André Kostolany se stal slavným nejen díky svým úspěšným spekulacím. Do podvědomí světa investorů a traderů vešel i díky svým legendárně břitkým burzovním bonmotům. Ty dodnes nepozbyly nic ze své aktuálnosti, a proto jimi vyšperkujeme také tento oddechově laděný článek. Tvrdil například:
"Úspěšný obchodník s cennými papíry nevydělává peníze díky své vlastní chytrosti, ale díky hlouposti ostatních."
Podle něj byste zkrátka nenašli více blbců nikde jinde než na čtverečním metru obchodního parketu. To je provokující myšlenka! Pojďme se proto s touto pozoruhodnou osobností seznámit blíže.
Kdo byl André Kostolány?
Kostolány byl maďarský římskokatolický Žid, který se narodil v roce 1906 do bohaté průmyslové rodiny v Budapešti. Byl studentem filozofie a dějin umění, ale hlavně také byl rebelem, který pohrdal ekonomickými vědami. Podle Kostolanyho jsou ekonomové pro obchodování na burze obzvláště špatně připraveni. Aby se stali úspěšnými, musí zkrátka zapomenout na vše, co se naučili na univerzitě. Ironií osudu získal Kostolany také titul magistra ekonomie, ke kterému se však příliš nehlásil.
Po dokončení univerzity v roce 1924 ho otec poslal do Paříže, kde absolvoval stáž u Adriena Perquela, který byl v Paříži uznávaným burzovním obchodníkem. Kostolany zde začínal jako úředník a později makléř. Po absolvování stáže v Perquelově firmě byl Kostolany přijat do společnosti Amerongen & Compagnie. Krátce pracoval jako makléř, později jako finanční poradce, a nakonec začal spekulovat na vlastní účet.
André Kostolany (Zdroj: Alchetron)
Investiční a obchodní styl
Na rozdíl od hodnotových investorů jako je Warren Buffet, Kostolany byl považován za inteligentního spekulanta-kontrariána, který považoval investování spíše za formu umění než vědy. Proto preferoval filozofický a kreativní přístup před vědeckými metodami typu používání cash flow modelů.
"Nákupu akcií věnujte tolik času, jako byste kupovali ojeté auto." (A. Kostolany)
Kostolany preferoval nákup cenných papírů pod jejich vnitřní hodnotou a prodej blízko nebo nad reálnou hodnotou. Byl také známý svými odvážnými obchodními sázkami a schopností čelit velkému riziku.
Kostolanyho první spekulace
Kostolanyho první úspěšná sázka na burze přišla koncem dvacátých let. Začínal být skeptický ohledně zdraví dlouhotrvajícího býčího trhu s akciemi a dluhopisy. Viděl, že se ceny rostoucího trhu vyčerpávají, a tak nakonec vstoupil do medvědí pozice. Krach na burze v roce 1929 udělal z Kostolanyho téměř přes noc velmi bohatého mladého muže.
Jenže ho potkalo to, čemu se říká štěstí začátečníka. Když prezident Hoover překvapil trhy tím, že odpustil Německu podstatnou část reparací, tak akcie a dluhopisy okamžitě vyletěly vzhůru. Kostolany, který spekuloval na pokles, nejenže utrpěl obrovské ztráty, ale také se silně zadlužil.
"Nemohu vám říct, jak rychle zbohatnout; mohu vám jen říct, jak rychle zchudnout: tím, že se pokusíte rychle zbohatnout." (A. Kostolany)
To byl nejhorší moment jeho života. S pomocí blízkých přátel a opětovného přijetí práce v makléřské firmě se mu však podařilo splatit dluhy a vrátil se zpátky do hry.
Koncem 30. let 20. století začal být Kostolany hluboce znepokojen vzestupem Adolfa Hitlera v nacistickém Německu. Opět vstupoval do spekulativních obchodů a shortoval akcie a dluhopisy mnoha evropských společností. Tentokrát úspěšně. Akcie a dluhopisy se zhroutily a Kostolany, který vydělal asi 200 000 dolarů (v dnešním přepočtu zhruba 4 miliony USD), měl důvod k radosti. Většinu peněz okamžitě převáděl do USA, kam se dočasně i přestěhoval.
"Často musíte na burze zavřít oči, abyste lépe viděli." (A. Kostolany)
Úspěšné sázky na splácení státních dluhopisů
Po 2. světové válce se vrátil do Evropy a začal nakupovat nesplacené německé dluhopisy, které Německá říše vydala zahraničním investorům v cizí měně. Adolf Hitler je nesplatil s tím, že tyto dluhopisy nejsou legitimní. Kostolany byl přesvědčen, že Německo nakonec své závazky splní a splatí je v nominální hodnotě včetně naběhlých úroků.
Tyto dluhopisy nakoupil za 25 % nominální hodnoty. Všichni si mysleli, že se zbláznil a že Německo tyto dluhopisy nikdy nevyplatí. Kostolany se však vůbec nenechal vyvést z míry. Trpělivě čekal a nakonec vydělal jmění, když Německo tyto dluhopisy počátkem padesátých let splatilo.
"Na burze jsou dvě těžké věci: přijmout ztrátu a nerealizovat malý zisk. Ale nejtěžší je mít nezávislý názor; dělat pravý opak toho, co dělá většina." (A. Kostolany)
Stejný scénář pak zopakoval s nákupem dluhopisů carského Ruska, které se v 80. letech 20. století stále na burze obchodovaly s hodnotou kolem 2 % nominální hodnoty. Sovětská vláda je nesplácela, protože dluhopisy vydané carským Ruskem neuznávala. Vycházel z toho, že jakákoli země, které si bude chtít v budoucnu půjčit peníze, musí splatit svoje předchozí dluhy.
S pádem Sovětského svazu na počátku 90. let a ruskou snahou o proniknutí na mezinárodní kapitálové trhy Rusko nakonec splatilo 100 % nominální hodnoty těchto dluhopisů. Uvádí se, že Kostolanyho investovaná částka 40 000 německých marek se proměnila ve 4 000 000 německých marek. Přiznejme si to na rovinu, tahle hra rozhodně nebyla vhodná pro nikoho s nemocným srdcem.
"Na začátku své kariéry jsem byl přesvědčen, že burza je největší vynález lidstva. A jsem dodnes." (A. Kostolany)
André Kostolany neopustil svět velkých financí do konce svého života. Psal články a knihy o investování a těšil se velké popularitě. Zemřel v roce 1999 ve věku 93 let.
Baví vás příběhy ze světa tradingu? Sledujte naši online panelovou diskuzi “Začátky úspěšných obchodníků”. Již tuto středu 21. 6. od 17:30!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.