle naší analýzy očekáváme (například skončila komplikovaná B vlna nějaké korekce), počkáme teď na potvrzení konce předchozí korekce (většinou jej potvrdí právě naše vlna 1 impulsu), pokud tedy vidíme ve vlně 1 malý impuls, pak lze poměrně bezpečně vstoupit někde okolo 50% retracementu této vlny 1 . Vstoupíme tedy do long pozice s třemi jednotkami (například se třemi miniloty). Základní SL dáme těsně pod počátek 0, protože podle pravidel EW se sem cena nesmí dostat, pokud jsme analyzovali správně, a očekáváme long impuls. V případě selhání naší analýzy je dobré mít připravený záložní plán a počítat s touto short variantou – pokračování předchozí korekce – zde bychom mohli například reversovat předchozí long pozici a zobchodovat korekčním stylem short pokračování a alespoň částečně, nebo plně pokrýt předchozí ztrátu z long.

Dobrá, naše analýza zatím neselhává a jedeme long, nyní je nutno logicky uvažovat, co může nastat. Celý long může být např. jen CikCak X vlnou (korekcí předchozí korekce). Takže z bezpečnostního hlediska na hladině F138 prodáme dva miniloty  a necháme ve hře pouze jeden minilot. Současně SL tohoto jednoho můžeme posunout těsně pod dno 2. vlny, takže téměř na BE. Uzavřeli jsme tedy částečný zisk, s tím, že pokud se vyplní předpoklad long impulsu, máme ještě ve hře část pozice. V případě selhání analýzy a vyplnění jen X vlny máme v kapse zisk ze dvou minilotů a případná ztráta z třetího je již zanedbatelná.

Long nám pokračuje až na F162% z 1. vlny, takže naše analýza se zatím naplňuje dobře, nyní můžeme SL našeho zbytku pozice posouvat podle pravidel EW – vlna 4 se nesmí dostat do oblasti vlny 2 a současně narušit TL 0-2 – tímto logickým posouváním SL maximálně ochráníme naši otevřenou pozici proti nechtěnému uzavření, a přitom maximálně chráníme náš zisk pro případ, že analýza selže.

V tomto případě impulsu vlna 4 vrací většinou jen 38% z vlny 3, takže na retracementu  38% můžeme ještě přikoupit jednu pozici (jeden minilot) do longu s tím, že plánujeme zobchodovat ještě pátou vlnu impulsu. SL budeme mít pro tuto chvíli společný s předchozí pozicí.

Vlna 5 je často 62%-100% z vlny 1, v tomto případě impulsu. Po ukončení vlny 4 lze tedy dát TP na těchto např. 100% vlny 1 a SL posouvat podle TL 2-4, nebo TP nezadávat vůbec a jen posouvat SL podle TL 2-4, popřípadě zkombinovat - nechat část dojet na TP a zbytek se  pokusit nechat v trhu co nejdéle pro případ, že by se například extrémně prodloužila vlna 5, abychom nebyli úplně mimo trh. Pokud je celý impuls C vlnou korekce, je nutno také počítat s možností že podvlna 5 selže, to vše už záleží na ostatních okolnostech a tomu je dobré se přizpůsobit.

Příkladem se podívejme na následující reálné grafy, vybral jsem tři příklady grafů z poslední doby.

1- EUR/USD: zde jsme po ukončení velké korekce 4 (žlutá) a její C vlny očekávali long impuls jakožto vlnu 5 (žlutá) impulsu vyšší úrovně.

Předchozí C vlna byl také impuls (C vlna roviny) a dal se zobchodovat podobně. Náš impuls 5 se dal v podstatě zobchodovat přesně podle příkladu, který jsem uváděl výše. Vstup do pozice na 50% vlny 1 a následné řízení pozice prodej, příkup atd., až do výstupu jednou z metod  - TP nebo na posouvaném SL – zde to vyšlo zhruba nastejno.

Předchozí short C vlna měla podobný postup a jelikož se rovina dala předpokládat jakožto vlna 4, měl tento obchod velikou šanci na úspěch, stejně tak jako později předpokládaný long impuls jako vlna 5.

