V datech se však dal vyčíst pozitivní trend, který by ve finále mohl představitele americké centrální banky (Fed) obměkčit a místo zvýšení úroků by mohl nastat obrat v měnové politice a dalším krokem by během příštího roku bylo jejich snížení. Růst cen totiž táhly především pohonné hmoty (dle očekávání) a také náklady vlastnického bydlení (překvapivě).
Tato relativně imaginární konstanta zvaná „Shelter“ tvoří cca 30 % celého spotřebního koše a reaguje se zpožděním zhruba 10-12 měsíců na vývoj cen nemovitostí (viz graf). Odborná veřejnost tak čeká na razantní pokles Shelteru, ke kterému však v září příliš nedošlo a náklady bydlení rostly stále o více než 7 % meziročně.
Porovnání vývoje meziročního růstu cen nemovitostí (červeně, levá osa) a nákladů vlastnického bydlení (modře, pravá osa):
Při pohledu na ustupující inflační tlaky v největší světové ekonomice se tak můžeme konejšit pohledem na vývoj tzv. superjádrové inflace, která kromě energií a potravin očišťuje cenový index i o zmíněné náklady vlastnického bydlení a volatilní ojetá auta. Tento indikátor v září pokračoval v poklesu na aktuálních 2,8 %, což už je relativně uspokojivá statistika.
Meziroční vývoj superjádrové inflace v USA:
Zdá se, že tento holubičí narativ se v pátek začal na trzích projevovat. Akciové trhy totiž smazaly část ztrát z přechozího dne a zlato zamířilo výrazně výše. Pořád ale platí, že čím déle budou úrokové sazby i výnosy státních dluhopisů vysoko (nad 4 %), tím vyšší je šance, že některá z rizikových a předlužených částí ekonomiky tuto měnovou brzdu neutáhne a přijdou nucené výprodeje spolu se škrcením investic.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, Bureau of Labor Statistics, tradingeconomics.com, FRED