S japonskou centrální bankou Bank of Japan se totiž nepočítalo, že by také vstoupila do klubu, ve kterém končí protikrizová opatření a uzavírá se měnový kohout jménem kvantitativní uvolňování. Kvůli dlouhodobě nízké inflaci v Japonsku, která v posledních 20 letech překročila 1 % pouze v důsledku výjimečných jednorázových vlivů, se zkrátka nečekalo, že by se na trh přestaly chrlit nové a nové jeny.
Meziroční vývoj inflace v Japonsku:
Jak je ale vidět z grafu čistých nákupů aktiv Bank of Japan, kvantitativní uvolňování zvolňuje a v prosinci 2017 se dokonce změnilo v utahování. Bank of Japan sice stále oficiálně drží agresivní plán nákupů aktiv od dluhopisů přes nemovitostní fondy až po akcie ve výši 80 bilionů jenů ročně (cca 14 % HDP), reálné nákupy ale klesly z 93 bilionů JPY v roce 2016 na 45 bilionů JPY v roce 2017.
Místo uspokojení s růstem cen v Japonsku však za tímto vývojem stojí jiný důvod – Bank of Japan už zkrátka přestává mít co nakupovat, pokud nechce, aby klesla likvidita daného trhu (podobný problém řeší i ECB s německými dluhopisy).
Vývoj měsíčních čistých nákupů aktiv Bank of Japan (v mld. JPY):
Japonský jen tak nemusí být ani v klidných dobách globální konjuktury roku 2018 přehlíženou měnou. Nejenže jeho koupě (short USD/JPY) slouží jako pojištění proti ekonomickým i politickým rizikům, díky vynucené přísnější měnové politice může proti americkému dolaru získávat i v dobrých časech.
Po zveřejnění reportu o nákupech Bank of Japan se USD/JPY propadl zhruba o 100 pips. Nebylo by překvapením, pokud by se tento měnový pár vydal směrem k 100,00. Zvlášť pokud budou i nadále sílit hlasy z americké centrální banky, které chtějí ponechat současné nastavení úrokových sazeb po delší dobu bez zvýšení a sebrat tak dolaru silnou podporu.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, Bank of Japan, marctomarket.com, tradingeconomics.com