2- GBP/USD: kdo sleduje mé analýzy si možná pamatuje, že jsem původně očekával nepravidelnou rovinu ABC (žluté značení). Pokud bychom se tedy rozhodli zobchodovat C vlnu této roviny, dalo se nastoupit v korekci vlny I na hladině cca 1.6120 a pozici řídit podle plánu. První výstup cca na 1.5870, vlna III nedosáhla ani na 138% délky vlny I, takže prodloužení vlny V se dalo očekávat. Další pozice se dala opět přikoupit přesně podle plánu na 62% retracementu vlny III na 1.5870 a svézt se celou prodlouženou vlnou V. Zde je vidět, že nevyjde-li nám původní předpoklad a analýza se ukáže jako nesprávná, neznamená to za každou cenu ztrátu. V tomto případě byl ten impuls zkrátka téměř jistý, ačkoliv v jiné variantě než byl předpoklad.

3- AUD/CHF: zde se před nedávnem vyskytly hned dvě obchodní příležitosti za sebou. Po impulsní vlně short (1 nebo A) se začala tvořit korekce (2 nebo B), již po její vlně B bylo jasné, že se tvoří rovina, takže bude možné zobchodovat její C vlnu (samozřejmě s opatrností, je nutno počítat se selháním). Vstup opět v korekci vlny I, vlna III vystoupala na 262% vlny I a hloubka vlny IV napovídala, že vlna V nebude nejdelší a celá vlna C tedy zřejmě selže, takže zde bych volil jednoznačně výstup na PT 0.9875.

Ihned po skončení C vlny se podle analýzy dal očekávat přesně opačný impuls short vlna 3 nebo C. Postup a řízení celého obchodu opět podle stejného scénáře a opět bezpečný profit.

Zde se extrémně prodloužila podvlna III, její korekce se nevrátila o celých 38% (to se u III extrémně prodloužené stává často), takže se nemuselo podařit přikoupit, ale stále máme otevřenu alespoň jednu pozici, která je v krásném profitu. Konečný výstup opět na PT na dvojitém dně.

Co tedy říci závěrem? Pokud si počkáme na tu správnou vlnu, pokud trh dobře zanalyzujeme a „selským rozumem“ víme co a proč děláme, lze pomocí EW velice dobře řídit naše obchodní pozice, udržet se v trhu do samého konce a maximálně profitovat.

Daniel DAVID
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    ew posledni2.png
    Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)
    V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné.
    trhy akcie.jpg
    Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
    V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL).
    hlvni obrazek EW42.png
    Základy Elliottovy vlnové teorie 4.
    Fanouškům Elliottovy vlnové teorie dnes nabízíme pokračování seriálu o základech EW. V minulém díle jsme si ukázali dva základní tvary korekčních formací CikCak (ZigZag) a Rovinu (Flat). Dnes se budeme věnovat trojúhelníkovým formacím a dostaneme se i ke kombinovaným (složeným) korekčním pohybům.
    ew clanek.png
    Základy Elliottovy vlnové teorie 3.
    Dnes budeme pokračovat v dalších základech EW. V minulém článku jsme si řekli, co je to EW. Víme, že se skládá z dvou hlavních režimů – hybného a korekčního, popsali jsme si hlavní vlnu hybného režimu, impuls a jeho nejdůležitější pravidla. Dnes se podíváme na tu obtížnější část každé analýzy, a to jsou korekce.
    Unknown-9
    Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
    Podle reakcí čtenářů velmi oblíbený seriál o základech Elliottovy vlnové teorie pokračuje. I dnes vám nabízíme exkluzivní možnost nahlédnout pod pokličku Daniela Davida, tradera se specializací na Elliott Wave.
    investovani online.jpg
    Základy Elliottovy vlnové teorie I.
    Dnes si představíme nový seriál věnovaný fenoménu zvanému Elliottovy vlny. Od dnešního dne se mu bude exkluzivně na našem serveru věnovat náš spolupracovník Daniel David, investiční analytik a soukromý trader.

