Příběh D-Wave
O kvantových počítačích se mluví již dlouhou dobu. Potenciál pro možné využití je obrovský. Jako příklad si v našem článku vezmeme společnost D-Wave (QBTS), která vyvíjí svůj kvantový počítač a příslušný software. Kvantový počítač z jejich dílen by měl dokázat řešit problémy spojené s optimalizací procesů. Co je pro nás důležité, firma vznikla již v roce 1999. D-Wave čekalo na svůj vstup na burzu až do 8. srpna 2022. Společnost čekala, až se celá problematika dostane do většího povědomí investorů. IPO se akciím D-Wave povedlo. Cena se dlouho držela v pásmu 9 až 10 dolarů. Následně, jak to u těchto akcií, které hodlají zásadně měnit svět, bývá, došlo k vystřízlivění. Akcie se propadla až do pásma 1–2 dolary a zde hibernovala až do poloviny listopadu 2024. Před explozí ceny akcií dokonce hrozilo, že akcie bude vyřazena z burzy, protože cena akcií poklesla pod jeden dolar.
Velký zvrat v příběhu
Zájem o kvantové počítače vzbudil Google, který svolal tiskovou konferenci, kde představil kvantový čip Willow. Tento čip je schopen během pár minut rozlousknout matematickou úlohu, která by podle Google nejmodernějšímu počítači zabrala nekonečně dlouho. Akcie všech firem ze sektoru kvantových počítačů vystřelily o stovky procent nahoru. Akcie D-Wave nevyjímaje. Cena se znovu ocitla na hranici IPO.
Vývoj akcií D-Wave za poslední rok:
Kdy budou kvantové počítače opravdu vydělávat?
Rychlý růst a následné vystřízlivění způsobil CEO Nvidia Jensen Huang, který na začátku ledna prohlásil, že očekává, že se budou kvantové počítače používat až za dvacet let. Jensen Huang je známý svým skepticismem ohledně této novinky. Ono je to do jisté míry pochopitelné, protože jestli je zavedení kvantových počítačů na spadnutí, jistě by se velká část investorů odklonila od umělé inteligence. Jensen Huang je určitě ve střetu zájmů. Na kritiku odpověděl CEO D-Wave, že jeho firma již vydělává dnes. Tržby by měly růst, protože D-Wave má již dnes široké portfolio klientů. Samozřejmě mít velký počet klientů a zájemců o spolupráci neznamená mít čisté zisky na konci roku.
Matěj Široký