Fed v rámci kvantitativního utahování (QT) prodal zatím jen část dluhopisů a snížil svou rozvahu z 4,5 na 3,8 bilionu USD a už se začaly ukazovat známky nedostatku dolarů v systému – úrokové sazby na mezibankovních půjčkách rostly až na 10 %, což jsme neviděli od finanční krize před 10 lety. Proto Fed relativně tiše program QT ukončil a poslal přes půjčky bankám do finančního oběhu nových 250 mld. USD (viz graf).
Vývoj velikosti rozvahy amerického Fedu (v bilionech USD):
Byť se centrální bankéři v USA dušují, že nejde o nové kvantitativní uvolňování, efekt je víceméně stejný – více nových dolarů. V důsledku to nemusí být ani chyba, ani rizikový krok ze strany Fedu. Zkušenost posledních 10 let v USA/eurozóně a 30 let v Japonsku ukazuje, že žádná hyperinflace „za rohem“ není. Je to tedy legitimní akce k nastolení rovnováhy při poptávce po financování.
Avšak s dopadem na finanční trhy. Obnovenou rally na akciích můžeme sice vidět i v kontextu příměří na americko-čínské obchodní frontě, zásadní dopad ale má především uvolnění měnové politiky, kdy kromě preventivního snížení úrokových sazeb došlo k dalšímu masivnímu rozšíření aktiv ve Fedu.
Zajímavé je, že americký dolar na tento obrat v poltice Fedu zatím příliš nereagoval. Dá se to pochopit na měnových párech s eurem nebo s australským dolarem, protože místní centrální banky také přikročily k většímu či menšímu uvolnění měnových kohoutů. U měnového páru USD/JPY bych ale čekal jasnější trend směrem dolů, protože Japonsko své měnové experimenty spíš omezuje, protože už nemá moc co nakupovat.
Japonský jen tak vůči dolaru získal za posledních 6 měsíců 0,75 % relativní výhodu v úrocích a ještě větší výhodu, co se týče nákupů/prodejů aktiv centrální bankou. Nemluvě o inflaci, kterou na základě parity kupní síly získává JPY okolo 1,5 % ročně, a velmi nízkých cenách ropy/plynu, které živí japonskou obchodní bilanci a měly by živit i japonskou měnu.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Zerohedge, FRED