Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)
V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné.
V korekcích je nutno správně identifikovat, kde se právě nalézáme. Jak již víme, kombinované korekce se často pohybují v kanálu - zde je situace poměrně jednoduchá. Vstupujeme do pozice ve směru trendu na linii kanálu, což nám dovoluje poměrně slušný poměr RRR, kdy SL umístíme pod/nad hranici formace, která se nám tvoří, a PT nejlépe na F123 nebo F138 nebo na druhou linii kanálu.
Pokud obchodujeme v jednoduché korekci, pak nejbezpečnější je obchodovat C vlnu, která kromě trojúhelníku je vždy impulsní a nabízí také slušný potenciál zisku.
Na následujícím obrázku je příklad obchodu C vlny korekce – roviny. Ihned po vytvoření A vlny, která nebyla impuls, bylo zřejmé, že korekce bude rovina nebo trojúhelník. Bylo tedy zapotřebí posečkat na dokončení B vlny, vstoupit do obchodu na jejím konci (= na konci její C podvlny) nebo po potvrzeném ukončení B vlny, což vyznačuje přerušovaná TL. SL by byl vždy pod úrovní B vlny.
Pokud bychom vstoupili tak, jak je vyznačeno zelenou šipkou na obrázku, byl by to konzervativnější přístup a také méně výnosný přístup. Je ale bezpečnější, přestože v případě, že by se korekce vyvinula do trojúhelníku, bychom asi inkasovali malou ztrátu (pokud bychom si to neuvědomili včas a nevyskočili někde okolo nuly).
Pokud bychom vstoupili na konci B vlny, což znamená, že bychom si počkali jen na dokončení C podvlny z vlny B, která by měla být malý impuls, potom bychom byli v obchodu podstatně dříve, než po protnutí žluté přerušované TL potvrzující konec B vlny, avšak s větším rizikem, že B vlna bude pokračovat dolů. Na druhou stranu náš SL by byl velice malý – opět pod předpokládaným koncem B vlny (C podvlny). Takto bychom i v případě, že by se korekce vyvinula v trojúhelník, pravděpodobně skončili s malým ziskem. PT by byl vždy asi na F50, anebo rozdělen na dvě části F50 a F38, protože naznačený kanál předpokládané roviny k těmto hladinám míří.

Vrátím se ještě k obrázku z minulého dílu, kde jsme obchodovali v impulsu? Zmiňoval jsem tam i možnost pro odvážlivce, a to zobchodovat právě vznikající vlnu 4, přestože jsem varoval před divokostí vln 4 v impulsech. Pojďme se podívat, co by se dělo, pokud bychom si nechtěli tento pohyb nechat ujít a pokusili se obchodovat. Je to tedy obchodování korekce a v nich, jak jsme si řekli výše, je nejsnazší obchodovat C vlny, jelikož to jsou téměř vždy impulsy.
Po průrazu fialové TL, který nám říká, že končí vlna 3, jsme tedy očekávali pokles někam ke dnu čtvrté podvlny z vlny 3 (fialová 4). Jestliže si tedy řekneme, že budeme obchodovat jen vlnu C z korekce, musíme si na ni počkat. První průraz fialové TL tedy bude jistě „a“ vlna z korekce, počkáme na „b“ vlnu a nastoupíme do „c“. A ejhle, „b“ vlna se nám prudce vyšvihla nad vrchol 3 (a je to tu, nevyzpytatelnost korekcí, obzvlášť vln 4), co tedy nyní? Přepočítáme analýzu a pokud jsme si jisti, že je vše OK a korekce je namístě, máme vlnu „a“ jako :3, vlnu „b“, počkáme, zda bude také :3, pokud ano, máme šanci naskočit do vlny „c“ jako do :5 - rovina nebo jako do :3 - trojúhelník.
Počkáme tedy na potvrzení konce „b“, což by mohla být hladina 0.9970 – možný vstup je označen červenou šipkou dolů, SL a PT křížkem a zelenou šipkou nahoru. RRR by zde byl cca 2.5 : 1, takže potenciál není špatný na fakt, že jde o korekci. Vstup by navzdory rizikovosti vyšel, SL bychom posouvali podle logických míst v impulsní C vlně – nejjednodušeji nad vrcholy 2 a 4 podvln. Korekce se nakonec ještě kousek prohloubila a vznikla tam short kombinace. Po jejím ukončení – průraz modré TL - stojíme před otázkou: je to již konec vlny 4, nebo je to jen konec A podvlny z vlny 4? To v tuto chvíli nikdo neví, protože korekce již splňuje pravidla pro impuls (hloubka, střídání 2 a 4 atd.). Je tu relativně velká možnost, že po průrazu modré TL B-B nastupujeme do vlny 5. Opět jsem v grafu označil vstup zelenou šipkou nahoru, SL těsně pod předpokládaným dnem 4.
Máme dno 4, tudíž můžeme natáhnout TL 2-4 impulsu a SL této pozice v klidu posouvat podle ní, jelikož vlna 5 by ji neměla protnout. Jak se později ukázalo, vlna 5 to nebyla a náš vstup skončil kousíček nad BreakEven (BE). V tuto chvíli je jasné, že korekce 4 ještě neskončila a tvoří se velká rovina nebo trojúhelník. Ještě později se ukázalo, že to byl trojúhelník.

Na posledním obrázku je vidět kanál kombinované korekce, kde by se dalo dobře nastupovat do long pozic - buďto opět jen do C vln, případně brát i ostatní odrazy s menší pravděpodobností.
První formací je CikCak, který nejdříve vymezí kanál prudší – podle fialové TL, později X vlna tento kanál zmírní a celá korekce se již odehrává uvnitř. Pravděpodobně je korekce zakončena trojúhelníkem a následně kanál proráží dolů. Podle obrázku by se zde daly udělat 2- 3 obchody.
První obchod jako C vlnu prvního CikCaku v případě, že by nám předešlá analýza řekla, že je třeba čekat korekci. Po dokončení prvního CikCaku je již korekce potvrzena a pokud očekáváme její pokračování, pak by se dalo předpokládat, že X vlna se odrazí od fialové TL. Nebo jsme mohli X vlnu považovat za B vlnu větší roviny (A vlna byl předchozí CikCak). V tom případě bychom asi odraz od fialové TL nebrali, jelikož B vlna roviny by měla končit podstatně níž (minimálně na 62% retracementu vlny A). Každopádně, rovina se nepotvrdila, takže šlo o X vlnu a my celkem spolehlivě můžeme brát poupravený kanál jako potvrzený a zobchodovat odraz do C vlny v druhé formaci, která je rovinou. Tento vstup měl velikou pravděpodobnost na úspěch, ačkoliv nedosáhl na horní linii kanálu, i tak by jistě byl s profitem.
Pak následovala další X vlna a trojúhelník, který naznačil konec korekce a současně se stal třetí formací v kombinované korekci. Zde se dal pak ještě zobchodovat short průraz kanálu dolů, jelikož to bylo potvrzení konce korekce a pokračování předchozího trendu. SL bychom umístili nad HIGH, PT podle další analýzy.
Je dobré si pamatovat, že v kombinované korekci se nevyskytují více jak tři formace, potom bývá kombinace ukončena, anebo oddělena větší X vlnou od další kombinované korekce. Není to sice nikde psáno, ale nikdy jsem ještě neviděl kombinovanou korekci, která by byla složena např. ze čtyřnásobné roviny či čtyřnásobného CikCaku. Ono to i z logiky EW plyne, jelikož korekce jakoby napodobují hybný režim (impuls) v opačném směru. Tudíž lze očekávat jakoby 5-ti vlnný pohyb, což jsou tři korekční formace oddělené dvěma X vlnami. Málokdy se dá dopředu předpokládat, jaký tvar nebo tvary bude korekce mít, proto je těžší korekce obchodovat. Ještě je dobré si pamatovat, že trojúhelník v kombinované korekci bývá X vlna nebo závěrečná formace.

Dnes jsme si ukázali základní možnosti vstupů a výstupů do obchodu. Samozřejmě vymyslet se toho dá podstatně více, například různé dokupování pozic v rozjetém impulsu apod. Stačí pouze používat celkem jednoduchou logiku, která z pravidel EW plyne.
