Index S&P 500 se vrátil k rezistenci v pásmu 2 480 až 2 500. V úterý trh otevíral níže po další raketové provokaci ze strany KLDR, ale během dne nakonec dokázal posílit nad pondělní úroveň. Do konce týdne pak měli navrch býci, ve čtvrtek dokonce za nadprůměrného objemu obchodů.
Výhled je příznivější než v posledních dvou až třech týdnech. Index prolomil sestupnou trendovou linii, která se začala formovat nad klesajícími lokálními vrcholy. S&P 500 je nyní nad supportem 2 440 až 2 450 a nad 50denním klouzavým průměrem. Zdá se tedy, že kupci ožili. Býčí nastavení grafu zůstane v platnosti, dokud se benchmark bude držet nad 2 400.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) sice v úterý vystoupal nad 14, ale v pátek již uzavřel pod 11 a pro akcie vysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Katalyzátorem pozitivního vývoje cen akcií byla data z americké ekonomiky – růst HDP o 3 %, v polovině týdne pozitivní ADP report o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru (byť v pátek nebyl potvrzen daty o celkové nezaměstnanosti) – a oživení tématu daňové reformy. KLDR se v hlavních zprávách objevuje daleko častěji, než je investorům preferujícím klid příjemné, ale akciovou rally zatím vykolejit nedokázala.
První zářijový týden bude pro americký trh zkrácený o pondělní Labor Day, se kterým se pojí sezónní pattern. Význam obdobných kalendářních vzorců ale v posledních letech ustupuje do pozadí ve světle všeobecně optimistické nálady na trhu. Září je přitom pro americké akcie dlouhodobě velice nepříznivý měsíc. Potvrdí letošní podzim obecně nebezpečné pořekadlo "tentokrát je to jinak"?
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz