Klíčové slovo v otázce je „téměř“. Někdy trh udělá pohyby, které nemůžete předvídat ani vypočítat. V takovém případě se indikátory stanou prakticky zbytečnými. Jaký to mělo smysl? Co se pokazilo? Odpověď je jednoduchá: obchodní strategie dala falešný signál a ukázalo se, že obchod byl ztrátový.
Pokusme se objasnit, proč se takové věci stávají a proč se objevují falešné signály.
Proč se objevují falešné signály?
Zprávy
Zprávy jsou možná nejčastějším důvodem falešných signálů. Jak víte, trh započítává všechno, a než budou některé zprávy oficiálně zveřejněny, kotace reagují a začnou se ubírat určitým směrem.
Normálně, pokud se některé předběžné výsledky ukážou lepší, než se čekalo (například zprávy o HDP), kotace porostou. Praxe však někdy ukazuje, že kotace začnou růst před zveřejněním samotné zprávy a při zveřejnění zprávy začne prudký pokles.
V tuto chvíli se na pozicích otevřených před zveřejněním zprávy spustí Stop Lossy a netrpěliví účastníci trhu, toužící po rychlém a velkém zisku, zhoršují situaci. Několik minut po zveřejnění zpráv se trh uklidní a cena se začne ubírat správným směrem.
Chyby ve výpočtech indikátorů
Dalším důvodem vzniku falešných signálů jsou chyby ve výpočtech indikátorů. Někteří obchodníci mají tendenci zapomínat, že po náhlých pohybech trhu jsou data, která dostávají, silně zkreslená a jejich indikátory mohou dělat chyby. Netrpěliví obchodníci se rozhodnou, že se jedná o vstupní signál, a inkasují ztrátu.
Falešné proražení cenových úrovní
V technické analýze jsou nejrozšířenějšími falešnými signály falešné průrazy cenových úrovní. Existují dvě možnosti obchodování úrovní supportů a rezistencí. Obchodovat odrazy od nich nebo jejich proražení. Zde se hráči na trhu mýlí.
Představme si obchodování odrazu od úrovně rezistence. Cena dosáhla úrovně a trader se rozhodl otevřít sell (prodejní) obchod. Umístil SL za úroveň (v bezpečné zóně), ale cena ji prorazila a obchod skončil na SL.
Co v takových případech dělají netrpěliví obchodníci? Za normálních okolností otevírají opačný (nákupní) obchod a jejich pozice opět skončí na SL.
Závěr je jednoduchý: netrpělivost a spěch nejsou pro obchodování dobré.
Pokud používáte analýzu svíček, věci jsou téměř stejné. Trader pospíchá, aby předem otevřel pozici, a skončí se ztrátovým obchodem. Abyste omezili ztrátové pozice nebo alespoň minimalizovali jejich počet, prostudujte si podrobněji princip tvorby svíček a jak se tvoří platné Forex signály.
Jak se vyhnout falešným signálům?
Jak jsme napsali výše, falešným signálům se stěží úplně vyhnete. Jejich počet lze minimalizovat dodržováním několika pravidel:
Při obchodování zpráv zkontrolujte historii
Pomocí fundamentální analýzy prostudujte do historie vliv některých zpráv na trh. Trh často reaguje na stejné zprávy stejným způsobem, takže můžete předvídat reakci a učinit správné rozhodnutí.
Nespěchejte s otevřením obchodu v opačném směru
Pokud je vaše první pozice uzavřena na SL, nespěchejte s otevřením opačné. Ve většině případů bude trh pokračovat směrem vaší původní pozice. Všímejte si, že obchod v opačném směru obvykle otevíráte nikoli podle strategie, ale emocionálně.
Ke kontrole vstupů použijte backtesting a demo účty
Pokud používáte strategie s indikátory, nezapomeňte zkontrolovat své vstupní body pomocí backtestů a použitím demo účtu. Poté budete mít jasnou představu o tom, jaké signály dávají vaše indikátory a které ze signálů jsou primární a které jsou sekundární.
Klouzavý průměr je z tohoto pohledu opravdu zrádný. Jde o to, že signál, který dávají, je při jejich překřížení. Někdy zůstává nejasné, kde a kdy je překřížení dokončeno. Docela často se dva MA jen dotknou a začnou se od sebe oddalovat. Pokud trader takovou situaci vyhodnotí jako křížení a vstoupí do pozice, tak přijde o peníze.
V takovém případě bude optimální další filtr: zkuste Fraktály nebo zavření předchozí svíčky.
Vyberte si své grafické vzorce (patterny) pro otevírání pozic
Při obchodování analýzy grafů si předem prostudujte patterny a rozhodněte se, které z nich použijete pro otevírání pozic. Praxe ukazuje, že ne všechny signály jsou pro každého stejně dobré.
Abyste se vyhnuli falešným vstupům na základě patternů, vždy si buďte jisti vstupním bodem. Docela často se po proražení neckline u formace Hlava a ramena cena vrátí na úroveň průrazu a teprve poté začne signál fungovat doopravdy.
Vyberte několik jasných svíčkových vzorců
Pokud obchodujete se svíčkami, je ještě důležitější zvládnout principy formování patternů a provést backtesty signálů. Nejlepším rozhodnutím je vybrat několik jasných kombinací svíček a vyhnout se těm, které nejsou obchodníkovi v určitém aspektu jasné.
Každý svíčkový pattern má své zvláštnosti. Například pattern Pin Bar je založen na překvapení účastníků trhu prudkým pohybem (řekněme růstem) a stejně neočekávaným obratem. Naopak, pattern Doji se vyznačuje mírnými pohyby, jako by trh spekuloval o tom, kam jít dál, než dojde k obratu.
Závěr
Při obchodování jakýmkoli systémem se musíte neustále držet svého algoritmu. Neopravujte strategii za pochodu a nikdy se ji nepokoušejte přizpůsobit aktuální situaci. Funguje to naopak: situace musí vyhovovat vašemu algoritmu. Klíčovým bodem je nikdy nespěchat a mít svůj algoritmus perfektně otestovaný.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.