Závěr:
Tímto se dostáváme na úplný konec našeho seriálu o EW. Nyní je zapotřebí pilně studovat, zkoušet, malovat do grafů a testovat to, co jsme se naučili v praxi. Přeji všem mnoho úspěchů a ať je vám EW užitečným nástrojem technické analýzy.
Daniel DAVID
Související články
Čtěte více
-
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (září 2024)
Vítám vás u měsíčního přehledu obchodních příležitostí, které bylo v září možné realizovat na finančních trzích. V září konečně vykrystalizovala situace ohledně úrokových sazeb USA s tím, že je nakonec americký Fed snížil. Díky tomu všechny ostatní světové měny proti dolaru posílily. Stejně tak využily svou šanci k růstu i další aktiva, jako jsou akciové indexy, ropa nebo kryptoměny. Nyní se již ale pojďme přesunout na konkrétní trhy, ať se můžeme podívat, kde mohli obchodníci v září realizovat zisky. -
Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
Je to nejpoužívanější indikátor na světě. Používá ho téměř každý technický analytik či trader v bance či velkých finančních institucí. Proto když se trh pohybuje poblíž tohoto indikátoru, tak je potřeba být na pozoru, umět ho správně číst a používat. V tomto článku si vše ukážeme a naučíme vás ho správně používat. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
Náš svět je plný znaků a symbolů. V běžném životě se s nimi setkáváme téměř všude. Příkladem různých forem grafických znaků a piktogramů jsou jakákoliv písma, dopravní značky, smajlíky, gesta, atd. Také finanční svět je bohatý na různé vizuální symboly a ztvárnění. Například býci a medvědi jsou symboly růstu a poklesu ceny, svíčkové grafy jsou obrazovým ztvárněním pohybů cen na trhu. Posledně zmíněným – svíčkovým grafům a formacím – se budeme věnovat v tomto článku. -
Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
V první části článku jsme si odpověděli na otázku, proč jsou svíčkové grafy a formace důležité a jsou tedy v tradingu velmi oblíbené. Zaměřili jsme se na jednosvíčkové Doji, Hammer, Hanging Man a dvousvíčkové Engulfing a Piercing Pattern. V dnešní druhé části si povíme více o protějšku k Piercing Pattern - Dark Cloud Cover, dále o dvousvíčkových patternech Harami, jednosvíčkových Inverted Hammer, Shooting Star a trojsvíčkových Morning Star a Evening Star. -
Obchodování formací konsolidace
V dnešním článku se podíváme hlavně na různé patterny konsolidace, které se objevují na různých úrovních grafu. Rozdělíme si je podle typů a řekneme si, co nám jejich prostřednictvím trh vlastně chce sdělit. Pro možnost jejich praktického využití si uvedeme i logické možnosti vstupu a výstupu z pozice. Jedná se v podstatě o čistou Price Action, tedy chování ceny samotné, protože nepotřebujete žádné indikátory k tomu, abyste tyto formace mohli obchodovat. -
Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (1. část)
V technické analýze, která je klíčová pro technické obchodníky na finančních trzích, hrají svíčkové formace významnou roli při identifikaci možných změn trendů. Mezi nejdůležitější patří formace Evening Star (večerní hvězda - večernice) a Morning Star (ranní hvězda - jitřenka), které poskytují signály o potenciálním obratu cenových pohybů. Porozumění jejich struktuře a interpretaci je pro investory zásadní. Tento článek se zaměří na charakteristiky těchto formací, jejich výskyt na grafech a efektivní využití v obchodních strategiích. -
Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (2. část)
Vítejte u druhého dílu o svíčkových formacích Evening Star a Morning Star, ve kterém se blíže podíváme na praktické aspekty obchodování. V první části jsme se seznámili s těmito důležitými formacemi technické analýzy a vysvětlili si, co nám říkají o možném budoucím vývoji trhu. Teď přichází ten správný čas ponořit se do toho, jak je můžete efektivně využít ve svém obchodním arzenálu. Prozkoumáme různé strategie, které vám mohou pomoci maximalizovat zisky a minimalizovat rizika při obchodování těchto silných signálů. -
Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (3. část)
