Pravidelná týdenní hodnocení vedená ve vlákně ukončují podle slibu závěrečným hodnocením ročním. Podotýkám, že to je moje osobní vidění, jehož cílem je zaměřit se na klíčové makro-ukazatele efektivity, vyhodnotit budoucí možnosti a také trochu nakousnout téma pochopení forexu jako celku pokročilou matematikou.
Začnu postupně jako vždy vyhodnocením výsledků na konkrétních balících:
Balík základní (Majors měnové páry).
Křivka ziskovosti za rok 2010
Finální ziskovost+14%
Rozložení ziskovosti podle měn
EUR, +16%
USD, +15%
JPY, +9.5%
CHF, +5.4%
AUD, -0.8%
GBP, -1.2%
CAD, -16%
Lídři (grafy zisku v bodech, pip)
Smolaři (grafy zisku v bodech)
Rozšířený balík (Minor měnové páry)
Křivka ziskovosti za rok 2010
Finální roční ziskovost+68%
Rozložení ziskovosti podle měn
NZD, +21.4%
USD, +20.6%
PLN, +16.0%
JPY, +14.5%
AUD, +11.5%
EUR, +10.1%
NOK, +7.7%
ZAR, +6.0%
GBP, +6.0%
SGD, +5.2%
CHF, +4.6%
TRY, +4.1%
DKK, +4.0%
HUF, +3.8%
SEK, +2.6%
CZK, +1.0%
HKD, +0.7%
THB, +0.1%
MXN, -0.1%
CAD, -0.8%
ILS, -1.1%
-každá měna zde znamená její celkový podíl na ziskovosti v kombinaci se všemi exotickými měnami (např. USD - usd/zar, usd/sgd, usd/pln atd.)
Balík drahé kovy (zlato, stříbro, paladium, platina)
Křivka ziskovosti za rok 2010
Finální roční ziskovost+24%
Rozložení ziskovosti podle kovů
XAG (stříbro), +11.2%
XPD (paladium), +8.6%
XPT (platina), +5.8%
XAU (zlato), -1.2%
Finální zhodnocení podle všech balíků a všech operací za rok 2010
Finální zhodnocení +107%
Závěry a doporučení pro rok 2011
Na balících BASE (základní) a EXTENDED(rozšířený) je dobře vidět, že maxiálního zisku bylo dosaženo v 1 a ve 2 čtvrteltí. Poté jsme mohli pozorovat výrazný a dlouhodobý drawdown s následovným udržením ziskovosti na určité úrovni. Poukazuje to na skutečnost, že mezinárodní měnový trh se výrazně změnil po všech událostech s problémy určitých států v eurozóně a předevšim po velice nebezpečné situaci v USA a ve Velké Británie uprostřed roku. Nejsem sice fundamentální expert, ale jako dlouhodobý trader koncem roku si vždycky dělám kompletní analýzu svého obchodování, na základě moderních postupů aplikované matematiky a statistiky stavím modely vyhodnocení úspěšnosti, oceňování relativní sily různých makroukazatelů, důležitých pro měnové trhy. Tentokrát jsem si poradil i se skutečnými odborníky na FA (v první řadě s investičními bankéři, se správci podílových fondů, s obchodníky BCCP), a jejich názory jsem nashromaždil k potvrzení matematického opodstatnění tohoto tvrzení, že charakteristiky měnového trhu se změnily. Nejpodstatnějšími objektivními faktory této změny jsou:
1) Zavedení nových omezení ze strany států. Například, zákaz na otevření několika různosměrných pozic na jeden nástroj v USA.
2) Masové přehodnocení obchodních strategií investičními společnostmi
3) Významné ztráty a následovný „odchod“ z trhu obchodníků, kteří využivaly určité strategie nebo styl obchodování.
4) Zvýšila se průměrná doba trvání trendů na měnových párech s nejvyšší likviditou
Všechno toto vedlo k významné změně „konfigurace“ měnového trhu.
Podivuhodné, ale na EUR se změny trhu projevily málo. Pravděpodobně kvůli tomu, že ekonomika společné Evropy je přece jenom stabilnější i s ohledem na výrazné problémy některých členů eurozóny. Podotýkám, že se jedná o statistické charakteristiky, nikoliv o průměrnou volatilitu či stresové chování konkrétní měny v konkrétním období. Naopak, nejvíce komplikovanou měnou byla GBP. Vybudovat si model, který přesně popisuje základní vazby FA a chování libry nebylo možné, množství náhodného šumu to neumožňuje ani po pokročilé filtraci a po zavedení dodatečných algoritmů. I u Faunusu v průběhu roku 2010 GBP vykazovala GBP na pozadí relativně nižší ve srovnání s léty 2004-2009 prognózovatelnosti, podprůměrné výsledky. Často se stávalo, že prognóza byla správná, ale kvůli obecně delší době trvání trendů, Faunus pozici uzavíral se ztrátou, i když ve finále po splnění prognózy se kurz pohyboval v ziskových hodnotach.
Moje krátká doporučení ohledně Faunusu na nejbližší období:
1) Dočasně omezit obchodování převážně na měnové páry, které ukázaly kladný výsledek ve druhém pololetí roku 2010. Například, EUR/JPY, EUR/CHF. V rozšířeném balíku je dostatek měnových párů, stabilně vydělávajícíh při správně volbě brokera. Je potřeba se s klientského pohledu chovat náročně vůči brokerovi ohledně nástrojů z tohoto balíku. Spolupracovat pouze s takovým brokerem, který nabízí rozumnou úroveň spreadů na měnových párech typu Minor. Nadhodnocená úroveň spreadů nebo další „machinace“ brokera snadno ničí efektivitu jakéhokoliv obchodního systému.
2) Podle možností – pro ty, kteří analyzují ukazatele pomocí statistických metod a vytvářejí na tomto základě vyhlídky do budoucna a dlouhodobější trendové prognózy ziskovosti konkrétních párů – omezit optimalizační období do posledních 6 měsíců.
BalíkDrahí kovydemonstruje stabilní ziskovost bez ohledu na „otřesy“ na měnových a finančních trzích. V nejbližším období má smysl větší část kapitálu investovat právě do tohoto balíku.