Mluvíme-li o americkém finančním trhu, tak nelze nezmínit, že nejširší americký akciový index S&P 500 posílil o 30 procent, čímž absolvoval nejziskovější rok za posledních 16 let a výnosy z 10letých státních dluhopisů vzrostly z 1,75 na 2,9 procenta kvůli obavám z konce programu měnového uvolňování (QE). Ucelený pohled na vývoj amerického dolaru v roce 2013 nabízí graf vývoje měnového indexu BOSSA USD.
Vývoj měnového indexu amerického dolaru BOSSA USD v roce 2013 (USD vůči koši měn):
Vývoj amerického dolaru bude letos výrazně závislý na krocích americké centrální banky (Fed) a jejímu programu měnového uvolňování (QE). V bance se navíc mění vedení, kdy od 1. února usedá do jejího čela Janet Yellen. Nová guvernérka známá svým pozitivním vztahem k expanzivní měnové politice a dává přednost ekonomickému růstu před inflací. Vzhledem k tomu, že délka trvání programu QE je závislá na ekonomických datech USA, je velmi těžké odhadnutelné, zdali bude program QE do konce roku 2014 ukončen, jak to naznačoval Ben Bernanke na své poslední tiskové konferenci v prosinci 2013. Na druhé straně Ben Bernanke poté, co Fed přistoupil ke snížení objemu QE, uvedl, že i poté co bude program QE ukončen, budou úrokové sazby nadále drženy na nízkých hodnotách a politika Fedu bude akomodační.
Program měnového uvolňování (QE) v USA – co o něm víme
- Americká centrální banka (Fed) momentálně nakupuje státní dluhopisy a hypoteční zástavní listy v celkovém objemu 75 mld. USD měsíčně.
- Zápis z prosincového zasedání Fedu odhalil, že většina členů je spokojena s tím, že Fed přistoupil na konci roku 2013 k redukci programu QE.
- Objem QE by měl být snižován postupně (cca po částkách 10 mld. USD měsíčně) v závislosti na makroekonomických datech USA, přičemž ukončen by mohl být (dovolí-li to data a Janet Yellen) do konce roku 2014.
- Budou-li makroekonomická data horší, redukce QE může být pozastavena, naopak v případě lepších dat by mohla být i zrychlena větším objemem redukce (více než 10 mld. USD jednorázové snížení).
- Program měnového uvolňování byl navržen, aby snížil dlouhodobé úrokové sazby, které měly pomoci nastartovat ekonomiky a vytvořit nová pracovní místa. Jasným výsledkem programu zatím je oživený trh bydlení (ceny nemovitostí vzrostly v roce 2013 podle indexu S&P Case-Shiller o více než 13 procent) a obnovený apetit po akciových titulech (americký akciový index S&P 500 posílil v roce 2013 o 30 procent). Oba tyto výsledky navodily beze sporu občanům USA majících penze investované v akciích a vlastnících nemovitost pocit bohatství, který ve finále podporuje spotřebitelskou důvěru a apetit utrácet, přičemž spotřeba je velmi důležitou součástí HDP USA.
- Krátkodobé sazby determinuje Fed svojí politikou úrokových sazeb – ty se zavázal nezvyšovat, dokud nebude míra nezaměstnanosti výrazně pod 6,5 procenta a inflace bude pod 2procentním cílem.
- Ben Bernanke upozornil, že politika Fedu bude i po dokončení QE nadále akomodační.
- Fed se snaží oddělit reakci dluhopisových trhů (růst výnosů) od ukončování programu QE, proto cílí svoji politiku ne jenom na nezaměstnanost, ale i inflaci → kromě programu QE řídí i úrokové sazby, jejichž výši právě spojuje s inflací - zavazuje se držet nízké úrokové sazby dokud nebude míra nezaměstnanosti výrazně pod 6,5 procenty a inflace pod 2 procenty.
- Kdyby Janet Yellen snížila míru nezaměstnanosti, která podmiňuje nízké úrokové sazby z 6,5 na 6 procent, nebo navázala nízké sazby jenom na 2 procentní míru inflace (nezávisle od míry nezaměstnanosti), bylo by to chápáno ve smyslu expanzivní měnové politiky a dolar by oslabil.
- Mění se vedení Fedu. Janet Yellen je zastánkyní uvolněné měnové politiky, preferuje ekonomický růst před inflací. Její konání je těžce předvídatelné vzhledem k jejímu rozhodnutí snížit objem QE v prosinci, které nebylo v souladu s jejím ekonomickým přesvědčením.
- Jakékoliv zpomalení ekonomiky USA bude pro Yellen znamenat zpomalení redukce QE.
- Sníží se počet členů, kteří podporují expanzivní měnovou politiku ve prospěch členů preferujících restriktivní měnovou politiku v bankovní radě (FOMC) .
Přehled členů bankovní rady (FOMC) americké centrální banky v roce 2014:
Ekonomika USA
USA již v roce 2013 ukázaly svoji novou pokrizovou ekonomickou sílu, která se projevila na všech frontách. HDP by dle odhadů společnosti Reuters měl v roce 2013 posílit o 1,7 procenta, klesla nezaměstnanost, zlepšila se spotřebitelská důvěra, výrazně posílil trh bydlení a dobré vyhlídky do budoucnosti naznačují i předstihové indexy nákupních manažerů (PMI) z výroby a služeb. V zemi se navíc stabilizovala fiskální situace, když se politici domluvili na 2 letém rozpočtu, čímž se odvrátila hrozba dalšího „shutdownu“, jakého jsme byli svědky v říjnu 2013. Ačkoliv se politici budou muset letos ještě domluvit na hodnotě, o níž navýší dluhový strop, průtahy na tomto poli se kvůli volbám neočekávají.