Čtěte více

  • Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (3. část)
    V závěrečném dílu našeho seriálu o grafických formacích si shrneme všechny představené informace a podíváme se na jejich použití v praxi přímo na grafech, kde si všechny tyto Price Action formace vyhledáme.
  • Indikátor Envelopes a jeho využití v bočním trendu
    V únorovém vzdělávacím článku jsme si představili indikátor Envelopes a jeho využití pro odhad začátku nového trendu v kombinaci s klouzavým průměrem. Tento indikátor si však mohou oblíbit také obchodníci, kteří raději spekulují na udržení nějakého instrumentu v určitém obchodním pásmu (bočním trendu). Právě tomuto se budeme věnovat v dnešním článku.
  • Indikátor Envelopes a jeho využití v tradingu
    V dnešním vzdělávacím článku se budeme v rámci technické analýzy věnovat indikátoru Moving Average Envelopes. Jak již název napovídá, tento indikátor vychází především z klouzavého průměru a je to trendový indikátor. Tato pomůcka při jejím správném pochopení dokáže zachytit klíčové body v trhu - odhadnout začátky nových trendů nebo naopak udržení trhu v určitém obchodním pásmu.
  • Indikátory nebo Price Action?
    V tomto článku si objasníme názor obchodníků z týmu FXstreet.cz na horlivé diskuse a věčné pře traderů, jestli jsou úspěšnější a ziskovější obchodní systémy postavené na bázi indikátorů nebo naopak jsou dlouhodobě stabilnější obchodní strategie založené na bázi Price Action. V průběhu článku se pokusíme shrnout zkušenosti a poznatky, ke kterým jsme došli za několik posledních let reálného obchodování na finančních trzích.
  • Investiční výhled pro rok 2019
    Pro investiční výhled na rok 2019 jsme dali jasné a jednoduché zadání - neohlížejte se na populární témata a proveďte analýzu dat a podpořte ji statistikou, která dokáže, že se jedná o investiční příležitosti se zajímavým ziskovým potenciálem a větší pravděpodobností na úspěch.
  • Jak na konfluence více faktorů
    Tento článek se zabývá pokročilou metodou Price Action tradingu, kterou je obchodování pomocí konfluence více faktorů. Asi málokdo si pod tímto názvem okamžitě představí přesný způsob obchodování, proto se na toto téma dnes podíváme podrobněji a vysvětlíme si, v jakých situacích lze tohoto přístupu s výhodou využít.
  • Jak na obchodování skrytých divergencí
    V nedávném vzdělávacím článku jsme se věnovali oblíbené metodě technické analýzy - obchodování standardních divergencí. V dnešním článku na toto téma navážeme, ale představíme si tentokrát divergence skryté neboli trendové. Opět zde platí, že při správném pochopení tohoto konceptu mohou obchodníci získat velmi účinný nástroj k dosažení pozitivních výsledků.
  • Jak na obchodování standardních divergencí
    Obchodování divergencí patří u obchodníků k velmi oblíbené metodě technické analýzy, a to zejména proto, že se jedná o poměrně jednoduchý koncept. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na standardní (protitrendové) býčí a medvědí divergence. Při správném uchopení této technické pomůcky totiž můžeme získat velmi užitečný nástroj k dlouhodobé profitabilitě.
  • Jak na oscilátory
    Dnešní článek je zaměřen na oblast technické analýzy. Nebudeme se zaměřovat na základy technické analýzy, ale probereme jen pár zajímavých indikátorů - oscilátorů.
  • Jak na úspěšné obchodování praporkových formací
    V dnešním vzdělávacím článku zabrousíme do tématu technické analýzy a budeme se v něm věnovat velmi oblíbené a zároveň poměrně jednoduché formaci, která se po správném uchopení může stát slušným nástrojem ke generování zisků. Jedná se o praporkové formace a v tomto článku si je podrobněji představíme.
  • Jak obchodovat breakout trendového kanálu
    V minulém článku jsme si pověděli základní informace o trendovém kanálu, a jak v něm můžeme obchodovat odrazy. Dnes se podíváme na to, jak obchodovat breakout (průraz) tohoto kanálu. Tedy přesný opak.
