Vývoj hlavní úrokové sazby v USA (v %):
Jakým pohledem můžeme vyhlížet následující rok, co se týče kroků nejmocnější měnové instituce na světě? Práce Fedu je z velké části hotová. Inflace klesá, stavební sektor citlivý na růst úroků je ve výrazném útlumu. Z grafu můžeme vidět, že pokles rozjednaných prodejů domů je srovnatelný s prasknutím realitní bubliny v letech 2006-08. V tomto sektoru již dalšího zvýšení sazeb není potřeba a stejně jako v předchozích podobných případech bude tlumit poptávku i ekonomiku jako celek.
Vývoj indexu rozjednaných prodejů domů v USA:
Fedu se povedlo zvýšit i reálné dlouhodobé výnosy, které jsou právě pro zkrocení inflace důležité. Trh musí věřit, že úroky zůstanou nahoře dostatečně dlouho a zároveň inflační očekávání musejí být ukotvená u cíle centrální banky. Vzestup 10letých reálných výnosů z -1,0 % na +1,5 % p.a. znamená, že firemnímu sektoru i domácnostem se nyní vyplatí více šetřit a méně utrácet/investovat. Tento indikátor často zmiňuje vlivný šéf Fedu v St.Louis James Bullard, který musí být s jeho vývojem spokojen.
Vývoj 10letého reálného výnosu amerických vládních dluhopisů (v % p.a.):
Jak budou v příštím roce reagovat finanční trhy, pokud již Fed ve svém antiinflačním úsilí zvolní a hlavní úroková sazba zůstane pod 5 %? V první řadě by měl pokračovat trend slábnoucího dolaru. Ostatní hlavní centrální banky (ECB, Bank of England, Bank of Japan, Reserve Bank of Australia) totiž budou muset kvůli své laxnosti z prvního pololetí měnové podmínky dále utahovat, což by mělo americkému dolaru škodit.
Černým koněm forexu je tak měnový pár AUD/USD. Austrálie totiž bude těžit z vysokých cen vyvážených komodit (uhlí, LNG, kovy) i znovuotevření Číny (turismus, vzdělání). Přitom z dlouhodobého pohledu je za 0,68 USD australský dolar levný.
Vývoj měnového páru AUD/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, zerohedge.com, tradingeconomics.com