Přehled makroekonomických dat USA:
Očekávaný vývoj USD v roce 2014 – měnový index amerického dolaru BOSSA USD
U vývoje amerického dolaru jsme v roce 2014 neutrální
- Ekonomika země by měla být v lepší kondici než v předchozím roce + stabilizovala se fiskální situace – mírně pozitivní pro dolar
- Vývoj USD bude opět primárně ovlivněn politikou americké centrální banky (Fed). Předpokládáme, že měnová politika americké centrální banky bude v roce 2014 méně expanzivní než v roce 2013, nicméně k její redukci letos podle všeho nedojde.
Vývoj amerického dolaru – měnový index BOSSA USD
Nepříliš dobré vyhlídky má index BOSSA USD. Ten v průběhu roku 2013 opustil střednědobý růstový kanál (modře) a nedokázal se již do něj vrátit. Velkým problémem se v závěru roku stala hladina 69,00, která brání dalšímu posílení. Z technického pohledu vše nasvědčuje tomu, že index zůstane i v tomto roce pod dlouhodobou klesající trendovou linií (černá) a bude spíše oslabovat. Jen těžko však lze odhadnout vliv redukce kvantitativního uvolňování na trhy.
Nicméně z pohledu technické analýzy se jeví, že Janet Yellen se svého pozitivního vztahu k expanzivní měnové politice jen tak lehce nevzdá a politika Fedu bude i v roce 2014 nadále akomodační. Navíc dolar by na případnou redukci QE nemusel reagovat až takovým posílením, jaké si někteří od redukce programu slibují. Je potřeba mít na paměti, že Fed nepřistupuje ke snižování bilance ale jenom k jejímu pomalejšímu růstu, případnému zastavení růstu.
Týdenní graf měnového indexu BOSSA USD:
Měnový index BOSSA EUR sílí uvnitř velmi úzkého pásma, které je v medvědí divergenci s oscilátorem MACD. Očekáváme, že divergence oslabí euro jenom k dolní hraně kanálu, přes niž se nedostane. Růst eura proti koši měn zastavila až Fibonacciho hladina 50, která se osvědčila už v minulosti jako silná rezistence. Nedávný odraz od této úrovně se zatím neprojevil nijak silně a je možné, že hlubší korekce na trh stále čeká. Do proražení kanálu zůstane výhled na BOSSA EUR pozitivní, ovšem šance na průraz kanálu nejsou zanedbatelné a v takovém případě by se prvním cílem stala Fibonacciho hladina 38,2. O proražení kanálu pravděpodobně rozhodne právě měnová politika ECB a to, zdali banka přistoupí k její expanzi, jak mnozí očekávají.
Týdenní graf měnového indexu eura BOSSA EUR:
EUR/USD z pohledu technické analýzy
EUR/USD z dlouhodobého (měsíční graf) hlediska poskytuje silně medvědí pohled na trh. Vývoji dominuje dlouhodobě klesající trendová linie, v jejíž blízkosti se trh nyní obchoduje. Vzhledem k síle podpory na Fibonacciho úrovni 50,0, se dá hovořit o konstrukci klesajícího trojúhelníku. V případě že se tato úvaha potvrdí, tak by nás čekal návrat zpátky minimálně k modře vyznačené zóně. Skeptický výhled by negovalo uzavření nad Fibonacciho úrovní 23,6 a proražení dlouhodobé klesající trendové linie. Nicméně vezmeme-li v potaz fundamenty obou dvou zemí, které jsou popsány výše v textu, tak se přikláníme ke scénáři oslabení EUR/USD k Fibonacciho úrovni 38,2 a pak předpokládáme návrat zpátky a opětovné testování dlouhodobé klesající trendové linie.
Měsíční graf EUR/USD:
Střednědobý výhled (týdenní graf) ukazuje vytvoření rostoucího kanálu, který dopomohl ceně zpátky k rezistenční trendové linii. Za nejdůležitější úroveň se dá považovat zóna mezi Fibonacciho úrovní 38,2 a hladinou 1,32, jejich význam umocňuje souběh s důležitými trendovými čarami. Navíc je vidět potenciál vytvoření dvojitého vrcholu, jehož platnost by vznikla právě proražením této zóny. Takovýto pohyb by umožnil hluboký propad. Nicméně i v tomto případě se přikláníme spíše k variantě testování fialové zóny, a pak následného návratu zpátky nahoru k dlouhodobě klesající trendové linii. Avšak měnová politika obou dvou centrálních bank je nevyzpytatelná a bude i letos zásadním hybatelem měnového kurzu EUR/USD a možných neočekávaných vývojů.
Týdenní graf EUR/USD:
Poznámka: Červené šipky ukazují preferovaný vývoj
Zajímá-li vás, jak se budou v roce 2014 vyvíjet i jiné měny, tak se podívejte do naší ročenky.