Vítám vás u třetího pokračování našeho seriálu o obchodování s patterny Evening Star a Morning Star. Dosud jsme se podrobně zabývali tím, co tyto technické vzory představují, jak je správně identifikovat a v jakých tržních kontextech je ideální je vyhledávat. Předchozí články zahrnovaly příklady Evening Star, které nám ukázaly, jak tento vzor může signalizovat potenciální obrácení trendu směrem dolů. Dnes se zaměříme na jeho protipól - pattern Morning Star. -
Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
Vysoká volatilita na trzích může být pro tradery velkou výzvou, ale i příležitostí (samozřejmě pokud víte, jak ji správně uchopit). Při správném použití totiž můžete nejen minimalizovat riziko, ale také vytěžit maximum z prudkých cenových pohybů. -
Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL). -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (1. část)
Obchodníci na finančních trzích mají možnost postavit svoji strategii na technických či fundamentálních ukazatelích. Většina retailových obchodníků ke své analýze využívá technickou analýzu, kde mají na výběr mezi Price Action a technickými indikátory, případně kombinují oba přístupy. Dnešní článek nemá ambici porovnávat, který přístup je lepší, ale naopak se podíváme na to, jaké jsou oblíbené kombinace sledování čistého grafu (Price Action) společně s technickými indikátory. V tomto článku se podíváme konkrétně na náš oblíbený indikátor Stochastic, který můžeme využívat jako potvrzovací signál ke vstupu do obchodní pozice, ale i k výstupu z obchodu. -
Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (2. část)
V předchozím článku jsme si představili některé kombinace technických indikátorů společně s Price Action, které mohou obchodníci využívat ke svému obchodování. Konkrétně jsme se zaměřili na oblíbený indikátor Stochastic. V dnešním díle se nezaměříme výhradně na jeden jediný indikátor, ale podíváme se na několik dalších možností, jak pomocí Price Action a indikátorů najít kvalitní obchodní signál. -
Praktický příklad: Kvantitativní analýza na Forexu
V tomto třetím díle našeho seriálu o kvantitativní analýze přejdeme k čistě praktickým ukázkám. Budeme se věnovat indikátoru Stochastic a podrobně se dozvíte, jak taková kvantitativní analýza probíhá. -
Predikce a výhled na rok 2021 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2021 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2021! -
Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2022 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2022! -
Predikce a výhled na rok 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny - FXstreet.cz
Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2023 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2023! -
Predikce psychologických cyklů na finančních trzích
V článku Můj signál nepřichází, a tak čekám dál, jsme hledali paralely mezi chováním traderů na finančních trzích a mimo ně, v běžném životě. Základem našeho pátrání byla myšlenka, že část chování na finančních trzích je vybudováno neustálým opakováním různých činností v běžném životě. Článek jsme uzavřeli s tím, že tvorba návyků určitého druhu chování podléhá počtu jeho opakování, což nás přivádí k článku dnešnímu, který bude věnován psychologickým cyklům na finančních trzích. -
Price Action a akciové indexy
V dnešním článku bych vám rád nabídnul pohled na trading akciových indexů z pozice intradenního tradera, který se těmto trhům věnuje přibližně 6 let, z toho 4 roky jako full-time profesionální trader. -
Price Action: Klíčový level a struktura ceny
V dnešním článku se budeme věnovat struktuře ceny a silným S/R úrovním. Cenové formace jako Pin Bar, Outside Bar, Inside Bar a mnoho dalších jsou jistě důležité, ale říkají nám pouze něco o aktuální náladě na trhu. Těmto jednoduchým cenovým formacím je však nadřazena struktura ceny. Při správném čtení struktury ceny můžeme získat silné S/R úrovně. Ty se stávají základním kamenem pro obchodování třeba již zmíněných svíčkových formací. -
Price Action pro začátečníky: Kompletní průvodce krok za krokem
Price Action je metoda obchodování, která se zaměřuje výhradně na pohyby cen a ignoruje používání technických indikátorů. Trader, který obchoduje pomocí Price Action, analyzuje čistý cenový graf a dívá se na cenové svíčky, trendové linie, formace, supporty a rezistence, aby získal informace o tom, jak se trh pravděpodobně bude pohybovat.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |