Se zkušenostmi z loňského roku je však obezřetnost na místě a daň si v tomto případě vybírá euro, které v posledních dnech ztratilo na páru s americkým dolarem několik stovek pipů. Plány strany paní Le Penové na vystoupení Francie z eurozóny a splácení obrovského vládního dluhu v nových francích je opravdu radikální a tolik diskutovaný Grexit je proti tomuto kroku kapkou v moři.
Na celou situaci reagují i výnosy krátkodobých německých dluhopisů, které se na 2leté splatnosti dostaly pod -0,90 %, což je historické minimum. Velcí investoři a banky, které mají povinnost kvůli kapitálovým regulacím držet vládní dluh, tak raději volí bezpečné Německo, které už několik let svůj dluh snižuje a kde se letošní politické klání bude konat mezi křesťanskými a sociálními demokraty, kteří nemají v úmyslu položit Evropskou Unii. Vyšší poptávka po dluhopisech pak znamená nižší výnos, zvlášť když jde o nedostatkové zboží na trhu.
Vývoj rozdílu ve výnosu amerických a německých dvouletých vládních dluhopisů (v %):
Rozdíl mezi americkými a německými krátkodobými výnosy tak dosáhl maxima od roku 2000 (viz graf) a dolar z tohoto pohledu vypadá velice atraktivně. Je třeba ale připomenout, že tento více než 2procentní rozdíl nereflektuje nastavení měnové politiky Fedu a ECB. Německé výnosy jsou nereálně nízko! Nečeká se, že by ECB snížila svou diskontní sazbu ještě více do záporu, naopak na horizontu dvou let by spolu s ukončením QE mohla vracet sazby zpět k pozitivním hodnotám.
Americké dvouleté výnosy okolo 1,20 % už dávají větší smysl, i tak ale jejich kupci počítají s 5násobným zvýšením úrokových sazeb v USA, což je celkem optimistický předpoklad. Skutečný rozdíl ve výnosech mezi eurem a dolarem je tak výrazně nižší a v reálném vyjádření (po započtení nižší inflace v eurozóně) bude pod 1 %.
Pokud tedy trhy nepohltí politická panika, tak z fundamentálního pohledu by euro nemělo dále oslabovat k paritě s dolarem, protože Amerika není tak atraktivní, jak vypadá. Zvlášť když předstihové i reálné indikátory hovoří pro silný růst ekonomiky eurozóny v následujících čtvrtletích.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, NY Times, Investing.com