  • Jak obchodovat cenová pásma
    Forexový trh se často pohybuje v trendech, jak dlouhodobých, tak krátkodobých. Je to jeho nesporná výhoda v porovnání s jinými trhy, jakými jsou například akcie či dluhopisy. Tato skutečnost též přitahuje stále více a více obchodníků k tomuto trhu. Ovšem každý trend je jednou u konce a trhy se nezanedbatelnou část času nachází též ve fázi určité konsolidace, kde často vzniká identifikovatelné obchodní pásmo - rozpětí (range). To se může objevit buď v průběhu trendu, když trh potřebuje pauzu v růstu či poklesu nebo na konci nějakého trendu, než začne trend opačný. Pravdou je, že takové netrendové období může být celkem dlouhé, ale i toho se dá v tradingu velice dobře využít.
  • Jak obchodovat dvojité vrcholy a dvojitá dna?
    V dnešním vzdělávacím článku si představíme velmi známé a mezi obchodníky oblíbené formace, kterými jsou dvojitý vrchol a dvojité dno (double top / double bottom). Tyto formace se v trzích vyskytují poměrně často, přičemž nabízí výrazný potenciál zisku s omezeným riskem, což by tradeři měli určitě vyhledávat.
  • Jak obchodovat Fakey Pattern
    Všichni známe všemožné patterny a formace technické analýzy, které se čas od času snažíme v grafu odhalit a dle pravidel technické analýzy (Price Action) zobchodovat. Nicméně existují ještě jiné možnosti, než jen obchodovat tyto formace. Co třeba zkusit obchodovat to, že daná formace selhala? V dnešním článku si takovou formaci a její obchodování představíme a podíváme se na to, jak ji v praxi využívat.
  • Jak obchodovat falešné Pin Bary
    Obchodování stylem Price Action je poměrně oblíbený způsob tradingu. Je mnoho variant, jak tento styl tradingu uchopit. Obchodování Pin Barů patří mezi velice oblíbené metody a dneska se podíváme na alternativu Pin Barů, kterou jsou falešné Pin Bary.
  • Jak obchodovat pomocí formace Engulfing
    Býčí a medvědí pohlcení (bullish engulfing a bearish engulfing) jsou klíčovou součástí technické analýzy, která se často používá k identifikaci obratů na určitém trhu. V tomto článku si tedy ukážeme, co jsou tyto formace zač a jak je můžeme využít k obchodování na finančních trzích.
  • Jak používají technickou analýzu hedgeové fondy a další velcí hráči
    V dnešním videu se podíváme na šokující rozhovory s hedgeovými fondy o tom, co si myslí o technické analýze a jak jí používají.
  • Jak se dělá kvantitativní analýza na forexu
    Jednou jsem měl rozhovor s traderem a on mi říká něco ve stylu: „No teď to na denním grafu prorazilo klouzavý průměr 200. Myslím, že se to při testu klouzáku zespoda odrazí zase dolů a trh půjde testovat nová minima...“ A já se ho ptám: „Hele, jakou máš pro tenhle signál na tomhle trhu natestovanou pravděpodobnost?“ Bez delšího váhání odpovídá: „To přesně nevím, ale mám to nakoukaný, že to častěji funguje.“
  • Jak se obchodovalo v březnu podle fialových indikátorů
    Týden se s týdnem sešel a my tu opět máme měsíční hodnocení toho, jak bylo možné v březnu obchodovat s našimi unikátními purple indikátory. Je evidentní, že březen 2020 byl měsícem, kdy se finanční svět, díky koronavirové pandemii, velmi změnil, což jak se později ukázalo, tak se nakonec promítlo i do výsledku jednoho z našich předních fialových indikátorů.
  • Jak se v únoru obchodovalo podle fialových indikátorů
    Nedávno jsme vás informovali o celé řadě našich unikátních fialových indikátorů, se kterými je možné, posunout se v reálném tradingu i o několik úrovní výše. Navíc, některé z těchto indikátorů nabízí i nespočet možných způsobů použití, čímž se pro obchodníky stávají opravdu unikátními, jelikož nejenže si je může každý sám vyladit podle svých individuálních potřeb, ale navíc budou i nadále tyto indikátory oproštěny od chyb, jako je například nežádoucí překreslování, které mají často vliv na konečnou obchodní bilanci.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex