Vzestup dolaru ukončilo až prohlášení 5 nejdůležitějších hráčů na měnovém trhu (USA, Velká Británie, Japonsko, Francie a Západní Německo), že budou koordinovaně intervenovat proti americkému dolaru. Protože byl systém dohodnut v newyorském hotelu Plaza, vzešla tato finanční epizoda do historie jako Plaza Accord.
Porovnání vývoje amerického dolarového indexu (modře, pravá osa) a meziroční spotřebitelské inflace (červeně, levá osa) v letech 1980-1987:
Můžou centrální banky znovu zasáhnout a poslat USD níže? V tomto případě se bohužel historie tolik nerýmuje. Inflace už totiž byla v roce 1985 pod kontrolou a právě vysoké reálné úrokové sazby motivovaly investory nakupovat americká aktiva. Úrok 8,5 % ve srovnání s inflací v pásmu 3,0-4,0 % je z dnešního pohledu finanční sci-fi.
Nyní je situace přesně opačná, úroky jsou v pásmu 3,0-4,0 % a ceny rostou o 8,5 %. Proto také od Fedu neslyšíme stesky po „příliš silném dolaru“, protože právě měnový kanál je jednou z hlavních zbraní, které nyní americká centrální banka proti inflaci používá.
Porovnání vývoje amerického dolarového indexu (modře, pravá osa) a meziroční spotřebitelské inflace (červeně, levá osa) v letech 2018-2022:
Tehdejším problémem již nebyla inflace, ale spíše prohlubující se americký deficit obchodní bilance. Rozpočtové schodky reaganovy éry a silný dolar zapříčinily, že rostoucí poptávka místo zvýšení domácí produkce v USA nasávala importy především z Japonska a Západního Německa. Bylo tak v zájmu všech zúčastněných tyto imbalance srovnat a nechat japonský jen i západoněmeckou marku posílit.
Historický vývoj měnového páru USD/JPY:
Nyní problémem USA deficit se zahraničím není. Díky exportu drahých energií i potravin a tlumení domácí poptávky aktuálně osciluje schodek běžného účtu Spojených států v blízkosti udržitelných 3 % HDP. Nová Plaza Accord tedy není na místě.
Oslabení dolaru bychom se měli z dlouhodobého pohledu dočkat, ale nejspíše k němu dojde až ve chvíli, kdy bude růst cen pod kontrolou a představitelé amerického Fedu jasně naznačí, že cyklus zvedání úrokových sazeb je u konce. A tento okamžik se posouvá stále více do budoucna. Nyní tento obrat trhy dle sklonu výnosové křivky vidí až někdy na přelomu roku 2023/24.
Vývoj výnosu amerických vládních dluhopisů dle splatností (výnosová křivka):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: treasury.gov, FRED, tradingeconomics.com