Středoevropské měny celkem pochopitelně zůstávají slabší, plánované sankce na ruský režim totiž bude z části nést východní křídlo Evropy v ekonomicky zpřetrhaných vazbách. Také vyšší ceny dovážených energií nedělají měnám, jako je česká koruna, polský zlotý nebo maďarský forint dobře.
Po krátké analýze včerejších panických pohybů na finančních trzích můžeme rozdělit aktiva na obecně riziková a obecně bezpečná. Bezpečí hledají investoři ve zlatě, amerických vládních dluhopisech, americkém dolaru a japonském jenu. Tam se kapitál ve strachu z politické eskalace doslova hrne.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (4hodinový graf – H4):
Naopak pod prodejní tlak se dostávají víceméně všechny měny mimo velkou čtyřku a švýcarský frank (EUR, USD, GBP, JPY, CHF). Akcie padají globálně, ty jsou velmi citlivé v nejistém období. Stejně tak i kryptoměny a nemovitostní fondy REITs.
Komodity se špatně škatulkují, když jde o riziko. Snad se dá říci, že politická rizika komoditám spíše svědčí a ekonomická je táhnou níže. Jde ale především o jednotlivé dané komodity, které jsou dotčené kvůli lokalizaci těžby/úrody. Hlavní vývozní komoditou Ukrajiny je pšenice, která včera zdražila o 10 % a svoje zisky si drží. Je to pochopitelné, protože ukrajinští farmáři mají nyní jiné starosti, než je výnos jejich plodin na hektar.
Vývoj ceny pšenice v USD:
Po včerejší zkušenosti byl vidět největší rozdíl v rozdělení trhu mezi klasické zlato a kryptoměny jako „digitální zlato“. Zlaté cihličky totiž chrání nejen před inflací, ale také před válečnými riziky - vypnutí elektřiny nebo nemožnost učinit transakci se ho netýká. Kryptoměny se tím pádem neřadí mezi bezpečné přístavy, ale mezi vysoké riziková aktiva, ať už v ohledu politických nebo ekonomických rizik.
Vývoj ceny bitcoinu v USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com